Sporáky

Nejoblíbenější typy sporáků

Sporák patří mezi běžné domácí spotřebiče. V dnešní řadě stoupá obliba samostatných vestavěných varných desek a trub. Tam, kde není možné tyto spotřebiče zabudovat do linky, najdete některou podobu klasického sporáku. Sporáky jsou stejně kvalitní, jako zabudované spotřebiče. Najdete je v mnoha podobách i kombinacích. Varné zóny stejně jako pečící trouby nabízí řadu praktických funkcí.

Klasický sporák můžete zakoupit jako elektrický nebo kombinovaný spotřebič. K dostání je v mnoha velikostech, díky čemuž se vejde do každé kuchyně, chaty nebo chalupy.

Při výběru sporáku je nutné zohlednit mnoho parametrů, také sporák můžete najít jako volně stojící i zabudovaný spotřebič. K nejdůležitějšímu rozhodnutí patří to, jestli budete při vaření využívat plyn, elektřinu nebo obojí. Důležitý je rozměr, způsob ovládání, výkon a také funkce, kterých je u tohoto výrobku velké množství.

Porovnat ceny sporáků

Nejlepší sporáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Amica SPFS 28TLDZP X 95 % 9 999 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Mora I 878 AW 92 % 12 685 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Mora K 865 BW 87 % 7 664 Kč Zobrazit Okay.cz
4. Amica 510CE1.30P(W) 82 % 5 799 Kč Zobrazit Aworld.eu
5. Amica 510GE1.23PF(W) 78 % 4 558 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Sporáky lze rozdělit do několika skupin podle toho, zda preferujete vaření na plynu nebo elektřině. Velké oblibě se těší především elektrické sporáky. Také kombinované sporáky jsou na trhu zastoupeny ve velkém počtu, nejméně oblíbené a téměř nedostupné jsou plynové sporáky.

Elektrický sporák

Elektrický sporák patří k nejoblíbenějším, na trhu je zastoupen v několika provedeních v závislosti na varné části. Ta může být řešena litinovými plotýnkami, sklokeramikou nebo indukcí. V závislosti na varné zóně je sporák vybaven různě kvalitní troubou.

Litinové plotýnky

Výhodou těchto sporáků je především příznivá cena. K nevýhodám patří zejména vyšší spotřeba elektrické energie. Horší je regulace teploty, delší vaření a vysoké tepelné ztráty. Litinový sporák má vzhledem k nízké ceně také nejméně vybavenou troubu.

Ovládání je u těchto spotřebičů řešeno formou otočných knoflíků. Tyto spotřebiče jsou vhodné spíše pro občasné vaření. Oblíbené jsou i u starších a nenáročných spotřebitelů.

Sklokeramický sporák

Patří k modernějším a dražším typům. Lze ho označit jako zlatou střední cestu. Mezi přednosti sklokeramického vaření patří rychlé dosažení žádané teploty, menší tepelné ztráty. Na sklokeramickém povrchu je možné vařit v klasických hrncích. Varná zóny disponuje několika funkcemi, k dispozici máte dotykové ovládání.

Také trouba disponuje mnoha funkcemi, jejich počet závisí na ceně spotřebiče. Sklokeramické sporáky využívají mnohdy horkovzdušný ohřev, ale dražší výrobky mohou mít troubu s parním ohřevem.

Indukční sporák

Indukční vaření patří k nejúspornějšímu a nejrychlejšímu. Nevýhodou indukčních sporáků je vyšší pořizovací cena a nutnost používat speciální nádobí s magnetickým dnem. Indukční sporák nabízí největší množství různých funkcí, které jsou samozřejmostí také u trouby. Trouba může být opět horkovzdušná nebo parní.

Kombinovaný sporák

U kombinovaného sporáku máte k dispozici plynové plotýnky v kombinaci s elektrickou troubou. Plynové plotýnky jsou oblíbené pro rychlost a snadnou regulovatelnost. V případě vaření na plynu není možné využívat mnoho přídavných funkcí. Sporáky bývají pro bezpečnost vybaveny především bezpečnostními pojistkami.

Výhodou kombinovaného sporáku je zejména elektrická trouba, která je stejně kvalitní jako v případě indukčních a sklokeramických sporáků.

Plynový sporák

Nejméně je na trhu zastoupen plynový sporák. V tomto případě je možné využívat plyn na vaření i pečení. A právě plynová trouba přináší řadu nevýhod, jako je pouze spodní ohřev a tedy časté připalování.

Trouba

Jak jsme již zmínili, k dostání jsou sporáky v kombinaci s horkovzdušnou nebo parní troubou. Je vhodné si oba typy představit.

Horkovzdušná trouba patří k nejběžnějšímu typu. Její výhodou je nižší cena. Pracuje na principu cirkulace horkého vzduchu, díky čemuž je uvnitř trouby stále stejná teplota. Díky tomu je možné do trouby umístit několik plechů zároveň.

Tuto skutečnost však nejde praktikovat u horkovzdušné trouby, která pracuje v kombinaci s ventilátorem. V tomto případě je vzduch uvnitř trouby pomocí ventilátoru rozháněn a teplota tak není všude stejná. Do trouby je možné vložit maximálně dva plechy, které je nutné během pečení prohazovat, což není úplně praktické. Vestavěnou troubu s ventilátorem poznáte také podle nižší pořizovací ceny.

Parní trouba připravuje pokrmy pomocí horké páry. Díky tomu si potraviny uchovávají velké množství živin i vitamínů. Výhodou parního pečení je také minimální vysoušení pokrmů a také skutečnost, že není nutné přidávat tuk. Parní troubu je možné využít na pečení, grilování, ale také zdrav vaření. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Rozměry

Sporáky jsou k dostání v mnoha velikostech. Nejvíce jsou zastoupeny typy, jejichž šířka je 50, 55 a 60 cm. Je však možné koupit malé typy, jejichž šířka je 40 cm a naopak velké spotřebiče s šířkou až 80 cm. Oba typy jsou však zastoupeny v malém počtu.

Sporáky jsou standardně vybaveny 4 různě velkými plotýnkami, těchto spotřebičů je k dostání nejvíce. Do menších kuchyní však můžete koupit tak 2 plotýnkové sporáky.

Větší rodina pak může využít spotřebič, umožňující vařit na 5 nebo 6 plotýnkách. V případě indukčních sporáků můžete využít funkci, díky které je možné jednotlivé varné zóny spojit a vařit tak ve velkých hrncích nebo na plechu.

Ovládání

U litinových sporáků máte k dispozici tlačítkové ovládání plotýnek i trouby. Také v případě kombinovaného sporáku je možné varnou část ovládat otočnými knoflíky. Troubu je možné ovládat pomocí knoflíků nebo dotykového panelu.

Sklokeramické a indukční sporáky se ovládají pomocí dotykového displeje. Troubu pak můžete ovládat opět za pomocí knoflíků nebo dotykově. Zastoupeny jsou všechny možnosti, díky kterým si vybere svůj oblíbený způsob opravdu každý.

Energetický štítek

Na každém sporáku najdete energetický štítek, který vás informuje o energetické třídě daného spotřebiče. Kromě toho najdete informaci o objemu trouby a spotřebě. K nejúspornějším patří výrobky označené A+ až A+++.

Funkce varných zón

Sklokeramické a indukční varné zóny jsou vybaveny mnoha funkcemi. V případě litinových plotýnek není k dispozici žádná funkce a omezený počet nabízí také plynové sporáky.

Automatické zapalování plotýnek je téměř jediná funkce, na kterou můžete u plynových hořáků narazit. Dražší sporáky umožňují využít turbo hořák. Plynové sporáky jsou však vybaveny bezpečnostními pojistkami proti nechtěnému úniku plynu.

V případě elektrických sporáků máte k dispozici řadu funkcí. S jejich množstvím roste také cena, proto zvažte, které jsou pro vás důležité.

Flexi Full zóna umožňuje využít celou varnou plochu. Díky tomu můžete vařit ve velkých nádobách. Podobnou funkci nabízí tzv. oválná zóna. I v tomto případě můžete vařit v atypických nádobách.

Častá je funkce Stop & Go, která umožňuje na chvíli vaření přerušit.

Krátkodobý větší výkon získáte s funkcí Booster. Kromě těchto funkcí jsou k dispozici možnosti jako přesné nastavení teploty, časovač, zahřívání, atd.

K bezpečnostním funkcím patří:

  • uzamčení ovládacího panelu
  • dětská pojistka
  • automatické vypnutí
  • ochrana proti přetečení
  • ochrana proti vznícení oleje
  • rozpoznání prázdného hrnce
  • detekce přepětí, detekce podpětí

Funkce trouby

Také u trouby najdete mnoho funkcí. Některé mají vliv na přípravu pokrmů, jiné využijete při čištění trouby. U trouby jsou důležitá také dvířka. Pro bezpečné používání by mělo být sklo ochlazováno pomocí ventilátoru.

Využít můžete také funkci isofront nebo isofront plus, které vám zaručí nižší teplotu dvířek. Kompaktní zavírání je pro dvířka šetrné. Některé trouby pak umožňují dveře vyjmout, což vám zase ulehčí čištění.

Praktické jsou také teleskopické pojezdy, které vám usnadní manipulaci s horkými plechy a pekáči. Díky osvětlení budete mít přehled o tom, co se uvnitř trouby děje.

Součástí trouby pak může být termosonda, s pomocí které můžete kontrolovat během pečení teplotu masa.

Z funkcí můžeme jmenovat například:

  • samostatný horní a dolní ohřev
  • rozmrazování
  • gril
  • udržování teploty
  • programové pečení
  • pizza pečení
  • infrapečení
  • mikrovlnka

Poslední funkce se týkají čištění trouby. Zde můžete využít funkci Aqua Clean, kdy se trouba čistí za pomoci horké páry. Jedná se o několikaminutový program, během kterého se vlivem páry uvolní připečené nečistoty.

Pyrolytické trouby využívají k čištění vysokou teplotu, díky kterým se nečistoty přemění v popel, který nakonec jednoduše setřete.

Katalytické trouby disponují samostatným čistícím programem. Tyto trouby mají porézní smaltovou úpravu, veškeré nečistoty se díky ní při čištění rozpouštění. Nevýhodou této trouby je ale výměna vnitřních plechů trouby, která by měla být cca každých 5 let.

Značka

Mezi oblíbené značky těchto spotřebičů patří Mora, Beko, Electrolux, Amica, Gorenje, AEG, Whierpool, Siemens a další.

Cena

Cena jednotlivých výrobků se liší na základě skutečnosti, jestli budete chtít sporák kombinovaný nebo některý elektrický. K nejlevnější patří litinové sporáky, které je možné koupit do 5 000 Kč. Za 10 000 Kč koupíte také kombinované sporáky.

V rozmezí 10 – 20 000 Kč je možné pořídit kvalitní elektrické sporáky s řadou funkcí. Dražší jsou indukční sporáky, které je možné koupit za více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny sporáků

Otázky a odpovědi

Je možné připojit plynový sporák na propan-butanovou bombu?

Některé značky ve své nabídce mají také sporáky, které tento způsob umožňují. Před nákupem se vždy ujistěte, že vámi zvolený sporák touto možností disponuje.

Je lepší volně stojící nebo vestavěný sporák?

Modernější řešení nabízí vestavěný sporák. Zabudovaný sporák je však možné pořídit do nové kuchyňské linky. V tomto případě je ale nejvhodnější zakoupit varnou desku a troubu samostatně. Troubu je možné umístit do vyvýšené polohy.

Díky tomu se k ní nebudete muset ohýbat. Volně stojící spotřebiče se pořizují do starších kuchyní, kde ve většině případů nahrazují starší nevyhovující spotřebič. Jejich výhodou je jednodušší instalace a nižší cena.

Závěr

Výběr sporáku byste neměli podcenit. Tyto výrobky jsou na trhu zastoupeny ve velkém množství. Při nákupu zohledněte možnosti, které vám vaše kuchyň umožňuje. Milovníkům klasiky, kteří se obejdou bez přídavných funkcí budou vyhovovat sporáky v kombinaci plyn a elektrika.

Jestliže máte pro jednotlivé funkce využití nebo pokud nemáte přístup k plynu, volte sklokeramické nebo indukční typy. Nepodceňujte ani možnosti trouby. Kvalitní trouba vám může nahradit klasickou mikrovlnku nebo zdravý parní hrnec.

Sporáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czAllegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.expert.cz, www.alza.cz, www.sporilek.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (68 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já se před časem rozloučila se sporákem značky Amica a koupila si místo něj nový od výrobce Mora. Vypadá moc dobře a skvěle se na něm vaří, dokonce i trouba je perfektní.

  2. Tak u nás byla vždycky na výsluní značka Mora, ale nedávno manžel objevil Siguro, což je pro mě úplně neznámá značka. No a tak ho máme doma, jsme velmi spokojeni.

  3. Měli jsme celá léta volně stojící sporák, ale teď chtěla žena novou kuchyň s vestavným sporákem. Mě je to celkem jedno, protože nevařím.

  4. Tak dřív jsme měli vždycky sporák značky Mora, loni jsme na zkoušku koupili Gorenje a je super. Nečekala sem, že by to byl tak dobrý náhradník za Moru.

  5. Jak si můžeme vybrat sporák, když se nelze dozvědět kolik kw má jednotlivá plotýnka,trouba, celkový příkon jeslí je na 220 voltů a nebo třífázový.Tyka se to sklokermko a indukčního sporáku.

  6. Máme doma kombinovaný sporák (trouba je elektrická a nahoře vaříme na plynu). Jsme velmi spokojeni s touto kombinací.

  7. Reply
    Břetislav V. 1.11.2021 v 11:56

    Výborně srozumitelný informující článek ,velmi mi pomohl s výběrem nového sporáku . Děkuji skvěle

Přidat komentář

Recenzer
Logo