Schody pro psy

Schody pro psy mohou pomoci majitelům čtyřnohých mazlíčků zvládat lépe různé běžné situace. Posloužit mohou malým psím plemenům vylézt na vyvýšená místa, ale určené jsou i pro větší psy, kteří řeší různé zdravotní potíže, které jin ztěžují překonávání větších výškových rozdílů. Díky schůdkům se pes snadněji dostane do postele, na pohovku nebo do auta.

Pro některé mohou být schody pro psa zbytečnou investicí, přesto však mají pro vašeho mazlíčka mnoho nesporných výhod. Díky schodům nebude pes muset skákat na vyvýšené místo, na kterém je zvyklý odpočívat. Stejně tak ho ochrání před bolestivým seskakováním. Díky tomu budou šetřit psí klouby a bránit budou i případným bolestem zad. Schody jednoduše velmi usnadní život malým, ale i starším psům.

Schody pro psa je možné koupat v několika různých podobách. Typ schodů souvisí s účelem, ke kterému jsou schody určeny. Podle účelu se mění výrobní materiál i samotný vzhled. Luxusnější schody budou dobře vypadat v interiéru, jednodušší varianty jsou vhodné pro venkovní používání. Při výběru schodů byste měli vždy zohlednit konkrétní potřeby vašeho psa. Každé schody by měly být především bezpečné a dostatečně stabilní.

Porovnat ceny schodů

Typy

V základu se schody pro psy dělí na vnitřní a venkovní. Při výrobě schodů do bytu je kladen větší důraz na vzhled, u venkovních schodů je pak důležitá odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Interiérové schody

Využít je budete moci na různých místech v bytě. Nejčastěji psovi usnadňují nástup na pohovku nebo postel. Postavit je však můžete i k oknu a umožnit tak psovi přístup k oblíbenému vyhlídkovému místu.

Bytové schůdky pro psy jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva nebo dřevotřísky. V případě druhého materiálu jsou pak schody opatřeny návlekem, který se postará o jejich jedinečný vzhled. Na výrobu potahů se používají různé materiály, nejčastěji to bývá 100% polyester, ale koupit můžete i luxusní schůdky potažené plyšem. V tomto případě si zkontrolujte, zda je možné potah sundat a vyprat ručně nebo v pračce.

Outdoorové schody

Venkovní schody jsou často vidění u zahradních bazénů a využít je můžete i při nastupování či vystupování psa z auta. Druhá varianta je určena nejen pro majitele větších psích plemen. U venkovních schůdků je nutné klást větší důraz na odolnost vůči dešti nebo větru. Z hlediska bezpečnosti se zaměřte i na různé bezpečnostní prvky, které mají nejčastěji podobu protiskluzového povrchu. Mnohem menší důraz je zde na designové provedení.

Materiál

Schůdky pro psy jsou nejčastěji vyrobeny ze dřeva, ale koupit můžete i jiné varianty, které vám budou vyhovovat více. Materiál je parametr, který ovlivňuje kvalitu, odolnost, hmotnost a tím i přenosnost schodů.

  • Dřevo – oblíbeným materiálem je dřevo. Dřevěné schůdky budou vypadat dobře snad v každém interiéru. Dřevěné schody jsou dostatečně robustní a vyznačují se i vyšší nosností. Nevýhodou dřevěných schodů je však vyšší hmotnost, díky které se vám budou schody namáhavěji přemisťovat. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
  • Plast – plastové schody budou lehké a jejich výhodou je i dobrá odolnost vůči povětrnostním vlivům. Počítat však musíte s jejich menší stabilitou i nižší nosností. Za schůdky z plastu však zaplatíte méně. Plastové schůdky mohou být i v praktickém skládaném provedení. Takové to schody se vám budou velmi jednoduše přenášet.
  • Molitan – schody pro psy vyrobené z molitanu jsou praktickou záležitostí u venkovních bazénů. Na molitanových schodech nebudou psovi ujíždět nohy a pes se snadno dostane do bazénu i z bazénu. Molitan se používá na výrobu schodů i ramp.
  • Kov – z kovu se vyrábí především rampy. Na jejich výrobu se konkrétně používá hliník, který je velmi odolný a přitom lehký.

Nosnost

Z hlediska bezpečnosti je velmi důležité sledovat informace ohledně nosnosti. Proto schody vždy vybírejte s ohledem na konkrétní požadavky vašeho psa. Schody mívají nosnost obvykle v rozmezí 30 – 90 kg, bez obav je tak mohou používat všechna psí plemena.

Výška

Schody pro psy se liší také svojí výškou. Sledovat byste měli nejen celkovou výšku schodů, ale z hlediska pohodlí i výšku nášlapů. Koupit můžete schody s celkovou výškou od 40 – 60 cm. Nejoblíbenější jsou schody s výškou okolo 50 cm, právě tyto schody nejčastěji pomohou s přesunem psa do postele nebo auta. Velikost plemene pak určuje celkový počet jednotlivých schodů. K dostání jsou schody opatřené pouze 2 schůdky, ale častěji narazíte na variantu se 3 nebo 4 stupínky.

Značka

Zejména u interiérových schodů bude důležitý vzhled. Díky velké nabídce budete moci schody sladit s ostatním vybavením. Jednotlivý výrobci mají ve své nabídce schody různých barev i vzorů. Ale i u těchto schodů byste měli zkontrolovat, že se výrobce při výrobě schodů zaměřil nejen na design, ale i odolnost a funkčnost. Za kvalitní lze označit schody Trixie, Tectake, Kerbl, Nobby, JUKO petfood, Hobby Dog, Springos nebo třeba Flamingo.

Cena

Cena schodů začíná zpravidla na 800 Kč. I za tuto cenu můžete koupit dostatečně kvalitní schody, vystačit si však budete muset s jednodušším vzhledem. Stylovější provedení vás pak zpravidla vyjde na 1 200 – 2 000 Kč. Nejvíce zaplatíte za skládací kovové schody, v tomto případě je třeba počítat s cenou okolo 3 000 Kč.

Porovnat ceny schodů

Otázky odpovědi

Jakým způsobem využit rampu pro psa?

Rampu využijete stejně jako schody, díky ní budou psovi dobře přístupná různá vyvýšená místa. Rampy budou praktické u všech psích plemen. Po rampě se dobře chodí nejmenším psům, ale i starším větším psům, kteří trpí bolestí kloubů nebo třeba artritidou. Rampu budete moci využívat v bytech, ale i ve venkovním prostředí. Praktické jsou například při nastupování do auta.

Mohou schody pro psa nabídnout i něco navíc?

Velmi praktické jsou skládací schody. Ty budou vyhovovat zejména těm, kteří budou nuceni schody často přenášet. Pokud budou schody standardně umístěny na jednom místě, budě stabilnější pevná konstrukce. Dalším bezpečnostním prvkem je protiskluzový povrch. Ten zajistí, že pes při výstupu či sestupu neuklouzne. Do bytu můžete opatřit stylové schody opatřené pratelným povlakem.

Jaké zdravotní potíže vás mohou k nákupu schůdků donutit?

Zejména větší psy často trápí různé vady pohybového aparátu, jednat se může dokonce o vážnější potíže, jako je zánět kostí nebo poškození chrupavek. Častěji však psovi chůzi ztěžují různé projevy artrózy. Bolest se poté zhoršuje za deštivého nebo chladného počasí.

Závěr

Schůdky a rampy pro psy jsou stavěny tak, aby zvířatům pomohly dostat se na vyvýšená místa, obvykle na pohovku, křeslo, židli, sedadlo v autě a jiná. Schody pro psy vybírejte podle toho, kde přesně budou umístěny a jak velkému a těžkému zvířeti mají sloužit. Cenu, vzhled, nosnost a odolnost určuje materiál, který byl na jejich výrobu použit. Ačkoliv jsou schody poměrně jednoduchý výrobek, můžete koupit i praktické skládací varianty. Ty budete moci snadno přemísťovat z místa na místo.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo