Pouzdra na zbraně

Pouzdro na zbraň by mělo být pro majitele zbraně základním příslušenstvím. Kvalitní pouzdro je nejen praktickým, ale především bezpečnostním prvkem. Některá pouzdra jsou určena pro běžné, jiná pak pro skryté nošení.

Pouzdra na zbraně se dělí do několika hlavních skupin, primárně se rozdělují podle toho, kam je budete moci umístit. Kvalitu pouzdra určuje výrobní materiál. Výběr toho správného pouzdra souvisí rovněž s velikostí a hmotností zbraně. Zvážit byste měli také četnost nošení a činnost, které se budete při nošení zbraně zabývat. Konkrétní pouzdro bude nakonec vybírat každý dle svých vlastních požadavků. Ve všech případech by však mělo pouzdro zbraň ochránit před možných poškozením a skrytých pouzder se pak klade mnohem větší důraz na funkčnost a bezpečnost.

Porovnat ceny pouzder

Typy

At už přenášíte jakoukoliv zbraň, měli byste ji nosit vždy ukrytou. K tomuto čelu poslouží nejen speciální pouzdra, která se nosí pod civilním oblečením, ale i různé batohy, tašky nebo ledvinky.

Běžné nošení

Běžnému majiteli zbraně postačí zbraň přenášet v brašnách, ledvince, ale k dostání jsou i speciální pouzdra určená k přenášení dlouhých zbraní. V tomto případě nemusíte řešit rychlé tasení zbraně. Pouzdra se využívají k přenášení loveckých zbraní, vzduchovek, brokovnic i speciálních airsoft zbraní.

Skryté nošení

Pouzdra na zbraně na skryté nošení se rozdělují do skupin podle toho, kde bude umístěno. Umístění zbraně ovlivňuje rychlost tasení a následného ukrytí zbraně. Zbraně můžete ukrýt na různých částech místech. Při výběru konkrétního místa myslete také na své proporce těla.

Opaskové pouzdro

Pouzdra umístěná na opasku se rozdělují do dvou skupin, podle toho, kde je budete moci připevněno. Volit budete mezi vnitřním a vnějším připevněním. Opasková pouzdra vám umožní nosit zbraň v přední části těla. Tuto možnost nabízí tzv. appendix pouzdro.

Další možností je nošení za pasem či na boku. Ve všech případech by však měla být zbraň snadno dostupná, dokonale ukrytá a neměla by vás nijak omezovat v pohybu.

  • Vnější – z tohoto pouzdra bude jednodušší zbraň tasit. Mnohem složitější však bude zbraň pod oblečením ukrýt. Z tohoto důvodu se vnější pouzdro používá spíše při sportu, méně často pak při běžném nošení.
  • Vnitřní – pro běžné nošení je vhodnější právě vnitřní pouzdro. To vám umožní nosit zbraň na boku, zde ji budete mít rychle k dispozici. Vnitřní pouzdra bávají šikmá i svislá a mívají nastavitelný sklon. Některá skrytá pouzdra vám umožní nosit zbraň za kalhotami. V tomto případě je však tasení zbraně složitější.

Podpažní pouzdro

Toto pouzdro je připevněno k popruhu, který vevede přes horní část zad k bočnímu opasku. Podpažní pouzdro může být šikmé i svislé a bývá doplněno o pojistný pásek, který má zabránit případnému vyklouznutí zbraně.

Jedná se o klasický typ pouzdra, který je často využíván ozbrojenými složkami pohybujícími se v civilním oblečení. Nevýhodou je méně pohodlné nošení a to z důvodu rozsáhlého řemení.

Kotníkové pouzdro

Pouzdro lze připevnit k lýtku kousek nad kotník. Tato pouzdra se většinou používají při nošení skrytých záložních zbraní. Ukrýt je můžete pod široké nohavice. Nevýhodou je složitější přístup, zbraň je dostupná pouze při předklonu nebo sezení. Do kotníkového pouzdra budete moci umístit pouze menší zbraně.

Tašky a batohy

Ke skrytému nošení můžete použít i speciální pouzdra, která lze nosit přes rameno, kolem pasu a některá můžete vozit také na kole. Tato pouzdra se vyrábí převážně z pevných materiálů a kromě zbraně vám umožní přenášet i různé drobnosti. K otevírání těchto pouzder je možné využít trhací systém, ale i klasický zip.

Materiál

Pouzdra na zbraně lze rozdělit na méně a více kvalitní. Kvalita pouzdra souvisí s výrobním materiálem. Na výrobu těchto pouzder se používá několik hlavních materiálů, velmi častá je pak kombinace několika různých materiálů. Vše závisí na konkrétním výrobci.

  • Kůže – typickým výrobním materiálem je například kůže. Tento materiál je při styku s pokožkou příjemný a vyznačuje se i stylovým vzhledem. Kožená pouzdra se velmi často vyrábí na zakázku. Nevýhodou kůže je tuhost, která vám může manipulaci se zbraní ztížit.
  • Nylon – je materiál oblíbený díky své nízké ceně a hmotnosti. Nylon však nepatří mezi nijak kvalitní materiály, jeho nevýhodou je měkkost, díky které udrží zbraň velmi těžko. Měkké pouzdro je pak složitější i na samotnou manipulaci se zbraní.
  • Polymer – tento materiál je kvalitnější a umožňuje přednější tvarování. Polymer se používá především při výrobě vnějších pouzder na zbraně.
  • Kydex – tento materiál je velmi odolný, jedná se o termoplastickou slitinu plastů a směsi PVC. Tato kombinace se postará o vysokou odolnost vůči mechanickému i chemickému poškození. Materiál je navíc teplotně stálý, avšak dobře tvarovatelný a poměrně lehký.

Tvar

Další, na co byste se měli zaměřit je tvar pouzdra. Tvar určuje typ zbraně, jednotliví výrobci velmi často uvádí, pro který typ zbraně je konkrétní pouzdro vhodné. Před nákupem je však ideální pouzdro se zbraní raději vyzkoušet. Díky tomu se můžete zaměřit i na podobu zpracování pouzdra a zjistíte, zda zbraň bude v pouzdru dobře sedět.

Značka

V obchodech mohou pouzdro koupit rekreační střelci i profesionálové. Velký výběr budete mít v případě pouzder na dlouhé i krátké zbraně. Kvalitní pouzdra nabízí například Dasta, Mil-tec. Condor Outdoor, RH Holsters, Helikon-Tex, Rothco, MFH či Viper.

Cena

Pořizovací cenu určuje nejen typ pouzdra, ale především výrobní materiál. Levnější pouzdra jsou vyrobena z nylonu, případně kombinace nylon/textil. Dražší jsou pouzdra v polymeru a kydexu a k nejdražším patří kožená pouzdra. Cena bývá zpravidla v rozmezí 300 – 4 000 Kč. V tomto případě je však třeba před cenou upřednostnit funkčnost a spolehlivost pouzdra.

Porovnat ceny pouzder

Otázky a odpovědi

Jak vybrat pouzdro na zbraň pro skryté nošení?

Při výběru takovéhoto pouzdra by měla být na prvním místě bezpečnost vaše i vašeho okolí. Při výběru takovéhoto pouzdra se zaměřte na snadnost tasení. Zbraň byste měli být schopni tasit i v kritických chvílích, do kterých se můžete dostat. Z pouzdra však nesmí zbraň vypadnout při jakémkoliv vašem pohybu. A důležité je i vaše pohodlí, pouzdro, které vás bude tlačit, nebudete chtít pravděpodobně používat.

Čeho si při výběru pouzdra na zbraň všímat?

Zajímat by vás mělo samotné zpracování pouzdra. Pouzdra vyrobená z kydexu a polymeru by neměla mít žádnou ostrou hranu. Všímejte si proto začištění a případných otřepů. U měkkých pouzder vyrobených z kůže nebo nylonu se zase zaměřte na provedení švů. Švy by měly být rovnoměrné a rovné a pouzdro by se nemělo nikde kroutit.

Je nutné řídit se při nošení zbraní nějakými pravidly?

Pokud se rozhodnete zbraň zakoupit, musíte se vždy řídit pravidly nošení. Ta jsou pro různé zbraně trochu odlišná. Ze zákona se střelné zbraně rozdělují do několika kategorií. V kategorii A jsou umístěny zbraně zakázané, které je možné nosit pouze ve výjimečných případech.

Do kategorie B spadají zbraně, které mohou používat všichni vlastníci zbrojního průkazu. Zbrojní průkaz budete potřebovat i v případě zbraní spadající do kategorie C. Zbraně kategorie A, B i C je nutné zaregistrovat ještě před prvním přenášením. K nošení zbraní v kategorii D nebudete zbrojní průkaz potřebovat, abyste mohli zbraň vlastnit, musíte splňovat několik podmínek. V tomto případě je třeba dovršit věk 18 let a splňovat způsobilost k právním úkonům.

Na veřejných místech je možné nosit pouze airsoftové nebo paintballové zbraně. Pro všechny ostatní platí pravidlo skrytého nošení. Používat zbraně pak můžete pouze na vyhraněných místech a to pod dohledem zodpovědné osoby.

Závěr

Při výběru pouzdra na zbraň je třeba myslet na hmotnost a velikost zbraně, kterou budete chtít nosit. Důležitou roli hraje i činnost, kterou chcete vykonávat. Některá pouzdra jsou vhodná pro denní nošení, jiná můžete vzít jen při zvláštních příležitostech. Moderní pouzdra vám umožní bezpečně nosit dlouhé i skryté zbraně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (81 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manželovi jsem koupila krásný pouzdro na zbraň od značky Dasta. Je velmi kvalitní a má moc hezké zpracování. Byl velmi spokojený a pochvaloval si, že jsem vybrala pěkný kousek.

  2. Mám pouzdro od značky Condor Outdoor a je fajn. Má pěkné zpracování, kvalita je dobrá, není mu co vytknout.

Přidat komentář

Recenzer
Logo