Tejzry

Tejzr je v České republice považován za střelnou zbraň kategorie C-I a jeho držení a užívání je civilistům zakázané. Obranné pomůcky, které můžeme v některých případech na ulici vidět, jsou paralyzéry, které sice fungují podobně, ale nepovažují se za zbraň. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak vybrat tejzr?

Rozdíl mezi tejzrem a paralyzérem

Jak už jsme si řekli, tejzr je zbraň a paralyzér ochranná pomůcka, kterou se můžete v České republice v případě nouze bránit i bez povolení. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že tejzr je bezkontaktní, a tak se dá zaútočit na pachatele i tehdy, kdy není na dosah doteku. Policie se tak chrání před zraněním, protože se k útočníkovi nemusí přibližovat. Pro nás civilisty jsou ovšem dostupné pouze paralyzéry, které reagují s dotykem útočníka. Zakoupit ho mohou všechny osoby nad 18 let. Kdybyste si chtěli tejzr přece jen pořídit, máte ohlašovací povinnost, povolení však mít nemusíte. V dnešním článku si povíme o tom, podle čeho vybrat obě tyto pomůcky, svými ostatními vlastnostmi se příliš neliší.

Napětí

Abyste si mohli být jisti, že útočník ránu paralyzérem pocítí, mělo by být napětí co nejvyšší. Díky tomu můžete tejzr použít i na více vrstev oblečení. Výkonný paralyzér by měl mít alespoň 800 000 V – svým typickým zvukem dokáže útočníka zastrašit, takže ho možná ani nebudete muset použít. Pro silnější účinky, které působí ještě nějakou dobu po použití, vybírejte hodnoty vyšší než 1 000 000 V.

Proud

Jaké účinky můžete při jednotlivých hodnotách proudu očekávat? Zatímco u někoho bude stačit pošimrání, jinde se bez silných účinků neobejdete.

  • 1–3 mA – jemné podráždění nervové soustavy
  • 3–5 mA – dráždění je o něco silnější, zvedá se krevní tlak
  • 5–10 mA – silné svalové křeče

Maximální povolený proud u paralyzérů je 10 mA, výše už se tak trochu hazarduje se životem. Pro člověka je životu nebezpečných 25 mA, protože dochází k silným křečím dýchacího svalstva, vysoké hodnoty proudu mohou dokonce zabíjet.

Rozměry

Chcete paralyzér do kabelky? Porozhlédněte se po nějakém menším modelu, který bude připomínat zapalovač či pero. Pokud sháníte multifunkční zařízení se zabudovaným světlem a pevnou konstrukcí, počítejte s většími rozměry i cenou.

Tvar

S rozměry úzce souvisí také tvar, který vám umožní přesvědčivou kamufláž. Tejzr tak může vypadat jako rtěnka, pero nebo třeba baterka, která zároveň útočníka dokáže na nějakou dobu oslepit. Záleží na tom, co preferujete a za jakých podmínek máte v plánu paralyzér používat.

Hmotnost

Stejně jako u tvaru, se i u hmotnosti nabízí hned několik variant. Ty nejlehčí tejzry váží 40 g, ovšem můžete narazit také na modely dosahující až 300 g, které se ale pro ženy moc nedoporučují. Opět záleží na tom, jak a kde je budete používat.

Napájení

Tejzry lze napájet vyměnitelnými bateriemi nebo vestavěnými akumulátory, díky kterým můžete zařízení nabíjet ze zásuvky nebo také například micro-USB portem z počítače či notebooku. Doba nabíjení se u modelů liší v závislosti na kapacitě akumulátoru.

Funkce

Možná vás to překvapí, ale kromě zneškodnění útočníka dokáží tejzry ještě spoustu praktických věcí navíc, které se vám budou hodit. Čím více funkcí, tím vyšší cena.

Vestavěný pepřový sprej

Součástí tejzru může být také pepřový sprej, který útočníka na nějakou dobu oslepí.

LED svítilna

Mnoho tejzrů se vyrábí v podobě baterky, která vám pomůže vidět na cestu, ale také odvést pozornost právě svícením do obličeje.

Blikající stroboskop

Kromě klasického svícení lze tejzr vybavit blikajícím stroboskopem, který upozorní okolí na to, že se něco děje.

Alarm

Hlasitá siréna opět funguje jako zastrašovací metoda, zároveň jako funkce na přivolání pomoci.

Bezpečnostní poutko

Aby nebylo možné použít váš vlastní tejzr proti vám, je jeho součástí bezpečnostní poutko, za které zatáhnete v případě, že vám útočník vyrve paralyzér z ruky, a ten tak přestane fungovat.

Pojistka proti nechtěnému sepnutí

Protože jde o určitý stupeň napětí, který byste nechtěli omylem zapnout, je třeba tejzr před použitím nejprve odjistit.

Nastavitelná délka

U některých modelů je možné nastavit si délku podle potřeby, abyste tak na útočníka dosáhli.

Nepromokavé pouzdro

Protože se vám bude tejzr hodit i v nepřízni počasí, je dobré ho opatřit nepromokavým pouzdrem, které je často vybaveno klipsnou k připnutí na opasek. Díky tomu budete mít paralyzér vždy po ruce a v bezpečí.

Integrovaná powerbanka

Překvapivou funkcí pro mnoho z vás může být powerbanka, která slouží k nabíjení externích zařízení. Je ale potřeba myslet na to, že se tím samotný tejzr vybíjí, proto nabíjení dobře zvažte.

Značka

Na trhu existuje spousta specializovaných značek, které se výrobou tejzrů zabývají. Patří mezi ně například česká společnost ESP, Streetwise nebo Platinium.

Cena

Cena se odvíjí od velikosti tejzru, jeho hodnoty napětí a doplňků. Nejlevnější modely seženete do 500 Kč – jde o kapesní paralyzéry, které využijí spíše ženy například do kabelky. Nemusí mít tak vysoké hodnoty napětí, jejich součástí však bývá osvětlení. Nejprodávanější jsou tejzry od 500 do 2 000 Kč, které nabízejí o něco lepší výkon i nabídku tvarů a velikostí. Co se týče napětí, objevíte zde až několik milionů voltů, což se hodí pro účinnou obranu. Nad cenu 2 000 Kč lze zakoupit opravdu výkonné tejzry v provedení obušku či boxeru. U některých můžete nastavit délku dle potřeby a využívat další praktické funkce.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat tazer?

Při výběru se rozhodujte podle způsobu užívání tejzru. Máte v plánu ho nosit v kabelce či kapse? Zvolte menší velikost. Pokud chcete nosit paralyzér za opaskem, bude se vám hodit model v podobě baterky, který je navíc vybaven osvětlením. Důležitá je také hmotnost, která je spojena s pohodlím při nošení. Nakonec se rozhodujte dle funkcí, kterými zařízení disponuje – ty budou mít také podíl na výsledné ceně.

Jaký je rozdíl mezi tejzrem a paralyzérem?

Hlavní rozdíl je ten, že zatímco paralyzér si může pořídit každý občan České republiky, který dovršil věku 18 let, tejzr je považován za zbraň kategorie C-I a jeho držení a užívání je civilistům zakázané. Pokud si ho chcete pořídit, máte ohlašovací povinnost, proto jsou držiteli této zbraně většinou pracovníci u policie, kteří se tak chrání před vznikem úrazu. Tejzr je totiž na rozdíl od paralyzéru možné použít na dálku, aniž byste se útočníka dotkli.

Jakých funkcí se u tejzru dočkám?

Kromě zneškodnění útočníka dokáže tejzr také posvítit na cestu, spustit alarm, nabít jiné externí zařízení či nastavit délku tejzru tak, aby vám vyhovovala. U některých je součástí vestavěný pepřový sprej, který zajistí účinnost obrany.

Závěr

Pokud vám paralyzér nestačí a chcete si zajistit o něco účinnější ochranu na ulici, můžete si zakoupit tejzr, ovšem je třeba tuto skutečnost nahlásit policii České republiky, protože je v této zemi považován za zbraň, kterou civilisté nemohou ani držet, ani používat. Tejzr na rozdíl od paralyzéru funguje i na dálku, takže se útočníka ani nemusíte dotknout. Je ale třeba být opatrný, obzvlášť, pokud vybíráte výkonnější model – elektrické napětí dokáže zabíjet, proto buďte při používání tejzru opatrní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo