Florbal je sálový hokej, při kterém budete místo puku používat malý děrovaný plastový míček a jednoduchou plastovou hokejku. Kořeny florbalu pochází ze Skandinávie, u nás se florbal objevil až na počátku 90. let minulého století. První mezinárodní utkání se odehrálo až v roce 1991.
Každý, kdo se rozhodne florbal vyzkoušet, bude potřebovat adekvátní výbavu. Základem je florbalová hůl a míček. Potřebovat však budete také branky, brankářům by neměla chybět brankářská maska a všichni hráči by měli používat florbalové chrániče. Hodit se budou i mantinely. Důležitou výbavou je také kvalitní obuv, které by neměla chybět protiskluzová podrážka.
Florbalové míčky jsou k dostání v několika různých barvách, na turnajích se však stále používají míčky bílé barvy. U každého míčku by vás měla zajímat přesnost a délka letu. Důležitou vlastností je i dlouhá životnost. Kvalitu míčku určuje pořizovací cena, se kterou souvisí použitá technologie výroby.
Typy
Florbalové míčky se dělí na několik základních typů. Koupit můžete míčky pro halové i venkovní použití. Všechny míčky by měly mít průměr 72 mm, hmotnost cca 23 gramů a celkem 26 děr.
- Hladký míček na florbal – jde o základní typ, který poznáte podle dokonale hladkého povrchu, bez dalších úprav nebo jakýchkoliv vylepšení.
- Profilovaný míček na florbal – míček má na svém povrchu speciální vyztužené vlisy. Ty mohou mít tvar trojúhelníku a šestiúhelníku. Díky této technologie se zvýší odolnost a tuhost míčků. Výhodou míčku je tedy delší životnost.
- Míček na florbal booster – další speciální míčky s výbornými aerodynamickými vlastnostmi, které jsou dány prohlubněmi, které jsou na povrchu míčku. Míček při hře snižuje odpor vzduchu, čím dosáhnete vyšší rychlosti při odpalu. Booster míčky se vyznačují i vyšší přesností během přihrávek i při střelách.
- Míček na florbal flash – poměrnou novinkou jsou míčky flash. Jedná se o upravenou podobu booster míčků. Jedinou odlišností je, že vnitřní strana míčku je opatřena barvou. Ta se postará o efekt blikání při pohybu míčku.
Technologie výroby
Kvalitu míčku určuje technologie výroby. Na výrobu míčků se používá vysoce odolný plast, který je třeba nahřát a vylisovat do tvaru polokoule. Dvě tyto polokoule se spojí jednou ze dvou základních technik.
Svařování ultrazvukem
Je levnější proces výroby, kterou upřednostňuje drtivá většina výrobců. Při výrobě se využívá mechanické kmitání o vysoké frekvenci. Při tomto procesu se netvoři nečistoty, které se posléze nemusí složitě čistit. Právě to snižuje cenu míčku. Výhodou je i kratší doba, kterou k výrobě míčku budete potřebovat. Nevýhodou svařování ultrazvukem je nižší pevnost spoje a tím i nižší pevnost míčku.
Teflonové svařování
Při teflonovém svařování dochází k rovnoměrnému rozložení teplot. Sváry mají díky tomu velmi vysokou pevnost svárů a nižší vnitřní pnutí. To se podepisuje na vyšší odolnosti míčků. Teflonové svařování je přitom poměrně jednoduchá a lehce kontrolovatelný proces, ani zde se tedy nemusíte obávat výrazně vysoké ceny míčku. Přesto se jedná o dražší výrobu ve srovnání se svařováním ultrazvukem, což se na konečné ceně přece jenom trochu podepíše.
Barva
Velmi diskutovatelným tématem je barva míčků. Velmi často se traduje, že při turnajích mohou být použity pouze míčky bílé nebo meruňkové barvy. Dle oficiálních pravidel vydaných v roce 2018 mohou být používány jakékoliv jednobarevné míčky v nefluorescenční barvě. Mezi fluorescenční patří všechny signální, neonové nebo reflexní barvy. Tyto barvy mají vysokou schopnost odrážet okolní světlo, což není při hře žádoucí.
Kromě jednobarevných míčků je možné hrát s míčky dvoubarevnými. Ty se sice nesmí při oficiálních zápasech používat, ale u hráčů jsou velmi oblíbené. Koupit můžete různé dvoubarevné míčky, kterým nechybí potřebné certifikace IFF.
V obchodech můžete najít míčky bílé, modré, oranžové, zelené, žluté, fialové, černé i červené barvě. Výběr je však mnohem větší.
Značka
Značkové florbalové míčky mívají speciální tvarování, to míčku zajišťuje adekvátní aerodynamické vlastnosti. Značkové míčky rovněž podléhají certifikaci IFF tedy International Floorball Federation. Díky tomu vyhovují nejen pravidlům, ale i požadavkům na bezpečnost. Takovéto míčky mají předepsaný počet děr i hmotnost.
Florbalové míčky různých výrobců se liší nejen technologií výroby, ale i použitými materiály. Tyto parametry ovlivňují životnost i hráčské vlastnosti, především pak dráhu letu. Mezi vysoce kvalitní patří certifikované míčky značek Unihoc, Salming, Fat Pipe nebo Floorbee.
Cena
Za jeden florbalový míček zpravidla zaplatíte od 30 – 70 Kč. Míček můžete koupit po jednom kusu, avšak mnohem častěji se prodávají v sadách po 4 – 10 kusech. Ve velkém balení však můžete najít až 50 míčků. Takto velké balení bude stát okolo 1 500 Kč.
Otázky a odpovědi
V čem se liší kvalitní míček od míčku nekvalitního?
Kvalita míčku souvisí s pořizovací cenou. Kvalitu určuje použitá technologie výroby. Mnozí výrobci míčky na florbal svařují technologií ultrazvukové energie. Kvalitní míčky mají navíc tvar, který je schopen minimalizovat odpor vzduchu při letu. Tím se zvýší rychlost střel, přesnost přihrávek a celková kvalita hry.
Z čeho se skládá výstroj florbalových hráčů?
Nejdůležitějším vybavením florbalových hráčů je florbalová hokejka a florbalový míček. Nedílnou součástí výbavy jsou florbalové branky. Florbal je sport, který vyžaduje i speciální obuv, která vám umožní bezpečný, ale i rychlý pohyb po hale.
Mezi méně důležitou výbavu, bez které se mohou rekreační hráči obejít, jsou různé chrániče, nátepníky, vaky či tašky a vaky na přenášení veškeré výbavy. Brankář by měl hrát s brankářskou maskou. Mezi další výbavu patří speciální brankářské oblečení, chrániče i suspenzor.
Kde lze florbal hrát?
Florbal je sport, který se hraje především v krytých halách nebo tělocvičnách. Zahrát si však můžete i venkovní florbal, který lze hrát snad na jakémkoliv typu povrchu, ať už se jedná o asfalt, beton nebo umělou trávu. Pokud preferujete halový florbal, budete potřebovat míček s tvrdým plastovým obalem. Takovýto míček je ideální při hře na hladkých laminátových i dřevěných podlahách. Míčky pro venkovní florbal jsou měkčí a lépe obstojí na drsném venkovním povrchu.
Závěr
Florbal je oblíbený kolektivní sport, který si mohou zahrát hráči snad každé věkové kategorie a schopností. Florbal budete moci hrát za každého počasí, hrou posílíte své zdraví a zvýšíte fyzickou kondici.
Florbal si mohou zahrát i osoby, které řeší potíže s klouby. Jestliže chcete, aby byla vaše hra efektivní, měli byste při hře používat certifikované míčky. Právě certifikace je skutečnou značkou kvality. Certifikované míčky mají vždy stejnou hmotnost a neliší se ani počtem děr. Vyšší životnost, a to až o více než 20 % mají míčky s teflonovou technologií spáru.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.mastersport.cz, www.eflorbal.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?