Kriketové míčky

Kriket je pálková kolektivní hra. Při zápasu proti sobě nastupují dvě mužstva, která jsou tvořena jedenácti hráči. Hra se hraje na oválném hřišti, ve středu hřiště je pitch, tedy obdélníkový pruh, který je dlouhý 22 yardů – 20,12 metrů. Kriket je velmi populární ve světě, jedná se dokonce o druhou nejoblíbenější kolektivní hru vůbec. V našich končinách však velké zastoupení nemá. O tom vypovídá i malé zastoupení kriketové výbavy na trhu.

Pokud si chcete kriket vyzkoušet, budete potřebovat základní výbavu, tedy kriketovou pálku a kriketový míček. Kriketové míčky se liší svojí konstrukcí, výrobním materiálem, velikostí a hmotností. Veškeré parametry souvisí s věkem a úrovní hráčů.

Porovnat ceny míčků

Typy

Kriketové míčky je možné rozdělit do dvou hlavních skupin na základě materiálů, ze kterých se vyrábí. Typ použitého materiálu souvisí s typem hry, ale i s kvalitou hřiště či úrovní hráčů. Při hře budete moci použit kriketové míčky vyrobené z korku nebo tenisové míčky vhodné na kriket. Takové to míčky se používají spíše ve světě. V našich obchodech jsou zastoupeny tzv. atletické kriketové míčky vyrobeny z gumy a ve velmi omezeném množství i kožené míčky.

Korkový kriketový míček

Korkový kriketový míček je známý jako kožený a používá se při profesionální hře. Profesionální míčky jsou vyrobeny ze 3 hlavních materiálů. Jádro míčku tvoří korek. Ten se pak na pevno omotá několika vrstvami provázků a nakonec obalí kůží. Při profesionálních zápasech můžete vidět kožené míčky červené, bílé nebo růžové barvy. Díky své mimořádné odolnosti se kožené míčky používají i během několikadenních zápasů.

Korkové míčky mohou být vyrobeny ze dvou nebo čtyř kožených částí. V obou případech je kůže uprostřed sešitá výrazným mírně zdviženým šitím. Kvalitnější jsou míčky tvořené 4 částmi, méně kvalitní pak míčky, které tvoří 2 kožené části.

Tenisový kriketový míček

Kriket si pak budete moci zahrát i za pomoci klasického tenisového míčku. Použít je však možné pouze ty nejkvalitnější a tím i nejodolnější míčky na tenis. I v tomto případě je tato varianta možná v případě rekreačních hráčů.

Velikost

Kriketové míčky se liší svojí velikostí a hmotností. Největší a nejtěžší míčky používají muži, lehčí míčky jsou určeny ženám a nejmenší míčky patří juniorským hráčům.

  • Muži a chlapci od 13 let – průměr míčku je od 224 – 229 mm. Hmotnost je v rozmezí 165 – 163 gramů.
  • Ženy a dívky od 13 let – průměr míčku je v rozmezí 210 – 226 mm, hmotnost se pohybuje od 140 – 151 gramů.
  • Děti do 13 let – velikost dětských míčků je 205 – 221 mm, hmotnost bývá v rozmezí 133 – 143 gramů.

Barva

Míčky na kriket se vyrábí v několika barvách. Ve světě se běžně používají míčky červené, bílé nebo růžové barvy. Každá z barev je něčím specifická a využívá se při odlišných příležitostech. V našich obchodech však můžete koupit pouze míče bílé případně černé barvy. Černé míče mají ve střední části pouze barevný pruh. Obvykle se jedná o proužek v červené, zelené či šedé barvě.

  • Červené míčky – tyto míčky jsou silné a velmi odolné. Využívají se především u několikadenních zápasech. Díky odrazu světla jsou červené míčky nejsnáze viditelné v případě hráčů, kteří hrají v bílých dresech.
  • Bílé míčky – s míčky bílé barvy se odehrávají jednodenní zápasy. Míčky jsou ve srovnání s míčky červené barvy méně odolné a při hře se mohou častěji vyměňovat. Bílé míčky se používají zejména při nočních utkáních. Důvodem jsou reflektory, které míčky osvětlují a tím je dostatečně zviditelní. Díky dobré viditelnosti můžete bílý míček snadno spatřit i u hráčů oblečených do barevných dresů.
  • Růžové míčky – míčky růžové barvy mají prakticky stejné vlastnosti, jako míčky červené. Také tyto míčky jsou dostatečně tvrdé a odolné a obstojí při několikadenních zápasech. Velmi oblíbené jsou při denních i nočních utkáních, v obou případech jsou snadno rozpoznatelné.

Značka

Kriket je kolektivní sport, který se největší oblibě těší v Anglii i jiných částí světa. V našich obchodech je výběr kriketového vybavení velmi omezený. Pakliže si chcete kriket pouze vyzkoušet a nehodláte ho hrát na profesionální úrovni, bude vám dostupný sortiment vyhovovat.

V opačném případě budete muset navštívit zahraniční internetové obchody, kde jsou pravé kriketové míčky k dostání. U nás jsou k dostání pouze kriketové míčky značek Slazenger, Merco, Acra nebo Corby Sport. Ve světě se používají míčky značek Aero, Puma, Kookaburra, HS, Focus, MB nebo Gray Nicolls.

Cena

Cena běžně dostupných kriketových míčků není nijak vysoká. Míček můžete koupit za cenu od 70 – 350 Kč. Záleží pouze na vás, jakou kvalitu preferujete a jak často budete chtít kriket hrát. Za kvalitnější míček pak budete muset zaplatit minimálně 400 Kč. Cena profesionálních míčků je pochopitelně mnohem vyšší.

Porovnat ceny míčků

Otázky a odpovědi

Jak se kriket hraje?

Hráči hrají na několika postech. Úkolem nadhazovače je hodit kriketový míček směrem k pálkaři tak, aby ho byl schopný odpálit mimo dosah polaře. Poté musí nadhazovač běžet na druhý konec pruhu hřiště a získat potřebné body. Pálkař ve hře zůstává do doby, kdy nadhazovač získá potřebný počet sad, může však být i vyautován deseti pálkaři. Pokud dojde k jedné z těchto situací, prohodí si týmy role. Tým, který zůstal minulou hru v poli, půjde pálkovat.

Kdy kriket vznikl?

Kriket byl poprvé zmíněn v 16. století. Až na konci 18. století se však stal národním sportem Anglie. Svoji popularitu ve světě získal asi v polovině 19. století, kdy proběhlo první mezinárodní utkání. Mezinárodní kriketová rada byla založená 15. června 1909. Dnes je kriket oblíbený především v Anglii, Austrálii, Indii, Americe a Jižní Africe.

Jak vypadá zápasový kriketový míček?

Takovýto míček je vyroben z vrstveného korku. Korek je pevně omotaný provázkem a ukryt pod kvalitním koženým pouzdrem. To je dále opatřeno mírně vyvýšeným šitím. Nejkvalitnější míčky jsou sestaveny ze čtyř kusů kůže, která má tvar rozčtvrceného pomeranče. Střed míčku je pevně sešitý provázkem, který tvoří výrazný šev. Na míčku najdete hned 6 řad stehů. Takového míčky se vyrábí ručně a vyznačují se nejen mimořádnou kvalitou, ale i vysokou pořizovací cenou.

Závěr

Kriket je nepochybně zajímavá hra, která však v našich končinách nepatří k těm oblíbeným. Ve specializovaných prodejnách můžete v omezené míře na kriketové vybavení narazit, avšak vystačit si budete muset spíše s napodobeninami, které nemají s profesionálním vybavením mnoho společného. Rekreačním hráčům však i takovéto vybavení k vyzkoušení odpalu postačí. Pakliže se chcete zařadit mezi profesionální hráče, budete muset po kvalitnějším kriketovém vybavení pátrat v zahraničních obchodech.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo