Plovací vesty

Plovací vesty jsou bezpečnostním doplňkem, který využijete v mnoha různých situacích. Nezáleží na tom, zda si vestu oblékne dítě nebo dospělá osoba doma u bazénu, na řece v jezeře či u moře. Při některých činnostech jsou plovací vesty dokonce povinnou výbavou. Na trhu jsou plovací vesty rozděleny do několika skupin. Nejlevnější jsou nafukovací plovací vesty pro děti, mezi nejdražší naopak patří záchranné vesty, které musí splňovat nejpřísnější evropské bezpečnostní normy.

Plovací vestu byste měli vždy vybírat podle toho, při jaké příležitosti ji hodláte používat. Čím je daná aktivita náročnější a nebezpečnější, tím kvalitnější musí být i vesta. Podle určení vesty se pak mění i výrobní materiál. Některé vesty lze pořídit pouze v dětských velikostech, jiné lze koupit dětem a dospělým.

Porovnat ceny vest

Nejlepší plovací vesty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hiko Baby 96 % 892 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Elements Canoe Plus 96 % 1 129 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Spinera UNIVERSAL 90 % 1 149 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
4. Aquarius MQ plus 88 % 876 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Hiko Swift 87 % 1 290 Kč Zobrazit 4camping.cz

Typy

Plovací vesta je nejčastěji k dostání v dětských velikostech. Své vesty mají i dospělí a koupit ji můžete také svému psovi. Ať už budete vestu pořizovat komukoliv, vždy je třeba zohlednit činnost, během které ji budete používat.

Plovací vesta pro děti

Dětskou plovací vestu využijete během nácviku plavání, vašemu dítěti zajistí bezpečnost v bazénu i při pobytu v přírodní vodní ploše. S kvalitnější vestou se můžete vydat sjíždět řeku nebo vyrazit na méně náročnou plavbu.

Dětské plovací vesty se vyrábí z různých materiálů.

  • Nafukovací vesta – mezi ty nejznámější patří právě nafukovací plovací vesty, které jsou ideální při běžných vodních aktivitách. Na výrobu se používá nylon nebo PVC. Největší výhodou těchto typů je nízká pořizovací cena. Nevýhodou je pak poměrně jednoduchá možnost prasknutí. Kvalitní nafukovací vesta by tak měla mít větší počet komor, které vašemu dítěti zaručí bezpečné používání.
  • Neopren – velmi oblíbené jsou vesty vyrobené z neoprenu. Tyto vesty kombinují více funkcí. Postarají se o bezpečí dítěte ve vodě, ale ochrání ho i před zimou nebo slunečními paprsky. V neoprenové vestě si může dítě užívat i pobyt u moře. Neoprenové vesty jsou k dostání pro děti ve věku 1 – 6 let. Na jejich výrobu se používá 3 mm silný neopren. Neoprenové vesty jsou méně robustní a umožní dětem volnější pohyb, což ocení zejména při nácviku plavání. Součástí vesty jsou odnímatelné plováky.

Vesty vhodné při sjíždění řek

Kvalitnější vesty se používají při náročnějších aktivitách jako je plavba na raftu, lodi. Nosit ji můžete i při provozování vodních sportů, například kiteboardingu, windsurfingu, paddleboardingu atd. Také v tomto případě se na výrobu vest používá neopren, nylon nebo PVC.

Kvalitnější vesty již spadají do kategorie záchranných vest a nosit je mohou i neplavci. K dostání jsou v dětských i dospělých velikostech. Většině vest nechybí vysoký límec, který zajistí potřebnou podporu hlavě. Velmi často je vesta doplněna o popruh, který se umísťuje mezi nohy. Popruh zajistí, že vám vesta za žádných okolností z těla nesklouzne.

Samonafukovací vesta

Během klidnější plavby lze využívat i samonafukovací vestu, která se v případě potřeby nafoukne sama. Stačí ji pouze aktivovat trhnutím za šňůrku nebo fouknutím do trubice. Samonafukovací vesty mohou používat plavci a neplavci a koupit je můžete ve všech velikostech.

Plovací vesty pro psy

Plovací vestu můžete koupit i svému psovi. Je jedno, zda váš pes patří mezi plavecká plemena nebo se jedná o psa začátečníka. I zkušeným psím plavcům je vhodné nasadit správně padnoucí plovací vestu, protože se během pobytu ve vodě může dostat do situace, kdy mu může vesta zachránit život. Kvalitní vesta pro psy bude vyrobená z odolného nepromokavého materiálu a měla by být i velikostně nastavitelná. Mnohé vesty mají reflexní úpravu a umožňují vám provozovat večerní aktivity.

Abyste vybrali svému psovi vestu správné velikosti, bude nutné změřit obvod jeho hrudníku a krku. Dále je nutné znát délku zad a hmotnost psa. Vesta nemusí psovi zakrývat celá záda, musí však dobře padnout, aby bylo její používání dostatečně pohodlné. Vesty pro psy jsou většinou nastavitelné, na jejich výrobu se zpravidla používá odolný nylon. Kvalitní vestě by neměla chybět ani spona na vodítko.

Velikost

Plovací vesty jsou k dostání v mnoha velikostech. Dětskou vestu budete vybírat s ohledem na věk a hmotnost dítěte. Při výběru myslete na to, že se jedná spíše o orientační rozdělení a dítě je tak vhodné před výběrem raději změřit.

Vesty pro dospělé využívají běžné značení a k dostání jsou ve velikostech XS – XXL. Vhodnou velikost vybírejte opravdu pečlivě. Správná vesta by vám neměla nijak bránit v pohybu. Většina vest je doplněna o dotahovací popruhy umístěnými v pase, v oblasti ramen i boků.

Zapínání

Plovací vesty mívají několik typů zapínání. Častěji se setkáte s vestou opatřenou plastovými klipy. Méně často je zapínání řešeno pomocí zipu. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, je důležité, aby bylo možné vestu velikostně nastavit a tím i přizpůsobit typu postavy.

Značka

Koupit plovací vestu není nijak složité. Pro dětské vesty se můžete dokonce vypravit do hračkářství nebo supermarketu. Zde jsou k dostání pouze jednoduché nafukovací vesty pro nejmenší děti. Využít je můžete při běžných aktivitách pouze pod dozerem dospělé osoby. Kvalitní vesty jsou k dostání ve specializovaných obchodech. Tyto vesty musí splňovat veškeré bezpečností certifikace a normy. Normy se navíc liší v závislosti na typu vesty. Plavací vesty jsou k dostání od značky Hiko Sport, Bestway, Palm, Baltic, Intex, Plastimo, Kolibri, Aquadesign a mnoha dalších.

Cena

Také cenu určuje typ vesty. Nejlevnější dětské nafukovací vesty stojí okolo 100 Kč. Za kvalitnější vestu zaplatíte od 300 – 500 Kč. Cena vest pro dospělé začíná na cca 700 Kč a vyšplhat může až ke 2 000 Kč.

Porovnat ceny vest

Otázky a odpovědi

Co určuje vztlak?

Vztlak vesty je označen písmenem N. Vztlak je nutné řešit spíše u vest, které budou nošeny při extrémních sportech. Při sjíždění českých řek vám postačí vesta s vztlakem od 60 – 70 N. Na těžké řeky je vhodnější potřebný vztlak vypočítat. Obecné doporučení říká, že na každých 10 kg hmotnosti připadá vztlak 14 N. V případě klidnějších řek se na 10 kg počítá s vztlakem 8 N.

Jaká plovací vesta je vhodná při extrémních sportech?

Mezi extrémní vodní sporty patří jachting, windsurfing nebo třeba kiteboarding. Vesty se vyznačují nízkým střihem a umožňují vám použít sedák nebo trapéz. Tyto vesty mají obvykle jednodušší zapínání na zip. Vestě nechybí reflexní prvky a často je doplněna o píšťalku. Kromě ochrany vám vesta poskytne potřebnou tepelnou ochranu a jednodušší střih zajistí potřebnou volnost pohybu.

Jaký prvek by neměl plovací vestě chybět?

Mnoho vest je doplněno o ochranný límec, který zajistí vzpřímenou pozici hlavy při plavání na zádech. Ochranný límec je běžný zejména u dětských vest, ale najít ho můžete i u vest určených dospělým.

Závěr

Plovací vesty by měly být nepostradatelnou pomůckou při pobytu u vody. Dětské vesty můžete využívat při výcviku plavání. Bez vesty by dítě nemělo usednout na loď, člun ani cokoliv jiného. Dospělým nesmí vesta chybět při náročnějších vodních aktivitách, jakými jsou jízda na prkně, sjíždění řeky ani projížďka na člunu. Plovací vesta uchrání před možným utonutím i vašeho mazlíčka. Plovací vestu vybírejte vždy s ohledem na aktivitu, kterou se hodláte zabývat. Důležité je zakoupit dobře padnoucí vestu, které nechybí bezpečnostní certifikace.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. S kamarády pravidelně sjíždíme řeky, samozřejmě tam, kde je to možné, takže jsem musel všem pořídit plovací vesty. Vzal jsem klasiku od Hiko Sport a naprostá pohoda.

  2. Velikost – obecné stanovení velikosti je problém a hodně závisí na střihu a výrobci. Osobně jsem kdysi zkoušel vesty nominálně stejné velikosti tří různých výrobců – do jedné jsem se nevešel, z druhé jsem vypadl a až třetí seděla. Občas tu bývá rozpor mezi velikostí a nosností (zejména u menších postav) – dobře sedící vesta nemusí mít pro danou postavu dostatečnou nosnost. prostě to chce zkoušet a nespoléhat se na prezentované údaje, které mohou být jen orientační.
    Důležité je také před použitím prostudovat návod a při oblékání vesty se jím řídit – vypadnout z vesty, nebo někde zůstat viset za nedotažené popruhy je sice zábavné pro pozorovatele, ale tristní pro „oběť“.
    Článek by také potřeboval aktualizovat ohledně cenového rozpětí, vesty v posledních letech dost podražily (třeba raftové od Hiko skoro na dvojnásobek). Problém bude časem produkce z Číny – ne, že by byly ty vesty špatně udělané (jsou lepší, než dovoz z Polska), ale často mají pod standardním rozměrovým označením zcela jiné (výrazně menší) velikosti – někdy o číslo, ale často o dvě.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo