Neopreny

Neopren je speciální syntetická látka, která se vyrábí polymerací chloroprenu. Je vysoce elastický a odolný vůči mechanickému poškození ale i úniku slunečního záření. Největší předností neoprenu jsou tepelně izolační vlastnosti.

Neoprenové oblečení dokáže efektivně ochránit před studenou vodou, ale i silným větrem či nepříznivým počasím. V letních měsících vám poskytnou ochranu i před slunečními paprsky. Neoprenové obleky jsou nejčastěji spjaty právě s vodními sporty nebo potápěním.

Při výběru neoprenového oblečení hraje nejdůležitější úlohu zvolení správné velikosti. Díky ní je materiál schopen zabránit proudění vody pod oblek. Docházet tak nebude k přijímání okolní teploty. Jednoduše řečeno, udržíte si svoji teplotu a na vaše tělo nebude působit nízká teplota vody.

Neoprenové oblečení má mnoho podob. Zvolit můžete komplet s dlouhými i krátkými rukávy i nohavicemi. Dlouhé neopreny jsou ideální pro vodní sporty, jako je windsurfing, paddleboarding a jiné. Při výběru neoprenu hraje zásadní roli správně zvolená velikost i tloušťka.

Porovnat ceny neoprenů

Nejlepší neopreny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Aqua Sphere Stingray 100 % 890 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Mares RASH GUARD 100 % 1 416 Kč Zobrazit Shopex.cz
3. Agama EVOLUTION Superstretch 3mm 93 % 2 790 Kč Zobrazit Mall.cz
4. EG Burt LJ 3.0 80 % 1 362 Kč Zobrazit Flystork.cz
5. Mares Oblek RASH GUARD 70 % 1 176 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

Oblečení z neoprenu může mít několik podob a vybrat můžete neopreny určené dětem i dospělí.

 • Kojenecký neopren – neoprenový oblek je možné pořídit i dětem v kojeneckém věku. V tomto případě může mít podobu body, kdy poskytne tepelný komfort dětskému tělíčku, nožičky jsou volné.
 • Klasický oblek je možné zapnou v přední části pomocí zipu. Dětské neopreny jsou zpravidla vyrobeny z tenkých materiálů a typické jsou krátké rukávy a nohavice.
 • Plavky – pro delší pobyt ve vodě jsou ideální neoprenové plavky, které dokonale ochrání střed těla před chladem. Výhodou plavek je univerzálnost, použít je můžete prakticky pro každou příležitost.
 • Shorty Style – jedná se o neopren s krátkými rukávy i nohavicemi. Také tento oblek je možné považovat za univerzální, vhodný je pro většinu vodních sportů.
 • Long John – neopren má tílkovou horní část, nohavice jsou dlouhé. Vhodný je při pádlování. Vaše tělo bude v teple, ruce, které zabírají, se zahřívají vlastním pohybem a nejsou při pohybu nijak omezovány.
 • Triko – nejen pro vodní sporty je vhodné neoprénové triko, které před chladným počasím ochrání horní část těla.

Konstrukce

Neopreny se mezi sebou liší i samotnou konstrukcí a technologií výroby. Na základě konstrukce lze neopreny rozdělit do 3 skupin.

Neopren kašírový

Nejběžnější typ neoprenu. Povrch je tvořen textilním úpletem, který chrání vnitřní pěnovou gumu. Tyto neopreny jsou dostatečně odolné a přitom cenově dostupné. Jsou vhodné pro sporty jako wakeboarding, windsurfing nebo kiteboarding.

Tyto neopreny vám však poskytnou o něco nižší tepelný komfort. Dražší neopreny však mají několik doplňků, které tepelný komfort přece jenom o něco zvýší. Praktický je límec nebo hrudníkový panel.

Neopren pogumovaný

Tento typ má namísto textilního úpletu tenkou gumovou vrstvu. Tepelné vlastnosti jsou díky tomu lepší, díky gumové vrstvě do neoprenu nenasákne voda. Tento typ je tedy běžně označován jako polosuchý neopren. Tyto neopreny však nejsou tolik odolné jako předchozí typ a počítat musíte i s vyšší cenou.

Suchý oblek

Pokud trávíte ve vodě delší dobu a máte minimum pohybu, bude pro vás ideální tzv. suchý oblek. Vyhovovat může rybářům i instruktorům. Oblek je potažen ze všech stran tenkou gumovou vrstvou, která brání nasáknutí vody. Spolehnout se můžete i na vodotěsné zipy a další vychytávky. Nevýhodou je vysoká cena a menší odolnost.

Velikost

Vybrat správnou velikost je v případě neoprenu naprosto zásadní. Velký neopren vám neposkytne potřebný komfort, příliš těsný oblek vám zase ztíží pohyb. Před výběrem si tak změřte obvod hrudníku, který se měří v podpaží.

Obvod pasu je měřen v té nejužší části a obvod boků naopak v místě nejširším. Důležitá je i samotná výška postavy. Ačkoliv měřením můžete vybrat tu správnou velikost, je v tomto případě vhodnější neopren přímo vyzkoušet.

Zpracování

Při výběru neoprenového obleku hraje důležitou roli také to, jakým způsobem jsou části obleku spojeny. Spoje mohou být šité, lepené a běžná je i kombinace obojího.

 • Lepené spoje – tyto spoje nejsou příliš odolné a typické jsou spíše na levných neoprenech. Postačí vám při občasném používání.
 • Šité spoje – jsou známé i jako overlock spoje. Na rozdíl od lepených jsou pevnější. V místech, kde je oblek více namáhán, se však mohou objevit dírky, které budou propouštět vodu.
 • Slepé spoje – nejodolnější spoje jsou lepené a jejich vnitřní část je navíc podšitá. Tyto neopreny patří k nejdražším a nejodolnějším typům.

Spoje a švy mají také speciální značení:

 • FLATLOCK – pevný, plochý a zároveň pružný šev.
 • NEOTAPE – vyznačuje se vodotěsností i komfortem.
 • NEONSEAM – tento spoj je velmi odolný a pružný. Jedná se o šitý a lepený šev.
 • LIQIDSEAM – dokonale těsný šev, který zabrání vniknutí vody. Jedná se o plochý zatěsněný šitý šev, který je velmi pevný.
 • BLINDSTITCH – šev je dvojitě lepený, hladký a rovný. Šev je velmi odolný proti vniknutí vody, a samotný oblek je příjemný i při dlouhém nošení, kdy nedochází k odírání kůže.

Tloušťka

Neoprenové oblečení je vyráběno v různých tloušťkách. Silnější neopreny jsou vhodné do chladnějšího počasí, ty tenčí využijete spíše v letních měsících.

V nejsilnějším neoprenu budete v teple i při 6 °C. Tloušťka neoprenu je značena standardně v milimetrech. Celý oblek může mít jednu, ale i více tlouštěk na různých místech. Setkat se tak můžete s následujícím značením:

 • 2 mm – pokud najdete pouze jedno číslo, je celý neopren vyroben v jedné tloušťce. Tloušťka 2 mm je nejmenší a neopren je ideální na letní použití.
 • 3/2mm – první číslo udává tloušťku neoprenu v oblasti trupu a ramen. Druhé značení je pak tloušťka v ostatních částech. Neopreny s tloušťkou 3 mm jsou vhodné i pro přechod jaro/léto a léto/podzim, ideální je při teplotě 15 – 20 °C.
 • 6/4/3 mm – prvním číslem je opět značena oblast trupu. Druhé číslo označuje tloušťku nohavic a třetí tloušťku rukávů. Díky těmto tloušťkám ochráníte část trupu, která je při sportu nejméně prokrvována. Ruce a nohy se budou díky méně hrubému neoprenu snadněji pohybovat. Neopren s tloušťkou 6 mm využijete při teplotě nižší než 10 °C.

Značka

Kvalitní a přitom cenově dostupné jsou neopreny značky Prolimit. Nejkvalitnější neopreny jsou značky Neilpryde. Kvalitní a stylové neopreny Picture jsou vyrobeny z ekologických materiálů. Mezi výrobce dětských neoprenů patří Sola, TWF, Splashabout nebo Two Bare Feet.

Cena

Cena neoprenů je poměrně vysoká. Pokud hledáte levný ale i kvalitní neopren, zaměřte se na neopreny z předešlých kolekcí, které bývají k sehnání za výprodejovou cenu.

Cena nejběžnějších kašmírových neoprenů se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1 – 3 000 Kč. Dostupné jsou neopreny v dětských i dospělých velikostech. Za kvalitnější neopren je možné utratit i 5 a více tisíc korun.

Porovnat ceny neoprenů

Údržba

Aby neopren dlouho vydržel, je třeba o něj správně pečovat. Při kontaktu se slanou vodou je nutné jeho důkladné opláchnutí. Tuto péči však můžete poskytnout i neoprenu, který používáte ve sladké vodě. V tomto případě ho oplachem zbavíte řas nebo sinic. K oplachování použijte vždy pouze vlažnou vodu, používání běžných pracích přípravků je spíše na škodu.

Po skončení sezóny se doporučuje neopren vyprat v ruce, nikdy ne v pračce, za pomoci speciálních přípravků určených právě pro tento materiál. Velmi důležité je důkladné vymytí těchto čistících prostředků, v opačném případě může dojít ke korozi zipů. Neopreny je nutné sušit vždy naruby, k sušení je vhodné spíše stinné místo, kde nebude vystaven nežádoucímu UV záření. Neopreny nepatří do sušičky.

V případě poškození, je možné neopren za pomoci speciální lepící sady opravit doma, nebo přímo v prodejně.

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru neoprenu dále zaměřit?

Zkontrolujte i to, jakým způsobem je neopren ušit a zda nechybí další prvky, které vám poskytnou potřebný tepelný komfort. Prodloužení kolem krku zabrání možnému vniknutí vody. O to samé se postará i utažení v oblasti kotníků. Oblast hrudníku je u kvalitních neoprenů potažena voděodolnou vrstvou pryže.

Jaké další doplňky je možné využít?

V chladném počasí můžete využít neoprenové boty. Jejich použití je však možné i v létě. Zde je jejich úkolem ochránit vaše chodidla od kontaktu s ostrými kameny. Také boty jsou vyrobeny z různě hrubých materiálů. Koupit můžete také neoprenové rukavice a čepici.

Jaký neopren do chladnějšího počasí?

Do chladného počasí jsou vhodné neopreny s tloušťkou 4, 5 nebo 6 mm. Tyto obleky mají zpravidla více tlouštěk, při výběru by vás mělo zajímat především první číslo. Neopreny jsou použitelné při teplotě vody nebo vzduchu v rozmezí 10 – 20°C.

Závěr

Neopren poskytne vám i vašim dětem potřebný tepelný komfort během pobytu ve vodě. Neoprenové oblečení je možné koupit i dětem v kojeneckém věku. Ty jsou velmi citlivé na chlad i sluneční záření a neoprenové oblečení je pro ně tedy ideální.

Sportovci si díky správnému neoprenu prodlouží sezonu v řádu měsíců. Podle toho, co od neoprenu požadujete, budete vybírat správnou podobu a tloušťku materiálu. Nejdůležitější je však samotná velikost. Ideální je, pokud budete moci neopren vyzkoušet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.snowboard-zezula.czwww.neonmars.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (20 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem manželovi kupovala neopren od značky Neilpryde a byl nadšený, že jsem pořídila skvělý kousek. Má už na dotek velmi příjemný materiál, je pěkně zpracovaný a ve vynikající kvalitě.

 2. Objednal jsem si neopren značky Prolimit a rozhodně má dobrou kvalitu. Na těle je příjemný a nebyl ani přehnaně drahý.

 3. Článek mi hodně pomohl s výběrem, děkuji Denisa.

Přidat komentář

Recenzer
Logo