Plovací vesty pro psy

Plovací vesty pro psy jsou ideální pro majitele psů, které nenechá chladným žádná vodní plocha. Vestu můžete koupit prakticky jakémukoliv psímu plemenu bez ohledu na velikost či stáří. Obzvlášť vhodné jsou při provozování jakýchkoliv vodních sportů, při koupání či záchranářství. Každý rok dojde k desítkám případů utonutí psích mazlíčků a právě plovací vesta může tomuto neštěstí zabránit.

Při výběru byste měli hledat mezi vestami vyrobenými z odolných nepromokavých materiálů. Důležité je pochopitelně zvolit správnou velikost, přičemž by mělo být možné vestu dle potřeby nastavit. Pro větší bezpečnost je zvážit i její reflexní úpravu a další bezpečnostní prvky jako je madlo či flotační část pod krkem.

Porovnat ceny vest

Typy

Vybrat správnou vestu pro vašeho psa není úplně jednoduché. V tomto případě pravděpodobně neexistuje pravidlo, podle kterého byste byli schopni vybrat dokonale padnoucí vestu z pohodlí domova. Pokud jste tedy majitelem středně velkého psího plemene a koupíte mu vestu vyhovující středně velkému plemenu, nebudete mít jistotu, že vesta bude skutečně sedět, tak jak má. Proto se doporučuje vestu před koupí vždy raději vyzkoušet.

Abyste se však na trhu alespoň částečně orientovali, můžeme plovací vesty pro psy rozdělit do několika skupin, podle jeho úrovně.

 • Pes neplavec – pro psy, kteří se s vodou teprve seznamují, se nejvíce hodí dlouhé vesty sahající až na konec zad. Taková vesta bude nadnášet celé tělo a pes tak může získat potřebnou jistotu.
 • Pes plavec v klidné vodě – jestliže si pes libuje při plavání v rybníku, jezeru, nebo v případě, kdy ho s sebou berete na loď či paddleboard, bude mu stačit kratší vesta. Krátké vesty mají plováky umístěny v přední části a kolem krku. Její funkcí není psa zachránit, ale alespoň ho v případě potřeby zajistit.
 • Pes plavec ve složitější vodě – i v tomto případě se vyplatí investovat do delší vesty. Použít ji můžete při pobytu u moře, nebo všude tam, kde můžete narazit na silnější proud či větší vlny.

Velikost

Nejdůležitější je, aby vesta správně seděla. Při nasazení musí mít pes zajištěn volný pohyb končetin i krku. Jak již bylo řečeno, při výběru narazíte na vesty různých délek. Při výběru tak není nejdůležitější délka, ale hmotnost psa. U psů plavců není nezbytně nutné, aby vesta zakrývala celá záda.

Délka vesty by rovněž nikdy neměla překrývat kořen ocasu. Psí ocas je při plavání něco jako kormidlo, které umožňuje měnit směr. Psí vesty se vyrábí ve velikostech XS – XL, přičemž u každé vesty je uvedena maximální nosnost a obvod hrudníku a krku. Poté již budete vycházet z velikostních tabulek, které se liší s ohledem na výrobce.

Materiál

Kvalitní plovací vesty se vyrábí z lehkých, nepromokavých a rychleschnoucích materiálů. Nejčastěji se jedná o polyester, nylon nebo kombinaci různých materiálů. Každý výrobce má většinou své vlastní textilie, u kterých zaručuje vysokou kvalitu a dlouhou životnost.

Možnosti

Plovací vesty mají různé praktické prvky, které můžete při pobytu ve vodě využívat.

 • Reflexní prvky – zvyšují viditelnost během noci nebo za nepříznivého počasí.
 • Rychleschnoucí prvky – tato funkce souvisí především s komfortem.
 • Madlo na hřbetu – využijete ho v případě, kdy bude nutné psa rychle vytáhnout z vody.
 • Vyztužené popruhy – jsou běžné u dražších vest. Díky vyztužení budou popruhy skutečně pohodlné.
 • Kroužek k upevnění vodítka – vestu můžete psovi nasadit již v pohodlí domova.
 • Možnost praní – některé vesty lze prát v pračce při šetrných pracích programech.
 • Odlehčené plováky – sníží celkovou hmotnost vesty.
 • Jmenovka – určena pro bližší identifikaci, pokud se váš pes při pobytu venku zatoulá.
 • Plovák pod bradou – tuto odepínací část můžete a nemusíte používat. Úkolem plováku je udržet hlavu psa nad hladinou. Jedná se zejména u vest určených nejmenším až středně velkým plemenům.

Značka

Výběr plovacích vest je poměrně velký. Tento prvek pořizuje svému psovi stále více majitelů, na což trh pochopitelně reaguje. Koupit tak můžete vesty mnoha barev s různými více či méně praktickými prvky a doplňky. Mezi známé patří vesty značky Trixie, Karlie, Hurtta, Nobby, Sierra, Goggles a několik dalších.

Cena

Cenu vesty určuje nejen velikost, ale i kvalita materiálu. Menší vesty lze zakoupit již za cenu do 500 Kč. Tyto vesty lze koupit malým i velkým psům, zpravidla neobsahují tolik dalších prvků a jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů. Pro standardní použití jsou však zcela postačující.

Propracovanější vesty vyjdou na 500 – 1 000 Kč. V jejich případě nechybí reflexní prvky nebo jiné doplňky. Za vestu ve špičkové kvalitě zaplatíte od 1 – 3 000 Kč. Zde se již jedné zpravidla o vesty vhodné pro velká psí plemena.

Porovnat ceny vest

Otázky a odpovědi

Kdy se vyplatí pořídit plovací vestu pro psa?

Nezáleží na tom, zda je váš pes začínajícím plaveckým plemenem, nebo se řadí mezi zdatné plavce, pokud ho budete brát k vodě, měl by raději vždy mít dobře padnoucí vestu. I zkušenému psovi se může stát, že bude unavený, dezorientovaný nebo bude mít jakýkoliv jiný problém a vztlak z plovací vesty mu může v těchto situacích pomoci.

Co by měla splňovat dobře padnoucí vesta pro psa?

Vesta by měla na psím těle sedět tak, aby byl zachován volný pohyb hlavy i končetin. Oblečená vesta by neměla být příliš volná, aby nedošlo k jejímu samovolnému vysvléknutí, na druhou stranu však nesmí psa ani dusit.

Jakým způsobem se plovací vesta zapíná?

Většina plovacích vest kombinuje několik možností. Standardem jsou suché zipy, nastavitelné přezky a popruhy. Díky tomu bude vesta za každé situace bezpečná.

Závěr

Plovací vestu vybírejte vždy s ohledem na zdatnost vašeho psa a náročnosti vody, do které se se svým čtyřnohým mazlíčkem chystáte. Pro nezkušené psy nebo psy, kteří mohou přijít do kontaktu s neklidnou vodou, jsou vhodnější delší vesty. Zdatní psi, kteří budou plavat v klidné vodě, mohou využívat i kratší vestu. Správnou velikost vyberete nejlépe tak, že vestu před nákupem vyzkoušíte. Na trhu najdete vesty různých střihů i barev, design by měl mít při výběru vesty poslední slovo.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mushgo.cz, wwww.spokojenypes.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Tak náš pes je velkým fanouškem jízdy na paddleboardu, takže ho beru s sebou na vodu pravidelně. Pořídila jsem mu záchrannou plovací vestu Nobby Elen a jsem s ní velmi spokojená. Nejen, že je kvalitní, ale dobře se upevňuje a celkově se mi líbí její zpracování, protože malého nijak neškrtí, neomezuje a on si tak může užívat svou oblíbenou činnost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo