Ploutve

Ploutve jsou jednoduchou pomůckou, která vám usnadní plavání i potápění. Díky ploutvým budou pohyby ve vodě mnohem efektivnější. Rekreační plavci si při používání ploutví užijí především zábavu, ale pro sportovce mají i řadu benefitů. Díky ploutvím bude pohyb pod vodou rychlejší. S jejich pomocí zdokonalíte techniku a zlepšíte plavecký styl. Díky ploutvím posílíte nohy i střed těla.

Ploutve lze využívat v mnoha plaveckých disciplínách, nasadit je můžete při klasickém plavání, šnorchlování i potápění. Speciální ploutve se používají na freediving a svoje ploutve mají i mořské panny. Ploutve na plavání tak budete vybírat právě podle toho, jakým způsobem je budete používat. Jednotlivé modely se pak liší výrobním materiálem, ale také tuhostí, způsobem upevnění na noze, tvarem a velikostí.

Porovnat ceny ploutví

Nejlepší ploutve

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AquaLung WIND 100 % 855 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. AquaSphere Microfin HP 93 % 390 Kč Zobrazit Swimaholic.cz
3. HOLLIS F1 Bat 85 % 3 990 Kč Zobrazit Dive5.cz
4. Bestway Vortex 83 % 299 Kč Zobrazit Penzo-sport.cz
5. Brother Migra 81 % 279 Kč Zobrazit Tipnet.cz

Typy

Koupit můžete několik podob ploutví. Svoje ploutve do vody mají kondiční plavci i potápěči. Trochu odlišnou podobu nabízí ploutve vhodné pro šnorchlování, freediving nebo v současné době velmi oblíbené monoploutve.

Plavecké

Ploutve se používají při kondičním plavání, jejich úkolem je zvýšit zátěž, ale také udržet plavecký styl. Současně s plaveckými ploutvemi můžete použít plavecké packy, což jsou plavecké rukavice. Také tato pomůcka má svůj účel, jedná se zejména o pošílení rukou i horní části těla. Rukavice nemají prsty, díky čemuž je zaručeno správné proudění vody.

Na šnorchlování

Tyto ploutve se dělí do skupin podle toho, jak zdatní v tomto sportu jste. Své modely mají začátečníci i méně a více pokročilí.

 • Začátečníci – začátečníci i děti si vystačí s levnými a lehkými ploutvemi, u kterých nevyžadujete žádné specifické vlastnosti. Ploutve jsou vhodné pouze pro rekreační použití.
 • Pokročilí – zde je již zapotřebí vybrat kvalitní ploutve, které jsou schopné překonávat odpor, který při hloubkovém potápění či plavání pod vodou vzniká. Ještě kvalitnější ploutve byste měli zakoupit, pokud se budete často pohybovat ve slané vodě, která více nadnáší.

Ploutve na šnorchlování se nasazují na bosé nohy. Před tím, než ploutve koupíte, byste měli vyzkoušet, zda jste vybrali správnou velikost. Ploutev by neměla z bosé nohy při chůzi sklouzávat ani tlačit. Z nohy by neměla spadnout ani v případě, kdy nohou ve vzduchu mírně kopnete.

Na potápění

Potápěčské ploutve jsou mnohem odolnější a kvalitnější. Potápěčské ploutve se používají v kombinaci s neoprénovou botou. Společně s ní byste měli ploutve vyzkoušet.

Freediving

Freediving je označení pro volné potápění. Při potápění tak nebudete používat žádnou další výstroj, jedná se potápění tzv. na nádech. Freediving je činnost, kterou si může vyzkoušet naprosto každý, proto se i ploutve dělí do 3 skupin podle toho, zda jsou určeny začátečníkům, mírně pokročilým nebo zkušeným potápěčům.

Podle konstrukčního řešení pak můžete vybírat mezi ploutvemi s fixním nebo vyměnitelným listem. Další možností je při tomto stylu použít monoploutev, tedy pouze jediný široký list.

 • Fixní list – ploutev neumožňuje výměnu listu. Tyto ploutve patří k základu a volit by je měli začátečníci nebo mírně pokročilí. Ploutve se vyznačují pevným, tuhým listem a vyrobeny jsou z méně kvalitních materiálů, nejčastěji plastu.
 • Vyměnitelný list – ploutve jsou doplněny o botičku a umožňují list měnit. Tyto ploutve jsou vyrobeny z různých materiálů. Méně pokročilí mohou sáhnout po elastomerových ploutvých. Náročnější potom zvolí vysoce kvalitní kompozitní nebo karbonové ploutve. Při poškození budete moci vyměnit nejen list, ale také botičku nebo set, který se používá pro připevnění listu.

Monoploutev

Známé jako ploutev mořské panny udělají radost především dívkám a ženám. Používání monoploutve je nejen stylové, ale přináší i několik zdravotních benefitů. Díky plavání s ploutví posílíte nohy i tolik problematický střed těla.

Také monoploutve se dělí do několika kategorií podle toho, komu jsou určené. Dětem nebo občasným plavcům postačí levná plastová ploutev. Mírně pokročilí mohou použít ploutev laminátovou a nejnáročnější pak zvolí drahé karbonové ploutve.

Tvrdost ploutve

Tvrdost ploutve je parametr, který ovlivňuje rychlost pohybu, ale také přesnost pohybu. Pro občasné používání je možné použít i měkčí ploutve, ti, kdo to s potápěním nebo šnorchlováním myslí vážně budou naopak volit tvrdší ploutve.

Řídit se můžete jednoduchým pravidlem, čím je ploutev tvrdší, tím je kvalitnější a umožní vám i rychlejší pohyb. Nejtvrdší ploutve jsou určeny převážně pro potápěče, kteří se potápí s těžkou výstrojí a dalším příslušenstvím.

 • Měkká ploutev – modely vhodné pro začátečníky: Tyto ploutve jsou vhodné i pro děti, protože při pohybu nebudou muset vyvinout takovou sílu. Používání ploutví není nijak zvlášť namáhavé. Měkké ploutve však mohou používat také pokročilejší plavci a to při plavání v bazénech.
 • Tvrdá ploutev – list ploutve nelze ohnout, odpor ve vodě je tak větší. Při používání tak musíte při pohybu vynaložit více síly, avšak pohyb ve vodě bude mnohem rychlejší. Používání ploutví je mnohem náročnější a nejsou tak vhodné pro děti ani méně zkušené plavce.

Značka

Ploutve jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobků. Ti, kteří hledají opravdu kvalitní výrobek, by neměli ploutve kupovat v hračkářství ani v supermarketu, ale vyrazit musí do kvalitního obchodu. Zde najdou výrobky značky Miton, Cressi, Finnsub, FUGA, AQUA-SPEED, Subea, Nabaiji nebo Powerfins.

Cena

Cenu volte podle toho, jak často budete ploutve používat. Pro občasné použití je možné koupit ploutve za méně než 300 Kč. O něco náročnější plavci by měli raději sáhnout po ploutvích s cenou 600 – 800 Kč. Potápěči a nároční uživatelé budou potřebovat velmi kvalitní ploutve, jejichž cena bývá více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny ploutví

Otázky a odpovědi

Co jsou botičkové ploutve?

Botičkové ploutve jsou známé i jako ploutve s plnou či uzavřenou patou. Botičkové ploutve se obouvají na bosou nohu, počítat tak musíte s tím, že pod ně nebudete moci použít neoprénové ponožky nebo boty.

Zimomřiví jedinci by je tak měli používat spíše v teplejších vodách. Tyto ploutve se nejčastěji používají při šnorchlování, ale koupit můžete také ploutve vhodné pro méně náročné potápěče. Výhodou ploutví je nižší hmotnost.

Co jsou páskové ploutve?

Tento typ je určen zejména potápěčům. Páskové ploutve umožňují při plavání používat i neoprénové boty či ponožky. Ploutve používané společně s botami se hodí při použití ve větších hloubkách, udává se hloubka 9 a více metrů.

Jsou lepší dělené nebo lopatkové listy?

To, které ploutve zvolit záleží spíše na stylu a způsobu používání. Lopatkové ploutve jsou určeny zejména zkušeným potápěčům nebo opravdu zdatným plavcům. Díky lopatkovým ploutvým bude pohyb ve vodě opravdu rychlý. Dělené ploutve umožňují lepší manévrovatelnost a jsou vhodné uživatele, kteří se tolik nezaměřují na rychlost.

Závěr

Při výběru narazíte na tvrdé, měkké, krátké i dlouhé ploutve. Jednotlivé modely se liší také šířkou a způsobem upevnění na nohu. Velmi důležitá je i velikost, ploutve musí na noze pevně sedět, nesmí padat, ale ani dřít. Při výběru hraje podstatnou roli i způsob použití. Ploutve se liší tvarem a každá je tak vhodná pro trochu jiný plavecký styl.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.scubashop.cz, www.potapecskaprodejna.czwww.aquaproshop.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Používám Aquos Pelican a jsou dobré, i když mám na střídačku ještě ploutve AquaLung Wind a ty se mi zdají ještě lepší než ty první. Ono hodně záleží na tom, kde je člověk použije, jestli jde víc do hloubky nebo se jen čvachtá poblíž břehu.

 2. Sehnala jsem v akci Aquasphere Microfin HP a jsou bombastické. Syn si je nemůže vynachválit a bere si je do vody při každé příležitosti.

 3. Koupil jsem ploutve Finis Long Floating a jsou perfektní. Dobře sedí na noze, netlačí a dají se sehnat za příznivou cenu.

 4. Manžel sháněl ploutve na dovolenou, tak jsem mu přes e-shop objednala AquaLung WIND a jsou parádní. Moc si je chválí.

 5. Veškeré informace jsem nalezl zde, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo