Nájezdové rampy

Nájezdové rampy jsou důležitou a poměrně běžnou součástí různých skladů, průmyslových areálů i logistických center. Úkolem nájezdové rampy je vám usnadnit nakládání a vykládání těžkých břemen, ale i zahradní techniky. Nájezdovou rampu pak velmi často využívají i osoby odkázané na invalidní vozík.

Nájezdová rampa mívá velmi jednoduchou konstrukci. Jednotlivé rampy se liší svojí výškou, délkou, sklonem i výrobním materiálem. Vše důležité souvisí s účelem jejího používání. Před tím, než se do výběru nájezdové rampy pustíte, musíte přesně vědět, jakým způsobem ji budete chtít používat a jakou výšku budete potřebovat překonávat. Důležitým parametrem je i sklon rampy, který souvisí s typem vašeho vozu. Znát byste měli i potřebnou výšku i šířku nájezdu. Nosnost, pevnost, kvalita i cena souvisí s výrobním materiálem nájezdové rampy.

Porovnat ceny ramp

Typy

V základu se nájezdové rampy na dělí na dva typy. Nájezdovou rampu budete potřebovat při přemísťování zahradní techniky nebo různých nákladů. V druhé skupině najdete nájezdové rampy určené k přepravě či překonávání bariér pro skútry či invalidní vozíky.

Provedení

Nájezdové rampy je možné rozdělit do několika základních typů podle typu konstrukce. Koupit můžete rovnou, sklopnou nebo prohnutou rampu.

  • Rovné – základní podobou jsou právě rovné nájezdy. Tyto nájezdy jsou nejpoužívanější a využívat je můžete při manipulaci se stroji s vyšší světlou výškou, například čtyřkolkou i zahradními traktorem. Rovné nájezdy patři mezi ty levnější.
  • Sklopné – využít je můžete stejným způsobem jako nájezdy rovné. Výhodou je možnost nájezd sklopit, díky tomu jsou nájezdy skladnější a budete je moci snáze přemísťovat. Jsou i méně náročné na uskladnění.
  • Prohnuté – jsou vhodné při manipulaci se stroji s malou světlou výškou. To se zpravidla týká zahradních traktorů nebo sekaček. V případě manipulace s těmito stroji musíte postupovat velmi obezřetně.
  • Teleskopické – tyto rampy mají nastavitelnou délku a uzpůsobit ji tam můžete svým aktuálním potřebám. Také teleskopické rampy využije u široké škále vozidel.
  • Vysokozdvižné – používají se především v průmyslovém provozu a všude tam, kde budete potřebovat dostatečně velký prostor pod vozidlem. Díky vysokozdvižné rampě budete moci poměrně pohodlně a zároveň bezpečně provádět různé servisní práce.

Délka

Délka rampy závisí na výšce, kterou budete potřebovat překonat. Potřebnou délku budete moci vypočítat tak, že potřebnou výšku vydělíte koeficientem 0,3. Pokud budete potřebovat rampu s výškou 1 metr, měla by její délka být 3,33 metry.

Použít můžete i následující vzorec: Délka nájezdu = výška nájezdu x 100 / sklon v %

Šířka

Šířka nájezdové rampy by měla být alespoň o 5 cm větší než je okraj kola stroje, který budete pomocí rampy přemísťovat. Šířka rampy souvisí s bezpečnostním používáním. Manipulace s těžkým strojem bude jednodušší a spolehnout se můžete i na vyšší nosnost širší rampy.

Sklon

Tento parametr souvisí s komfortem používání. Sklon rampy je dán typem vozidla, přičemž rampy mívají obvykle maximální sklon 30%. Sklon osobních automobilů pak bývá v rozmezí 10 – 30%, sklon zemědělských strojů je od 25 – 30%. Invalidní vozíky mívají sklon 22%.

Nosnost

Jedním z hlavních faktorů je také nosnost nájezdů. Každý výrobce uvádí tzv. bodovou nosnost, která se nachází v jeho středu. To znamená, že nájezd je možné zatížit větší hmotností, přesto se nedoporučuje nosnost zbytečně překračovat. Nosnost nájezdu vybírejte s ohledem na nejtěžší zařízení, kterým budete nájezd pravidelně zatěžovat.

Nejnižší nosnost bývá okolo 30 kg, hliníkovou rampu můžete zatížit cca 200 – 300 kg. Běžné jsou i nájezdy s nosností 2 000 – 6 0000 kg.

Materiál

Nájezdovou rampu můžete vybírat i podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Každý z použitých materiálů je specifický a poskytuje různé výhody, ale i nevýhody.

Hliník

Z hliníku jsou vyrobeny velmi kvalitní a odolné rampy. Velmi často slouží jako rampy pro vozíčkáře, ale pomohou vám i s přepravou zahradní techniky nebo třeba čtyřkolky. Hliník je poměrně lehký a s rampou se vám bude snadno manipulovat. Pomocí hliníkové rampy však nebudete moci přepravovat příliš těžká zařízení.

Železo

Největší předností železné rampy je opravdu velká odolnost. Železo se nepoškodí ani při větším zatížení a je ideální k přemísťování velmi těžkých nákladů. Při manipulaci se železnou nájezdovou rampou se však zapotíte, nevýhodou železe je totiž vysoká hmotnost. Největší nosností se mohou pyšnit ocelové rampy.

Plast

Plast stále patří k podceňovaným materiálům, který si mnozí spojují s nízkou kvalitou i životností. Kvalita a vlastnosti nájezdů však přímo souvisí s kvalitou plastu, ze kterého je nájezd vyroben. Narazit můžete skutečně na méně kvalitní nájezdy, které zvládnou zatížení jen v desítkách kg. Na druhou stranu však koupíte i nájezdy, které je možné zatížit až 6 000 Kč. Za takovéto nájezdy zaplatíte stejně jako za nájezdy vyrobené z kovu.

Značka

Při výběru nájezdové rampy by měla vždy zvítězit kvalita nad cenou. Proto byste se měli zaměřit na značkové nájezdy předních výrobců. V jejich případě budete mít jistotu, že jeho používání bude bezpečné a nájezd bude spolehlivě sloužit řadu let. Mezi oblíbené patří nájezdy značky AHProfi, Schumee, Yato, Geko, MAR-POL, Aroso, Cappa a jiné.

Cena

Cenu nájezdu určuje výrobní materiál. Od něho se odvíjí veškeré jeho vlastnosti. Nejméně zaplatíte za plastovou nájezdovou rampu. Tyto nájezdy je možné koupit již za cenu okolo 500 Kč. Více zaplatíte za nájezdovou rampu vyrobenou z hliníku. Zde se cena pohybuje v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč.

Nejvíce zaplatíte za sklopné kovové nájezdy. Tyto rampy vás mohou vyjít i na více než 4 000 Kč. Ocelovou rampu s nosností až 2 000 kg, budete moci koupit za cenu do 2 000 Kč.

Porovnat ceny ramp

Otázky a odpovědi

Jaké prvky mohou nájezdové rampy využívat?

Některé nájezdové rampy mívají boční okraje. Ty brání případnému sjíždění kol mimo plochu rampu. Tyto rampy jsou obzvlášť vhodné při přepravě vozidel se širší stopou kol. Zkosená nosná plocha poskytne dostatek stability a zabrání případnému sklouznutí.

Co je světlá výška?

Světlá výška je označení pro jízdní výšku. Jedná se vlastně o vzdálenost měřenou mezi nejnižším bodem podvozku nebo spodní části vozidla a povrchem vozovky. Nízkou světlou výškou se vyznačují především závodní vozy, které kladou důraz na co nejlepší jízdní vlastnosti a stabilitu.

Jak těžká může nájezdová rampa být?

I hmotnost rampy souvisí s výrobním materiálem. Nejsnadněji budete moci manipulovat s plastovými nájezdy. Jejich hmotnost obvykle nepřesáhne 10 kg, nejlehčí nájezdy dokonce neváží víc než 5 kg. Od 5 – 10 kg budou vážit i rampy vyrobené z hliníku, hmotnost ocelových ramp pak může být vyšší než 15 kg.

Závěr

V případě, kdy hledáte vhodnou nájezdovou rampu pro váš vůz, měli byste před jejím výběrem zvážit několik hlavních faktorů. Pokud vyberete tu správnou rampu, zajistíte snadnou a bezpečnou přepravu různých nákladů.

Mezi ty nejdůležitější parametry patří délka, šířka a nosnost rampy. Veškeré tyto parametry souvisí s typem a velikostí vozidla, které budete používat. Při výběru rovněž zohledněte výrobní materiál, který určuje odolnost a stabilitu rampy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.b2bpartner.cz, www.ahprofi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pořizoval jsem nájezdovou rampu do dílny a sáhl jsem po značce AHProfi. Velká spokojenost, super kvalita, příznivá cena, víc nebylo co řešit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo