Polévkovary

Zastánci moderního vaření se v dnešní době neobejdou bez praktických elektrických přístrojů. S jejich pomocí připraví velmi jednoduše a rychle různé typy pokrmů. Jedním z novějších přístrojů, který nemusí být všem příliš známý, je i polévkovar. Tuto speciální nádobu můžete využívat při vaření polévek, omáček, dětských příkrmů, smoothie nebo marmelády.

Polévkovar je přístroj, který má několik podob, koupit můžete polévkovač s mixérem nebo mixér s funkcí vaření. V obou typů je nutné zvolit potřebný objem nádoby a dalším parametrem, na který byste se měli zaměřit je příkon. Polévkovary se vzhledově příliš neliší, jediné, co je může odlišovat, jsou tak různé funkce, které tyto přístroje nabízí. Výběr polévkovarů není nijak velký, v podstatě se budete rozhodovat mezi čtyřmi výrobci.

Porovnat ceny polévkovarů

Typy

Polévkovar patří do stejně jako rýžovar do skupiny elektrických hrnců. Tento spotřebič však není tím jediným, který vám umožní připravit skutečně chutnou polévku. Kromě něho lze pořídit i multifunkční hrnec, což je spotřebič, který využijete na přípravu mnoha různých pokrmů.

Polévkovar

Polévkovar svým vzhledem velmi připomíná rychlovarnou konvici. Součástí polévkovače je tedy rubustní ucho a nechybí pochopitelně ani víko. Na rozdíl od rychlovarné konvice však polévkovar disponuje několika různými programy, díky kterým ho můžete použít i na přípravu jiných pokrmů. Součástí většiny polévkovarů je i integrovaný mixér, který se hodí při vaření krémových polévek, dětských jídel, přesnídávek či kaše.

  • Polévkovar s mixérem – tyto polévkovary mají stejně jako varná konvice topné těleso umístěno ve spodní části nádoby. Uvnitř nádoby je pak umístěn mixér, který může připravovanou polévku rozmixovat nebo pouze promíchat. Hlavní funkcí polévkovaru je polévku uvařit, mixování je funkce vedlejší, a nemusíte ji používat pokaždé.
  • Mixér s funkcí vaření – i tohoto typu je vše přesně opačné. Hlavní funkcí je funkce mixování a možnost vaření je pouze funkcí vedlejší. Vzhledem lze tento spotřebič přirovnat ke klasickému stolnímu mixéru. Mixér můžete používat standardním způsobem, integrované varné dno lze používat samostatně. Stejně jako polévkovar s mixxérem má i mixér s varným dnem mnoho různých programů a funkcí.

Multifunkční hrnec

Ačkoliv i polévkovary jsou považovány za multifunkční přístroje, nabídne vám chytrý hrnec přece jenom mnohem více. Multifunkční hrnce kombinují více různých přístrojů a využít ho můžete na vaření, pečení, smažení, vaření v páře i pomalé vaření. Nevýhodou multifunkčních hrnců může pro někoho být skutečnost, že součástí hrnce není mixér.

Objem

Důležité je vybrat i potřebný objem nádoby. Polévkovar zpravidla umožní připravit 4 – 6 porcí polévky. Objem nádoby se standardně pohybuje v rozmezí 1,2 – 2,2 litrů. Menší verze je vhodná pro 1 – 2 osoby, běžné 4 členné rodině postačí nádoba o objemu 2 litry. Početnější rodina bude potřebovat nádobu větší.

Příkon

Příkon je parametr, který určuje, jak dlouho bude příprava pokrmu trvat. Ve většině případů budete mít hotovo do 20 minut. Výkonnější polévkovary však mohou dobu přípravu o několik minut zkrátit. Méně výkonné polévkovary pak budou potřebovat k přípravě polévky delší dobu. Výkon polévkovarů ovlivňuje i velikost nádoby a zpravidla se pohybuje od 750 – 1 500 W.

Materiál

Polévkovary se běžně vyrábí z nerezové oceli, která bývá v kombinaci s plastem. Z nerezu je vyrobena varná nádoba, tento materiál vám zaručí potřebnou odolnost. Z nerezu je vyroben i integrovaný mixér. Z plastu jsou pak vyrobeny pouze některé méně zatěžované části. Zpravidla to je madlo, základna s ovládacím panelem a některé další části. Kombinaci těchto materiálu najdete u levnějších i dražších přístrojů.

Funkce

Polévkovary vypadají na první pohled velmi jednoduše, jedná se však o přístroje, které toho zvládnou opravdu mnoho. Díky automatickým programům můžete polévkovar použít při vaření omáček, marmelád, kaší, pyré i dětských příkrmů a přesnídávek. Každý polévkovar navíc disponuje integrovaným mixérem, který můžete používat i samostatně.

Kromě přednastavených programů mají polévkovary i několik dalších praktických funkcí.

  • Mixování – tuto funkci má každý polévkovar. Ne každý vám však umožní nastavit intenzitu mixování. Kvalitnější přístroje však umožní navolit požadovanou konzistenci. Výsledný pokrm tak můžete umixovat do hladka nebo připravit pokrm s různě velkými kousky.
  • Ochrana proti přehřátí – jedná se o praktickou bezpečnostní funkci, která se postará o spolehlivost přístroje.
  • Udržování teploty – mnoho polévkovarů disponuje i režimem, který zachová hotový pokrm delší dobu při vyšší teplotě.
  • Displej – veškeré potřebné informace vyčtete z přehledného LCD displeje.
  • Přidávání surovin – praktická funkce, která vám umožní přidávat suroviny i během přípravy.

Značka

Polévkovary koupíte od předních výrobců mnoha kuchyňských spotřebičů. Na našem trhu je největší výběr polévkovarů značky DOMO. Další možností jsou přístroje Beper.Polévkovar s mixérem koupíte od značky TESCOMA nebo Concept. Podle počtu výrobců je znát, že tento typ elektrických hrnců není na trhu zastoupen v nijak velkém množství. Avšak uvedení výrobci nabízí polévkovary různých velikostí, které se liší i počtem funkcí. Na své si tak přijdou více i méně nároční uživatelé.

Cena

Cena polévkovarů začíná na 1 500 Kč. Větší výběr však nabídne cenové rozpětí 1 500 – 3 000 Kč. Za tuto cenu můžete koupit polévkovar s integrovaným mixxérem. Dražší jsou pak mixéry s funkcí vaření. Jejich cena se pohybuje okolo 4 000 Kč.

Porovnat ceny polévkovarů

Údržba

Nevýhodou polévkovarů je náročnější údržba. Kvalitní polévkovary jsou často doplněny o samočistící funkci. V tomto případě postačí do nádoby nalít vodu, přidat vhodný čistící prostředek a poté přístroj zapnout. Jestliže polévkvar tuto možnost nenabízí, měl by disponovat alespoň vyjímatelnou nádobou, kterou můžete umýt v ruce nebo pomocí myčky nádobí.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody polévkovaru?

Největší výhodou je bezpochyby snadná obsluha a velmi jednoduchá příprava. Do polévkovaru stačí vložit pokrájené suroviny, poté jen vyberete vhodný program, o samotné vaření se přístroj postará sám. Odpadává tedy nutnost hlídat hrnec na sporáku i různé promíchávání surovin. Výhodou je i minimální doba přípravy, klasickou i krémovou polévku uvaříte do 20 minut, vývar bude hotový do půl hodiny. Díky různým programům pak během chvíle připravíte rozmixovanou ovocnou či zeleninovou přesnídávku nebo smoothie.

Na co si dát při výběru pozor?

Jak již bylo řečeno, součástí každého polévkovaru by měl být i mixér. Polévkovar pak zpravidla umožňuje používat mixér samostatně jako vedlejší funkci. Ne vždy je to však pravidlem. Obezřetní byste měli být především u levnějších modelů. Ty nemusí touto funkcí disponovat a varné těleso s mixérem se tak spustí pokaždé společně. V takovém to polévkovaru tak připravíte pouze různé mixované pokrmy, ale nebudete ho moci použít na přípravu klasické polévky s kousky nebo vývaru.

Jaké programy na vaření mohou být k dispozici?

Počet programů se mění s modelem i pořizovací cenou přístroje. Každý přístroj nabídne program určený k přípravě polévky s kousky, krémové polévky a vývaru. Běžný je i program na vaření dětského příkrmu, pyré či smoothie. Kvalitnější přístroje mají také RAW režim, který připraví pokrm bez vaření. Díky dalším programům můžete suroviny dusit či opékat.

Závěr

Automatický polévkovar patří do skupiny elektrických chytrých hrnců. S jeho pomocí polévku nejen uvaříte, ale také rozmixujete. Polévkovar využijete při přípravě vývaru, krémových i klasických polévek s kousky zeleniny. Vhodný je i do rodin s malými dětmi, zde ho využijete na přípravu dětských příkrmů i přesnídávek. Hodí se také na přípravu ovocného i zeleninového smoothie, marmelád, džemů atd. Velkou předností je především jeho jednoduchá obsluha a celkově velmi snadná výroba.

Polévkovary můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem si polévkovar do karavanu a je to super pomocník. Suroviny se vždycky nějaké vozí s sebou, takže je pokaždé jiná příchuť.

  2. Polévkovar jsem koupila na chalupu, protože když máme pak chuť na polévku, nechce se mi zbytečně dlouze vařit. Hodím suroviny do polévkovaru a mám vystaráno, hlavně je polévka kdykoliv čerstvá a bez práce.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo