Varné roboty

Varný robot je speciální spotřebič, který je schopen celý oběd uvařit prakticky sám. Je to tedy ideální přístroj pro ty, pro které není vaření tou největší zábavou. Díky varnému robotu jednoduše uvaříte s minimálním úsilím, ale i s minimem špinavého nádobí.

Varné roboty nabízí desítky funkcí, suroviny zpracovává sekáním, hnětením, mixováním, mícháním a pochopitelně i vařením. Zvládnut může i napařovat, k dispozici můžete mít i integrovanou kuchyňskou váhu. K dispozici budete mít i řadu příslušenství, které budete moci při práci s robotem používat. Toto vše však nemusí kuchařům amatérům stačit.

Varné roboty jsou výjimečné i v tom, že vám umí poradit. K dispozici totiž můžete mít i integrovanou kuchařku, která nabízí stovky receptů. Jednotlivé recepty budete dotykově vybírat na velké dotykové obrazovce.

Varné roboty jsou všestrannými pomocníky. Jejich nevýhodou je však vyšší pořizovací cena. Před výběrem tedy zvažte, jakým způsobem a jak často budete roboto používat. Tím nejdůležitějším jsou funkce. Varné roboty nabízí opravdu mnoho, s počtem funkcí a možností však roste pořizovací cena přístroje. Z praktických parametrů by vás měl zajímat objem varných nádob a pochopitelně i příkon.

Porovnat ceny robotů

Nejlepší varné roboty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Catler TC 9010 97 % 16 989 Kč Zobrazit Mall.cz
2. ETA Leonardo 0070 90000 95 % 13 645 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Catler TC 8010 92 % 8 989 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Sogo easyCOOK pro SS 14565 89 % 12 590 Kč Zobrazit Alza.cz
5. TESLA ThermoCook TMX3000 74 % 3 389 Kč Zobrazit Mall.cz

Objem nádoby

Varné roboty nabízí různý objem varných nádob. Objem nádob vybírejte s ohledem na počet členů v domácnosti. Nejmenší nádoby mají objem pouhé 2 litry a jsou vhodné pro 1 -3 osoby. Rodina se 4 členy může pořídit robota s nádobou o objemu 3 – 3,5 litrů. Největší nádoba pak nabízí objem 4 litry.

Příkon

U každého elektrického spotřebiče je zásadním parametrem příkon. V případě varných robotů příkon určuje, kolik času bude robot k přípravě jednotlivých pokrmů potřebovat. Příkon se odvíjí od pořizovací ceny, ale i počtu funkcí. Nejméně výkonné roboty mají příkon méně než 700 W. V jejich případě není nabídka nijak vysoká.

Výkonnější roboty mají příkon 700 – 1 000 W. Zde již najdete přístroje vybavené dotykovým displejem.

V největším zastoupení jsou na trhu přístroje s příkonem 1 000 – 1 500 W. Ty nejvýkonnější nabízí příkon více než 1 500 W.

Materiál

Varné roboty jsou dražší přístroje. Jejich cenu ovlivňuje i kvalitní výrobní materiál. Ten musí odolat vyšším teplotám. Většina varných robotů má kovové tělo a vysoce kvalitní nerezové příslušenství. S ohledem na materiál se nevyplatí šetřit ani u levnějších přístrojů. Kovové přístroje vždy upřednostněte před nekvalitními přístroji plastovými. Z plastu mohou být vyrobeny podezřele levné přístroje neznámých výrobců, které v běžných obchodech nekoupíte.

Ovládání

K ovládání můžete použít tlačítka, kolečka a v případě nejdražších přístrojů budete mít k dispozici dotykové ovládání. Na displeji budete moci nastavit rychlost otáček, čas vaření a mnoho dalšího. Přehled budete mít o teplotě vaření, a zobrazovat se vám bude i pracovní postup.

Bezpečné používání

Používání varného robota je naprosto bezpečné. Součástí každého přístroje je několik bezpečnostních pojistek. Ty zabrání přístroji samovolné spuštění a ochrání ho před možným přehřátím.

Funkce

Varné roboty se liší především množstvím funkcí a výbavou. Při výběru tohoto pomocníka vás však bude pravděpodobně limitovat rozpočet. Větší možnosti přístroje se logicky odráží na pořizovací ceně.

Základními funkcemi varných robotů je šlehání, mixování, sekání, krájení či hnětení. Přístroje využijete při vaření v páře, restování, smažení a dražší i k pečení dezertů.

  • České menu – aby byla obsluha robota opravdu snadná. Zaměřte se na přístroje, které nabízí české menu. Tato možnost nemusí být u každého přístroje samozřejmostí.
  • Tablet – zásadní funkcí je zabudovaný tablet, kterým může varný robot disponovat. Tento prvek však není součástí levnějších přístrojů. Díky tabletu budete mít k dispozici mnohem více funkcí a programů. Jednotlivé recepty budete moci vyhledávat přímo na robotovi. A jako bonus získáte funkci automatického vaření.
  • WiFi – po připojení k internetu budete mít možnost rozšířit databázi receptů. Na svůj mobilní telefon dostanete upozornění o jakékoliv aktualizaci.
  • Časovač – praktickou funkcí je i časovač. Díky němu se přístroj pustí v nastaveném čase. Stačí robota naplnit surovinami a poté se již můžete těšit na hotový pokrm.
  • Nastavení teploty – varné roboty mívají poměrně široký rozsah teplot. Pokrmy můžete připravovat při teplotě 40 – 150°C. Některé přístroje vám umožní využívat i vyšší teplotu, díky čemuž budete moci připravovat dezerty nebo maso.

Příslušenství

Součástí balení je i mnoho příslušenství. K dispozici budete mít drobné kuchyňské náčiní. Mezi další příslušenství patří různé nástavce, odměrka nebo celé nádoby. Ty využijete při vaření v páře nebo pečení.

Množství příslušenství přímo souvisí s počtem funkcí a pořizovací cenou. I zde platí, čím více za přístroj zaplatíte, tím více toho budete mít k dispozici.

Značka

Varné roboty nejsou na trhu zastoupeny ve velkém množství. Tento přístroj můžete koupit od značky Tefal, Eta, Concept, Klarstein, Tesla, Hendi, KItchenAid a několika dalších. Každý z výrobců nabízí pouze několik modelů těchto přístrojů. Přesto si z této menší nabídky dokáže svého favorita vybrat každý.

Cena

Jak již bylo zmiňováno, nevýhodou varných robotů je vyšší pořizovací cena. Proto dobře zvažte, co vše budete schopni využít a jaké funkce jsou pro vás spíše zbytečné. Nejméně toho nabídnou přístroje s cenou do 5 000 Kč.

Varného robota můžete koupit i v cenové kategorii 5 – 10 000 Kč. Ani v případě těchto přístrojů však pravděpodobně nebudete mít k dispozici zabudovaný tablet. Přesto vám přístroj poslouží více různými způsoby.

Jestliže budete chtít tablet využívat, budete muset za robota zaplatit nejméně 12 000 Kč. Nejdražší přístroje umožňují využívat připojení k WiFi.

Porovnat ceny robotů

Otázky a odpovědi

Jak se s varným robotem pracuje?

Obsluha robota je skutečně jednoduchá. Stačí nakrájet potřebné suroviny na kusy tak velké, aby se do robota vešly. Jejich další zpracování obstará samotný robot. Poté stačí v případě potřeby dolít vodu, nasypat koření atd. O vše ostatní se robot postará, vy pouze vyberete potřebný program.

Co je manuální vaření?

Funkci manuálního vaření nabízí některé varné roboty. Tuto funkci využijí zkušenější kuchaři, kteří si chtějí postup vaření korigovat sami. Ostatní mohou využívat desítky automatických programů. Pro začátečníky může být k dispozici chytrá kuchařka, která vás bude navigovat krok za krokem.

Jaký je rozdíl mezi kuchyňským a varným robotem?

Kuchyňské roboty jsou v domácnostech obecně oblíbenější. Také tento přístroj vám poslouží v různých situacích, a to díky velkému množství příslušenství. Jediné, co kuchyňský robot nezvládne je pokrm uvařit. Právě v tom je varný robot naprosto výjimečný.

Závěr

Multifunkční varný robot je přístroj, který nejvíce ocení ti, kteří nepatří mezi příliš zdatné kuchaře. Hodit se však může všem, kteří nemohou nebo nechtějí v kuchyni trávit příliš mnoho času. Díky mnoha režimům a funkcím dokáže robot připravit pokrmy s vaší minimální asistencí.

Ovládání přístroje je jednoduché a samotný robot je díky pojistkám bezpečný. Varné roboty vám umožní nastavit teplotu i čas vaření. Využívat můžete mnoho různých programů a pokrmy budete moci připravovat různými způsoby. Tento přístroj ocení rodiče malých dětí, ale i mladší nebo naopak starší ročníky. Za nevýhodu lze považovat vyšší pořizovací cena. V případě varných robotů se však šetřit nevyplácí.

Varné roboty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si objednala varného robota od Silvercrest v Lidlu a jsem moc spokojená. Je to skutečný dříč a v poslední době se stal nepostradatelným pomocníkem, bez kterého nedám ani ránu. Strašně mi vše v kuchyni usnadňuje, takže ho mohu jedině doporučit.

  2. Varného robota jsem kupoval manželce k výročí, protože si ho moc přála, ale pod stromečkem ho bohužel nenašla. Objednal jsem Concept Inspiro RM 9000 a byla nadšená jako malá holka, rozhodně jí tento pomocník moc potěšil a udělal jí radost víc, než nové auto.

Přidat komentář

Recenzer
Logo