Elektrické hrnce (multifunkční/pomalé hrnce)

Nejoblíbenější typy elektrických hrnců

Pojem elektrický hrnec zahrnuje několik spotřebičů, které jsou často pojmenované jako chytré hrnce. Jedná se o velmi praktické pomocníky, které vám pomohou s přípravou pokrmů a mají celou řadu užitečných funkcí.

Než se tedy vrátíme zpátky k pomalým a multifunkčním hrncům, představíme si všechny typy elektrických hrnců, které jsou na trhu běžně k dostání.

Porovnat ceny hrnců

Nejlepší elektrické hrnce

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Russell Hobbs 22750-56 95 % 1 453 Kč Zobrazit Mall.cz
2. TESLA EliteCook K70 94 % 3 289 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Salente ARIO 94 % 4 989 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Tefal Cook4me+ CY851130 92 % 4 894 Kč Zobrazit Kulina.cz
5. TESLA EliteCook K80 Deluxe 68 % 5 489 Kč Zobrazit Mall.cz

Jak vybrat elektrický hrnec

Typy hrnců

Pomalý hrnec

Tento hrnec je určený pro pomalé vaření, které se těší velké oblibě. Suroviny vařené při pomalém vaření neztrácejí vitamíny, zůstávají šťavnaté a vaření je i dietní, protože tyto hrnce nevyžadují přidávání tuku.

Jídlo se v pomalém hrnci připravuje mnoho hodin při vysoké teplotě, která je téměř pod bodem varu. Nemusíte se ale bát nějaké náročné přípravy. Stačí jen potřebné suroviny vložit do hrnce a dál se o nic nemusíte starat. V tomto hrnci připravíte jakýkoliv pokrm od polévek po masité pokrmy. Během vaření je možné vše kontrolovat, ochutnávat, zahušťovat a dochucovat.

Hrnce pro přípravu sous vide

Možná jste už o takové přípravě pokrmů slyšeli, jedná se o další způsob pomalého vaření. Oproti klasickým pomalým hrncům se pokrmy v tomto hrnci připravují při nízkých teplotách. Suroviny se vloží do vakuového sáčku a poté do vodní lázně. Do sáčku se se základními surovinami vloží i veškeré potřebné koření a není tedy možné pokrm během přípravy ještě dále dochutit.

Multifunkční hrnec

Tento hrnec vám může nahradit více spotřebičů a to díky řadě různých funkcí. Umožňuje klasické vaření i vaření v páře, dále pak pečení, grilování nebo fritování. Zastoupí rýžovar, remosku i zavařovací hrnec.

Tlakový hrnec

Ani tlakový hrnec není to, co býval kdysi. K dostání jsou sice stále tlakové hrnce ve vylepšené podobě a v moderním provedení, které lze při vaření umístit na varnou desku. Další skupinou jsou ale elektrické tlakové hrnce, které slouží stejně jako předchozí jmenované typy k vaření za použití vlastního zdroje.

Elektrické tlakové hrnce umožňují klasické vaření, ale také zavařování. Oproti klasickému je elektrický hrnec úspornější, díky izolační vrstvě v plášti hrnce, a bezpečnější.

O bezpečnost se stará automatika zavírání a otevírání, která vám neumožní otevřít hrnec pod tlakem. Přebytečná pára je upouštěna automaticky a tlak vaření si hrnec reguluje sám, díky tomu není nutné hrnec hlídat.

Rýžovar

I tento hrnec patří do skupiny elektrických hrnců. Oproti předchozím typům se jedná o jednodušší hrnec. Umožňuje vám vařit rýži, ale také další přílohy jako je pohanka, bulgur nebo brambory. I tyto hrnce jsou k dostání v různých provedeních nebo je rýžovar součástí multifunkčního hrnce.

Tip: Rýžovary jsme podrobně prověřili v našem testu rýžovarů. Podívejte se, který je ten nejlepší.

Horkovzdušné fritézy

Tyto fritézy umožňují vaření, pečení a smažení s minimálním množstvím oleje nebo bez něj. Tento způsob je tedy výrazně zdravější než příprava pokrmů v klasických fritézách.

V těchto fritézách je možné připravit mnoho podob hranolek od klasických až po různé zdravé varianty jako jsou celerové, mrkvové, batátové a jiné. Lze v nich zdravě usmažit květák, žampiony nebo malé kousky masa.

Parametry výběru

Nyní jsme si představili základní typy elektrických hrnců, v dalším textu se ale budeme dále věnovat jen parametrům pomalých a multifunkčních hrnců.

Objem

Objem patří při výběru hrnce k tomu nejdůležitějšímu. Na jednu osobu se počítá s cca 1 litrem objemu.

Pomalé hrnce

Objem pomalých hrnců je v rozmezí od 2 – 6,5 litrů. Klasická čtyřčlenná rodina by si měla vystačit s objemem 5 litrů. Tento objem umožňuje připravit 5 – 6 porcí. Při výběru velikosti hrnce zvažte, pro kolik členů rodiny budete nejčastěji vařit.

Pomalé hrnce by měly být při každém vaření zaplněny alespoň z poloviny a ne více než ze ¾. Není tedy vhodné kupovat velký hrnec pro malý počet členů domácnosti a naopak od menšího hrnce očekávat, že nakrmí velkou skupinu lidí.

Multifunkční hrnce

Multifukční hrnce jsou větší, jejich objem může být až 12 litrů. V případě multifunkčního hrnce je třeba zamyslet se nad tím, co vše chcete s jeho pomocí připravit. Jak již bylo řečeno, tento hrnec může nahradit troubu nebo zavařovací hrnec.

Jestliže tedy chcete s pomocí tohoto hrnce připravovat větší kus masa nebo třeba celé kuře nebo kachnu, měli byste tuto skutečnost při výběru velikosti hrnce zohlednit.

Stejně tak je to i v případě zavařování. Má-li vám nahradit zavařovací hrnec, bude se vám hodit velký hrnec. Pokud však hrnec budete používat spíše pro klasické vaření nebo zdravé vaření v páře, není třeba kupovat zbytečně velký spotřebič. V tomto případě by bylo vaření neekonomické.

Příkon

Příkon má vliv na rychlost vaření a udává, kolik elektrické energie spotřebuje hrnec za hodinu. A i v případě výkonu se od sebe pomalé a multifunkční hrnce zásadně liší.

Zatímco u pomalých hrnců je výkon nejčastěji v rozmezí 160 – 250 W, u multifunkčních se výkon pohybuje v rozmezí cca 600 – 1 500 W.

Materiál

Elektrické hrnce se skládají ze dvou částí a to vnějšího pláště a vnitřní nádoby. Co se týká vnějšího pláště, bývá nejčastěji v kombinaci z nerezu, plastu a také skla. U vnější části hrnce jde zejména o celkový design výrobku, hrnec se prostě musí líbit.

A důležité jsou i ovládací prvky. Plastové bývají především úchyty hrnce nebo ovládací knoflíky a kolečka. Skleněné jsou pak převážně poklice, které umožňují lepší přehlednost.

U elektrických hrnců je ale důležitý především materiál vnitřního pláště. Vnitřní nádoba je někdy v hrnci pevně zabudovaná, výhodnější však je, pokud je ji možné vytáhnout, což vám umožní nádobu použít i na klasickou varnou desku, dále ji můžete vložit do trouby a v neposlední řadě vám to zásadně ulehčí její údržbu.

Pokud pomalé hrnce nedisponuje funkcí opečení, budete muset restovat nebo opékat ve vnitřní nádobě. V tomto případě vybírejte vnitřní nádobu z materiálu, který můžete použít na váš typ varné desky. V opačném případě budete muset tuto úpravu pokrmů provádět v jiném hrnci a vše pak do pomalého hrnce přemístit.

  • Hliník – dobře vede teplo a je odolný proti tepelné deformaci. Hliník není příliš vhodný k přímému kontaktu s potravinami a musí se kombinovat s jinou nepřilnavou vrstvou.
  • Nerezová ocel – nejčastěji bývá povrchově ošetřená teflonem. V případě teflonu je nutné nepoužívat ostré předměty, protože teflon je velmi náchylný k poškrábání.
  • Keramika a kamenina – patří k velmi oblíbeným materiálům zejména pro svoji zdravotní nezávadnost. Oba tyto materiály jsou vhodné pro pomalé vaření, ale neumožňují použití na varné desce.

Vařící programy

Velmi důležité jsou i funkce jednotlivých výrobků, v tomto případě tedy vařící programy. To kolika různými typy programů hrnec disponuje, ovlivňuje nejen cenu, ale také velikost hrnce. Multifunkční hrnce jsou zpravidla vybaveny 8 – 12 programy.

Vaření v páře vám umožní připravovat potraviny bez použití tuku. V páře můžete připravovat zeleninu, maso nebo rýži. Multifunkční hrnce můžete použít na smažení.

Dušení umožňuje vaření potravin ve vlastní šťávě. Hrnce s horním ohřevem vám umožní i funkci grilování, která je běžná u klasické trouby. Některé hrnce můžete využít i pro pečení nebo zapékání. V případě pečení je možné kromě masa použít hrnec i na přípravu koláčů nebo buchet. Hodit se může i možnost rozmrazování.

Některé typy multifunkčních hrnců jsou však ještě dál a využít je můžete také k přípravě jogurtů nebo vám umožní nastavení vlastního programu. V tomto případě si můžete nastavit teplotu i délku vaření.

Funkce

Elektrický hrnec kromě vařících programů nabízí také některé doplňkové funkce. Mezi ty nejzákladnější patří možnost nastavení výkonu, teploty a času vaření. Díky odloženému startu můžete čas, kdy se pokrm začne vařit naplánovat.

Automatické vypnutí zase zajistí, aby se nic nepřevařilo. Funkce udržení teploty se postará o to, aby bylo jídlo udržované po určitou dobu teplé. Paměť programu se hodí v případě, že během vaření vypne elektrický proud. V tomto případě si chytrý hrnec zapamatuje, v které fázi byl při vaření přerušen a následně bude s vařením pokračovat.

Balení multifunkčního hrnce může obsahovat také nějaké příslušenství. Jedná se především o koš na fritování, mřížku umožňující vaření v páře, rošt na pečení, nádobu na vyvařenou šťávu, a mnoho jiného.

Oba typy hrnců jsou pak ve většině případů dodávány s kuchařkou, která se vám bude hodit zejména v začátcích.

Ovládání

Levnější modely můžete ovládat pomocí otočných koleček nebo tlačítek. Dražší modely jsou vybaveny LCD displejem, který je kombinován s tlačítky, které vám usnadní výběr programů. Nejdražší hrnce si s vámi budou povídat.

Značky

Multifunkční a chytré hrnce nabízí mnoho kvalitních výrobků. K těm vůbec nejoblíbenějším v současné době, patří multifunkční hrnec Tesla. Spotřebiče této značky patří k cenově dostupným a kvalitním. Jejich velkou výhodou jsou i přehledné displeje v českém jazyce.

Přední místa v oblíbenosti zabírá Tefal. Značka Tefal nabízí velké množství elektrických hrnců v různém provedení. I v tomto případě je velkou předností přehledný displej. V tomto případě je však nutné počítat s provedením v angličtině.

A do třetice můžeme jmenovat značku Salente, což je značka zaměřená na malé domácí spotřebiče. Mezi další kvalitní značky patří Concept, Klarstein, ECG, Sencor, Eta nebo Rohnson.

Cena

V nejlevnější cenové kategorii do 1 000 Kč seženete jednoduché hrnce bez displeje. Jsou malých rozměrů a mají omezený počet funkcí.

Od 1 000 – 3 000 Kč je možné zakoupit hrnce, které disponují vyšším výkonem a také větším množstvím funkcí. Tyto hrnce jsou ideální pro každodenní domácí použití.

Za více než 3 000 Kč pak můžete koupit hrnce s velkým objemem, a mnoha funkcemi. Tyto hrnce jsou vhodné i pro komerční využití.

Porovnat ceny hrnců

Údržba

Snadnost údržby je odvozena od možnosti vyndat z těla hrnce vnitřní nádobu a také od toho, z jakého materiálu je vnitřní nádoba vyrobena. Vnitřní nádobu z kameniny a nerezové oceli můžete vkládat do myčky.

Keramiku a teflon pak musíte umývat ručně. Také poklici můžete bez obav umývat v myčce na nádobí. Vnější nádobu je pak možné po vypojení z elektriky otřít vlhkým hadříkem

Recepty z pomalého hrnce

Uvažujete o koupi pomalého hrnce, ale nejste si jistí, jestli zvládnete přípravu pokrmů? Možná vám pomůže několik tradičních receptů, které můžete v tomto hrnci připravit.

Svíčková na smetaně

Svíčková na smetaně patří k nejoblíbenějším pokrmům vůbec. Jaký je postup při vaření v pomalém hrnci?

Nejprve si připravte maso, tak, jak jste zvyklý. To znamená maso omýt, osušit a prošpikovat kousky špeku. Poté je ze všech stran orestujte na másle. Na másle orestujte také cibuli a ostatní zeleninu. Přidejte koření a podlijte maso a zeleninu horkou vodou.

Vše dejte vařit na nízký stupeň na cca 6-8 hodin. Poté maso a koření vyndejte a zeleninu rozmixujte tyčovým mixérem. Podlijte smetanou a vařte do zhoustnutí.

Guláš z pomalého hrnce

Maso je v tomto případě lepší krájet na větší kousky. Cibuli pokrájíte na jemno, nebo jak jste zvyklí. Pokud máte pomalý hrnec s nádobou, která může být použita přímo na sporáku, můžete guláš připravovat přímo v ní.

Cibuli nechte zpěnit na rozpuštěném sádle nebo oleji. Přidejte maso, až se maso zatáhne, přidejte sůl a gulášové koření a vše promíchejte. Podlijte trochou vlažné vody a opět promíchejte. Nyní vložte nádobu zpět do hrnce a vařte na vyšší stupeň 3,5 hodiny.

Kdo má rád guláš hustší, může přilít hladkou mouku rozmíchanou s vodou. Nechte mouku cca půl hodiny provařit.

Hovězí roštěnky z pomalého hrnce

Cibuli pokrájíte na jemno, maso na cca 2 centimetrové plátky. Maso není třeba naklepávat. Plátky osolíte, opepříte a obalíte v hladké mouce. Poté je opečete do růžova.

Do pomalého hrnce dáte cibuli, navrch rozložíte roštěnky a zalijete studenou vodou tak, aby maso bylo téměř ponořeno. Vaříte na vyšší stupeň cca 5 hodin. Zahustíte trochou mouky rozmíchanou ve vodě a vaříte ještě asi 30 až 40 minut.

Otázky a odpovědi

Je lepší vaření v pomalém hrnci nebo v páře?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože oba způsoby vyžadují jinou přípravu jídla. V pomalém hrnci můžete využít také na vaření klasických jídel, jako jsou polévky nebo omáčky. Tyto pokrmy v páře nepřipravíte. Oba typy však zaručují zachování živin a vitamínů.

Jak skládat potraviny do pomalého hrnce?

Při vrstvení surovin do pomalého hrnce je dobré dodržovat určitá pravidla. Nejvíce horké je dno a stěny hrnce, proto je to nejvhodnější místo pro nejtvrdší suroviny. Jestliže budete připravovat maso s kořenovou zeleninou, vložte do hrnce nejdříve zeleninu a na ni položte maso.

Jak dochucovat v pomalém hrnci?

Při vaření v pomalém hrnci není vhodné přehánět to se se solí a kořením vůbec. Drcené koření získá díky dlouhému vaření intenzivnější vůni a chuť a má tendenci hořknout. Je tedy vhodnější používat spíše celé koření. Čerstvé bylinky přidávejte až na konec, těsně před podáváním.

Závěr

Multifunkční hrnce jsou výbornými pomocníky, kteří nahradí i více spotřebičů. Používat je tak můžete doma, ale i všude tam, kde máte k dispozici elektřinu. Jsou výborné při pobytu na chatě, ale i na dovolené.

Pomalé hrnce jsou určené na zdravější vaření bez tuků. Potraviny si zachovají více chuti a živin. Jsou úspornější, protože mají malou spotřebu energie a celé jídlo uvaříte v jednom hrnci.

Elektrické hrnce můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz, www.eshop.salente.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

12 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Zdeňka Novotná 23.5.2023 v 16:26

    Vzhledem k tomu, že jsem si nechala udělat zbrusu novou kuchyň, potřebovala jsem také nové spotřebiče. No, a jelikož vařím opravdu hodně, pořídila jsem praktické pomocníky. Pomalý hrnec, mulťák a také rýžovat, protože pytlíková rýže nám nechutná tak, jako ta z rýžovaru. Nakonec jsem ještě objednala tlakový hrnec na takové to rychlejší vaření.

  2. Tak multifunkční hrnec mám na vaření omáček a tomu podobných jídel, ale na pomalení vývaru nedám dopustit na pomalý hrnec. Člověk tam vše nahází a nemusí to hlídat, jako když to má na běžné plotně. Tlakový hrnec používám, jen když opravdu pospíchám, přesto doporučuji všechny tři tyto spotřebiče.

  3. Dobrý den, i já bych byl rád za pomoc s výběrem, tápu však. Jsme tří členná rodina, v hrnci chceme míchat těsto, šlehat, sekat, strouhat, vařit, horkovzdušné fritovat. S cenou počítáme okolo 15.000,-, nicméně vybrat ten správný, je už nad naše síly. Mohu poprosit o Váš názor na model který byste preferovala? Děkuji, Ivan

  4. Koupila jsem si před 3 dny tento model – Tefal Cook4me+ CY851130 a zatím jsem spokojená, ale nemůžu k němu říct víc.

  5. Objednala jsem si nedávno hrnec od značky Russell. Je výborný, prostě splnil moje očekávání.

  6. Tento článek mi pomohl vybrat ten správný elektrický hrnec. Děkuji mooc.

  7. Koupila jsem si tento typ hrnce TESLA EliteCook K70 a jsem s sním naprosto spokojená, nemám žádně výhrady k tomu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo