Tyčové mixéry

Tyčový mixér je neocenitelným pomocníkem v každé kuchyni. Jeho největší předností je malá hmotnost a velikost, díky které je doslova hned po ruce. Tyčový nebo také ponorný mixér využijete při mixování polévek, omáček nebo jiných potravin přímo z hrnce. Je ideální pro výrobu smoothie, či dětských příkrmů a přesnídávek.

Nejjednodušší verze tyčového mixéru využijete pouze k mixování, dražší mixéry disponují dalšími nástavci a množstvím funkcí, díky kterým vám může nahradit i klasický mixér. Nejdůležitějším parametrem při výběru ponorného mixéru je tak právě rozpočet.

Čím více jste ochotni do mixéru investovat, tím více vám toho může nabídnout. S cenou je tak spjato právě množství příslušenství a další funkce. Při výběru je vhodné přihlédnout také k výkonu i značce výrobku.

Porovnat ceny tyčových mixérů

Typy

Tyčové mixéry je možné rozdělit do dvou skupin podle množství příslušenství. Jestliže si v začátcích nejste jisti, co všechno budete chtít využívat, je vhodné zakoupit základní model, který umožňuje příslušenství libovolně dokupovat.

Takovým způsobem si můžete dokoupit jen to, co při svém vaření opravdu využijete. Možnost dokupovat příslušenství však neumožňují všechny mixéry, na tuto skutečnost se tak vždy informujte dopředu.

Základní

Nejlevnější modely mají pouze jeden univerzální nástavec. Tyto mixéry postačí těm, kdo chtějí připravovat krémové polévky, různá pyré, dětské příkrmy, domácí majonézu nebo ovoce. Také v této základní skupině můžete koupit kvalitní kovové mixéry, pokud vám tedy základní verze postačí, nemusíte se obávat, že kupujete nekvalitní výrobek.

Rozšířené

Do této kategorie patří mixéry s dalším příslušenstvím. Výběr je velký a koupit můžete různě vybavené přístroje. Využít můžete různé metly, šlehače, sekáčky na ořechy nebo byliny. K dalšímu vybavení patří mixovací nádoby v různých podobách nebo třeba mlýnek na koření. A mnohdy nechybí ani nástavec určený k drcení ledu. Nejvybavenější tyčové mixéry mohou svými funkcemi a možnostmi sekundovat běžným mixérům. Zde již najdete příslušenství, které využijete při strouhání či krájení.

zpět k obsahu ↑

Výkon

Mixéry mají výkon v rozmezí 400 – 1 200 W. Čím je výkon vyšší tím kvalitněji a rychleji mixér potraviny zpracuje. S výkonem pak úzce souvisí i velikost otáček, což je parametr, který u mixérů nebývá většinou uvádět. Jejich počet se s hodnotou výkonu logicky zvětšuje.

 • 400 – 600 W – mixéry vhodné na občasné mixování měkčích potravin
 • 600 – 900 W – běžně využívané mixéry, které si poradí i s tvrdšími potraviny
 • 1 000 – 1 200 W – nejvýkonnější a nejkvalitnější mixéry, které zpracují prakticky jakoukoliv surovinu.
zpět k obsahu ↑

Materiál

Na kvalitu a životnost tyčového mixéru má vliv výrobní materiál. Vybírat můžete mezi mixéry vyrobenými z plastu nebo kovu. Na kvalitu výrobního materiálu vás upozorní i hmotnost.

Těžší mixéry patří k těm kvalitnějším, s velmi lehkými se vám bude snáze pracovat, jejich kvalita však není ideální. Nože a výměnné nástavce pak musí být vždy vyrobeny z nerezové oceli.

 • Plast – tento materiál dominuje levnějším výrobkům. V souladu s cenou i výrobcem se liší jeho kvalita. Od koupi těch nejlevnějších mixéru méně známých značek raději ustupte. Plastové mixéry kupujte od známých výrobců, kde máte jistotu v kvalitě. Nekvalitní plast se může vlivem vysoké teploty deformovat, což je dáno jeho křehkostí.
 • Kov – dominuje dražším mixérům. Je odolnější a jeho životnost je delší. Jestliže budete chtít mixovat horké potraviny, bude pro vás právě kovový mixér lepší volbou.
zpět k obsahu ↑

Funkce

Tyčový mixér je poměrně jednoduché zařízení. Jednotlivých funkcí tak není mnoho. Tím nejběžnějším, čím jsou ponorné mixéry vybaveny, je regulace rychlosti. Některé mixéry mohou využívat 2 rychlosti, jiné mají mnohem více možností.

 • Turbo režim – modely, s menším počtem rychlostí bývají zpravidla doplněny o turbo režim.
 • Pulzní snímač – jedná se o tlačítko, které je nutné držet po celou dobu mixování. Tento snímač plní zároveň funkci bezpečnostní pojistky, ve chvíli, kdy ho přestanete mačkat, dojde k vypnutí celého mixéru.
 • Doba provozu – práce s tyčovým mixérem není obvykle nijak dlouhá, přesto se zaměřte i na tzv. dobu nepřetržitého provozu. Ta určuje, po jakou dobu může přístroj běžet bez přestávky. Doporučuje se, aby bylo možné mixovat alespoň po dobu 2 minut.
 • Pojistka proti přehřátí – jestliže dobu nepřetržitého provozu překročíte, může dojít k přehřátí přístroje. Aby nedošlo k jeho poškození, bývají mixéry vybaveny bezpečnostní pojistkou, která se postará o to, aby se v případě potřeby mixér sám vypnul. Opětovně fungovat začne až po potřebném zchlazení.
 • Vakuování – ty nejdražší mixéry nabízí kromě funkce mixování také možnost potraviny vakuovat. Součástí balení je několik sáčků nebo nádob.
 • Držák – pomocí držáku můžete mixér připevnit na zeď. Díky tomu ho budete mít kdykoliv po ruce.
zpět k obsahu ↑

Značka

Výrobci tyčových mixérů jsou známé značky kuchyňských spotřebičů. K nejoblíbenějším patří mixéry Tefal, Concept, Braun, Gorenje, Bosch, Eta, Sencor, Tristar, Domo a mnoho dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Základní verzi koupíte za cca 300 – 600 Kč. Jedná se pouze o přístroj s univerzálním nástavcem, ale v této kategorii jsou již zastoupeny i mixéry s menším množstvím příslušenstvím.

Cenový rozdíl je dám výrobním materiálem. Plastové mixéry s více doplňky vyjde na necelých 1 000 Kč. Kvalitnější kovové mixéry stojí okolo 1 500 Kč. Nejdražší výrobky s veškerým možným příslušenstvím vyjdou na cca 3 000 Kč.

Porovnat ceny tyčových mixérů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co dalšího při výběru zohlednit?

Vhodné je před nákupem vyzkoušet ergonomii mixéru, neboli to, jak vám padne do ruku. Jedná se o zcela subjektivní pocit, v tomto případě vám tak nepostačí ani mnohé uživatelské recenze.

Zkontrolujte také způsob ovládání, a jestliže je to možné i to, jak snadno lze měnit jednotlivé nástavce. A k praktickým věcem patří i délka přívodního kabelu. Ta by měla být dostatečná, abyste mohli mít při mixování hrnce umístěné přímo na varné ploše.

Je možné mít mixér v myčce?

Celý přístroj není pochopitelně možné vložit do myčky nebo umývat pod tekoucí vodou. Součástí těla je elektronika a tuto část je možné pouze otřít hadříkem. Veškeré odnímatelné části i příslušenství pak můžete mýt pomocí myčky nebo v ruce.

Z hlediska údržby je pohodlnější zakoupit přístroj, který umožňuje odejmutí nohy. Tato možnost je typická pro dražší přístroje, kdy můžete měnit nástavce. Levné přístroje pouze s univerzální nohou však tuto možnost mít nemusí.

Co vše ponorný mixér umí?

Ponorný mixér využijete především k mixování potravin. Dražší přístroje mohou díky různých nástavcům drtit led, sekat ořechy, byliny, ale také cibuli a další suroviny. Při výměně dalšího nástavce se promění ve šlehač a ty nejdražší lze využít i při hnětení těsta.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Ponorný mixér je praktický pomocník, jeho přednosti ocení každá hospodyňka. Díky jednoduchému ovládání ho mohou používat i starší děti.

Klasické mixéry využijete při běžné přípravě polévek, či dalších pokrmů, které zvládnete zpracovat univerzálním nástavcem. Ti, kdo doma nemají kuchyňského robota nebo klasický mixér, využijí i řadu dalšího příslušenství.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

1 komentář
 1. Reagovat
  Romana 17.5.2022 v 11:15

  Článek je kvalitně a srozumitelně napsaný a ještě k tomu mi pomohl s výběrem, děkuji.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz