Jak vypustit vodu z pračky?

Pračka je dnes běžnou součástí každé domácnosti. Je to velmi důležitý spotřebič, který udržuje v čistotě naše prádlo i bytový textil. Pokud mají tito pomocníci fungovat správně, potřebují tu správnou péči.

Ovšem občas se i při té nejlepší snaze o tu nejlepší údržbu stane, že se něco pokazí a nefunguje jak má. Největším problémem bývá jednoznačně to, když nejde vypustit voda z pračky. Není nic horšího než ucpaný odtok, kdy pračky přestane vypouštět vodu.

Co může být příčinou, že pračka nevypouští vodu?

  • Zaseknuté čerpadlo
  • Zanesený filtr/sifon
  • Ucpaná odpadní hadice

Není nutné hned volat servisního technika, protože tento druh opravy zvládne každý a je to otázka zhruba hodiny vašeho času. Přestože existuje mnoho značek a každý výrobce praček má svůj způsob, kterým radí svým zákazníkům, jak vypustit vodu z pračky, pokusili jsme se sestavit univerzální návod, který bez problémů odstraní závadu u většiny automatických praček, co se na našem trhu objevují.

Jak vypustit vodu z pračky snadno a rychle

1. Zbavte se zbytkové vody

Nejdříve je potřeba vypustit z pračky všechnu vodu, která v ní zůstala. To uděláte prostřednictvím vypouštěcí komory s filtrem zachycujícím nečistoty. Ta se téměř u všech praček nachází na přední straně pračky ve spodní části na levé či pravé straně.

Vzhledem k tomu, že v pračce by mohlo zůstat opravdu hodně vody, dejte pod otvor tác a k tomu mějte nachystaný kbelík, do kterého se bude voda přelévat. Nikdy nesmíte vyšroubovat filtr úplně celý.

Vždy kousek vyšroubujte, nechte vytéct tolik vody, kolik tác pojme a zase filtr zašroubujte. Vodu přelijte do připraveného kýblu a celý postup znovu opakujte tak dlouho, dokud bude z výpusti vytékat voda. Ve chvíli, kdy již voda po odšroubování nevytéká, máte hotový první krok.

2. Čištění odtokového filtru

Když máte všechnu vodu z pračky vypuštěnou, vyšroubujte úplně odtokový filtr z vypouštěcí komory a pečlivě jej vyčistěte.
To znamená, že z něj odstraníte veškerá vlákna z tkanin, vlasy, případně různé další nečistoty, například gumičky, kousky látek atd., zkrátka vše, co se v něm zachytí.

3. Kontrola čerpadla

Pomocí baterky si posviťte do vypouštěcí komory a zkontrolujte čerpadlo, které je na jejím konci. To je velmi citlivé na jakoukoliv nečistotu, zejména pak na pevnější předměty v podobě knoflíků, mincí a dalších podobných věcí, u kterých je běžné, že se u filtru mohou zachytit.
Ujistěte se, že je komora zcela prázdná a čerpadlo se bez problémů a zcela volně protáčí. V určité poloze ucítíte mírný odpor, ale to není na škodu, to je přirozené pro správný chod čerpadla.

4. Odpojení a vyčištění pračkového sifonu

Pračkový sifon je připojen k odpadu a jeho vyjmutí je snadné, protože je připevněn pomocí gumiček, a tak jej stačí jen použitím síly vytáhnout přímo z odpadu. Sifon rozšroubujte a kuličku s pérkem poté důkladně očistěte nejlépe pod tekoucí vodou. V případě, že je toto pérko zaneseno nečistotami, nemá čerpadlo pračky dostatečnou sílu, aby ho mohlo odtlačit a není tak možný odtok vody.

5. Nezapomeňte na odpad ve zdi

Budete se možná divit, ale další z příčin, proč neodtéká voda, může být také množství nečistot v odpadu ve zdi.
Vezměte pinzetu nebo do odpadu zasuňte prsty a pokuste se vytahat veškeré nečistota, co tam najdete. Ve většině případů je to směs různých vláken, vlasy, zbytky pracích prostředků a další.

6. Propláchnutí odpadní hadice

Nesmíte zapomenout také na odpadní hadici, která bývá dalším důvodem neodtékající vody z pračky. Plochým šroubovákem odstraňte pojistku, hadici s velkou opatrností vytáhněte z pračky a dejte do sprchového kouta či vany, aby ji bylo možné propláchnout.

Dejte pozor, ať si nepolijete podlahu, neboť v hadici je stále ještě voda. Důkladně ji propláchněte proudem vody a přesvědčte se, že v ní není žádná překážka. Mnohdy stačí i jen malý cucek z různých vláken a hadice se ucpe.

7. Použijte program na čištění pračky

Jakmile je odpadní hadice, pračkový sifon i filtr ve vypouštění komoře zase v naprosté čistotě, vraťte vše na původní místo. Může se stát, že pračkový sifon s kuličkou půjde hůře nasadit, ale to vyřešíte tak, že gumičku namažete jarem na nádobí.

Přišroubujte odpadní filtr, zajistěte odpadní hadici i sifon a spusťte program na čištění pračky. Bohužel, každá pračka tímto speciálním programem nedisponuje, v takovém případě použijte krátký program, ale s maximální teplotou.

Po doběhnutí cyklu zkontrolujte, zda sifon drží na svém místě v odpadu, odtoková hadice je také dobře upevněná a nedochází nikde k úniku vody. Tím je problém s odtokem a vypuštěním vody z pračky vyřešen.

Pozn: Tento jednoduchý, ale praktický způsob můžete využít u značek Miele, Candy, AEG, Samsung, Indesit, Beko, Bosch, Whirlpool, Hoover, LG, Philco, ECG a dalších.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (64 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo