Jak zapojit pračku?

Koupě nové pračky je zásadní krok, který provází nejen potřeba zvolit si ten správný model, ale také jeho instalace. Není to nic složitého a věřte, že to zvládnete klidně i sami. Stačí jen vědět, na co si dát pozor a co je potřeba udělat. Které kroky jsou důležité?

1. Vybalení spotřebiče a odstranění ochranných prostředků

Každá nová pračka je umístěna v krabici, zabezpečena polystyrenovou výplní a různými jištěními, jako jsou lepenky, fólie, ale také třeba šrouby. Důvodem je, aby se zamezilo poškození spotřebiče během jeho převozu.

V návodu/příbalovém letáku, který je součástí balení najdete přehled, jaké ochranné prostředky byly konkrétně použity a odkud je odstranit. Pozor si dejte hlavně na tzv. aretační šrouby.
Ty slouží ke stabilizaci bubnu pro převoz a kdyby nebyly odstraněny, může dojít k poškození bubnu, proto zkontrolujte opravdu úplně všechna možná i nemožná místa.

2. Připojení k přívodu vody

Balení obsahuje napouštěcí hadici, která má černé těsnění. Na jednom konci jí přišroubujete na závit napouštěcího ventilu, který je na zadní straně pračky, zatímco druhý konec připevníte k přívodu vody, respektive ke kohoutku, která má 3/4 vnější závit.

Může se stát, že bude hadice krátká, protože budete mít pračku příliš daleko, což ale není problém. Jednoduše si koupíte delší hadici a problém vyřešen. Nedoporučuje se její nastavování, aby nedošlo k úniku vody.

Pro maximální ochranu před takovým problémem můžete koupit napouštění a odtokovou hadici s funkcí Aqua stop, která v případě problémů zastaví proud vody. U některých modelů je součástí balení, takže není nutné ji dokupovat.

3. Pračka potřebuje rovinu pro zajištění stability

Pračku je potřeba umístit na takové místo, kde bude, pokud možno rovná plocha, aby byla ve stabilní poloze a nepohybovala se. Jakákoliv nerovnost může mít za příčinu zbytečné vibrace, ale také vyšší hlučnost při odstřeďování.

Nežádoucí vibrace navíc negativně ovlivňují ložiska bubnu i tlumičů a zkracují jejich životnost. Rozhodně by pod pračkou neměl být koberec ani nic podobného, co by mohlo, jakkoliv pružit a podobně. Neváhejte použít pro vyrovnání pračky vodováhu a upravit nožičky, kterými je spotřebič vybaven.

4. Zapojení pračky na odpad

Vypouštěcí hadice má charakteristické vroubkování a je již připojená k pračce. Ve většině případů má stejně jako napouštěcí hadice zhruba 150 cm a rozhodně jí není vhodné prodlužovat, protože by vypouštěcí čerpadlo nemuselo být schopno dostatečně vyčerpat odpadní vodu.

V případě, že máte hadici zabudovanou přímo do odpadu, je problém vyřešen, ale u hadice, kterou vypouštíte například do vany, je nutné její zabezpečení.

To znamená její zajištění na hraně vany pomocí plastového kolénka, které bývá součástí balení pračky. Jinak se může hadice vysmeknout a voda poteče skutečně všude, v horším případě až k sousedům pod vámi.

5. Zapojení do elektrické sítě

Pračka vždy potřebuje elektrickou zásuvku 230 V, která bude mít samostatný jistič 16 A. Vždy zapojte přímo do dané zásuvky bez použití prodlužovačky nebo snad rozdvojky.
Přímé napojení je bezpečnější a předejdete tak možnému poškození spotřebiče. Dobré je použít i tzv. proudové chráničky, což je v koupelně vlastně nezbytnost.

Podobné články, co by vás mohli zajímat

Tip: Nevíte, která pračka je pro vás vhodná? Pak zkuste náš návod, jak vybrat pračku, kde najdete spoustu užitečných rad.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (10 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo