Jak vyčistit odpad?

Ucpaný odpad nás mnohdy zastihne v tu nejméně vhodnou dobu, bez ohledu na to, jestli je to v koupelně či kuchyni. Špatně průchodný odpad se většinou ohlásí nežádoucím zápachem. Odtok vody se čím dál více zpomaluje, až nakonec odpad v dřezu, ve sprše či dokonce na WC přestane odtékat úplně.

Čištění odpadů rozhodně není příjemnou činností a většina lidí si na to rovnou zavolá odborníka. Někdy je to však zbytečný výdaj, který může velmi nepříjemně zatížit rodinný rozpočet. Mnohdy si totiž dokážete poradit svépomocí a odpad uvolnit prostřednictvím různých pomocníků, co se běžně vyskytují v naší domácnosti.

Porovnat ceny čističů odpadů

Co může způsobit ucpání odpadu?

Ve vaně, v kuchyni, ale i v odpadu sprchového koutu se neustále usazují různé nečistoty. Pokud jde o koupelnu, tam jsou hlavní příčinou pro ucpání jednoznačně vlasy, chlupy, vousy, a také zbytky kosmetiky a pracích prostředků.

V kuchyňském dřezu vás pro změnu potrápí mastnota a zbytky jídla. K nejhorším patří bezesporu ztuhlý tuk, protože se z něj v potrubí dokáže vytvořit špunt, který nepropustí vůbec nic. Co se týká WC, tam se může odpad ucpat při nechtěném spláchnutí jakéhokoliv většího předmětu, který se může zaseknout nejen v odpadu samotného WC, ale rovněž přímo v potrubí.

Co vše tedy může za ucpání?

  1. Zatuhlý tuk
  2. Vaječné skořápky
  3. Úlomky kostí
  4. Vlasy
  5. Chlupy
  6. Vousy
  7. Zbytky jídla
  8. Tuk z pokrmů
  9. Slupky

Teď si představte, že se vám ucpe potrubí ve chvíli, kdy vypouští voda u myčky nebo u pračky. Je vám určitě jasné, jaká by to byla katastrofa? Proto je potřeba myslet dopředu a odpady čistit preventivně.
Mnozí sází na tzv. babské rady a věřte, že v případě odpadu opravdu fungují. Někdo čistí octem, další jedlou sodou a někdo na to jde rovnou přes chemii.

Nejlepší je začít mechanickou cestou a potom teprve zkoušet jednotlivé suroviny z domácnosti a až jako poslední šanci chemické přípravky. Mrkneme na to, jak vyřešit ucpaný odpad.

Čištění odpadu mechanickou cestou

V tomto případě to jde hned několika způsoby. Tím zásadním je gumový zvon, který dokáže vyvinout tzv. tlakový ráz a odpad prorazit. Ve většině případů stačí několik prudších přírazů a odpad se uvolní. Důležité je, aby byl postup správný, jinak nebude ve výsledku žádný účinek.

Čištění odpadu zvonem

Nejdříve si namočíme hadr a poté zašpuntujeme umyvadlo/dřez. Napustíme do poloviny teplou vodou, pak mokrým hadrem zacpeme přepadovou vpusť a vytáhneme špunt/zátku. Hned nasadíme zvon na odtok a začneme jej stlačovat, aby vznikl podtlak, který odpad uvolní.

Stlačujeme tak dlouho, dokud nezačne voda odtékat bez problémů. Ideální je obyčejný gumový zvon, co má dřevěnou rukojeť, ten je opravdu osvědčený.

Vyčištění sifonu

Když nezabere zvon, může to znamenat, že je problém v sifonu, co se ucpal. Vezmeme si ochranné rukavice a opatrně rozebereme sifon. Připravíme si kbelík a hadr, do kterého zachytíme zbytkovou vodu, která bude vytékat, jakmile sifon rozšroubujeme. Všechny části sifonu důkladně očistíme, propláchneme a znovu přiděláme zpět.

Instalatérské péro

Ten, kdo ucpaný odpad řeší téměř neustále poslouží instalatérské péro na čištění odpadu. To je možné pořídit v hobby marketech či klasickém železářství. Zhruba 3 metry dlouhého pomocníka pořídíte cca za 200–300 korun, ale klidně i za vyšší cenu, záleží na konkrétním prodejci. Oproti gumovému zvonu je použití péra trochu náročnější a pracnější.

Musíte ho totiž zasunout do odpadu, který je ovšem ve většině případů přizpůsoben tak, že se musí část nad odpadem v umyvadle rozebrat a teprve potom je možné vsunout instalatérské péro do odpadu.
Jedlá soda s octem a horkou vodou

O tom, že je jedlá soda opravdu univerzálním pomocníkem není pochyb. Na ucpaný odpad stačí nasypat půl hrnku jedlé sody do odpadu, zalít jedním hrnkem octa a počkat 1–2 minuty, než si sedne pěna a přelít konvicí vroucí vody. Nakonec ještě propláchneme proudem horké vody z kohoutku. V případě potřeby se musí celý postup opakovat.

Kypřící prášek do pečiva a ocet

Tato kombinace je trochu zvláštní, ale účinná. Postup je v podstatě totožný jako s jedlou sodou. Prášek do pečiva se nasype do odpadu a zalije se octem. Nechá se 15 minut působit a poté už stačí jen propláchnout horkou vodou z konvice.

Kuchyňská sůl

Mezi tzv. babskými radami by určitě neměla chybět právě kuchyňská sůl, ta umí zázraky. Nasypeme několik lžic soli do odpadu a prolijeme vroucí vodou. Pokud to bude potřeba, můžete to zopakovat několikrát za sebou.

Na to je dobré si přibrat parťáka, který vám s tím pomůže. Konec pružiny se zasune do potrubí, a zatímco jeden kontroluje pružinu, aby byla správně nasměrována k ucpané části potrubí, druhý otáčí kličkou jedním směrem. Konec pružiny toto zašpuntované místo naruší a uvolní nežádoucí špunt.

Jakmile je pomocí instalatérského dosaženo dostatečné vzdálenosti v potrubí až k místu ucpání, začneme pružinu opatrně vytahovat ven. Během tohoto procesu ji neustále otíráme od nečistot, které nám jinak bude odkapávat všude kolem a znečistí i to co nechceme.

Pokud máte dokonce i vhodnou tlakovou myčku, pak není problém použít jí na uvolnění odpadu místo pružiny. Potřebujete k tomu jen speciální nástavec určený na čištění potrubí.

Biologické enzymatické přípravky

Tyto přípravky jsou charakteristické tím, že jsou v nich obsaženy zcela nezávadné baterie, které jsou schopné rozložit organické látky, co se usazují v potrubí, aniž by došlo k jeho narušení či poškození povrchu. Biologické enzymatické přípravky jsou vhodné všude tam, kde je odpadní voda zachycována do septiku.

Pro správný účinek se musí nejdřív nastartovat biologické procesy. To uděláme tak, že necháme protékat teplou vodu po dobu 30 sekund skrz potrubí. Pak vlijeme doporučené množství přípravku do odpadního otvoru a zalijeme cca půl litrem vlažné vody.

Ideální je toto udělat přes noc, protože přípravek potřebuje aspoň 8 hodin působit. Když bude znečištění opravdu hodně silné, proces bude nutné zopakovat. Přestože jsou tyto přípravky daleko dražší, než ty klasické, jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

Chemie jako poslední možnost

Občas se může stát, že mechanické čištění nebude mít žádný efekt, babské rady zaúčinkují jen minimálně a biologická cesta bude k ničemu. V takovém případně přichází ke slovu stále méně oblíbená chemie. Tak jako tak je dobré mít nějaké chemické přípravky vždy po ruce, protože když voda odtéká už jen tak z 30 %, je čas nasadit chemické pomocníky.

Takovým může být třeba Krtek na odpady, Domestos čistič odpadů, nebo třeba klasický Hydroxid sodný. Přípravků je několik, ale zásadní je si vždy důkladně přečíst příbalový leták/návod, než se do jejich použití vůbec pustíte.

Je potřeba dodržet bezpečnostní opatření, dále nosit ochranné pomůcky jako rukavice a pokud možno i brýle. Po aplikaci takových přípravků totiž může dojít k rychlé a často velmi prudké reakci. Jakmile pročištění odpadu pomocí chemikálií dokončíme, je nutné vše propláchnout vroucí vodou.

Jak na prevenci proti ucpání odpadů?

Nejlepší je používat sítko, tedy lapač nečistot, který hodně pomáhá nejen v koupelně, ale zejména pak v kuchyňském dřezu. Pořídit je možné lapač plastový, silikonový nebo z chromu. Když jej umístíme do dřezu natrvalo a budeme pravidelně vyprazdňovat do odpadkového koše, k ucpání odpadu hned tak nedojde.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (51 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás se osvědčil krtek, ale také jedlá soda se solí a zalít vařící vodou. Kdysi jsem zkusila hydroxid sodný, ale to mi tenkrát udělalo takovou jednolitou kouli uvnitř odpadu a já se toho nemohla jakou dobu zbavit, až když jsem to propíchla dlouhou jehlou na pletení, tak to trochu povolilo, no byl to tehdy pořádný nervák. Od té doby se tomuto prostředku vyhýbám a držím se krtka a domácích surovin.

  2. Já si dělám směs jedlé sody s kuchyňskou solí, to nasypu do odpadu, zaliji Savem a vařící vodou. Trubky to parádně protáhne a jsou čisté, nikde ani mastnota, ani žádná nežádoucí překážka. Samozřejmě že je možné koupit i různé čističe, ale ty u nás většinou nemají vůbec účinek. Tahle směska ovšem zabere vždy.

  3. Já jsem objednal hydroxid sodný, ale ze zahraničí. Stačí nasypat do odpadu, zalít vroucí vodou a během několika vteřin je odpad uvolněný. Skutečně funguje skvěle a za tu vyšší cenu opravdu stojí.

  4. No u nás to bylo ucpané tak, že nezabíralo vůbec nic. Nakonec jsem udělala takovou menší kombinaci soli, octa, kypřícího prášku do pečiva, jedlé sody, a ještě jsem přidala i hydroxid sodný. Bylo to drastické, ale lepší než zase volat instalatéra, když potřebujete chystat Vánoce.

  5. Tak já jsem si zatím vždy vystačil s obyčejným zvonem a hydroxidem sodným. To je hodně účinná kombinace. Krtek třeba nezabírá skoro vůbec, ale asi také záleží na míře znečištění.

  6. Čistila jsem kypřícím práškem s octem a vyšlo to. Skutečně to ten odpad prorazilo a po chvilce začal znovu bez problémů odtékat.

  7. U nás to minule byla naprostá totálka a zvon ani propláchnutí nepomohlo. Takže jsem do odpadu nasypal kuchyňskou sůl, jedlou sodu, hydroxid sodný, zalil to vroucí vodou a čekal. Za chvilku to udělalo dost nepěkný zvuk a povolilo to. Díky za vaše rady, protože díky jejich kombinaci nám odpad znovu odtéká.

  8. Nám funguje jedině hydroxid sodný, zatím se osvědčil nejlépe, i když je pravda, že krtek taky není špatný. Zatím ovšem hydroxid maká nejvíc.

  9. Já se celá léta držím Krtka, protože se mi osvědčil nejlépe a vždy se mi s ním podaří odpad vyčistit na výbornou. Nedávno jsem zkoušel také Savo razant a ani to nebylo špatné.

  10. Skvělé rady opravdu, ani bych nevěřila, kolika způsoby se dá vyčistit odpad. No nakonec to fungovalo, takže super.

1 2

Přidat komentář

Recenzer
Logo