Pracovní přilby

Pracovní přilby, nebo také jinak řečeno průmyslové ochranné přilby, jsou důležitou součástí každé práce, kde hrozí nenávratné poškození hlavy způsobené úderem či jiným způsobem. Jsou odolné vůči vnějším podmínkám a přizpůsobené konkrétnímu účelu. Dokáží tak bojovat s větrnými podmínkami, vysokými i nízkými teplotami nebo tmou.

Porovnat ceny přileb

Typy

Pracovní přilby můžete vybírat podle různých kritérií. Tím hlavním bude místo, kde pracujete, protože od toho se odvíjí fakt, jak moc a jakým způsobem potřebujete chránit hlavu. Dále se soustřeďte na barvu, technické normy a pohodlí při nošení.

Podle místa práce

Podle toho, kde pracujete, jsou speciálně navrženy přilby pro vás. Důležitá je bezpečnost, proto je každý model navržen tak, aby se vyhnul nebezpečí, které vás v daném oboru může potkat. Lze také vybírat univerzální přilbu, záleží, pro jaké účely je sháníte.

  • průmyslové přilby s vysokým stupněm ochrany – poskytování ochrany uživatele proti padajícím předmětům, nárazům mimo vrchol a proti následnému poranění mozku, fraktuře lebky a úrazům krku,
  • přilby do výbušného prostředí – proti elektrostatickému výboji vhodná do zón, kde hrozí nebezpečí výbuchu,
  • přilby odolné proti horkým stříkancům kovu – chrání hlavu před popáleninami,
  • přilby odolné vysokým teplotám – chrání hlavu před extrémně vysokými teplotami,
  • přilby odolné nízkým teplotám – chrání hlavu před extrémně nízkými teplotami,
  • přilby pro potravinářský průmysl – hygienické a snadno čistitelné,
  • přilby s integrovaným ochranným štítem – kromě hlavy chrání také obličej a oči,
  • elektricky izolované přilby pro nízkonapěťové zařízení – chrání hlavu před elektrickým šokem,
  • horolezecké přilby pro práci ve výškách – chrání hlavu před pádem nebo sesuvem.

Barva pracovní přilby

Možná si říkáte, že barva přece není až tak důležitá, ale věřte, že když mluvíme o bezpečnosti, tak je. Černá v tomto případě nebude úplně optimální volba, protože se dá snadno přehlédnout, a navíc přitahuje sluníčko.

Při práci v teplém počasí oceníte bílou helmu, která lépe odráží teplo, a vám tak není takové horko. Celkově by na vás mělo být dobře vidět, tudíž barvy jako je zelená, oranžová nebo červená jsou více než vhodné. Pokud to materiál umožňuje, můžete na přilbu také nalepit reflexní pásky, které využijete při práci v tmavém prostředí.

Funkce

Pracovní přilba chrání vaši hlavu před poškozením či smrtelnými úrazy. Může vám tím pádem zachránit život, takže si při výběru dejte záležet. Nejvíce se budou hodit stavebním dělníkům, kteří tráví celé dny na stavbě a vystavují se tak riziku poranění.

Životnost pracovní přilby

Ani pracovní přilba nevydrží navěky. Je třeba ji vyměnit při jakémkoliv poškození (trhliny, praskance, pokřivení). Obecně je životnost 3 – 5 let, ale přesný údaj naleznete uvnitř přilby. Bude tam označení datumu výroby, které zkombinujete s životností uvedenou v návodu od výrobce. Takto si odvodíte, za jak dlouho byste měli přilbu vyměnit, a to i v případě, že ji nepoužíváte – vlivem okolních vlivů se opotřebovává.

Kompatibilita s příslušenstvím

Podle toho, v jakých podmínkách pracujete, budete k výkonu práce potřebovat ještě další příslušenství, mezi které mohou patřit sluchátka, špunty do uší, čelovka či ochranné štíty. Je tedy třeba, aby se přilba jednoduše přizpůsobila a zajistila pohodlné nošení i s dalším příslušenstvím jako jsou:

  • bradové popruhy
  • nemlživé brýle
  • potní proužky
  • svítilny
  • jmenovky a reflexní proužky
  • zimní vložky
  • ochrany krku

Značka

Které značky se výrobou pracovních přileb zabývají a patří mezi ty nejlepší? Kvalita by měla být na prvním místě, proto dejte na recenze a zaměřte se na ověřené firmy.

JSP

Přední výrobce inovativních osobních ochranných pomůcek se specializací na ochranu hlavy, očí, obličeje a dýchacích cest byla založena roku 1964. Ve své nabídce má různobarevné přilby, které můžete zakoupit v různých cenových kategoriích. Jsou odolné, pohodlné a dají se kombinovat s dalším příslušenstvím.

Canis

Další z distributorů osobních ochranných pracovních prostředků a pomůcek zajišťujících bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Vyrábí spíše levnější modely, které využijete ve stavebnictví, lehkém průmyslu, čištění odpadních vod, technických službách a průmyslové aplikaci.

Asist

Česká značka Asist se pohybuje ve střední cenové kategorii, ale její produkty jsou velice kvalitní. Co se týče helm, seženete jeden jediný model, a to lesnický se štítem a ochranou sluchu. Ačkoliv značka nevyrábí další přilby, tuto si její uživatelé oblíbili.

Cerva

Cerva je výrobcem pracovních oděvů, obuvi a dalších doplňků. V jejím repertoáru naleznete různé druhy pracovních přileb – od lehkých po průmyslové přilby, které vás ochrání před roztaveným kovem nebo podpoří v práci ve výškách.

3M

Poslední značkou bude 3M, jejíž přilby jsou za trochu vyšší cenu. Vyrábí především průmyslové přilby s účinnou bezpečností v různých barvách. Nechybí ani ventilace.

Cena

Jistě vás bude zajímat také cena. Ta se odvíjí od materiálu a účelu použití, proto průmyslové přilby budou dražší, obzvlášť pokud mají nějaké výhody navíc, jako je například ventilace, možnost přidat další příslušenství nebo potní čelová páska.

Do 200 Kč

Nejlevnější cenovou kategorií jsou pracovní přilby do 200 Kč, které jsou vyrobeny z plastu a hodí se do lehkého průmyslu. Extra ochranu od ní nečekejte, není ale určena na místa s vysokým rizikem.

Od 200 do 500 Kč

Zlatá střední cesta se skládá z odolných přileb vhodných v nepříznivých podmínkách s vysokými nároky na účinnou ochranu. Mají spoustu výhod jako větrání, maximální rozsah zorného pole, indikátor UV záření.

Od 500 Kč

Nejdražší pracovní helmy vás vyjdou na 500, ale také klidně 3 000 Kč. V čem jsou tak speciální? Poskytují vysokou ochranu a dlouhou životnost, vysoký komfort při nošení a máte možnost k nim přidat další příslušenství.

Porovnat ceny přileb

Údržba

V rychlosti si shrneme, jakým způsobem se o přilbu starat, aby vydržela co nejdéle. Zásadní je, abyste helmu zkontrolovali pokaždé před tím, než si ji nasadíte. V případě jakéhokoliv poškození ji nepoužívejte, riskujete vlastní život. Pokud je zašpiněná, omyjte ji teplou mýdlovou vodou a otřete měkkým hadříkem. Nepoužívejte žádná rozpouštědla ani abraziva.

Otázky a odpovědi

V jakých případech je třeba používat pracovní přilbu?

Pracovní přilbu využijete při práci ve stavebnictví, ve výbušném prostředí, při extrémně nízkých i vysokých teplotách, v potravinářství či horolezectví – tedy všude, kde hrozí nebezpečí poranění hlavy nebo je třeba jejího přikrytí.

Na jaké parametry se při výběru soustředit?

Podle toho, v jakém oboru budete přilbu používat, hledejte vhodný materiál, tvar, barvu i pohodlí. Přilby poté mohou mít přidány další vychytávky, záleží na tom, k čemu jsou určeny.

Jak dlouho pracovní přilba vydrží?

Většinou 3 – 5 let, nicméně konkrétní životnost naleznete v návodu od výrobce. Přilbu měňte, i když ji pravidelně nepoužíváte, vnější vlivy její životnost zkracují automaticky.

Závěr

Pracovní přilby jsou nutnost v pracích, kde hrozí nebezpečí poranění hlavy. Je tedy třeba, aby vám přilba dobře seděla a chránila vás tak spolehlivě. Vybírejte pečlivě a ujistěte se, že sedí přesně tomu účelu, ke kterému ji hodláte použít. Správným výběrem si zajistíte bezpečnost a možná dokonce i záchranu života.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.korus-eshop.cz, www.ardon.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Potřebovali jsme pracovní přilby do firmy, tak jsem hledal, jaké vzít, až jsem nakonec objednal 3M Peltor G3000 a spokojenost. Perfektně sedí na hlavě, netlačí, splňuje vše, co se od přilby očekává.

  2. U nás ve firmě používáme Delta QUARTZ UP III žlutá a je dobrá. Zatím nebyl žádný problém, navíc je cenově přijatelná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo