Pracovní obuv

Pracovní obuv je speciální druh obuvi, která slouží zároveň jako ochranná pomůcka. Kvalitní obuv znatelně sníží riziko úrazu a má vliv i na únavu chodidla. Její výběr tak není vhodné podceňovat. Pracovní obuv je mnohdy základním vybavením zaměstnavatele, který je povinen vybavit vás touto speciální obuví ihned při příchodu do zaměstnání.

V některých případech je typ obuvi jasně daný a vás od jejího nošení bohužel nic nezachrání. Pokud je však pracovní obuv na domluvě se zaměstnavatelem, měli byste ji vybírat velmi pečlivě.

Kvalitní obuv je sice dražší, poskytne vám však veškeré pohodlí a bezpečí. Pracovní obuv je na trhu zastoupena velkým množstvích různých modelů. Díky obrovskému výběru a všem možným stylům ji můžete využít i při běžném nošení nebo třeba práci na zahradě či dílně.

Pracovní obuv se v mnohém vybírá stejně jako běžná obuv, důležitá je především velikost a pohodlnost. Při výběru je velmi důležitý výrobní materiál, který se podepisuje i na poddajnosti boty.

Kromě toho jsou boty vybaveny různými bezpečnostními prvky, které oceníte v každém zaměstnání. Na kvalitu obuvi má velký vliv značka a zajímat vás bude pochopitelně také cena, ačkoliv je pracovní obuv mnohdy zcela, nebo alespoň částečně hrazena zaměstnavatelem.

Porovnat ceny pracovní obuvi

Nejlepší pracovní obuv

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Moleda Prestige Polobotky, 95 % 1 490 Kč Zobrazit Sans.cz
2. PUDU pantofle korkové pánské 94 % 318 Kč Zobrazit Celar.cz
3. Dámské holinky Demar YOUNG FUR 90 % 535 Kč Zobrazit Decodoma
4. Demar Holínky New Universal 0271, pánská 89 % 543 Kč Zobrazit Mall.cz
5. CXS Road Avers písková, unisex 87 % 1 133 Kč Zobrazit Canis.cz

Typy

Každé zaměstnání vyžaduje jiný typ obuvi. Z tohoto důvodu je pracovní obuv rozdělena na několik skupin, které se od běžně nošených bot vlastně příliš neliší.

Kotníková

Kotníková obuv se nejčastěji nosí v těžkém průmyslu, ať už se jedná o různá odvětví strojírenství nebo jiný průmysl. Běžná je i v zemědělství, kovovýrobě, dopravě, ale i ve skladech.

Výhodou je pochopitelně zpevnění i ochrana kotníků. Některé boty mají protiskluzovou podrážku, vyztuženou špičku, nebo reflexní prvky. Boty bývají odolné proti průniku vody a na výběr máte mezi letní i zimní zateplenou obuví.

Vysoká

Vysokou obuv opět využijete v různých odvětvích průmyslu. Tato obuv je dostupná i zimní i letní variantě. Její velkou výhodou je ochrana velké části nohy a voděodolnost.

Vysoká obuv může mít také podobu holínek, které jsou běžné především v potravinářském průmyslu. Také holínky mají často vyztuženou špičku, snadno se obouvají a jsou nejméně náročné na údržbu.

Polobotky

Využití této obuvi je prakticky stejné jako u předchozího typu. Nosit je můžete v průmyslové i strojírenské výrobě. Často se využívá i v méně náročných provozech, kde tvoří povinnou součást pracovního obutí. Polobotky opět nabízí protiskluzovou podrážku, zpevněnou špičku atd.

Sandály

Do méně náročných provozů je v letních měsících možné obout i pracovní sandály. To, zda vám to váš zaměstnavatel povolí je vždy na domluvě. Výhodou sandálů je prodyšnost, v jiných parametrech se od jiné pracovní obuvi nijak neliší.

Bílá pracovní obuv

Své využití má v potravinářském průmyslu, gastronomii i zdravotnictví. V případě bílé obuvi máte velké množství výběru, i v tomto případě nechybí bezpečnostní prvky jako je protiskluzová podrážka nebo zpevněná špička.

Treková

Pracovní obuv není určená pouze pro vnitřní používání, dostupná je také v outdoorové podobě. Tyto boty jsou velmi kvalitní a uvítá je každý milovník turistiky. Výhodou trekových bot jsou dobré prodyšné vlastnosti, bota odvádí pot, je odolná vůči vodě. Často je doplněná o protiskluzovou podrážku.

ESD obuv

Jedná se o antistatickou obuv, která splňuje normu EN 61340. Tyto boty jsou určeny k uzemnění pracovníků a jejím úkolem je poskytnout potřebnou ochranu před elektrostatickými jevy. Pro ESD obuv je typická žlutá značka s vyobrazením rukou.

Pantofle

Mezi pracovní obuv je možné zařadit i pantofle. Tuto obuv využijete pouze, pokud se budete pohybovat v méně náročném především kancelářském nebo třeba školním prostředí. U pantoflí oceníte zejména rychlost obutí a prodyšnost. Od běžných se pracovní pantofle liší především kvalitou podrážky.

Normy obuvi

Při výběru pracovní obuvi narazíte na různá označení. První, čemu byste měli věnovat pozornost je Evropská norma. Zde narazíte na několik norem, které obuv rozdělují do různých kategorií:

  • Pracovní obuv je značena normou ČSN EN ISO 20347 – EN 347
  • Ochranná obuv je značena normou ČSN EN ISO 20346 – EN 346
  • Bezpečnostní obuv je značena normou ČSN EN ISO 20345 – EN 345

Norma EN ISO 20349 je norma pro ochranné prostředky, mezi ně spadá i speciální obuv odolná vůči tepelným rizikům, jako je roztavený kov, typický pro slévárenský provoz. Tuto obuv však využijete i při svařování.

Značení obuvi

V případě pracovní obuvi narazíte i na různá značení. Označen je výrobní materiál.

  • Boty vyrobené z usní nebo podobného materiálu
  • Celoplastová nebo celopryžová obuv

Dále je zde označení odolnosti a možnostech, která obuv poskytuje. Obecně se pracovní obuv označuje písmenem O, za kterým se objevuje následující:

  • Pod označením OB se ukrývá běžná pracovní obuv s normou EN 347.
  • O1 – je označení pro obuv s uzavřenou patou a antistatickými vlastnostmi
  • O2 – O1 – tyto boty jsou navíc odolné vůči vniknutí vody
  • O3 – O2 – značení pro dezénovou podešev, boty jsou odolné vůči propíchnutí

Součástí ochranné obuvi je tužinka umístěná ve špičce boty. Je označována písmenem P a informuje o odolnosti do 100 J a tlaku do 10 kN. Ochranná obuv je značena normou EN 346.

  • Obuv splňující základní požadavky je označená jako PB
  • P1 – značení pro obuv s pevnou patou a ochrannou tužinkou, jejíž odolnost je 100 J.
  • P2 – P1 – tyto boty jsou navíc odolné vůči vodě
  • P3 – P2 – bota je navíc doplněna o podešev odolnou vůči propíchnutí, podešev dezénová
  • P4 – P3 – plastová nebo pryžová podešev a u obuvi oceníte antistatické vlastnosti

V případě bezpečnostní obuvi se používá značení S. Tato obuv poskytuje ochranu před nárazem do 200 J a tlakem do 15 kN. Disponuje tužinkou ve špičce a označena je normou EN 345.

  • SB – značení pro běžnou bezpečnostní obuv
  • S1 – pevná pata a antistatické vlastnosti
  • S2 – S1 – boty jsou navíc odolné vůči vniknutí vody
  • S3 – S2 – bota je navíc doplněna o podešev odolnou vůči propíchnutí, podešev dezénová
  • S4 – S3 – plastová nebo pryžová podešev a u obuvi oceníte antistatické vlastnosti

Z dalšího značení můžeme jmenovat následující:

  • C – značení elektrického odporu a vodivost
  • CR – protiprořezová obuv
  • FO – obuv odolná vůči olejům i pohonným hmotám
  • M – obuv poskytuje ochranu nártu
  • P – značení pro odolnou podešev
  • HI – podešev je tepelně izolovaná
  • WR – Označení odolnosti vůči průniku vody
  • SRA – obuv neklouže na dlaždicích ani čistících prostředcích
  • SRB – obuv neklouže na glycerínu ani ocelovém povrchu
  • SRC – obuv neklouže na dlaždicích, ocelovém povrchu ani glycerínu

Podrážka

Podrážka je často vyrobena z různých syntetických materiálů a to hned v několika vrstvách. Na výběr máte z následujících materiálů:

  • PU/PU – polyuretanová podešev, který se vyrábí stlačením je ideální pro použití ve vnitřních prostorech.
  • PU/TPU – tyto boty je možné používat ve venkovních i vnitřních prostorách
  • PU/pryž – obuv vhodná i do extrémních podmínek, odolá šponám i chemikáliím
  • EVA – pevná podešev je odolná vůči nárazům i opotřebení. Jejich předností je vysoká tepelná odolnost při teplotách v rozmezí -40 °C do +160 °C.

Materiál

Jak jsme se již zmínili, pracovní obuv je rozdělena do dvou tříd podle výrobního materiálu. Pouze pro připomenutí, obuv třídy 1 je vyrobena z kůže, obuv třídy 2 je vyrobena z plastu nebo pryže.

Useň

Useň neb také kůže je velmi odolný a kvalitní materiál, který oceníte v každém zaměstnání. Výhodou kůže je prodyšnost, noha se nebude zapařovat. Za tyto kvalitní boty si však budete muset připlatit a složitější je i jejich údržba.

Pryž/Plast

Boty vyrobené v kombinaci těchto materiálů jsou levnější a jejich údržba je snazší. Pryž je výrobním materiálem podrážky, boty je možné používat ve vnitřních i venkovních prostorech.

Samotná bota je pak vyrobena z kvalitních syntetických materiálů nejčastěji se jedná o PVC a PU. Nevýhodou je menší prodyšnost, kterou bota poskytuje.

Značka

Na pracovní obuv se specializuje mnoho značek, jmenovat můžeme například Ansell, Canis Safety, Panda Safety, Uvex, Moleda, VM import, Cofra, Ardon nebo Cerva. Pracovní obuv není možné koupit v běžné obuvi, ale spíše ve specializovaných prodejnách nebo v internetových obchodem.

Cena

Cena pracovních bot bývá v rozmezí 400 – 6 000 Kč. Ať už budete vybírat mezi levnějšími nebo dražšími modely, vždy najdete velké množství výrobků, které se přizpůsobí vašemu stylu i potřebám.

Není možné zařadit levné boty mezi méně kvalitní, protože i zde jsou zastoupeny výrobky kvalitních výrobců. Při výběru se vždy řiďte požadavky zaměstnavatele a pochopitelně svými vlastními potřebami.

Porovnat ceny pracovní obuvi

Otázky a odpovědi

Je povinností zaměstnavatele poskytnout pracovní obuv?

Zákony se různě mění, v současné době však platí, že zaměstnavatel je povinen poskytnout ochranné pracovní pomůcky, mezi které patří i pracovní obuv, pouze v případě, že nedokáže zajistit zdraví nezávadné a bezpečné pracovní podmínky. V opačných případech nemá zaměstnanec na pracovní obuv nárok.

Co je tužinka?

Jedná se o vyztuženou špičku, která je součástí drtivé většiny pracovních bot. Tužinka má ochránit vaše prsty před poraněním, které může způsobit pád těžkého tělesa. V takové botě si ale například neukopnete palec, což se hodí za každé situace.

Co je metal free obuv?

Jedná se o speciální boty, které neobsahují kovové části. Tato obuv je často označována i jako Non Metalic. Obuv je zastoupena různými typy, největší výběr máte mezi kotníkovou obuví a polobotkami, ale koupit můžete i jiné typy.

Obuv je vhodná do míst, kde je nutné kvůli bezpečnosti procházet detekčními rámy, ale pochopitelně ji využijete i na jiných místech.

Závěr

Při výběru pracovní obuvi postupujte stejně jako u běžných bot. Botu je třeba vždy vyzkoušet. Před výběrem si však ujasněte, co přesně od pracovních bot vyžadujete.

Do každého zaměstnání se hodí trochu jiná obuv. Není nutné kupovat ty nejdražší boty, jejichž přednosti nevyužijete a na druhou stranu není vhodné kupovat příliš levné boty, které vám neposkytnou adekvátní ochranu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.patro.cz, www.tomiscz.cz, www.forjobprotect.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro naši firmu kupujeme pracovní obuv značky Canis Safety. Má skvělou kvalitu, super zpracování a je dost odolná.

  2. Reply
    David Tomášek 6.11.2023 v 17:17

    Pěkný článek. Já nakupuji dlouhé roky na Benia.cz a jsem spokojený.

  3. Objednal jsem si pracovní obuv pro práci na zahradě, protože v klasických teniskách mi to absolutně nevyhovuje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo