Přepravky pro králíky

Zakrslí králík patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Tato zvířátka jsou oblíbená zejména u dětí a s králíčkem se s chutí pomazlí i nejeden dospělí. Zakrslí králík se dožívá cca 8 – 13 let, nejstarší králík žil dokonce úctyhodných 19 let. Zakrslí králíci jsou společenská zvířata a vyžadovat tak budou vaši společnost nebo se doporučuje chovat alespoň 2 králíky.

Délka života králíka je poměrně dlouhá a každý králíček vyžaduje několikrát za život minimálně veterinární péči. Králíčka však můžete přemísťovat i na jiná místa. K tomuto účelu vám poslouží přepravka pro králíka. Díky přepravce bude jakákoliv cesta z místo na místo snadnější i bezpečnější.

Při výběru konkrétní přepravky by vás mělo zajímat několik parametrů. Důležité je zvolit správný materiál a velikost. Aby se v přepravce cítil králíček pohodlně a bezpečně, neměli byste podcenit její prodyšnost. Z hlediska praktického používání věnujte pozornost způsobu otevírání a množství úchytů.

Porovnat ceny přepravek

Typy

Králíka můžete přenášet v malém přepravním boxu nebo stylové látkové tašce.

Klasická přepravka

V klasické přepravce můžete králíka či jiného hlodavce přepravovat z místa na místo v ruce, v autě i na kole. Ve všech případech bude tato přepravka pohodlná i bezpečná. Přepravka může posloužit i jako krátkodobá bezpečná klec. Využít ji můžete například při čištění velké klece nebo králíkárny.

Velkou výhodou těchto přepravek je praktičnost, která souvisí i s jednoduchým čištěním. K přenášení přepravky můžete využít jednoduché úchyty. Malé přepravky jsou vyrobeny především z plastu a najdete je v mnoha barevných kombinacích.

Přepravka pro králíka

Ukázka přepravky pro králíka

Taška

Taška plní funkcí stylového doplňku. Také tento typ přepravky zajistí vašemu králíkovi bezpečí během méně náročné přepravy po městě, do obchodu, k veterináři atd. Kabelku však nevyužijete stejně jako pevnou variantu při cestování v autě. Přepravky s podobou kabelky jsou vyrobeny z textilu, o správné odvětrávání se postará síťovina.

Výhodou kabelky je unikátní vzhled, nevýhodou menší praktičnost v porovnání s klasickou přepravkou. Připravit se budete moci i na trochu složitější údržbu.

Materiál

Přepravky pro králíky lze rozdělit do několika skupin podle výrobního materiálu. Nejoblíbenější jsou lehké plastové přepravky. Druhým často používaným materiálem je látka. Přepravka však může být vyrobena ze dřeva nebo proutí.

  • Plast – nejoblíbenějším a nejpoužívanějším materiálem je plast. Plastové přepravky jsou dostatečně odolné, přitom však lehké a dokonale prodyšné. Plastové přepravky mají mnoho podob a najdete je v několika velikostech.
  • Textil – je druhým nejpoužívanějším materiálem, který se na výrobu přepravek pro malé hlodavce používá. Textilní přepravky jsou pohodlné, bezpečné, dostatečně pevné, ale především stylové.
  • Dřevo – při výběru přepravky můžete narazit i na dřevěné bedýnky doplněné o drátěnou přední stěnu, kterou tvoří dvířka. Takovou tu přepravku vám někteří výrobci vyrobí na zakázku, ale zhotovit ji můžete i doma. Výhodou dřeva je přírodní vzhled, pevnost a bezpečnost. Tento materiál se vám však bude velmi složitě čistit.

Velikost

Přepravky pro králíky a jiné malé hlodavce jsou k dostání v několika velikostech. Vhodná velikost se odvíjí od konkrétní velikosti králíka. Délka přepravek pro králíky bývá většinou okolo 50 cm a výška se pohybuje okolo 30 cm. V přepravce by si měl králík pohodlně lehnout nebo i protáhnout.

Pokud chcete, aby se králíček cítil při přepravě komfortně, měla by mít přepravka cca trojnásobnou velikost než je velikost zvířete. Při delším cestování byste měli mít možnost do přepravky vložit misku s vodou a krmením.

Prodyšnost

Velmi důležitým parametrem je prodyšnost. V prodyšné přepravce bude moci králík bez potíží dýchat v jakémkoliv počasí. U plastových klecí je prodyšnost řešena různými průduchy nebo je jedna stěna tvořena kovovou mříží. V případě textilních přepravek se k cirkulaci vzduchu využívá síťovina.

Zavírání

Při výběru přepravky se zaměřte i na způsob zavírání. Běžnou součástí přepravky je západka, která by měla dokonale sedět. V případě některých přepravek může západka vypadávat, což povede k samovolnému otevírání dvířek. O celkové kvalitě zpracování vypovídá konkrétní značka, ale i pořizovací cena. I zde platí, že za kvalitu si budete muset připlatit.

Způsob otevírání

Přepravku pro králíka můžete otevřít dvěma různými způsoby. První možností jsou klasická boční dvířka. V druhém případě lze přepravku otevírat seshora. Horní otevírání bude více vyhovovat majitelům bojácných mazlíčků. Do takovéto přepravky králíka poměrně snadno umístíte, ale můžete ho i jednoduše vytáhnout. Dvířkami bude muset králík při vystupování proskočit a složitější bude i jeho umísťování do přepravky. Vše závisí na konkrétní velikosti dvířek.

Značka

Přepravku pro králíka byste neměli vybírat jenom podle designu, mnohem důležitější je její praktická stránka. Přepravka by měla mít dostatečně kvalitní otevírání, měla by být pevná i bytelná, a velmi snadno byste ji měli moci vyčistit. Takovéto přepravky lze koupit od značky Zolux, Trixie, Ferplast, Karlie, Vitakraft nebo M-PETS.Textilní kabelky jsou na našem trhu zastoupeny značkou Fenica.

Cena

Přepravky pro králíky jsou velmi dostupnou záležitostí. Jednoduché přepravky můžete koupit za cenu okolo 200 Kč. Vystačit si budete muset s menší velikostí, která je určena pro velmi malé králíky či krátkodobé a méně časté používání.

Za prostornější a propracovanější přepravku můžete zaplatit okolo 500 Kč. Za tyto ceny lze koupit nejen plastové přepravky, ale i látkové kabelky. S vyšší cenou budete muset počítat v případě dřevěných přepravek vyrobených na míru.

Porovnat ceny přepravek

Otázky a odpovědi

Kdy se bude přepravka hodit?

Pro mnohé je přepravka spíše zbytečností, tuto malou a jednoduchou klec však můžete využívat při různých příležitostech. Přepravka je především skvělí pomocník při jakémkoliv cestování. V přepravce bez potíží dostanete králíka k veterináři, na dovolenou, rodinnou návštěvu atd.

Co vědět o textilních přepravkách?

Přenosné tašky je třeba chápat spíše jako stylový doplněk, než jako plnohodnotnou přepravku. Tyto přepravky nemají úplně dobře řešeny průduchy a velkou nevýhodou je i absence tvrdé podlahy. V tašce se bude králíček neustále propadat, což pro něho nebude příjemné. Nevýhodu je i menší velikost, která králíkovi nedovolí prakticky žádný pohyb.

Jakým způsobem je možné přepravku přenášet?

Součástí přepravky bývá úchyt, ale i popruh přes rameno. Některé přepravky nabízí pouze jednu z možností, jiné naopak můžete přenášet oběma způsoby. Při výběru přepravky věnujte pozornost velikosti úchytů, v některým případech může být prostor na komfortní prostrčení ruky příliš malý.

Závěr

Přepravka pro králíka je praktickou záležitostí. Díky ní bude přemísťování králíka z místa na místo velmi jednoduché, ale i bezpečné. Při výběru přepravky zvažte i to, kde všude a jak často budete chtít přepravku používat. Nejrozšířenější a tedy i nejoblíbenější jsou přepravky z plastu, které jsou lehké, pevné a velmi snadno se vám budou čistit.

Velmi důležité je zvolit správnou velikost, v ideálním případě by měla být velikost cca trojnásobná v porovnání s velikostí zvířete. Díky takovéto velikosti bude mít králík uvnitř přepravky dostatek prostoru. Za lepší variantu jsou považovány přepravky s horním otevíráním. Po delší cestě může být králík vystresovaný a velmi snadno může dojít k jeho útěku. Této situaci můžete díky hornímu otevírání předcházet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kralici.cz, obchod.kralici.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (89 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pořídila jsem nedávno novou přepravku na našeho králíka od značky Ferplast a je skvělá. Má v ní dostatek prostoru, je pevná, neotvírá se, když to člověk nečeká a je z velmi kvalitního materiálu. Rozhodně jsem s ní moc spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo