Rozmetadla

Rozmetadlo je určeno k rovnoměrnému hnojení trávníků nebo zahrady. Využít ho můžete také k solení chodníků nebo příjezdových ploch. Své využití najde prakticky v každé domácnosti se zahradou.

A běžně se používá v zemědělství, kdy je ho možné připojit k průmyslovému traktoru. Pro hnojení malých ploch lze použít jednoduché ruční rozmetadlo, s těmi velkými si poradí model, který můžete připojit za malý zahradní traktor.

Porovnat ceny rozmetadel

Nejlepší rozmetadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gardena 3255-30 ruční sypač 100 % 238 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Solo 421 95 % 2 745 Kč Zobrazit Bovram.cz
3. GARDENA L 0432-20 90 % 988 Kč Zobrazit Obi.cz
4. Scheppach rs 400 Přesívač 89 % 10 490 Kč Zobrazit Kamody.cz
5. Hecht 33 69 % 299 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Rozmetadel je mnoho druhů a vybrat tak můžete přesně podle svých potřeb. Nejlevnější jsou malá ruční rozmetadla, na větší plochy jsou určené rozmetací vozíky, které spadají do kategorie hobby i profi.

Ruční

Ruční rozmetadla mají objem cca 3 litry. Ty využijete až na prostor do 1 000 m2. Ty nejmenší mají objem do 1,5 litru a vhodné jsou na menší plochy. Ruční rozmetadla mají ruční pohon, hnojivo je rozmetáváno točením kličky, avšak koupit můžete i akumulátorová rozmetadla, která vám práci usnadní.

I ta nejlevnější rozmetadla umožňují regulaci rozmetacího otvoru a díky tomu můžete hnojit malým i větším hnojivem a využít ho můžete také k rozmetání soli. Nejmenší rozmetadla je nutné při práci držet v ruce a ty větší můžete pomocí popruhu připevnit na tělo.

Vozík

Na větší plochy je možné koupit rozmetací vozík. Vozíky zvládnou plochu až 2 000 m2. Levnější vozíky mají objem jen 3 litry, ty největší až 50 litrů, což je řadí mezi profesionální. Pokud budete preferovat rozmetací vozík, pohlídejte si především výrobní materiál převodovky, což je nejvíce namáhaná část.

Levnější vozíky mají převodovku plastovou a její životnost není nijak velká. Pro občasné používání na malých plochách však může být dostačující. Pro častější používání na velkých plochách však preferujte kovovou převodovku, která je odolnější a nevadí jí voda ani mráz.

Tažné rozmetadlo

Tato rozmetadla je možné připojit za zahradní traktor. Jejich objem je až 45 litrů a své využití mají na velkých travnatých plochách.

Tažná rozmetadla jsou velmi kvalitní, o čemž vypovídá kovová konstrukce a široká kola. Násypka je vyrobená z plastu nebo kovu. Některá rozmetadla mají kabelové ovládání a snadno tak můžete regulovat rychlost rozmetání i regulovat šířku otvoru.

Šířka záběru

U pojízdného rozmetadla se můžete zaměřit na šířku záběru. Ta je důležitá zejména při práci na větších pozemcích. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je záběr větší, tím dříve bude hotovo. Menší vozíky mají záběr okolo 45 cm, ty největší mohou hnojivo rozmetat až do 350 cm.

Materiál

Nejlevnější rozmetadla jsou vyrobena celá z plastu. Plastové výrobky jsou nejrozšířenější a plastové násypky jsou součástí také vozíkových rozmetadel. Aby vám rozmetadlo nějakou dobu vydrželo, věnujte pozornost kvalitě plastu, tu z velké částí určuje pořizovací cena. Ty nejlevnější rozmetadla jsou současně nejméně kvalitní.

U vozíkových rozmetadel je třeba věnovat pozornost převodové části. Ta by měla být vyrobena z kvalitních materiálů. Vhodnější jsou vozíky s kovovou konstrukcí i převodovkou, jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Kvalitní vozíky s ocelovou konstrukcí je však možné najít i v nižších cenových kategoriích. Tyto vozíky mohou mít menší objem násypky.

Kola

Vozíková rozmetadla se liší výrobním materiálem i šířkou kol. K dostání jsou vozíky s užšími i širokými koly. Snadnější manipulaci vám umožní širší kola s větším průměrem. I v případě, že budete volit kola užší, vždy vybírejte vozík s většími koly.

Výrobním materiálem je plast, který bývá součástí levnějších vozíků. Větší kvalitu vám poskytnou bantamová kola, která se snadněji ovládají a jsou i šetrnější.

Funkce

Funkcí, které může rozmetadlo nabídnout, není mnoho. Prakticky každé umožňuje regulovat dávku posypu a využít je můžete na rozmetání různých materiálů. Některá rozmetadla umožňují měnit i rychlost rozmetání. S vyšší rychlostí roste i velikost záběru. K dostání jsou rozmetadla, která mají i 10 různých rychlostí.

U ručních rozmetadel můžete využít možnost zavěšení na popruh, které vám usnadní manipulaci. Díky této možnosti budete mít obě ruce volné. Pokud se vám nebude chtít rozmetat pomocí kličky, můžete koupit akumulátorové rozmetadlo, které se o vše postará samo a vaším úkolem bude pouze rozmetadlo nést. A využít můžete i speciální mechanismus, který zabrání případnému ucpání otvoru.

Značka

Výrobců i výrobků je velké množství, bohužel v tomto případě vám kvalitu nemusí zaručit ani dobrý výrobce. Je tedy vhodné přihlédnout k uživatelským recenzím, které vám mnohé napoví.

Problémem jsou zejména velmi levná ruční rozmetadla, která se dle recenzí často zasekávají. Z výrobců můžeme jmenovat značku Dakr, Hecht, Gardena, MTD, Elkoplast, Husqvarna, vidaXL nebo Meedo.

Cena

Nejlevnější ruční rozmetadla je možné koupit již od 200 Kč. Jsou malých rozměrů a dle různých recenzí nepatří zrovna ke kvalitním. Větší užitek vám přinesou rozmetadla za cenu do 1 000 Kč.

Pojízdná rozmetadla začínají na cca 1 000 Kč, mají menší objem nádoby a také menší šířku záběru. Pojízdná rozmetadla koupíte nejčastěji od 1 500 – 4 000 Kč. Při výběru zohledněte konstrukci, velikost a šířku kol, ale také objem nádoby nebo šířku záběru.

Tažná rozmetadla je možné koupit od cca 3 500 – 25 000 Kč. I zde hraje hlavní roli velikost pozemku, který budete ošetřovat. Tato rozmetadla již mají zpravidla kvalitní kovovou konstrukci.

Porovnat ceny rozmetadel

Otázky a odpovědi

Proč je rovnoměrné hnojení trávníku důležité?

Trávník je třeba hnojit pravidelně. Správná a rovnoměrná aplikace hnojiva má zásadní vliv na jeho kvalitu. Pokud budete hnojivo rozhazovat pouze rukou, mohou být některé části přehnojené a jiné naopak hnojené málo. Přehnojená místa jsou náchylnější k tvorbě plísní, méně hnojené části jsou pak podvyživené což je znát už na první pohled.

Lze používat na hnojení sypací vozík?

Rozmetadla je mnohdy možné najít i pod pojmem sypací vozík. Některé tyto vozíky je možné využít pouze pro sypání soli a nelze je tak využít pro hnojení trávníků. Častěji však narazíte na universální vozíky, které je možné používat celoročně. A mnohdy se pod pojmem sypací vozík a rozmetadlo ukrývá stejný výrobek.

Kdy je vhodné trávník hnojit?

Trávník je vhodné podle potřeby hnojit po celý rok. První hnojení by mělo být s příchodem jara. V závislosti na výběru hnojiva je v některých případech nutné hnojení opakovat v letních měsících.

A k poslednímu hnojení by mělo dojít na podzim, kdy budete aplikovat hnojivo s větším množstvím draslíku. To se postará o jeho posílení, odolnost i mrazuvzdornost.

Závěr

Díky pravidelnému hnojení se postaráte o pravidelný přísun živin, které kvalitní trávník potřebuje. Díky pravidelné péči budete mít sytě zelený a hustý trávník. Rozmetadla však využijete i při hnojení okrasných dřevin nebo rostlin a s jejich pomocí můžete aplikovat rovnoměrnou dávku hnojiva také na záhony.

Pomocí rozmetadla je možné aplikovat i výsev nového trávníku. Využijete je také při péči o namrzlé chodníky nebo příjezdové cesty. Při výběru rozmetadla hraje důležitou roli velikost plochy, kterou budete ošetřovat. Podle ní je třeba zvolit vhodný typ a objem zásobníku. Na životnost má vliv kvalitní materiál, u vozíkových rozmetadel je vhodné preferovat kovovou konstrukci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (29 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám rozmetadlo od značky Gardena a je to pecka. Pokud vás nebaví klasický způsob hnojení a chcete si usnadnit práci na zahradě, pak vřele doporučuji.

  2. Tato věc je fakt výborná na hnojení trávníku, usnadní práci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo