Nejoblíbenější značky zahradních traktorů
Máte velkou zahradu a chcete se při práci na ní bavit? Pořiďte si zahradní traktor. Vaším úkolem bude pohodlně usednout do sedačky a nechat traktor udělat těžkou a namáhavou práci za vás. Obliba zahradních traktorů neustále roste, a to i vzhledem k jeho dostupné pořizovací ceně.
Traktor zastane kolem domu mnoho práce, využít ho můžete v první řadě při sečení trávy. Traktor zvládne udržovat trávník v perfektní kondici, ale s jeho pomocí můžete posekat i přerostlou trávu nebo neudržovanou parcelu.
V kombinaci s vlečkou ho využijete pro přepravu různého materiálu. K traktoru je možné zakoupit různé příslušenství. S tím pak můžete trávník provzdušňovat, čistit, vyhrabovat. Traktor využijete při setí, aplikaci chemického postřiku, rovnání terénu nebo odklízení sněhu.
Při výběru zahradního traktoru, který splní veškeré vaše požadavky, budete muset přihlédnout k několika parametrům. V první řadě je to využití, velikost sběrného koše, šířka záběru, typ převodovky, možnost dokoupení dalšího vybavení a samozřejmě také cena.
Porovnat ceny zahradních traktorů
Nejlepší zahradní traktory
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | AL-KO SOLO T 15-95.6 HD-A | ⭐ 94 % | 71 990 Kč | Zobrazit | Garden-technik.cz |
2. | Stiga Estate 384 | ⭐ 84 % | 65 990 Kč | Zobrazit | Zahradatech.cz |
3. | MTD MINIRIDER 60 RDE | ⭐ 80 % | 41 990 Kč | Zobrazit | Ekoflam.cz |
4. | Hecht 5161 | ⭐ 78 % | 34 990 Kč | Zobrazit | Aztechnika.cz |
5. | MTD MINIRIDER 76 RDE | ⭐ 65 % | 54 490 Kč | Zobrazit | Tipnet.cz |
Typy
Zahradních traktorů je několik typů od základních po plně vybaven stroje, které využijete při mnoha různých situacích.
Zahradní rider
Tento stroj patří k základní kategorii. Své využití má zejména na menších pozemcích. Je vhodný i na členitější pozemky a to vzhledem k jeho konstrukci. Motor je u rideru umístěn pod sedačkou, díky tomu budete mít dobrý přehled.
Zahradní traktory
Jedná se o stroje, které jsou určené k údržbě větších ploch. I v tomto případě můžete vybírat z několika typů. Při výběru je třeba zvážit především charakter plochy, o kterou se budete starat. K důležitým parametrům patří motor, který je jednoválcový nebo dvouválcový.
V případě zahradního traktoru je motor umístěn pod kapotou. Zahradní traktor je tak oproti rideru robustnější a mnohem větší. K dalším parametrům patří záběr sekačky, velikost koše.
Motor
Při výběru je třeba zohlednit pohon traktoru. Vybírat budete mezi jednoválcem a dvouválcem a to s ohledem na velikost pozemku a využití traktoru. Není nutné pořizovat výkonnější stroj na menší plochy, i méně výkonné traktory svoji práci zvládnou dobře, a to s menší spotřebou paliva.
Na rovný terén je dostačující motor s jedním válcem, jehož výkon je v rozmezí 9 – 12 koní.
Pro větší plochy a také pozemky s větším převýšením bude vhodnější pořízení výkonnějšího dvouválcového motoru. V tomto případě je výkon až 28 koní a lepší stroje mají pohon 4×4, což oceníte zejména v případě nerovného terénu.
Traktory s dvouválcovým motorem můžete využívat i v kopcovitém terénu, aby nedošlo k zadření motoru, jsou často vybaveny tlakovým mazáním. Pokud i vy patříte mezi majitele takových to pozemků, pohlídejte si, že je vámi zvolený traktor tlakovým mazáním vybaven.
Převodovka
U zahradního traktoru je vhodné věnovat pozornost také typu převodovky. Vybírat můžete mezi stroji s manuální a hydrostatickou převodovkou. Zlatou střední cestou je pak traktor s variátorem.
Manuální převodovka je základ a najdete ji u levnějších traktorů. Nevýhodou této převodovky je skutečnost, že pokud budete chtít přeřadit, bude ve většině případů nutné zastavit a až poté přeřadit. Traktor umožňuje rozjezd i při přeřazení na nejvyšší rychlostní stupeň. Traktory si po přeřazení udrží stále stejnou rychlost bez nutnosti šlapat na pedál.
Hydrostatická převodovka umožňuje jednodušší používání, rychlost budete regulovat pouhým sešlápnutím pedálu. K dispozici máte pedály dva, jeden je určený na jízdu dopředu, druhý pak dozadu. Výhodou tohoto typu je především plynulá jízda. Tyto traktory využijete na různě členitých pozemcích.
Variátor se ovládají pomocí páčky, i traktor s variátorem umožňuje měnit rychlost během jízdy. Zastavit musíte jen u přeřazování při couvání. Také tyto traktory jsou vhodné spíše na rovný terén. Traktor s variátorem se nehodí ani pro převážení těžkých věcí.
Žací ústrojí
Součástí zahradního traktoru by měla být plovoucí sekačka opatřená širokými antiskalpovacími kolečky. Když budete s takto vybaveným traktorem zatáčet nebo přejíždět nerovnosti, nedojde k poškození nebo sedření trávníku.
Posekaná tráva proudí odvodovým tunelem do koše, který je také součástí traktoru. Tunel by měl být dostatečně velký, aby během sekání nedocházelo k jeho ucpávání. Traktor by si měl poradit i s vysokou mokrou trávou.
Šířka záběru
K největším výhodám zahradních traktorů patří velká šířka záběrů nožů. Díky tomu bude vaše zahrada posekaná mnohem rychleji než v případě běžné zahradní sekačky. Také v případě tohoto parametru hraje důležitou roli velikost pozemku.
Šířka záběrů bývá v rozmezí 60 – 120 cm. Při výběru zahradního traktoru budete pravděpodobně vybírat na základě důležitějších parametrů, je však vhodné mít alespoň nějakou představu.
Ohledně tohoto parametru můžete přihlédnout k tomuto dělení:
Pozemkům o rozleze do 500 m2, jsou určeny traktory se šířkou záběru cca 60 cm. Pozemek o rozloze do 3000 m2, můžete udržovat s traktorem se šířkou záběru 60 – 90 cm, pro rozlohu kolem 4 000 m2, využijete šířku záběru v rozmezí 90 – 100 cm, a plochu o velikosti 5 000 a více m2, můžete udržovat stroji se šířkou záběru 100 – 120 cm.
Počet nožů
Se šířkou záběrů úzce souvisí také počet žacích nožů, menší traktory a ridery mají jeden nůž, větší traktory pak nože dva. Traktory s velkou šířkou záběru a jedním nožem patří k nekvalitním, i na tyto stroje však můžete při výběru narazit.
Kvalitní traktory by měly umožňovat nastavení výšky záběru. K dispozici máte obvykle více stupňů nebo je možné výšku nastavit plynule. Dolní hranice bývá zpravidla v rozmezí 25 – 30 mm, ta horní pak v rozmezí 90 – 95 mm.
Sběrný koš
Sběrný koš nebývá součástí všech traktorů. K dostání jsou traktor s košem i bez něj. Některé traktory umožňují koš v případě zájmu dokoupit. Posečenou trávu je možné zpracovat třemi různými způsoby.
Klasický a nejvíce preferovaný způsob je sběr trávy do koše. Na plný koš vás ve většině případů upozorní světelná nebo zvuková signalizace. V některých případech máte k dispozici obě varianty. Ideální objem sběrného koše je cca 200 litrů. To jak velký koš budete preferovat, záleží opět především na velikosti sečené plochy.
Využít můžete boční výhoz, ten využijete zejména při sečení vysoké trávy určené k následovnému usušení. Poslední volbou je pak využití mulčovače, kdy je tráva rozsekána na velmi malé kousky, které zůstávají ležet na trávníku.
Tomu následně poslouží jako hnojivo. Kvalitní traktor by vám měl umožnit využít všechny tyto možnosti. V případě, že traktor neumožňuje mulčování, mělo by být možné mulčovací hlavu dokoupit.
Materiál konstrukce
Vždy preferujte stroje s kvalitní a robustní konstrukcí vyrobenou z oceli nebo různých slitin. Díky těmto materiálům bude mít traktor dlouhou životnost. V tomto případě by vás neměla odradit ani vyšší pořizovací cena.
Narazit samozřejmě můžete na traktory v různých cenových relacích, a to i v případě, že budou mít stejné parametry. Rozdíl v ceně má na svědomí právě kvalitní nebo naopak nekvalitní výrobní materiál.
Funkce
Také u zahradních traktorů můžete narazit na několik funkcí. Při sečení trávy využijete možnost bočního výhozu. Každý kvalitní traktor by vám měl umožnit připojit pomocí hydraulické přípojky další zařízení, ať už se jedná o vlečku, mulčovací sady, provzdušňovače, rozmetací a sypací vozíky, sněhové radlice atd.
U dražších traktorů zpravidla narazíte na tempomat, který je určen k nastavení konstantní rychlosti. Tu pak bude hlídat, aniž byste museli používat plyn.
Při práci v náročnějším terénu využijete posilovač řízení. Pomocí elektromagnetického ovladače sečení budete ovládat žací ústrojí.
Moderním traktorům nechybí ani palubní informace, který vám poskytne přehled o různých funkcích a využít můžete i možnost přednastavených programů, týkajících se většinou různých režimů sečení trávy.
Značka
Zahradní traktor není nijak levnou záležitostí. Při výběru tohoto stroje vybírejte pouze mezi známými výrobci, kteří vám poskytnou kvalitní a odolný stroj, možnost servisu a nákup dalšího příslušenství. Kvalitu vám zaručí značky AL-KO, Stiga, Riwall, Husqvarna, MTD, Hecht, Honda a další.
Cena
Nejlevněji pořídíte rider, jehož cena se pohybuje kolem 30 000 Kč. První kvalitní traktory jsou k dostání od cca 45 – 50 000 Kč. Větší možnosti vám nabízí cena od 50 – 100 000 Kč. V tomto cenovém rozmezí můžete vybírat mezi velkým množstvím různých variant.
Náročnější uživatele bude zajímat i cena převyšující 100 000 – 200 000 Kč. Využijí je především majitelé velkých parcel, kteří ocení všechny jejich možnosti a budou je využívat celoročně v mnoha různých situacích.
Porovnat ceny zahradních traktorů
Otázky a odpovědi
Jak je třeba o traktor pečovat?
Zahradní traktor vyžaduje každoroční odborný servis. Kvalitní výrobce by měl umožnit seřízení stroje přímo ve vašem domě, což jistě oceníte s ohledem na jeho velikost. Kromě toho se nevyhnete klasické údržbě, která zahrnuje výměnu svíček, oleje, palivového filtru atd.
Jak zahradní traktor zprovoznit?
Mnoho prodejců vám po nákupu traktor přivezou přímo do místa bydliště. Kromě toho traktor kompletně sestaví, seřídí a podrobně vás seznámí s jeho obsluhou. I z tohoto hlediska je vhodné tento stroj vybírat ve specializovaných prodejnách, které vám tuto službu poskytnou.
Je možné vyjet se zahradním traktorem na silnici?
Tuto možnost zahradní traktor neumožňuje. Jestliže budete nuceni silnici použít, je vhodné zažádat si o povolení na Místním úřadě.
Závěr
Zahradní traktor vám usnadní práci při údržbě velkých ploch. Při jeho výběru zvažte svoje finanční možnosti a traktor vybírejte především podle charakteristiky pozemku. Jednotlivé výrobky se liší typem převodovky, větší pohodlí vám umožní hydrostatická převodovka, kterou využijete zejména v kopcovitých terénech a u traktorů určených na jiné těžké práce.
Rovnou plochu ale zvládnete posekat i za pomocí manuální převodovky. Rozdíl je i ve způsobu sečení, využít můžete koš na trávu, boční výhoz i mulčování. A v poslední řadě je tu i množství příslušenství, s jehož pomocí budete moci traktor využívat prakticky po celý rok.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.mountfield.cz, www.milanparal.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Mám Husquarna 150cth již 17 let s 2 valc. Motorem Kawasaki a funguje bezvadně. Jen kos uz koroduje a je tam díra. Letos jej hodlám nahradit novým.
Zrovna řeším zahradní traktor a vybral jsem 2 válcovou Husqvarnu. Velký koš. Mám velkou zahradu, budu sekat skoro hektar. Co mi učarovalo ? Hlavně kryt nožů, který je vylisován z trojky plechu. Měl jsem Maunfield a plech byl za chvilku děravý. A vyměnit ho ? To ani nechtějte vědět co to stojí. A ložiska ? Už jsem vyměnil skoro všechny. Mám pily od Husqvarny a naprostá spokojenost, tak také proto.
dne 5.3.2021 jsem zakoupil u spol.NAMIR zahradní traktor T 15-93.9 HD – A Black Edition, tzn. ALKO traktor;
po prvním sečení přestal startovat; v NAMIRu mě odkázali na firemní servis, kde mi v Příbrami vyměnili magn.cívku (zaplatil jsem 900Kč) a po sezoně traktor vrátili; při prvním dalším sekání se závada opakovala, tzn. traktor nestartuje a protože si se závadou nevědí rady je tam doposud; tzn. přes 2 roky od koupě traktoru nemám funkční výrobek, nehledě na náklady a komplikace s odvozem do servisu;
takže buďto jde o nekvalitní stroj nebo servis, nevím co si myslet;
Když už si má člověk vybrat zahradní traktor, tak u nás jedině Stiga. Jeden jsme už měli a loni jsme pořídili nový, tentokrát Stiga Combi 166 a spokojenost.
Tak za sebe mohu s radostí doporučit zahradní traktor Stiga Combi 166. Je to parádní vozítko, se kterým zvládnu celou několika hektarovou zahradu během chvilky. Seká perfektně, dobře se na něm sedí, snadno se ovládá a celkově jsem s ním velmi spokojený.
U nás se osvědčil zahradní traktor Cub Cadet LR2 NR76, se kterým manžel v podstatě projezdil celé léto po zahradě. Máme velký pozemek a poradil si s ním hravě.
Nedávno jsem domů pořídil Cub Cadet XT2 PR95 a je to špičkový zahradní traktor. Jsem s ním dost spokojený a doufám, že vydrží hodně dlouho.
Koupila jsem na naši zahradu zahradní traktor od značky Stiga a je to parádní mašinka. Jezdí jako ďas a bezvadně se s ním manévruje.
Manželovi jsem k našemu desátému výročí pořídila zahradní traktor Stiga Estate a byl nadšený. Ze začátku mu sice dělalo problém řízení, ale teď už sviští po zahradě jako o závod.
Mám doma tento typ: Stiga Estate 384 M, je výkonný, snadno se ovládá a jsem s ním velmi spokojen.