Elektroskútry

Elektrické vozítko je ekologický dopravní prostředky, který je stále oblíbenější a mnozí mu dávají přednost před klasickým benzínovými stroji. Jednou z možností, jak se poměrně jednoduše dostat z jednoho místa na druhé nabízí i elektroskútry. Ty jsou stejně jako jiná elektrická vozítka vybavena dobíjecí baterií, díky které budete jezdit bez nepříjemného zápachu i škodlivých emisí.

Elektroskútr je třeba vybírat z rozmyslem, aby vám toto jednoduché vozítko ve všech směrech vyhovovalo. Zásadní roli budou hrát pochopitelně i vaše finanční možnosti. To nejdůležitější, co rozhoduje o podobě elektroskútru je účel a způsob používání. Mezi hlavní technické parametry patří výkon a kapacita baterie, dojezd, brzdy, ale i hmotnost a rozměry skútru.

Porovnat ceny elektroskútrů

Typy

Elektrické skútry lze rozdělit na dva různé typy. Do první skupiny patří elektrický moped, který můžete řídit i bez řidičského oprávnění. Ve skupině druhé jsou výkonnější motocykly, které naopak řídit bez řidičáku nelze.

Elektroskútr bez řidičáku

Levnější, tiché a ekologické dopravní prostředky, které lze využívat na kratší i delší vzdálenosti. Elektrické skútry, které nevyžadují řidičské oprávnění na motorku ani automobil, mají výkon do 250 W a mohou jet rychlostí maximálně 25 km/hod. Typickým znakem těchto skútrů jsou pedály. Právě díky pedálům jsou elektroskútry bez řidičáku zařazeny do stejné skupiny jako elektrokola. Výbava těchto vozítek je však srovnatelná s výkonnějšími skútry. Do kategorie elektroskútrů bez řidičáků patří také e-Babety, e-Mopedy a e-Fichtli.

Elektroskútr s řidičákem

K řízení výkonnější stroje, který je schopen jet vyšší rychlostí však budete řidičské oprávnění potřebovat. Na trhu najdete různě silné stroje, které se dále dělí do skupin podle typu řidičského oprávnění, které budete pro jejich používání potřebovat.

  • ŘP skupiny AM – skútry mají maximální konstrukční rychlost 45 km/hod. Výkon pak nesmí překročit 4 kW. Tyto elektrické mopedy mohou používat osoby, které dovršily 15 let věku.
  • ŘP skupiny A1/B – elektromotorky s výkonem do 11 kW. Tento typ řidičského oprávnění je možné získat po dovršení 16 let. Od 18 let můžete zažádat o řidičský průkaz skupiny A2. Poté si můžete pořídit elektroskútr s výkonem do 35 kw.

Výkon

Výkon elektroskútru volte podle terénu, po kterém budete nejčastěji jezdit. Rovný terén zdoláte i s méně výkonným modelem, pokud budete jezdit spíše kopcovitým terénem, budete naopak potřebovat mnohem výkonnější elektrický motocykl. Při volbě výkonu také zohledněte tělesnou hmotnost jezdce. Řidiči s vyšší hmotností budou muset pořídit výkonnější stroj.

Baterie

Nejdůležitější částí všech elektrických vozítek je pochopitelně baterie. O baterii elektrického skútru byste se tak měli velmi zajímat. Baterie elektrických skútrů může být zabudovaná napevno, nebo ji můžete ze stroje vyjmout. V obou případech je možné baterii opakovaně nabíjet pod proudem 220 V.

Elektrické skútry mohou být vybaveny jedním ze dvou typů baterií.

  • Lithium-iontová baterie – kvalitnější baterie, kterou nemusíte dobíjet po každé vyjížďce. Výhodou těchto baterií je dlouhá životnost a nízká hmotnost. Nevýhodou je pak vysoká pořizovací cena.
  • Olověné/gelové baterie – tyto baterie jsou méně kvalitní a měli byste ji dobíjet po každé jízdě. Díky této péči bude mít baterie delší životnost. Nevýhodou těchto typů je vysoká hmotnost, výhodou nižší pořizovací cena.

Dojezd

Dojezd je parametr, který kupující elektroskútrů řeší většinou jako první. Dojezd určuje, jak daleko můžete na skútr na jedno nabití dojet. Rozpětí je poměrně značné, koupit můžete skútr s dojezdem 40 – 120 km.

Na dojezd má však velký vliv mnoho faktorů. V první řadě je to hmotnost řidiče, dále pak terén, po kterém se budete pohybovat a pochopitelně také počasí. Dojezd ovlivní i typ a výkon baterie.

Brzdy

Elektrické skútry bývají vybaveny dvěma typy brzd. Volit budete mezi bubnovými nebo kotoučovými brzdami. Lze však koupit i skútr s přední brzdou kotoučovou a zadní bubnovou.

  • Bubnové – jedná se o starší podobu brzd. Výhodou bubnových brzd je jednoduchá údržba a minimální poruchovost.
  • Kotoučové – známé i jako hydraulické brzdy patří mezi novější typ, který se u uživatelů těší větší oblibě. Kotoučové brzdy jsou vhodnější zejména u skútrů, které mohou jet rychlostí vyšší než 50 km/hod. V případě skútrů s nejvyšší rychlostí 25 km jsou oba typy brzd prakticky srovnatelné.

Hmotnost a nosnost

Elektroskútry mívají hmotnost nejčastěji v rozmezí 50 – 80 kg. Hmotnost vozítka je nižší, než jak tomu bývá v případě skútrů benzínových. Skútr bude snadno ovladatelný i pro osoby s nižší hmotností. S méně robustním strojem se navíc budete snadněji pohybovat v rušném městském provozu.

Elektroskútry se však vyznačují i nižší nosností, která je mezi 120 – 150 kg. Skútr tak může využívat spíše jedna osoba, ale nosnost nemusí být dostačující v případě, kdy budete chtít jezdit s partnerem.

Výbava

Elektrické mopedy umožňují využívat různé praktické doplňky. Některá výbava bývá přímo součástí mopedu, jinou budete moci později dokoupit.

  • Kufr – základní výbavou bývá uzamykatelný kufr umístěný pod sedadlem. Jednotlivé modely se liší pouze velikostí. Některé skútry mají spíše malý úložný prostor, jiné naopak uvezou i větší nákup. S velikostí kufr by měla souviset i nosnost, na kterou je třeba při vybírání vozítka myslet.
  • Nosič – nosiče nebývají standardní pro všechny modely. Některé skútry nosič mají, jiné je alespoň umožňují přikoupit. Nosič je možné instalovat na přední i zadní část, to kam lze nosič umístit určuje konstrukční řešení skútru.
  • Baterie – za vhodné se považuje pořídit náhradní baterii. U skútru s vyměnitelnou baterií ji můžete vozit s sebou a prodloužit si dojezdovou vzdálenost.

Značka

Elektická vozítka bývají bezporuchová a mají dlouhou životnost. Ani v tomto případě byste však neměli podcenit značku skútr. Značkové mopedy se vyznačují mnohem dostupnějšími servisními službami a navíc splňují veškeré potřebné certifikace i legislativní podmínky. Mezi českými výrobci dominují elektrické skútry značky Elektropower. Oblíbené jsou skútry Racceway, NIU, Hecht nebo DONGMA.

Cena

Pořizovací cena elektrických skútrů není zrovna nízká. Cenu ovlivňuje několik parametrů jako typ a výkon skútru, ale i samotný výrobce. Cena se obvykle pohybuje v rozmezí 20 – 120 000 Kč. Nejoblíbenější je cenové rozpětí 30 – 40 000 Kč.

Vyšší pořizovací cena se vám však vrátí díky nižším nákladům na provoz. Baterii elektroskútru nabijete za cca 20 Kč. Za tuto cenu pak budete moci najet okolo 80 cm. Provoz je tak výrazně ekonomičtější, než tomu bývá u benzínových mopedů.

Porovnat ceny elektroskútrů

Údržba

Elektrické skútry jsou bezúdržbové a většinou i bezporuchové. To, jakou péči stroj pravidelně vyžaduje, vyčtete v manuálu výrobce. Pravidelnou péči tak bude vyžadovat pouze baterii. Díky tomu, že budete o baterii správně pečovat, prodloužíte její životnost. Baterii je zejména nutné správně dobíjet a v případě, kdy například během zimy nebudete skútr používat i správně uskladňovat.

Pravidelně kontrolovat byste měli také tlak v pneumatikách. Jednou za rok se doporučuje vyrazit na pravidelnou servisní prohlídku, kde mimo jiné zkontrolují a případně vymění pneumatiky a ložiska v kolech.

Otázky a odpovědi

Proč si pořídit elektroskútr?

Elektroskútr je vozítko, které je ideální na zdolávání kratších vzdáleností. Tento dopravní prostředek tak využijete především na rychlou a bezproblémovou jízdu po městě, či na zdolávání kratších meziměstských vzdáleností. Používání elektroskútru přináší řadu výhod.

Provoz elektroskútru je levný, ekologický a bezúdržbový. Vybitou baterii jednoduše dobijete pouhým zapojením do běžné zásuvky. Elektroskútry jsou poměrně lehké a vyznačují se snadným ovládáním. Ale i elektrické skútry mají svoje nevýhody. Mezi ně patří nižší maximální rychlost a kratší dojezd.

Jakou rychlostí může elektroskútr jet?

Standardní rychlost elektrických skútrů bývá v rozmezí 25 – 45 km/hod. Tato rychlost je o poznání nižší než u klasických benzínových skútrů. Z tohoto důvodu jsou elektrické skútry vhodné spíše na kratší popojíždění městem.

Jaké příslušenství budete potřebovat?

Elektrické skútry se vyznačují poměrně nízkou rychlostí, přesto byste na moped neměli usednout bez ochranné přilby. Hodit se bude i oblečení s reflexními prvky nebo si můžete obléct reflexní vestu. Elektrické skútry se vyznačují velmi tichou jízdou. Dbát byste tak měli i na bezpečí chodců a především dětí.

Závěr

Eklektické skútry jsou ekologická a poměrně bezpečná vozítka. Tento typ skútru je i stylovou záležitostí, kterou ocení zejména ženy nebo dospívající děti. Skútry obecně jsou vhodné pro seniory a méně pohyblivé osoby, které si díky němu snadněji zařídí svoje běžné záležitosti. Mopedy pro seniory mohou disponovat dokonce 3 – 4 koly. Skútry jsou na trhu zastoupeny v poměrně velkém množství, a rozděleny jsou pak do několika cenových kategorií, díky čemuž jsou dostupné pro větší skupinu osob.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.motoe.cz, www.rulyt.cz, www.k2moto.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem si na Halounech elektrokoloběžku – chooper X 7 CITY, má dvě 20 Ah baterie, uveze 200kg, maximálně se mnou valí 40 km/h, psaný dojezd má 140 km/h, ale reálně u nás v kopcích to vidím tak do 100 km. Jezdím na něm denně do práce, 35 tam a 35 zpátky, doma to dopije fotovoltaika, v práci to dobiju taky. Sednu na to, a s rozzářeným úsměvem na plný plyn si jedu. Je to paráda, nežli mne někdo z choleriků za volantem trefí.

  2. Koupil jsem si na jízdu do práce elektrický skútr značky Elektropower. Za mě tedy rozhodně spokojenost, protože dobře jezdí, skvěle se s ním manipuluje, dojedete s ním všude, kam potřebujete, ale hlavně se všude vejde.

  3. Přítel si pořídil Racceway E-Fichtl a jezdí s ním každý den. Minule jsem si ho půjčila a je super, moc dobře se na něm sedí i jezdí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo