Rum je alkoholový nápoj, který se těší stále větší oblibě nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích světa. Rum pochází z oblasti Karibiku, odkud se postupně dostal do různých koutů světa. První pirátské rumy nebyly příliš oblíbené, dnes však tento nápoj s oblibou popíjí i ti největší gurmáni.

Díky tomu je tento nápoj na trhu zastoupen ve stovkách provedení, přičemž každý stát rum vyrábí trochu jiným způsobem. Vychutnat si budete moci bílý, kubánský i karibský rum, nebo různě ochucené destiláty.

Rum je nápoj, který se vyrábí z cukrové třtiny, z té se po vylisování stane sladká šťáva čiré barvy. Své typické zbarvení získá rum až během několikaměsíčního zrání v dřevěných sudech. Vybrat kvalitní rum je docela oříšek, pokud chcete ochutnat skutečně pravý rum, je nutné zaměřit se již na jeho označení.

Mnoho náhražek nelze považovat za plnohodnotný rum, destiláty pouze obsahují přísady, které rum připomínají. To se týká i domácího Tuzemáku. Při výběru byste měli vědět, jakou chuť od nápoje očekáváte. Existuje velké množství různých druhů, které se liší zemí původu, chutí i barvou nápoje. Kvalitní rum se vyznačuje také potřebnou dobou zrání. Nejkvalitnější rumy mohou zrát i desítky let. Poslední slovo bude mít pravděpodobně pořizovací cena, cenové rozpětí jednotlivých lahví je skutečně obrovské.

Porovnat ceny rumů

Nejlepší rumy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Don Papa Baroko LE 40% 0,7 l 99 % 870 Kč Zobrazit Alkohol.cz
2. Bumbu 15y 40% 0,7 l 99 % 829 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Plantation 20th anniversary 40% 0,7 l 97 % 958 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Don Papa Masskara 40% 0,7 l 96 % 880 Kč Zobrazit Alkohol.cz
5. Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 40% 0,7 l 95 % 969 Kč Zobrazit Mall.cz
6. Rum Eminente Reserva 7y 41,3% 0,7 l 92 % 1 095 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Na celém světě se odhadem vyrábí okolo 15 000 druhů rumů. Největší výběr nabízí rum vyráběný v Karibiku. Vysoce kvalitní nápoje však pochází také z Panamy, Venezuely, Ameriky nebo Kolumbie. Skvělé rumy pochází i z Evropy, oblíbené jsou rumy vyrobené v Dánsku, Francii, Španělsku, ale také v České republice.

Karibik

Karibik je kolébkou rumu, v minulosti rum pili nejen piráti, ale i námořníci, otroci, dělníci či politici. I dnes patří karibské rumy k tomu nejlepšímu, co lze vůbec koupit. Výrobou rumu se zabývá snad každý ostrov, přičemž každý z nich postupuje trochu jiným způsobem. Oblíbené jsou rumy pocházející z Haiti, Kuby, Jamajky, Barbadosu i Dominikánské republiky. Pro karibský rum je typická tmavší barva. Oblíbený kokosový likér Malibu pochází rovněž z Barbadosu.

Český rum

Nejznámější je pravděpodobně Tuzemák, který byl na trh uveden v roce 1948, tento destilát však nemá s pravým rumem nic společného, protože není vyroben z cukrové třtiny. Avšak i v České republice můžete koupit kvalitní rum, tím známějším je destilát Božkov. Méně známé jsou rumy Bandita, které vynikají vanilkovým aroma a karamelovým zbarvením. Velmi kvalitní jsou i destiláty Heffron.

Venezuela

Velké množství rumů pochází z Venezuely. Tyto destiláty se vyznačují vysokou kvalitou, aby se rum na trh vůbec dostal, musí zrát v sudech minimálně 2 roky. Nejznámější venezuelskou značkou je Diplomatico, Santa Teresa nebo Pampero.

Výroba

Hlavní surovinou, ze které se rum vyrábí, je cukrová třtina. Rozlišují se však 2 výrobní postupy, přičemž v prvním případě se k výrobě používá melasa a v druhém šťáva z cukrové třtiny.

Rum z melasy

Melasa je odpadní látka, která vzniká během výroby cukru. Výsledná surovina má podobu tmavého sirupu, který obsahuje vysoké množství cukru. Rumy z melasy jsou velmi aromatické a sladké. Melasu používá při výrobě rumu až 80% všech výrobců. Pro rumy vyrobené z melasy existuje označení industriel nebo též průmyslové rumy.

Šťáva z cukrové třtiny

Druhý postup používá pouze asi 20% výrobců, při tomto postupu je velmi důležitý způsob lisování a kvašení. Výsledný destilát získaný ze šťávy se pak dále používá k výrobě rumy. Rumy vyrobené tímto způsobem nesou označení Argicole a poznáte je podle jemnějších tónů.

Barva rumu

Kromě klasického tmavého rumu můžete koupit i rum bílý. Zabarvením rum nemění pouze vzhled, ale pro každou barvu je specifická i jiná chuť. Barva rumu souvisí hlavně z dobou zrání.

  • Bílý rum – světlý rum zraje pouze 6 měsíců. Bílý rum je vhodnější při míchání koktejlů. Chuť bílého rumu je hrubší a ostřejší. Bílé rumy bývají obvykle označeny jako Blanco. Bílý rum můžete použít při míchání cuba libre nebo mojita.
  • Zlatý rum – doba zrání je obvykle okolo 5 let. Zlaté rumy vynikají plnější chutí a intenzivnějším aroma. Tyto rumy nesou označení Oro či jantarový rum.
  • Tmavý rum – kvalitní tmavý rum zraje v sudech řadu let. Pokud si chcete nápoj skutečně vychutnat, neměli byste ho nikdy přidávat do koktejlů. Oblíbené jsou zejména tmavé rumy s kořeněnou chutí. Tmavé rumy jsou označeny jako Dark.

Obsah alkoholu

Při výběru není důležité pouze stáří rumu, ale zajímat by vás měl i obsah alkoholu. Informace o množství alkoholu je vždy uvedena na etiketě v %. Rumy s vyšším množstvím alkoholu mají mnohem silnější a výraznější chuť. Obsah alkoholu se mění s původem rumu. Rumy pocházející z Kolumbie musí mít obsah alkoholu alespoň 50%. Rumy ze zemí Evropské unie mají obsah alkoholu alespoň 37,5 % a rumy z Venezuely nebo Chile mají obsah alkoholu alespoň 40%.

Značka

Jak již bylo řečeno, výrobců rumů je opravdu velké množství, proto se zaměříme pouze na ty nejznámější. V České republice je tou nejznámější značkou Božkov, který je na trhu již od roku 1948. Druhým známým českým výrobcem je i Heffron. Rumy značky Don Papa jsou inspirované léčitelem a vizionářem Dionisem Magbuelesem. Tato značka je na trhu od roku 2011.

Legendárním výrobcem je také Diplomatico, který vyrábí rumy nezaměnitelné chuti. Nejznámější kubánské rumy pochází z palíren značky Legendario. Výsledný nápoj má hustou konzistenci a vysokou sladkost. Karibský originální kořeněný rum vyrábí Kraken. Pokud chcete ochutnat rum z Dominikánské republiky, měl by to být destilát značky Bucanero. Silnou pozici na trhu mají i rumy značky Zacapa, které získaly již desítky různých ocenění. Z Guyany pochází rumy značky El Dorado, z Kuby poté rumy Havana.

Cena

Cenové rozpětí rumů je opravdu obrovské. S vyšší pořizovací cenou roste také kvalita rumu a jedna láhev se tak může stát opravdu velmi luxusním dárkem. Nejlevnější jsou běžně dostupné rumy s cenou do 500 Kč. Za zlatou střední cestu jsou považovány rumy s cenou v rozmezí 500 – 2 500 Kč. Nejdražší láhev rumu vás vyjde na desítky tisíc korun.

Porovnat ceny rumů

Otázky a odpovědi

Jak poznat pravý rum?

Pravý rum poznáte již podle označení ne etiketě. Na jednotlivých lahvích toho můžete najít opravdu hodně. Český tuzemák je označený jako um, nepravý rum se ukrývá i pod označením room.

Tento alkohol však nemá s pravým rumem mnohem společného, obsahuje pouze určité rumové esence. Náhražkou jsou i oblíbené destiláty Spiced Gold nebo Captain Morgan, které nesou označení spirit drink. Jestliže chcete ochutnat pravý a kvalitní rum, zaměřte se na láhve s označením rhum, ron nebo rum. Rhum je francouzské, ron španělské a rum anglické označení.

Z čeho pít rum?

Na pití rumu se doporučuje používat sklenice kónického tvaru. Sklenička na rum má široké dno a směrem vzhůru se postupně zužují.

Jak pít rum?

Rum můžete pít čistý, ale často se doporučuje přidat do něho několik kapek vody. Několik kapek vody dokáže zjemnit chuť a potlačit štiplavou chuť alkoholu. Naopak se příliš nedoporučuje pít rum s ledem. Při pití by měl mít rum pokojovou teplotu a led ho nejen ochladí, ale potlačí i sladké tóny.

Závěr

Rum je nápoj, který je spojován především z piráty a námořníky. Z obyčejného nápoje se postupem času stal velmi oblíbený destilát, který má mnoho stovek podob. Nejkvalitnější rumy se vyrábí v Karibiku, ale mnozí si vystačí s tuzemskými rumy. Při výběru se nezaměřujte pouze na pořizovací cenu, ale zaměřte se především na označení na etiketě. To určuje, zda se jedná o skutečně pravý rum nebo pouze o jeho náhražku.

Rumy můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Osobně rum miluji, a jestli mohu aktuálně doporučit chuťovku, kterou jsem nedávno vyzkoušel, pak je to jednoznačně Blue Mauritius Gold 15y 40%, který byl vynikající. Stojí sice cca tisícovku, ale je super.

  2. U nás je rum oblíbenou záležitostí, já si ho dávám s Colou, manželka s ním peče. V podstatě značku ani tak moc neřeším, hlídám si, co je aktuálně v akci, ovšem nejradši mám bílý rum a pak taky klasiku od Božkova.

  3. Rum si občas dáváme s přáteli, a i když naším favoritem odjakživa byl a bude Božkov, tak jsme nedávno ochutnali Plantation 20th anniversary. Musím uznat, že má velmi zajímavou chuť.

  4. U nás se používá rum na pečení, ale také na nepečené dezerty. Značku moc neřeším, protože ve sladkých dobrotách chutná téměř každá značka, když se správně nadávkuje. Zkusila jsem nedávno Bumbu Original a bomba.

Přidat komentář

Recenzer
Logo