Tequily

Tequilu je destilát vyrobený z tuhých listů modré agáve. Listy agáve se v palírně vaří nad parou. Tímto způsobem vznikne tuhá hmota, která se naředí vodou, načež se 2 x nebo 3 x destiluje. Výsledný destilát se ukládá do dubových sudů nebo jiných speciálních nádob. V nich získává svoji požadovanou vůni i chuť.

První nápoj byl tímto způsobem vyroben již v 16. století v Mexiku ve městě, podle kterého dostala tequilla svůj název. O vynález tequily se nepostarali indiáni, ale španělští kolonizátoři. Teqiulu můžete pít čistou nebo ji míchat v koktejlech. Tequilu obsahuje například koktejl Palomas nebo Margaritas.

Tequilu byste měli vybírat právě podle toho, jakým způsobem ji budete chtít pít. Na trhu najdete více druhů, které se liší délkou zrání a tím i chutí. Kvalitní nápoj pak koupíte od několika předních výrobců.

Porovnat ceny tequil

Nejlepší tequily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Teremana Tequila Reposado 40% 0,75 l 1 379 Kč Zobrazit Alkohol.cz
2. Teremana Tequila Blanco 40% 0,75 l 1 399 Kč Zobrazit Alkohol.cz
3. Herradura Reposado 40% 0,7 l 999 Kč Zobrazit Alkohol.cz
4. Olmeca Silver 35% 1 l 600 Kč Zobrazit Alkohol.cz
5. Jose Cuervo Especial Silver Tequila 38% 1 l 599 Kč Zobrazit La-vin.cz
6. Padre Tequila Reposado 38% 1 l 1 954 Kč Zobrazit Alkohol.cz

Typy

Hlavní složkou tequily jsou listy modré agáve, pravý destilát by měl obsahovat alespoň 51% modré agáve. Na trhu lze koupit destiláty obsahující 100% sukulentu agáve modré, ale i destiláty obsahující pouze minimální složku sukulentu. Zbytek pak tvoří kukuřice nebo třtina. Výsledný nápoj pak podle složení obsahuje 38 – 40 % alkoholu, což je hodnota pro silnější destiláty.

V současnosti můžete vybírat mezi těmito druhy tequily

Tequila stříbrná

Tento druh tequily nezraje v sudech, ale musí být alespoň 2x destilovaná. Stříbrná tequilla je známý i pod označením Blanco, White, Plato nebo mladá tequilla. Pro stříbrnou tequilu je typická výrazná drsnější chuť čerstvé agáve.

Tequila Gold

Známá zlatá tequilla se vyrábí z karamele a stříbrné tequily. Zlatá tequilla je u nás velmi oblíbená, nutno však podotknout, že tento druh patří k těm nejméně kvalitním a to právě kvůli umělému dochucování. Kromě karamele často obsahuje aromatické látky a barviva.

Tequila růžová

Tequila Rose je speciálním typem, jedná se o krémový likér, který kromě tequily obsahuje jahody a smetanu. Růžová tequila tak potěší především milovníky krémových likérů, kterým nebude vadit jeho ostřejší chuť.

Tequila Reposado

Tato tequilla by měla v sudech zrát alespoň 2 měsíce, nejdéle pak 1 rok. Tento typ tequily je velmi kvalitní a je mimořádně vhodný na přípravu drinků. Vyznačuje se měkčí a jemnější chutí a používá se například pro přípravu oblíbeného margarita.

Tequila Aňajo

Aňalo nebo Extra Aňejo je tou nejkvalitnější a je určena k pomalému popíjení a vyznačuje se velmi jemnou chutí Tequila Aňajo zraje 1 – 3 roky v dubových sudech. Kromě chuti agáve v nápoji ucítíte chuť vanilky a časté je i ovocné aroma. Tequila Etra Aňejo by měla v sudech zrát po dobu 3 až 5 let.

Tequila v míchaných nápojích

Tequila je všestranný destilát, který se často používá i při výrobě míchaných nápojů. Mezi nejoblíbenější koktejly, které tequilu obsahují, patří:

Tequila Sunrise

Je barevný koktejl, který vyrobíte smícháním tequily, pomerančového džusu a grenadinového sirupu. Nejprve naplňte sklenici ledem, do ní pak nalejte požadované množství tequily a pomerančového džusu. Nakonec pomalu přidejte grenadinový sirup, tak aby klesl na dno sklenice. Takto vytvoříte efekt vycházejícího slunce. K ozdobení můžete přidat pomeranč.

Margarita

Známým koktejlem s drsnější chutí je Margarita. Výsledný koktejl je slaný, sladký i kyselý. Klasickou Margaritu vyrobíte smícháním blanco tequily, limetkové šťávy a pomerančového likéru. Použít můžete i reposado tequilu, agávový sirup a limetkovou šťávu. Do Frozen Margarity můžete přidat led a ovoce.

Paloma

Je lehký osvěžující koktejl, který se vyrábí z tequily a grapefruitové sody. Tato kombinace vám přinese osvěžení v horkých letních dnech. Výroba je velmi jednoduchá, stačí smíchat stejný díl grapefruitové sody a tequily. Vše se navíc doplní ledem a kouskem limetky.

Značka

Pravou mexickou tequillu koupíte od několika různých výrobců. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří tequilla Jose Cuervo. Tato značka je na světě nejprodávanější a od výrobce koupíte různé druhy destilátu. Dalším známým výrobcem je Sauza, poměrně novou značkou je Patron. Tento výrobce na trh dodává i nápoje v prémiové kvalitě. Známým výrobcem je Don Julio, Sierra, Teremana či Herradura.

Cena

Tequilu můžete koupit v každém větším obchodě. V běžném marketu narazíte spíše na levnější a ne úplně kvalitní destiláty. Jejich cena zpravidla začíná na cca 350 Kč. K dostání je především zlatá a stříbrná tequilla. Za kvalitnější destilát zaplatíte od 500 – 1 000 Kč. Pro fajnšmekry jsou pak nápoje v prémiové kvalitě. Za láhev takového destilátu můžete zaplatit více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny tequil

Otázky a odpovědi

Jak pít tequillu?

Tequila se velmi často podává se solí a citronem. Ačkoliv je tento způsob velmi známý, není v kombinaci s pravou mexickou tequilou správný. Kvalitní tequillu byste měli pít nevychlazenou a samotnou. Do nápoje se nepřidává ani led. S citronem a solí se většinou podávají méně kvalitní destiláty. Úkolem těchto surovin je spíše zamaskovat jeho nevalnou chuť.

Co je Mezcal?

Mezcal je destilovaný nápoj, který se vyrábí z jiného druhu agáve než pravá teqila. Proto se nejedná o další z druhý tequily, ačkoliv mají oba alkoholické nápoje mnoho společného. Mezcal stejně jako tequila pochází z Mexika, ale listy agáve se ještě před vypálením vyudí. Pro mezcal je díky tomu typická nakouřená chuť.

Proč se do tequily přidává červ?

Specialitou je tequilla obsahující druh červa, který žije v agáve. Červ se zpravidla nepřidává do pravé tequily, ale častěji ho najdete v lahvi s mezcalem. V tomto případě není červ opravdovým červem, jedná se o larvu můry, která žije na agáve.

První larvu objevil výrobce mezcalu v 50. letech 20. století. Domněnkou bylo, že červ dokáže chuť destilátu vylepšit. Do lahví se však červi přidávají pouze jako marketingová strategie, která má pití destilátu pozvednou na vyšší úroveň. Na vás pak je, zda si na červovi pochutnáte nebo nikoliv.

Závěr

Tequila je destilát, který je na světě již několik staletí. Svoje kořeny má v mexické kultuře. V této zemi se vyrábí z listů modré agáve. Tequila je nápoj, který si můžete vychutnat různými způsoby. Kvalitní tequillu můžete pít čistou, přimíchat ji však můžete i do různých míchaných nápojů. Vše, co potřebujete je pouze správný druh tequily. Jednotlivé destiláty se liší délkou zrání.

Nejmladší je stříbrná Blanco tequila, která nemusí zrát v sudech, nejdelší dobu zrání má pak tequila Aňejo. Zatímco Blanco tequilu můžete přimíchávat do koktejlů, tequilu Aňejo byste měli popíjet samostatně, popřípadě lze přidat trochu ledu nebo vody. Nejméně kvalitní je zlatá tequila, která se u nás často konzumuje se solí a citronem, popřípadě limetou.

Tequily můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.gastroklub.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrá tequila je vždycky důležitou součástí domácího baru. Osobně preferuji El Jimador Reposado 40% 1 l, která je naprosto perfektní a má dokonalou chuť. Rozhodně jí doporučuji každému, kdo si rád dopřeje pořádný drink.

  2. Za sebe mohu vychválit Sierra Gold, protože má naprosto nepřekonatelnou chuť i aroma. Je to opravdu skvělá značka, na kterou nedám dopustit. Zatím jsem ani nezkoušel jiné, protože tato je mým favoritem už hodně dlouho.

  3. Tequilu miluji a stále ochutnávám, která mi sedne nejlépe. Naposledy jsem koupil Gusano Rojo 38% a byla opravdu vynikající.

Přidat komentář

Recenzer
Logo