Šampony na vousy

Pokud si necháváte vousy narůst, neměli byste zapomínat ani na jejich údržbu, mezi kterou se řadí také specializované šampony. Pořiďte si jeden takový, vyživujte své vousy a chraňte je před vysušením či lámáním. Na krásné vousy vám stačí pár vychytávek, a my si o nich dnes povíme více.

Porovnat ceny šamponů

Rozdíl mezi šamponem na vlasy a šamponem na vousy

Mezi běžným šamponem a šamponem na vousy je velký rozdíl. Zatímco vlasy na vaší hlavě jsou tenčí a méně odhalené, vaše vousy jsou výsledkem opakovaného holení a obklopují vaše ústa. To znamená, že jsou prvním místem, které pohltí prach, drobky a jídlo. Jelikož jsou v zásadě kratší, jsou náchylné i na třepení konečků, které vedou k ještě hrubším vousům. Z těchto důvodů potřebují vaše vousy speciální péči, aby správně rostly, změkly a vypadaly co nejlépe.

Na rozdíl od vlasového šamponu je šampon na vousy bohatší na nosné a esenciální oleje, glycerin i další složky, které pomáhají vyživovat a chránit pokožku.

Složení

Jedním z nejvýznamnějších, ne-li nejvýznamnější parametr, je složení. Mělo by být jemné, bez látek, které vousy vysušují a dráždí pokožku. Vyhněte se následujícímu seznamu:

 • Laurylsulfát amonný, laurethsulfát sodný
 • Laurylsulfát sodný
 • Chlorid sodný
 • Diethanolamin (DEA) a triethanolamin (TEA)
 • formaldehyd
 • Syntetické vůně nebo parfémy
 • Propylenglykol (také známý jako nemrznoucí směs)

Nejlepší přísady, které najdete v šamponech na vousy, zahrnují esenciální a nosné oleje (avokádo, tea tree, jojobový, kokosový a arganový olej). Vybírejte také produkty s vitamíny, přírodními vůněmi, aloe vera či glycerinem. Účelem takového složení je vyčistit vaše vousy a uzamknout vlhkost, aby byly vousy svěží, vyživené a hydratované. Je důležité najít takové složení produktu, které bude vyhovovat vám osobně, každý jsme jiný.

Vůně

I když není příliš důležité, jak šampon voní, jistě vám aroma dokáže zpříjemnit používání, zejména, pokud se máte po jeho použití vidět s někým blízkým, například s přítelkyní. Prodávají se hlavně ovocné, dřevité, kouřové vůně nebo třeba eukalyptus.

Objem

Volba správného objemu šamponu na vousy závisí na délce a hustotě vašich vousů. Většinou je doporučeno používat menší množství šamponu na kratší a řidší vousy a větší množství na delší a hustší vousy. Záleží také na tom, jak často máte v plánu vousy mýt – pokud každý den, určitě budete potřebovat větší balení, malá lahvička vám vydrží pouze pár dní.

Pro krátké a řidší vousy stačí obvykle aplikovat množství šamponu o velikosti hrášku a důkladně jej vmasírovat do vousů i pokožky. Pro delší a hustší vousy může být potřeba použít větší množství šamponu, až o velikosti vlašského ořechu.

Při nákupu natrefíte na objemy menší než 130 ml až po více než 236 ml. Pokud zkoušíte novou značku, vždy je lepší pořídit menší balení a poté dokoupit větší v případě, že by vám produkt nevyhovoval.

Balení

Typ balení budete volit zejména z praktického hlediska, aby se vám šampon dobře používal.

Standardní plastová láhev

Toto typické balení je nejběžnější u většiny šamponů na trhu. Je snadno použitelné a umožňuje dobrou kontrolu nad dávkováním šamponu. Mnoho značek nabízí i recyklovatelné lahve, pokud je pro vás důležitý ekologický aspekt.

Lahev s pumpičkou

Pumpička umožňuje snadné dávkování šamponu. Stačí jednoduše stisknout pumpičku a dostanete přesnou dávku šamponu, díky čemuž nebudete produktem plýtvat. Toto je praktické a často hygieničtější řešení.

Skleněná lahev

Sklo je recyklovatelný materiál a mnoho lidí si ho oblíbilo díky jeho udržitelnosti a luxusnímu vzhledu. Skleněné lahve však mohou být náchylnější na poškození a těžší na manipulaci.

Použití

Aplikace šamponu na vousy není vůbec složitá a nezabere vám ani moc času.

 1. Vysprchujte se v horké vodě a namočte si vousy, aby se vám tak otevřely póry na obličeji.
 2. Do dlaně si kápněte šampon o velikosti lískového oříšku a vmasírujte do vousů i kůže – vytvoříte tak hustou pěnu.
 3. Opláchněte vlažnou vodou a proces ještě jednou opakujte. Následně znovu opláchněte.
 4. Můžete použít speciální bezoplachový kondicionér určený k péči o vousy.
 5. Vousy osušte ručníkem či kusem bavlněné látky, určitě je nefoukejte fénem.
 6. Naneste balzám či olejíček, které vousy vyživí, změkčí a hydratují. Na závěr lze využít také stylingový krém nebo vosk na vousy.

Funkce

Šampon na vousy slouží k ošetření a čištění vousů. Podobně jako šampon na vlasy, pomáhá odstranit přebytečný maz a nečistoty z vousů. Kromě toho může také zjemnit vousy, zlepšit jejich celkový vzhled a zanechávat je hebké a lesklé. Šampon na vousy může také obsahovat vyživující složky, které pomáhají posilovat a vyživovat vousy, čímž podpoří jejich zdravý růst. Mohou také obsahovat přísady, které pomáhají bojovat proti podráždění pokožky pod vousy, jako je svědění, lupy a zarůstající chloupky.

Celkově lze říci, že šampon na vousy je důležitým nástrojem pro udržování zdravých, čistých a dobře upravených vousů.

Značka

Mezi oblíbené značky šamponů na vousy patří Angry Beards, Lea, Proraso nebo třeba Gillette. Liší se mezi sebou provedením produktů, množstvím i cenovou kategorií tak, aby si každý přišel na to své.

Cena

Nejlevněji se šampony na vousy pohybují do 300 Kč, přičemž se jedná o 100 ml až 300 ml balení. Najdete je jak v pumpičce, tak klasickém lahvičkovém balení.

Od 300 Kč do 500 Kč už najdete přírodnější složení, které zajistí jemnou péči o vaše vousy.

Nad 500 Kč se dočkáte balení o velikosti 500 ml, opět kvalitního složení a krásné vůně, která vám aplikaci ještě více zpříjemní.

Porovnat ceny šamponů

Otázky a odpovědi

Jak často si mýt vousy?

Vousy byste měli mýt minimálně 2x – 3x do týdne bez ohledu na jejich délku či hustotu. Plnovous bude třeba mýt možná dokonce každý den, pokud je opravdu hustý. Během mytí je důležité používat šampon na vousy, který je určený specificky pro tento účel. Je také důležité důkladně opláchnout vousy a zbytečné vysušování minimalizovat tím, že je necháte přirozeně uschnout a vyhnete se použití fénu.

Lze použít šampon na vlasy také na vousy?

Vzhledem k tomu, že vlasy a vousy mají odlišnou strukturu, nedoporučujeme používat stejný šampon na obě partie zároveň. Některé šampony na vlasy mohou obsahovat agresivní chemikálie, které mohou pokožku vysušit, způsobit podráždění nebo zhoršit suchost a svědění. U vousů musí být složení mnohem šetrnější.

Čím se šampon na vousy liší od toho na vlasy?

Šampon na vousy obsahuje jemnější složky než běžný šampon na vlasy. To je důležité, protože pokožka obličeje a pokožka pod vousy jsou citlivější než pokožka na hlavě. Tyto složky pomáhají hydratovat a zklidnit pokožku. Jde například o rozmarýn, aloe vera nebo arganový olej. Šampon na vousy může obsahovat speciální přísady, které zlepšují stav vousů, zabraňují lámání a podporují jejich růst.

Závěr

Šampon na vousy je speciálně vyvinutý produkt, který obsahuje jemnější a méně agresivní složky než běžné šampony, a proto vašim vousům poskytne tu nejlepší péči. Dokáže odstranit nečistoty, odumřelé buňky a přebytečný olej z vousů i pokožky pod nimi. Důležité je, hlídat si složení, abyste vybrali co nejvíce přírodní produkt se složkami, které vousy vyživí a opečují. S naším článkem už by vám nic takového nemělo dělat problém!

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: strihacistrojky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo