Tuhé šampony jsou z mnoha důvodů vhodnou volbou při mytí vlasů – mají přírodní složení, které je ideální i pro citlivou pokožku, déle vydrží, dobře se skladují a nestane se vám, že by se vylily v kufru. Jaké typy existují a co všechno byste měli při výběru zvážit?
Pánské vs. dámské tuhé šampony
Co se složení týče, tuhé šampony se mezi sebou neliší, mají za úkol umýt vlasy, aniž by je zatěžovaly parabeny a dalšími chemickými látkami. V čem ale rozdíl najdete, je jejich parfemace, přičemž u pánských produktů jde o „mužnější“ vůně, jako je santalové dřevo, cedr, máta, citrusy nebo koření.
Dámské tuhé šampony voní spíše sladce a květinově, používá se například levandule, růže nebo vanilka. Rozdíl můžete najít také v obalu – pánské varianty se často balí do tmavších designů, dámské mívají zářivé a jemné barvy. Tuhé šampony pro ženy mohou obsahovat některé pečující látky navíc, například hydratační pro hlubší péči.
Typy
Tuhé šampony můžeme rozdělit podle toho, pro jaké vlasy jsou určeny. Stejně jako u tekutých šamponů jde o normální, mastné nebo suché vlasy.
Unisex
Šampony, které jsou vhodné pro jakýkoliv typ vlasů, jsou výhodné v tom, že mají univerzální použití. Může je tak využívat více osob najednou, nicméně vám natolik nemusí vyhovovat, pokud řešíte konkrétní problém, jako je například mastnota nebo suchost vlasů. Tím, že jde o šampon vhodný pro všechny typy vlasů nemá uzpůsobené složení tak, aby se zaměřil na jednu vlastnost vlasů. Jestli ale nepotřebujete nic řešit, pouze vám jde o umytí vlasů, je to ideální varianta.
Pro normální vlasy
Nemáte-li ani suché, ani mastné vlasy, gratulujeme, byli jste obdařeni tím nejlepším typem na údržbu. Důležité je, aby šampon vlasy důkladně umyl a zachoval je hydratované. Důležité je, aby nezatěžoval a podporoval zdraví vlasů. Často podporuje lesk a pružnost.
Pro mastné vlasy
Nadměrná mastnota způsobuje, že se vlasy musí častěji mýt, což může být pěkná otrava. Šampon by tedy měl regulovat tvorbu mazu, zatímco bude podporovat přirozenou hydrataci. Pokud by totiž pokožku hlavy vysušoval, byla by produkce mazu ještě vyšší. Mezi složky, které budete vyhledávat, patří jíl, jablečný ocet nebo levandule. Nezapomínejte ale ani na kondicionér, který se nanáší do délek vlasů, abyste předešli roztřepení konečků. Vlasy si nemyjte tak často, jinak se produkce mazu zvýší.
Pro suché vlasy
Suché vlasy vyžadují intenzivní hydrataci, proto se v jejich složení objevuje bambucké máslo, kakaové máslo, kokosový nebo arganový olej. Dále šampon zjemňuje texturu, navrací pevnost i pružnost. Bylinné extrakty zase zklidňují suchou pokožku hlavy.
Účel
Kromě typu vlasů je důležitý také účel, podle kterého se přizpůsobuje složení. Většina lidí řeší nějaký problém, ať už jde o lupy, lámavost nebo vypadávání vlasů. Je lepší vybrat si takový produkt, který se zaměřuje na takový problém, abyste měli vyšší šanci, že jej vyřešíte.
Pro vlasy s lupy
U pokožky s lupy je důležité, aby v šamponu byly obsaženy zklidňující složky, které zmírní podráždění. Kromě toho samozřejmě odstraňuje lupy a také reguluje tvorbu mazu, jelikož lupy mohou vzniknout přemnožením kvasinek, suché pokožky nebo nadměrného mazu.
Ve složení najdete například tea tree olej, březový extrakt, síru nebo zinek pro odstranění lupů, aloe vera, měsíček, levandule či heřmánek jako pečující složky určené ke zklidnění pokožky hlavy. Šampon určený pro vlasy s lupy používejte do té doby, dokud se stav nezlepší, poté střídejte s klasickým šamponem.
Pro poškozené vlasy
Vlasy se škodí barvením, častým žehlením, kulmováním nebo používáním stylingových produktů, které vlasy zatěžují. Pokud máte vlasy poškozené, doporučuje se hledat složení, jež vám pomůže při regeneraci, dodá hydrataci a posílí strukturu. Objevuje se kopřiva, citronová šťáva, pantenol, rozmarýn nebo třeba ibišek. Chcete-li si zdravé vlasy udržet i nadále, vyhněte se tepelné úpravě vlasů a používejte kondicionér s maskou, nebo klidně také oleje na zábaly jednou týdně, abyste regeneraci podpořili.
Pro jemné vlasy
Jemné vlasy mívají problém s tím, že nemají příliš mnoho objemu a bývají zplihlé. Potřebují tudíž takový šampon, který jim dodá objem, nezatíží je, posílí jejich strukturu a bude obsahovat lehké složky. Obsahují pšeničné proteiny, kokosový olej, kopřivu, břízu, chmel nebo řebříček. Při mytí vlasů se zaměřte na důkladnou masáž pokožky hlavy, abyste dosáhli co největšího objemu a lehkosti.
Pro barvené vlasy
Vlasy, které jsou barveny, jsou náchylné k vysoušení a ztrátě lesku, tudíž je důležité, aby šampon obsahoval látky, které ochrání barvu, vlasy hydratují, dodají jim výživu, ale zároveň zachovají intenzitu barvy, dokonce podpoří její výdrž.
Pro kudrnaté vlasy
U kudrnatých vlasů je zapotřebí hydratace, eliminace krepatění a pružnost. Šampon by měl být jemný a vyživující, proto často obsahuje bambucké máslo, kokosový, arganový nebo avokádový olej. Hedvábné a pšeničné proteiny vlasy posilují a definují vlny. Výhodou je, že tuhé šampony neobsahují sulfáty, které by mohly vlasy vysušovat a narušovat jejich přirozenou strukturu. Při mytí používejte ideálně vlažnou vodu.
Proti vypadávání
Takový šampon by měl posilovat vlasové kořínky, aby rostly nové vlasy a zlepšilo se prokrvení pokožky hlavy. Kromě toho by měly zabraňovat suchosti, aby nedocházelo k ještě většímu vypadávání vlasů. Objevuje se zde rozmarýnový esenciální olej, maca nebo keratin. Pokud chcete růst vlasů podpořit i jinak, pravidelně masírujte pokožku hlavy, využívejte oleje a snažte se nestresovat. Užívejte železo, zinek a vitamin B.
Pro větší objem vlasů
Vlasy by v tomto případě neměly být zatíženy, aby si zachovali nadýchanost. Složení by proto mělo být lehké, hydratační, s bylinnými výtažky, které se postarají o stimulaci pokožky hlavy a posílení vlasů. Objevuje se proto extrakt z aloe vera, bambucké máslo, kopřiva, bříza nebo přeslička.
Proti roztřepeným konečkům
Roztřepené konečky jsou na tom podobně jako suché vlasy, tedy potřebují hydrataci, ochranu před lámáním a posílení. Často se objevují při nadměrném žehlení nebo fénování a barvení. Pro hydrataci se využívají oleje, jako například arganový, avokádový, kokosový nebo makadamiový, na obnovu poškozených vlasů keratin a protein, proti lámání aloe vera, panthenol či glycerin. Na zklidnění pokožky hlavy a podporu růstu najdete ve složení bylinné extrakty z měsíčku, kopřivy nebo heřmánku.
Složení
Spoustu složek jsme již zmínili u jednotlivých druhů šamponů, hlavním rozdílem mezi tekutým a tuhým typem je množství chemie, přičemž tuhé bývají čistě přírodní, jelikož neobsahují vodu. Jsou proto vhodné i pro citlivou pokožku, která může reagovat na silikony a parabeny podrážděním. Ve složení najdete nejčastěji:
- Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – tenzid z kokosového oleje, který pomáhá odstraňovat nečistoty a mastnotu z pokožky hlavy.
- Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLSA) – taktéž z kokosového oleje, dobře pění, ale nevysušuje.
- Cocamidopropyl Betaine – zmírňuje podráždění, hydratuje a dobře pění.
- Kokosový olej – hydratuje, snižuje lámavost vlasů, má regenerační a zpevňující účinky.
- Arganový olej – obsahuje antioxidanty a vitamín E, chrání barvené vlasy, obnovuje lesk.
- Ricinový olej – podporuje růst vlasů a jejich hustotu, chrání proti vysušování, má protizánětlivé účinky.
- Avokádový olej – hloubkově vyživuje a regeneruje poškozené vlasy, zlepšuje elasticitu, chrání před vysušováním.
- Bambucké máslo – zvláčňuje a chrání před krepatěním, navrací pevnost, vytváří ochranný film, který zabraňuje poškození.
- Tea tree olej – působí proti lupům, mastné pokožce hlavy, podráždění a svědění, padání vlasů i bakteriím a plísním, obecně se využívá u problematické vlasové pokožky.
- Kakaové máslo – hloubkově vlasy hydratuje, zabraňuje vysoušení, pomáhá proti roztřepeným konečkům, podporuje pružnost, drží tvar kudrlin i vln.
- Měsíček – má zklidňující, regenerační a protizánětlivé účinky, bojuje proti lupům, hydratuje, stimuluje prokrvení pokožky hlavy, prodlužuje výdrž barvy na vlasech.
- Levandule – zklidňuje podrážděnou pokožku, reguluje tvorbu kožního mazu, podporuje růst nových vlasů.
- Kopřiva – podporuje růst vlasů a omezuje vypadávání, reguluje tvorbu kožního mazu, zabraňuje svědění, podráždění a působí preventivně proti ekzémům.
- Rozmarýn – stimuluje vlasové kořínky a dodává objem, posiluje vlasová vlákna, bojuje proti lupům, dodává lesk.
- Bříza – pomáhá proti mastnotě a lupům, má regenerační, tonizující a detoxikační účinky.
- Aloe vera – hydratuje, zklidňuje pokožku hlavy, vyživuje, zpevňuje vlasy.
- Heřmánek – vhodný pro citlivou pokožku a blond vlasy, má regenerační účinky, zklidňuje.
- Keratin – přírodní bílkovina, jež regeneruje poškozené vlasy a obnovuje jejich strukturu, chrání a zpevňuje.
- Hedvábné nebo pšeničné proteiny – dodávají objem a pevnost, hydratují, regenerují, jsou ideální složkou pro kudrnaté vlasy.
- Panthenol (provitamín B5) – zlepšuje hydrataci a chrání vlasy před poškozením, intenzivně hydratuje, dodává objem a pevnost.
- Glycerin – zvlhčující složka, která pomáhá udržet hydrataci, zlepšuje texturu, snižuje krepatění vlasů.
- Bílý jíl (kaolin) – jemně čistí a je vhodný pro citlivou pokožku, hloubkově čistí, dělá vlasy lesklejší.
- Zelený jíl – absorbuje mastnotu a pomáhá proti lupům, podporuje pevnost i objem.
- Mořská sůl – dodává objem a odstraňuje nadbytečný maz, podporuje růst vlasů, pomáhá proti svědění a lupům.
Použití
Aplikace tuhého šamponu není nic složitého, nemusíte se bát, že by nepěnil, máte hned dvě varianty, jak na to.
- Vlasy navlhčete teplou vodou.
- Šampon namočte a třete mezi dlaněmi, abyste vytvořili pěnu, nebo jej napěňte třením přímo na vlasech. Pokožku hlavy důkladně promasírujte, aby se šampon dobře vstřebal a pokožka prokrvila.
- Nechte šampon působit na 1 až 2 minuty, poté opláchněte.
- Celý proces můžete opakovat, pokud jsou vlasy opravdu mastné.
- Použijte kondicionér do délek vlasů pro hydrataci.
Funkce
Tuhé šampony mají úplně stejný úkol jako klasický tekutý šampon, a to vlasy zbavit mastnoty, očistit a vyživit. Neobsahují vodu, proto se při jejich výrobě nemusí používat chemické látky, takže jsou pro vlasy a pokožku hlavy mnohem zdravější. Kromě toho jsou ekologičtější, nebalí se totiž do plastových obalů, ale do papírových a zároveň šetří i vaši peněženku, protože jsou v poměru výkon/cena levnější. Vydrží vám déle (cca 60–80 umytí), pěnu totiž získáte pouhým třením, takže se nestane, že byste to s množstvím přehnali.
Další výhodou je, že se tuhý šampon nemůže rozlít, na cesty je proto ideální. K dispozici je několik variant pro všechny typy vlasů i problémy, které jsou s nimi spojeny, vybere si tak každý. Nemusíte se bát, že by nefungovaly dostatečně, i když neobsahují chemii, účinkují stejně dobře, ne-li lépe. Ideální volbou jsou především pro osoby s citlivou pokožkou, která má sklony k podráždění.
Značka
Mezi oblíbené značky tuhých šamponů patří Kvitok, Naturinka, Ponio nebo Goodie.
Cena
Tuhé šampony jsou obecně levnější než tekuté, proto najdete spoustu produktů pod 200 Kč. Mívají spíše jednodušší složení, žádné extra vyživující ingredience, převažují šampony pro všechny typy vlasů.
Od 200 Kč do 300 Kč najdete ve složení bambucké máslo, kopřivu, bílý, zelený jíl a další účinné látky, které se zaměřují na hloubkovou péči o vlasy. Celkově mohou být šetrnější k pokožce.
Nad 300 Kč seženete ty nejkvalitnější tuhé šampony, které jsou 100 % přírodní a bývají také ručně vyráběné. Kromě vlasů se perfektně postarají i o pokožku hlavy.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi tuhým a tekutým šamponem?
Tuhý šampon má šetrnější složení, proto je vhodný i pro citlivou pokožku, celkově je ekologičtější, ekonomičtější, déle vydrží a jednoduše se skladuje. Tekutý šampon musí obsahovat nějaké ty chemikálie, jelikož je jeho základní složkou voda, proto může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci. Plastové obaly navíc nejsou příliš přívětivé vůči životnímu prostředí.
Jak dlouho tuhý šampon vydrží?
Záleží na tom, jakou gramáž zakoupíte, nicméně obecně tuhé šampony vydrží déle než ty tekuté, jelikož je stačí napěnit třením. Uvádí se, že jeden kus odpovídá 2–3 lahvím, tudíž si s ním umyjete vlasy zhruba 60x až 80x.
Jak moc tuhý šampon pění?
Míra pěnivosti se odvíjí od složení. Pokud tuhý šampon obsahuje tenzidy, pění stejně jako tekutý šampon. Jestliže tomu tak není, může pěnit méně, ale stále by měl umýt vlasy dostatečně.
Závěr
Tuhé šampony jsou velmi dobrou alternativou, pokud sháníte přírodní složení, které nebude zatěžovat vaše vlasy, zbaví vás mastnoty, podpoří zdraví pokožky hlavy a pomůže vám s problémy, které řešíte (lupy, vypadávání, roztřepené konečky). Šetří planetu i vaši peněženku, navíc je seženete i v drogeriích za velmi příznivou cenu. Vyberte si šampon určený pro váš typ vlasů a složení volte podle toho, co očekáváte.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jak vybrat šampon?
- Šampony na seboreu
- Nejlepší oleje na vlasy
- Jak vybrat suchý šampon?
- Jak vybrat šampon proti lupům?
Zdroj: www.angrybeards.cz, www.natubea.cz, www.krasnakazdyden.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?