I dětem je třeba mýt vlasy, jen je potřeba být při výběru na pozoru, protože mají citlivější pokožku. Výrobky by měly být hypoalergenní, aby byly pro vaše dítě bezpečné, jelikož jsou mnohem náchylnější k podráždění než dospělí. Nemusí to ale být taková věda, když víte, na jaké parametry se soustředit.
Nejlepší dětské šampony
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Weleda měsíčkový dětský šampon 200 ml | ⭐ 98 % | 203 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Sebamed Baby šampon 150 ml | ⭐ 94 % | 89 Kč | Zobrazit | Krasa.cz |
3. | HiPP Babysanft Jemný šampon 200 ml | ⭐ 94 % | 113 Kč | Zobrazit | Pilulka.cz |
4. | Revlon Equave kids 2in1 šampon 300 ml | ⭐ 93 % | 131 Kč | Zobrazit | Notino.cz |
5. | Alpa Batole šampon s olivovým olejem 200 ml | ⭐ 87 % | 47 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
Typy
Dětské šampony se dělí, stejně jako ty pro dospělé, na tuhé a klasické. Každý z nich má své výhody i nevýhody, záleží na tom, co upřednostňujete. Zvlášť také můžete koupit kondicionér, který se hodí spíše pro holčičky. Jakékoliv produkty jsou vhodné, mají-li dobré složení, pojďme si je detailněji představit.
Tuhý šampon
Jak už jsme si řekli, dětská pokožka je náchylnější na nebezpečné látky, které se v klasických šamponech nacházejí, proto by neměly obsahovat například pěnivou látku sodium laureth sulfate, která při dlouhodobém užívání kůži vysušuje. Tuhé šampony jsou obecně ekologičtější volbou, navíc bývají v bio kvalitě s obsahem rostlinných olejů a másel.
Šampon stačí navlhčit, promnout v ruce a masírovat hlavu prsty tak, aby se vytvořila pěna, kterou spláchnete veškeré nečistoty. Další výhodou je, že vám šampon déle vydrží, je skladný, hodí se na cesty a nezbude po něm žádný obal.
Klasický šampon
Pokud se rozhodnete pro klasiku, kterou všichni dobře známe, dobře se informujte o tom, zda je hypoalergenní, bez parfemace, parabenů, sulfátů, mýdla, éterických a silikonových olejů a PEG emulgátorů. Také by měl být pH neutrální. Ideální variantou je šampon s heřmánkem, kopřivou, měsíčkem nebo šípkem, které pokožku hlavy zklidní. Hledejte na obalu certifikáty NATRUE, CPK, CPK bio, Soil Association Organic Standards, Ecocert nebo BDIH.
Kondicionér
U holčiček bude zapotřebí použít i kondicionér, aby se jejich vlásky leskly, byly hladké a dobře se rozčesávaly. Co se týče složení, platí stále to samé, kondicionér se doporučuje od 5 let.
Typy pokožky
Všechny dětské šampony jsou vybaveny látkami, které jsou pro tělo prospěšné a naopak neobsahují nebezpečné složky, které by mohly pokožku zhoršit. I přesto se ale může stát, že zrovna vaše dítě potřebuje ještě o něco individuálnější péči. Pokud má tedy suchou nebo citlivou pokožku, dejte si pozor na následující:
Suchá pokožka
Je potřeba tento typ pokožky hydratovat, aby nešupinatěla a nesvěděla nebo se netvořily lupy. Hledejte tudíž takové produkty, které obsahují oleje.
Citlivá pokožka
Pokud má vaše dítě citlivou pokožku, vyhněte se jakýmkoliv potenciálně škodlivým látkám, jako jsou parabeny či sulfáty, které vysušují pokožku a dráždí ji.
Rozdíl mezi běžným šamponem a dětským šamponem?
Dětské šampony jsou určeny dětem batolecího věku, jelikož jejich vlásky jsou jemnější a nevyžadují zbavení se například takové mastnoty, jako je tomu u dospělých. Dětský šampon je obvyklé jemnější a nedráždí citlivou pokožku dítěte. Běžné šampony pro dospělé se zaměřují na různé typy vlasů či problémy, jako jsou lupy nebo barvené vlasy, a jsou tak pro vaše ratolesti nevhodné.
Objem a balení
Dětské šampony většinou mívají 200 ml, některé dokonce 500 ml – záleží na tom, jak často myjete dítěti hlavu a kolik produktu nanášíte (méně je v tomto případě více). Co se týče tuhého šamponu, tam je spotřeba pomalejší a množství po kusech. Doporučujeme nejprve vyzkoušet balení o menším objemu, až poté dokoupit, když vám produkt vyhovuje.
Dětské šampony poznáte na první pohled tak, že je na nich vyobrazena nějaká postava z pohádky, barevné nápisy nebo třpytky. Pokud máte starší děti, bude pro ně určitě také důležité, aby se jim balení líbilo a na mytí se těšily, zůstane jim to do dalších let.
Složení
O složení už jsme tu mluvili několikrát, protože je při výběru ze všeho nejdůležitější. Děti je třeba chránit před jakýmikoliv potenciálně nebezpečnými látkami, které dospělé tělo mnohdy dokáže snést, ale dětské ne, protože je ještě ve vývinu. Dbejte na to, aby šampon neobsahoval:
- parabeny
- parafíny
- sulfáty
- éterické a silikonové oleje
- PEG emulgátory
- parfemace
Jestliže vaše dítě trápí atopický ekzém, raději výběr přípravku konzultujte s pediatrem či dermatologem.
Naopak, upřednostněte a hledejte přísady jako jsou:
- heřmánek
- levandule
- aloe vera
- vitamin A, E a D
Aplikace
Dětský šampon můžete začít používat od 4. týdne života dítěte, kdy odpadne pupeční šňůra, a je tak jeho užití bezpečné, nikoliv ale povinné. Začněte s pár kapkami, z počátku jsou vlasy jemné a není jich moc, navíc se ještě nemastí. Postupně množství přidávejte.
K několikatýdennímu používání dochází až v půl roce, kdy vlásků přibude – v tomto případě lze mýt vlasy jednou až dvakrát týdně, opláchnout vodou a nechat zaschnout bez použití fénu, který je nevhodný až do věku 2 let. Pokud má dítě delší vlasy, může od pěti let začít používat i kondicionér, který usnadní rozčesávání a zanechá vlasy jemné.
Jestliže máte doma miminko, vyhřejte místnost na příjemných 24–25 °C, aby mu po svléknutí nebyla zima. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 36–38 °C, zkontrolovat ji můžete loktem či pomocí dětského teploměru do vody. Koupel by neměla trvat déle než 5 – 10 minut. Když teplota vody klesne, stačí přilít trochu teplé vody a promíchat. Po koupeli připravte miminku vyhřátou osušku nebo dětské pončo, abyste ho udrželi v teple.
Funkce
Dětský šampon slouží k umytí vlásků dětí od věku cca 2 let. Je uzpůsoben jejich potřebám, je bezpečný a chrání jejich pokožku. Šampony pro dospělé mnohdy obsahují látky, které mohou pokožce hlavy škodit, a protože jsou děti náchylnější a citlivější, nemuselo by to na ně mít dobrý dopad.
Navíc řeší konkrétní problémy, jako například nadměrné maštění, lupy nebo barvené vlasy, což u dětí ještě není potřeba. Jediná doba, kdy je třeba se zaměřit na individuální přístup, je pokud má dítě suchou či citlivou pokožku.
Značka
Mezi oblíbené značky patří Astrid Batole, Weleda nebo Sebamed. Ani klasické drogérkové dětské šampony od Garnier, Nivea či L’Oréal Paris nejsou špatné, důležité je kontrolovat složení, na ničem jiném tak nezáleží. Pokud obsahují aktivní látky či pečující oleje navíc, budou o to dražší, ale také efektivnější.
Cena
Do 200 Kč seženete ty nejlevnější dětské šampony, které jsou sice účinné, ale nemusejí obsahovat tolik výživných složek jako ty dražší, popřípadě se nespecializují na citlivou pokožku.
Od 200 Kč do 400 Kč najdete profesionálnější produkty bohaté na vitaminy a minerály, hypoalergenní složky, které pokožku zklidní a zanechají zdravou.
Dětské šampony z kadeřnictví vás vyjdou na více než 400 Kč, jedná se zejména o prestižní značky. Jejich obsah balení je většinou kolem 500 ml, tudíž vám dlouho vydrží, a tak se nakonec investice vyplatí.
Otázky a odpovědi
Jaké druhy dětského šamponu můžu použít?
Stejně jako u dospělých, máte na výběr z tuhého a klasického šamponu, popřípadě kondicionéru. Tuhý je vyroben z přírodních materiálů a bývá v bio kvalitě, což je pro vaše dítě ještě lepší, navíc ho nespotřebujete tolik.
Klasický šampon je v tekuté konzistenci, lépe pění a seženete ho častěji než tuhou verzi. Kondicionér je vhodné používat od pěti let, a to spíše u holčiček, aby byly jejich vlasy ještě hebčí a daly se snadno rozčesat.
Jaký je hlavní rozdíl mezi dětským šamponem a šamponem pro dospělé?
Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma druhy je v tom, že dětský je bezpečnější a bez složek, které by mohly pokožku dráždit. Děti totiž nejsou tak odolné, proto by veškeré produkty, jež používáte, měli být hypoalergenní a bez parabenů, sulfátů, parafínů, parfémů a podobných látek.
Jak na aplikaci dětského šamponu?
Doporučuje se s mytím vlasů šamponem u dětí začít od půl roku života, kdy nenanášíte velké množství, pouze pár kapek, pokožka se v tuto dobu totiž ještě nemastí. Mytí stačí opakovat dvakrát do týdne, teplota vody by se měla pohybovat mezi 36–38 °C, zkontrolovat ji můžete loktem či pomocí dětského teploměru do vody.
Dítě nechte koupat maximálně 5 – 10 minut. Po koupeli připravte miminku vyhřátou osušku nebo dětské pončo, abyste ho udrželi v teple i poté.
Závěr
Vzhledem k tomu, že jsou děti mnohem citlivější na nejrůznější látky, které se normálně přidávají do klasických šamponů, je třeba jim zakoupit jemnější přípravek, který jejich vlásky bezpečně umyje a nevyvolá žádnou alergickou reakci. Největší pozornost věnujte složení.
Dětské šampony můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.parfemy-elnino.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Zkoušela jsem pro malého několik šamponů, ale nakonec nám nejlépe vyhovuje Weleda měsíčkový dětský šampon, který nejen dobře pění, ale úžasně voní a je velmi jemný. Dokonce ani cena přes dvě stě korun není nijak přehnaná.
Dětský šampon máme od značky Hipp a je opravdu velmi jemný. Krásně voní, navíc stačí opravdu trošička a krásně pění. Jsem s nim velmi spokojená, protože je šetrný.