Dveře

Dveře plní hned několik funkcí. První, zcela zásadní je funkce estetická. Vzhledu si všimne ihned každý a právě vzhled je u dveří velmi důležitý, neměl by však být tím jediným, podle čeho budete dveře vybírat. Z praktického hlediska hraje důležitou roli to, kolik místa dveře mají. Toto je důležité zejména u interiérových dveří, které mohou být umístěny velmi blízko sebe nebo naproti. U vchodových dveří vás bude zase více zajímat funkčnost a bezpečnost.

Mezi další základní otázky patří to, zda pořizujete dveře, které se otevírají vpravo nebo vlevo. Otevírání dveří poznáte podle umístění pantů. Levé dveře mají z pohledové strany panty vlevo, pravé dveře naopak vpravo.

Porovnat ceny dveří

Typy

Dveře lze rozdělit do dvou základních skupin. V první skupině se nachází dveře interiérové a ve druhé dveře vchodové. Každá hlavní skupina má pak několik dalších typů.

Interiérové

Interiérové dveře by měly být součástí každé místnosti. Tyto dveře se vyrábí nejčastěji v šířkách 60 – 100 cm. Pokud vám to prostor dovoluje, můžete koupit dveře ještě širší. Výhodou širokých dveří je lepší prosvětlení místností, s širokými dveřmi se vám budou také lépe stěhovat větší předměty.

  • Otočné – patří ke klasice a k vidění jsou nejčastěji. Tyto dveře patří k nejlevnějším a jejich instalaci zvládne opravdu každý. Otočné dveře je možné vložit i do starších zárubní. Kvalitní otočné dveře by měly mít odolnější povrchovou úpravu, například dýhu nebo laminát. Otočné dveře se hodí do všech místností v bytě.
  • Posuvné – v zastoupení jsou dveře, které se zasunují do zdi nebo do pouzdra. Posuvné dveře jsou v současné době velmi oblíbené a hodí se menších i větších interiérů.
    • Do zdi – tyto dveře se nejčastěji používají pro vstup do obývacího pokoje, ale v malých bytech mohou být umístěny i do dalších hlavních místností, ať už jsou to ložnice nebo třeba kuchyň.
    • Do pouzdra – tyto dveře se od předchozího typu nijak zásadně neliší. Rozdíl je však v náročnější instalaci, která vyžaduje větší stavební úpravy. Proto s nimi musíte počítat již v projektu, dveře. Díky tomu, že dveře zajíždí do pouzdra, nemusíte nechávat zeď v okolí dveří volnou, ale můžete kolem ní umístit nábytek. I tento typ dveří se hodí do hlavních místností.
  • Bezfalcové – zavřené dveře tvoří jednu rovinu s dveřní zárubní a představují tak čisté a moderní řešení. Tyto dveře jsou opatřeny skrytými panty, jejich vzhled tak nic nenarušuje.
  • Zlamovací – jsou vhodné do menších bytů, díky malým nárokům na prostor. Jsou vhodné spíše pro vstup do komory, na půdu, WC nebo jiných podobných místností.
  • Atypické – tyto dveře se liší vzhledem, mohou být například sešikmené a jsou vhodné do podkrovních bytů. Mezi atypické patří i dveře, které mají každou stranu v jiné barvě, nebo je jejich součástí vchod pro domácího mazlíčka.

Vchodové

Vchodové dveře plní kromě jiné také bezpečnostní funkci. Vchodové dveře se zejména u nových domů slaďují do stylu a barvy oken a vybírají se tak velmi často právě podle vzhledu a samozřejmě i rozpočtu. Při výběru vchodových dveří je velmi důležitý výrobní materiál.

Vchodové dveře mohou být vyrobeny z plastu, dřeva, hliníku nebo oceli.

  • Plast – jedná se o nejvíce oblíbený materiál, jehož největší výhodou je cenová dostupnost, což oceníte zejména v případě, kdy kupujete dveře společně se všemi okny. Výhodou PVC jsou i dobré izolační vlastnosti. Plastové dveře jsou poměrně odolné, nijak jim nevadí ani vlhkost. Pokud jsou však dveře vystaveny náročným povětrnostním podmínkám, může dojít k jejich postupné deformaci. PVC je bezúdržbový materiál.
  • Dřevo – druhá nejčastější varianta, kterou volí zejména milovníci přírodních materiálů. Dřevěné dveře plni docela obstojně bezpečnostní funkci, je však nutné zvolit opravdu kvalitní dřevo. U méně kvalitního materiálu může dojít k popraskání či jinému mechanickému poškození. Nevýhodu dřeva je i náročná údržba, tento materiál je třeba chránit před nepříznivým vlivem počasí a vlhkostí.
  • Hliník – tento materiál není tolik typický, jedná se o dražší možnost. Hliníkové dveře jsou však velmi pevné a odolné a velmi dobře tak plní bezpečnostní funkci. U hliníkových dveří se nemusíte bát, že vlivem počasí změní svůj tvar a výhodou je i jejich nulová údržba.
  • Ocel – tento materiál patří k levnějším a volit ho budou ti, kdo upřednostňují moderní styl. Nevýhodou tohoto materiálu je náchylnost k rezavění a stejně jako dřevo je nutné o ocel patřičně pečovat. Tyto dveře je tedy nutné čas od času natřít nátěrem, který se postará o jejich delší životnost. Ocelové dveře mají stejně jako dveře dřevěné horší izolační vlastnosti.

Vzhled

Vzhled dveří je pochopitelně velmi důležité. Interiérové dveře se velmi často slaďují s barvou a materiálem podlahy. Druhou možností je sladit dveře s nábytkem. Do interiéru můžete zvolit klasické dveře nebo dveře posuvné, které zajíždějí do pouzdra.

Povrchová úprava – vzhled dveří může ovlivnit také povrchová úprava. V mnoha interiérových studiích můžete zvolit povrchovou úpravu podle svého vkusu. Nejlevnější zpravidla bývají různé fólie, o něco dražší je odolnější laminát. K nejdražším patří přírodní dýha nebo vysoce kvalitní lak. Kromě této úpravy lze vybírat i barevné provedení.

Kvalita dveří

Kvalitu a stabilitu dveří určuje složení struktury:

  • Voštinové jádro – dveře s voštinovým jádrem jsou velmi lehké, ale také odolné a zvládnou i vysoké plošné zatížení.
  • Odlehčená výplň z dřevotřísky – tato struktura zajišťuje větší zvukovou izolaci a dobrou stabilitu.
  • Výplň z dřevotřísky – pro tyto dveře je typické velmi dobré odzvučení a jsou vhodné zejména v bytových domech.

Zámek

Nedílnou součástí dveří je i zámek. Ten může mít několik podob.
V případě interiérových dveří se jedná o zámek:

  • Dózický – zámek BB, který odemknete standardním vylisovaným klíčem
  • Vložkový – zámek PZ, vhodný pro cylindrickou vložku
  • WC – zámek WC, zámek lze z jedné strany odjistit, používá se u dveří WC, koupelen nebo třeba šatny

Více možností nabízí dveře vchodové, zde se běžně využívají vícenásobné nebo vícebodové zámky. Běžnou součástí dveří jsou závory nebo otočné háky. Oblíbené jsou i elektrické a chytré zámky. V případě vchodových dveří můžete zvolit takový zámek, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Značka

Dveře je vhodné vybírat ve specializovaných prodejnách, kde si můžete jednotlivé výrobky prohlédnout a vybrat barevné provedení. Jednotlivých výrobců je obrovské množství, jmenovat můžeme například Erkado, WDS, Dre, Oknostyl, Masonite, WinDoor, Solodoor, Vasco Doors nebo Radex.

Cena

Cena dveří je variabilní. Dveře byste měli vybírat s reálnou představou, kolik budete moci do tohoto výrobku investovat. Na základě vašich představ pak zpravidla vyberete ideální podobu. Cena interiérových dveří může být v rozmezí 600 – 10 a více tisíc Kč. Vchodové dveře začínají na cca 3 000 Kč, ale stát mohou i více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny dveří

Otázky a odpovědi

Jaké bezpečnostní prvky mohou mít vchodové dveře?

Pokud chcete opravdu pevné dveře, nemělo by být jejich součástí okno, které lze snadno rozbít. Důležitá je i kvalita pantů, kromě běžných lze koupit dveře doplněné o vysoce pevné panty, které jsou odolné vůči nárazům. Mezi bezpečnostní prvky patří i protipožární funkce. U vchodových dveří se rozlišuje také bezpečnostní třída, která je v rozmezí 1 – 5. Nejčastěji jsou k dostání dveře s bezpečnostní třídou 3 – 4.

Jakou podobu mohou mít interiérové dveře?

Dveře se dělí podle konstrukce na rámové, sendvičové nebo masivní. Základem rámových dveří je rám, do kterého jsou vloženy plné nebo skleněné desky. Součástí dveří však nejsou zasklívací lišty, vzhledově tak dveře působí čistým dojmem.

Sendvičové dveře jsou tvořeny rámem, výplní, MDF deskou a povrchovou fólií. Jedná se o nejoblíbenější podobu interiérových dveří. Masivní dveře jsou lepené z lamel nebo panelů. Výrobním materiálem je masivní dřevo.

Jaké další funkce mohou dveře nabídnout?

Zejména do garáže nebo kotelny se umísťují protipožární dveře. Kromě nich lze koupit také zvukotěsné dveře.

Závěr

Dveře patří k základnímu vybavení domácnosti. U dveří ať už vchodových vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat vzhled a cena. Zejména u vchodových dveří je však vhodné znát přednosti a zápory jednotlivých materiálů. Dveře byste měli vždy vybírat ve specializované prodejně, kde vám s výběrem pomohou kvalifikovaní pracovníci.

Dveře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Siko.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.sepos.cz, www.wikipedia.org, www.nejstavebniny.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za mě Solodoor vyhráli – máme půl roku a jsme naprosto spokojení.

  2. OBJEDNALA JSEM JSI DVEŘE U FIRMY OK DVEŘE ŘEKLY MI ŽE DODOCÍ LHUTA JE 4 AŽ 6 TÝDNÚ ČEKALA JSEM SKORO 10 TÝDNÚ, KDYŽ VOLÁTE NEZVEDAJÍ TELEFON NEKOMUNIKJÍ. PODAŘILO SE MI TO 2X A SAMÉ VÝMLUVY. TECHNIK PAN NOVOTNÝ KTERÝ JE ŠIKOVNÝ A SE VŠIM PORADÍ JIM ZACHRANUJE JAK SE ŘÍKÁ ZADEK. MONTÁŽ PANA NOVOTNÝHO JE SKVĚLÁ

  3. Take s ERKADO mela jsem dobry zkušenosti. Všechno mne vysvětlily, poradili s výborem a ta komunikace byla naprosto výborná. Dobra cena a kvalita zboží na úrovně.

  4. Měla jsem vybrat nějaké vhodné dveře, tak jsem nakonec zvolila od značky Erkado. Moc mi s tím pomohl váš článek.

  5. Existuje nějaká formální nebo neformální „norma“ na tloušťku dveří? Zatím jsem u interierových dveří narazil jen na tloušťku 40 mm. Tento údaj se u nabídek dveří nikde neuvádí, přitom je velice důležitý při nákupu kování, konkrétně pro určení délky hranolu ke klikám nebo uzávěru WC.

  6. Vaše informace mi hodně pomohli s výběrem. Děkuji, Jindra.

Přidat komentář

Recenzer
Logo