Akumulační kamna

Každý, kdo plánuje stavbu domu, musí řešit otázku, jakým způsobem bude obydlí vytápět. Topení je však také častým tématem u majitelů rodinných domů nebo bytů, kde je již vytápění nevyhovující a majitelé tak řeší, jak vytápění zefektivnit.

Jedním z možných řešení mohou být akumulační kamna. Tato kamna jsou k dostání v elektrické podobě, ti, kdo upřednostňují vytápění tuhými palivy, mohou vybírat mezi některými krbovými kamny, popřípadě nechat navrhnout a postavit kamna na míru z přírodních materiálů.

Porovnat ceny akumulačních kamen

Typy

Vybírat můžete mezi dvěma typy akumulačních kamen. První fungují pomocí elektrické energie, druhé umožňují topit tuhým palivem.

Elektrická akumulační kamna

Jedná se o přímotopy, které obsahují speciální cihly. Ty jsou schopné nashromáždit velké množství tepla a následně ho postupně předávat do místnosti. Kamna teplo vyrábějí hlavně v noci, kdy je elektřina levnější, díky tomu se jedná o ekonomicky výhodné řešení vytápění. Vybírat můžete mezi dvěma konstrukčně rozdílnými typy, a to dynamickými a statickými.

Ani tyto přímotopy nejsou schopné vytopit celý byt nebo dům. V případě, že chcete vytápět pouze s jejich pomocí, musíte počítat s tím, že do každé místnosti bude třeba pořídit jeden přímotop.

Výhodou těchto přímotopů je snadná montáž, možnost využití levného tarifu a nulová údržba. Nevýhodou jsou zejména vyšší pořizovací náklady a vzhledem k výplni kamen také velká hmotnost a rozměr.

Dynamická akumulační kamna

Součástí kamen je ventilátor zajišťující proudění vzduchu. Dynamická kamna jsou dále vybavena programovatelným termostatem, který umožňuje regulovat teplotu.

Další možností jsou plochá dynamická akumulační kamna, která fungují na stejném principu, jsou však menší a mají nižší hmotnost.

Statická akumulační kamna

V tomto případě nemáte k dispozici ventilátor a často ani termostat. Vzhledem k absenci ventilátoru nemohou kamna rozvádět teplo do místnosti. Oproti dynamickým kamnům jsou menší, méně výkonné a nižší je také jejich pořizovací cena.

Akumulační kamna na dřevo

Akumulační kamna na dřevo by měla vytápět váš dům, aniž byste do nich museli během dne přikládat. V kamnech tak můžete ráno nebo večer udělat velký oheň a kamna by měla hřát dalších 12 – 24 hodin. Aby kamna na tomto principu fungovala, musí mít dobře udělané ohniště.

V akumulačních kamnech není součásti ohniště rošt, toto ohniště má sekundární přívody vzduchu. Výzkumy prokázaly, že dřevo potřebuje pro dobré hoření přívod vzduchu shora, spodní proudění vzduchu je spíše na škodu, protože v tomto případě dřevo ochlazuje.

Součástí akumulačních kamen nebo krbové vložky je akumulační hmota. Ta do sebe teplo nasaje a postupně je uvolňuje do prostoru. Výhodou tohoto principu je již zmíněné méně časté přikládání a menší prašnost. Při vytápění nedochází k vysušování ani přepalování vzduchu.

Tento způsob vytápění nevadí ani alergikům a je vhodný zejména do dřevostaveb a nízkoenergetických domů. K nevýhodám patří vyšší pořizovací náklady, větší obestavba kamen a složitější vytápění vzdálených místností.

Pokud chcete teplovzdušně vytápět celý dům, bude pro vás vhodnější pořídit teplovzdušná akumulační kamna. Ty jsou díky rozvodům schopná efektivně vytopit i vzdálenější místnosti a není nutné realizovat ani nijak mohutnou obezdívku, což ve své podstatě sníží náklady na pořízení.

I tato varianta má však své nevýhody, ke kterým patří vysušování vzduchu a více prašné prostředí, které je nevhodné zejména pro astmatiky.

zpět k obsahu ↑

Výkon

Aby byla akumulační kamna dostatečně účinná, musí disponovat velkým výkonem. Obecně se uvádí, že 1kW kamen vytopí 10 – 15 m3. Pro výpočet výkonu je třeba nejprve vypočítat objem místnosti, pomocí vzorce: objem = délka x šířka x výška. Celkový objem pak vydělíte číslem 15 nebo 10.

Jako příklad můžeme uvést místnost o rozměrech 4,7 x 3,5 x 2, 2, objem této místnosti je 36,19 m3

 • Objem 36,19 /15 = 2,4kW
 • Objem 36,19/10 = 3,6 kW

Což znamená, že budete potřebovat kamna o výkonu 2,4 nebo 3,6 kW.

Statická kamna disponují výkonem v rozmezí 1 – 3 kW a jsou vhodná do místnosti o objemu 15 – 45 m3.
Dynamická kamna mohou mít výkon 2 – 7 kW, což odpovídá velikosti místnosti 30 – 150 m3.

Plochá dynamická kamna mají výkon 1,2 – 4,8 kW a hodí se do místnosti o objemu 18 – 72 m3.

Přestože je možné pomocí výpočtu výkon vypočítat, je třeba počítat z možnými tepelnými ztrátami. Díky nim je vhodné upřednostnit výkonnější kamna, ideálně se však před nákupem poraďte s odborníkem, který vám s výběrem pomůže.

zpět k obsahu ↑

Značka

Vybrat vhodná akumulační kamna nemusí být jednoduché, určitě je však vhodné spolehnout se v první řadě na kvalifikované výrobce. Zejména díky internetu můžete využít možnost položit jednotlivým výrobcům dotaz, ohledně vhodného výrobku pro vaše potřeby.

Toto poradenství je velmi užitečné, často se dozvíte i konečnou cenu kamen včetně příslušenství. Tato skutečnost je výhodná pro obě možnosti vytápění.

Akumulační krbová kamna na elektřinu nabízí například EMKO, AEG, Technotherm, Dimplex, Auret a další. A v případě vytápění dřevem můžete vybírat mimo jiné ze značek Hein, Nordpeis, Romotop nebo Nordica.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena je v tomto případě zavádějící. Můžeme přiblížit ceny jednotlivých výrobků, avšak u akumulačních kamen je nutné myslet na to, že jeden přímotop nedokáže vytopit celý dům nebo byt.

Budete tedy muset koupit různě velká kamna do každé místnosti. V případě topení pomoci dřeva pak musíte připočítat náklady na příslušenství a obezdívku.

Obecně se snad dá říci, že akumulační kamna na elektřinu stojí v rozmezí cca 10 – 45 000 Kč. Záleží především na typu, výkonu a velikosti jednotlivých výrobků. V případě krbových kamen pak ceny začínají na cca 40 000 Kč a mohou přesáhnout i 100 000 Kč.

Porovnat ceny akumulačních kamen

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Kam je vhodné akumulační kamna pořídit?

Akumulační kamna jsou vhodná do starších domů, kde je nevyhovující způsob vytápění. Výhoda kamen může být i to, že do každé místnosti potřebujete jeden přímotop.

Lze jimi tedy řešit vytápění různých půdních nástaveb nebo mohou být umístěna v přístavbách. Vhodná jsou také pro lokální vytápění. Kamna, která spalují dřevo, jsou nejvhodnější pro menší dřevěné domy nebo ekologické bydlení.

Co je akumulační jádro?

V akumulačním jádru je naakumulované teplo, kterým je možné postupně místnosti vytápět. Je tvořeno speciálními cihlami a tepelnou izolací.

Jaké typy akumulačních topidel na dřevo je možné pořídit?

Akumulační kamna jsou k dostání ve třech variantách. První skupinu tvoří akumulační krby, které svým vzhledem připomínají klasický krb. Sálání teplého vzduchu je u těchto topidel v rozmezí 6 – 10 hodin.

Akumulační kamna vyžadují větší obezdívku, díky které mohou sálat až 24 hodin. Kombinovaná topidla pak nabízejí výhody obou předešlých typů, co se týká akumulace a sálání.

K další výhodě pak patří rychlost ohřevu vzduchu. Často jsou navíc doplněny o žaluzie, které můžete otevřít. Tímto způsobem do místnosti naženete teplý vzduch ještě rychleji.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Akumulační kamna vybírejte v závislosti na tepelné ztráty místnosti. Výkon, kterým by kamna měla disponovat, vám pomůže vypočítat odborník, který zohlední právě množství tepelných ztrát.

Také instalaci byste měli přenechat odborníkovi. Také s výběrem akumulačních kamen nebo krbové vložky by vám měl pomoci topenář. Ten vám poradí také s materiálem obezdívky.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Stanislav Ptacek 16.2.2021 v 11:33

  Chtěl bych vědět , jeslí me bere moc proudu ,když mám halogenové topení a denne je zapnu na šest hodin .Usetrim na proudu Prosím ?
  Můžete mi prosím odpovědět ? Děkuji Stanislav Ptáček

 2. Reagovat
  Aneta 2.6.2021 v 20:25

  Super napsaný článek! :)

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz