Sportovní sluchátka

Sluchátka na sport je nutné vybírat podle typu sportu, kterému se budete věnovat. Sportovní sluchátka musí v uchu perfektně sedět, a při používání vás nijak nebudou omezovat v pohybu. Nejdůležitější je však dostatečná odolnost vůči vniknutí vody nebo třeba potu. Sportovní sluchátka mívají různé funkce, které souvisí s komfortem používání. Důležitý je i jejich vzhled. Kvalitu a spolehlivost pak zaručí ověřený výrobce, ale svůj podíl má i pořizovací cena.

Porovnat ceny sluchátek

Nejlepší sportovní sluchátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intezze CORE 94 % 1 161 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Niceboy Hive Bones 2 89 % 1 936 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Energy Sistem Earphones Sport 2 85 % 299 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Koss KSC32 83 % 119 Kč Zobrazit Datart.cz
5. JVC HA-EB75 79 % 192 Kč Zobrazit Euroking.cz

Typy

Sportovní sluchátka mají více podob. Do několika skupin je lze rozdělit podle typu sportu, kterému se budete věnovat. Jiné požadavky na sluchátka mají návštěvníci posilovny, jiné ti, kteří je nosí při běhu.

Sluchátka do uší

Jedná se o velmi oblíbená a lehká sluchátka, která jsou ideální při běhání, jízdě na kolečkových bruslích atd. Sluchátka do uší se dále dělí na 2 typy. Volit budete mezi peckovými nebo špuntovými sluchátky. Každý typ se používá trochu jiným způsobem, což ovlivňuje jeho vlastnosti. Obě podoby pak najdete ve všech cenových relacích.

  • Špunty – sluchátka je možné umístit do zvukovodu. Sluchátka nabízí vysokou tlumivost a dobrou izolaci. Nevýhodou je, že velikostně nemusí každému vyhovovat, proto je lepší vybírat sluchátka s možností výběru velikosti nástavce. U nich budete mít větší jistotu, že vám dobře padnou a jejich používání bude pohodlné.
  • Pecky – mají polootevřenou konstrukci, vkládají se před zvukovod a tlumení okolních zvuků je tak o něco horší. Díky této vlastnosti však budete lépe vědět, co se děje ve vašem okolí. To se bude hodit především při jejich používání na veřejných místech. Nevýhodou některých sluchátek je skutečnost, že mohou snadněji vypadávat a jejich delší používání nebude tolik komfortní.

Sluchátka přes hlavu

Sluchátka, která je možné nasadit na hlavu, jsou robustnější a vhodná spíše do posilovny nebo při méně dynamických sportech. Lépe vyhovovat budou všem, kterým je nepříjemné vkládat sluchátka do uší. Obecně se tato sluchátka vyznačují lepším podáním basů a celkově lepší kvalitou zvuku. Nabízí rovněž vyšší tlumení okolního zvuku. I tyto modely najdete ve všech cenových relacích.

Také sluchátka přes hlavu najdete ve dvojím provedení.

  • Sluchátka na uši – tzv. supraaurální sluchátka jsou položena na ušních boltcích. Mají lehčí konstrukci a nižší izolační schopnosti. Při sportu však mohou padat a nejsou ani tolik pohodlné.
  • Sluchátka přes uši – tzv. circumaurální sluchátka obepínají celé ucho. Konstrukce je uzavřená a tlumení okolních zvuků na vysoké úrovni. Jejich nevýhodou je robustní konstrukce a vyšší hmotnost.

Sluchátka za uši

Tyto sluchátka jsou pro sport ideální a v současnosti se jedná o nejoblíbenější podobu sportovních sluchátek. K dostání jsou v provedení True Wireless i spojená kabelem. Jejich součástí je i týlní most nebo klip, tyto části vám zaručí, že sluchátka budou spolehlivě držet na svém místě. Koupit j e můžete i drátové i bezdrátové podobě. Sluchátka poskytují částečnou izolaci, budete mít tedy přehled o tom, co se děje ve vašem okolí.

Sluchátka na lícní kosti

Bone Conduction sluchátka na lícní kosti jsou nejmodernější podobou sportovních sluchátek. Jejich největší předností je dokonalí design a větší množství funkcí. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Hudba je do uší pouštěna díky vibracím lícních kostí, sluchátka tak budou vyhovovat všem, kteří si neradi strkají sluchátka do uší.

Odolnost

U sportovních sluchátek je kladen největší důraz na odolnost. Dvojnásobně to platí u sluchátek do bazénu. Sportovní sluchátka by však měla umožnit používání v dešti a vadit jim nesmí ani pot. Proto je u sportovních sluchátek uveden stupeň krytí IPxY. Písmeno x označuje odolnost proti vniknutí těles a standardně nebývá vyplněno. Důležitá je hodnota Y, což je odolnost vůči vodě.

Odolnost proti potu poskytují sluchátka IPx4, tato odolnost je považována za minimum. Nejkvalitnější sluchátka mají odolnost IPx8, což je trvalá ochrana vůči vodě při ponoření.

Konstrukce

Také u sportovních sluchátek se rozlišuje otevřená a uzavřená konstrukce

  • Otevřená konstrukce – sluchátka s otevřenou konstrukcí nabízí věrnější reprodukci zvuku a menší míru zkreslení. Otevřená konstrukce je však propustnější a při hlasitějším poslechu můžete rušit svoje okolí.
  • Uzavřená konstrukce – sluchátka nepropouští ruch okolí a ani váš poslech nebude nijak obtěžující. Sluchátka s uzavřenou konstrukcí nejsou příliš vhodná do terénu, protože nebudete mít přehled o tom, co se kolem vás děje. Tato sluchátka tak volte spíše do posilovny atd.

Připojení

Sportovní sluchátka mohou být drátová i bezdrátová. U sportovních verzí je preferovanější bezdrátové připojení, které je bezesporu praktičtější. Jeho nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

  • Bezdrátová sluchátka – sluchátka využívají Bluetooth technologii. Při používání vás nebude nijak omezovat drát. Bezdrátová sluchátka lze koupit v provedení True Wireless, ale vhodnější jsou sluchátka s kabelem. Ten obě sluchátka spojuje a nemůže se vám stát, že dojde ke ztrátě jednoho náušníku.
  • Drátová sluchátka – tato sluchátka jsou levnější a vyznačují se větší spolehlivostí. V jejich případě nebude řešit případnou ztrátu signálu. Na druhou stranu jsou i méně pohodlná a dlouhý kabel vám může při sportu překážet.

Zvuk

Podstatným parametrem je zvuk sportovních sluchátek. V souvislosti se zvukem se udávají následující parametry:

  • Frekvenční rozsah – uvádí se Hz a určuje, v jakých frekvencích budou sluchátka hrát. Standardně je frekvenční rozsah od 10 Hz – 30 kHz. Koupit můžete i sluchátka s větším frekvenčním rozsahem. Za kvalitní jsou považována sluchátka s frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 kHz.
  • Impedance – je údaj, který určuje elektronický odpor měničů. Impedance tedy ovlivňuje hlasitost a kvalitu zvuku. Zde platí pravidlo, čím je hodnota impedance nižší, tím hlasitěji, ale také méně kvalitně budou sluchátka hrát. Obvyklá hodnota impedance je okolo 32 ohmů.
  • Citlivost – parametr vyjádřený v dB určuje hodnotu akustického tlaku. Citlivost rovněž ovlivňuje hlasitost.

Funkce

Sportovní sluchátka nabízí několik praktických funkcí. Některé funkce najdete i u levných sluchátek, jiné jsou spíše výsadou dražších variant.

  • NFC – funkce snadného připojení k přehrávacímu zařízení. Ke spárování stačí přiložit přehrávač a sluchátka k sobě.
  • ANC – je technologie potlačení hluku. Funkce vám zajistí lepší poslech hudby.
  • Ovládání hlasitosti – základní funkce, kterou by měly nabídnout všechny modely.
  • Výměnné náušníky – mnoho špuntových sluchátek umožňuje vybrat požadovanou velikost nástavců.
  • Mikrofon – součástí sluchátek může být zabudovaný mikrofon. Ten vám umožní přijímat telefonní hovory.
  • Podpora AAC a AptX kodeků – funkci nabízí dražší Bluetooth sluchátka a užít si díky ní můžete lepší kvalitu zvuku.
  • Odnímatelný kabel – sluchátka můžete používat drátově i bezdrátově.
  • Hlasový asistent – podpora halového asistenta umožní sluchátka ovládat hlasem.

Značka

Sportovní sluchátka mají mnoho podob a na trhu jsou zastoupena těmi největšími výrobci. Oblíbená jsou sluchátka Philips, Sleepphones, Bose, Adidas, Niceboy a mnoha jiných.

Cena

Sportovní sluchátka lze pořídit za méně než 500 Kč, ale i za více než 5 000 Kč. Záleží na tom, kolik jste ochotni do sluchátek investovat. Dražší sluchátka jsou kvalitnější, odolnější a nabídnou vám mnohem lepší zvuk a větší počet funkcí.

Porovnat ceny sluchátek

Otázky a odpovědi

Jak vybírat sluchátka podle druhu sportu?

Sportovní sluchátka je možné vybírat podle druhu sportu, ale důležité je i vaše pohodlí. Někteří nesnesou sluchátka v uších a i při běhu tak budou muset sáhnout po robustnějších sluchátcích. Obecně se však doporučuje používat při běhu co možná nejlehčí sluchátka, která nebudou úplně tlumit okolní ruch. Díky tomu bude váš pohyb bezpečnější a budete mít možnost reagovat na různé situace.

Do posilovny jsou naopak vhodnější sluchátka s hlavovým mostem. Ta dobře drží, jsou dostatečně pohodlná a nabízí velmi dobrou izolaci okolního hluku. Při cvičení nebude ničím rušení.

Plavat můžete se sluchátky s vysokým stupněm voděodolnosti. Ideální jsou lehká sluchátka s kliky, která při pobytu v bazénu neztratíte. Součástí těchto sluchátek může být i MP3 přehrávač.

Z jakého materiálu se vyrábí náušníky?

Na výrobu náušníků se nejčastěji používá textil, plast nebo kůže. Textilní náušníky velmi dobře sají pot, ale po tréninku je vhodné nechat je řádně vyschnout. Mohly by totiž začít smrdět. Kožené náušníky jsou méně časté a u sportovních sluchátek spíše nevhodné. Za nekvalitní jsou považovány i náušníky z koženky. Tento materiál je náchylný k praskání a navíc se vám v nich budou více potit uši. Plastové náušníky jsou odolné a dobře se čistí.

Jaké příslušenství se může hodit?

Samostatná sluchátka bez přehrávače vám budou k ničemu. K poslechu se nejčastěji používá mobilní telefon. Aby vám během sportovní aktivity nevypadl, je vhodné nosit he ve speciálním pouzdře na běhání. To můžete upevnit okolo pasu nebo třeba na paži.

Závěr

Sluchátka neodmyslitelně patří ke každodennímu životu mnoha lidí. Stejně tak je stále populárnější sport a pohyb vůbec. U sportovních sluchátek je kladen velký důraz na odolnost a vzhled. Při jejich výběru rovněž přihlédněte k typu sportu, který hodláte provozovat. Mezi nejoblíbenější patří malá sluchátka tzv. pecky nebo špunty. Lepší stabilitu nabízí moderní sluchátka za uši. Kvalitní sluchátka koupíte od předních výrobců, přičemž se vyplatí vybírat modely s vyšší pořizovací cenou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já ráda běhám, ale sluchátka do uší mi jednoduše vadí. Měla jsem obrovskou radost, když jsem objevila SleepPhones Wireless Fleece. Parádní čelenka, která vám umožňuje poslouchat hudbu, co víc si přát.

  2. Nedávno jsem si koupil Energy Sistem Earphones Sport 2 a upřímně jsem čekal něco lepšího. Přestože mi byla tato sluchátka doporučena, byla docela zklamáním, protože jsem se domníval, že budou mít docela jiný zvuk. Takhle to bylo hodně pod průměrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo