Snowscoot

Snowscoot je poměrně nové vozítko, na kterém se můžete prohánět zasněženou krajinou. Tato sněhová koloběžka je jakousi kombinací skateboardu, snowboardu a klasické koloběžky. Díky snowscoot dostanou zimní radovánky nový směr a vy si budete moci užívat zábavu na sjezdovkách i jinde.

Snowscoot je dopravní prostředek, který je tvořen robustní konstrukcí, jakou znáte u běžných koloběžek. Další část tvoří stojná deska a v přímém kontaktu se sněhem jsou dvě skluznice. Při jízdě budete stát na prkně snožmo a sněžnou koloběžku budete ovládat pouhým přenášením váhy na hrany. Na trhu jsou snowscoot rozděleny podle úrovně jezdce. S nároky jezdce se mění vzhled, výrobní materiál, možnosti i cena.

Porovnat ceny snowscoot

Typy

V obchodech narazíte na několik podob snowscootů. Některé jsou zaměřeny na freeride jízdu, jiné jsou určeny milovníkům freestylu.

  • Freeride – vozítka mají delší zadní stavbu rámu, což umožňuje posunout těžiště k jeho zadní části. Tuto možnost nejvíce využijete při jízdě prašanem. Úhel hlavové trubky vám umožní snowscoot snáze ovládat ve vysoké rychlosti.
  • Freestyle – horní rámová trubka je konstruována tak, aby bylo možné provádět různé triky a akrobatické kousky. Zadní část je kratší, což se odráží na lepší manévrovatelnosti a snadnějšímu zvládnutí triků. Úhle hlavové trubky vám pak umožní snowscoot snáze ovládat v nižší rychlosti.

Konstrukce

Snowscoot je na trhu novinkou, první model byl představen až v roce 1990. Konstrukce je tvořena řídítky a nosnou částí, která spojuje přední část označenou jako frontboard a zadní část backboard. Pomocí řídítek je možné ovládat pouze přední část, zadní část je nepohyblivá. Ovládat ji můžete stejně jako snowboard nebo lyže přes hrany. Nohy jsou napevno uchyceny ve speciálních smyčkách, které se mohou v případě pádu samy uvolnit.

Materiál

Snowscoot musí být odolný, ale také lehký, aby s ním bylo možné co nejsnáze manipulovat. Z tohoto důvodu je konstrukce vyrobena převážně z hliníku. Tento materiál se používá u levnějších modelů, které potěší méně náročné uživatele. Odolnější koloběžky mohou mít konstrukci ocelovou, v jejich případě však musíte počítat s vyšší hmotností.

Lyže levnějších variant bývají vyrobeny z plastu, v případě dražšího provedení je konstrukce lyže tvořena dřevěným jádrem s karbonovými výztuhami.

Možnosti

Aby bylo používání snowscootu co nejvíce komfortní, můžete se zaměřit i na různé prvky, které jednotlivé modely nabízí.

  • Protiskluzové polstrované rukojeti – postarají se, aby byl váš úchop pevný v každé situaci.
  • Skládací konstrukce – koloběžky na sníh se skládací konstrukcí budete snáze přenášet.
  • Nastavitelná řídítka – umožní vám nastavit výšku v několika úrovních.
  • Nosnost – při výběru si všímejte i uvedené maximální nosnosti. Ta může být v případě vysoce kvalitních sněžných koloběžek až 150 kg.
  • Zdvojená konstrukce – díky zdvojené konstrukci zvládne snowscoot i extrémní přetížení v oblouku.
  • Odpružená vidlice – jízdu v terénu si více vychutnáte díky odpružené vidlici.

Značka

Na českém trhu není výběr snowscootů v současnosti nijak velký. Tyto sněžné koloběžky jsou zastoupeny pouze značkou ASP, SnowBaaR a Eretic. Alternativou jsou pak dětské koloběžky, které najdete pod označením snowkick. Tato vozítka jsou na českém trhu zastoupena značkou Stiga.

Cena

Cena snowscootů se pohybuje v rozmezí 10 – 40 000 Kč. Levnější sněžné koloběžky jsou určeny dětem, za pravý snowscoot zaplatíte od 10 – 15 000 Kč, snowkick pak vyjde na cca 2 – 3 000 Kč. Cenový rozdíl souvisí s výrobcem, provedením i použitými materiály.

Porovnat ceny snowscoot

Otázky a odpovědi

Pro koho je snowscoot vhodný?

Sněhová koloběžka potěší každého, kdo si chce užít netradiční a často i velmi adrenalinovou zábavu na sněhu. Na snowscoot můžete jet poměrně vysokou rychlostí, což potěší i zkušenější snowboardisty ale i milovníky zimních radovánek.

Jaký je rozdíl mezi snowscoot a snowkick?

Snowkick je označení pro jednoduší dětskou sněžnou koloběžku. Představit si ji můžete jako spojení koloběžky a snowboardu. Na výrobu snowkick se používají lehké, ale odolné materiály, konstrukce je většinou vyrobena z hliníku, na výrobu skluznice se používá odolný plast. Tyto koloběžky jsou k dostání v mnoha podobách a vyzkoušet je mohou děti od cca 5 let věku.

Kde všude je možné snowscooting provozovat?

Snowscoot je možné vyzkoušet na upravených sjezdovkách, užít si však můžete i divokou jízdu v hlubokém sněhu, ale vyzkoušet ho můžete i ve sněžných parcích. Zde můžete provádět různé skoky, triky či akrobacii.

Závěr

Snowscooty vám umožní zažít nevšední zimní zábavu na upravených sjezdovkách, ale i v hlubokém prašanu. Tento dopravní prostředek je kombinací snowboardu a koloběžky a známý je i pod označením koloběžka na sníh. Jízdu na sněžné koloběžce si mohou vyzkoušet děti i dospělí, každé věkové kategorii je však určen trochu jiný typ vozítka.

Jízda na snowscootech je trochu náročnější, vozítko bude vhodné zejména pro ty, kteří již mají nějaké zkušenosti s lyžemi nebo snowboardem. Myslet byste měli i na svoje bezpečí a před jízdou byste se měli vybavit adekvátními bezpečnostními pomůckami. Tou nejdůležitější je bezesporu ochranná přilba, hodit se mohou brýle i rukavice.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já sem to poprvé vyzkoušel s kamarády na horách v zahraničí a musím uznat, že je to super vozítko. Neváhal jsem a hned jsem si objednal Snow SKI ERETIC Snow Scoot Slope, je to fakt naprostá bomba. Jen tedy na začátku bylo docela náročné se na tom udržet, ale jinak parádní jízda.

Přidat komentář

Recenzer
Logo