Vertikutátory

Vertikutátory jsou stroje určené k provzdušnění a pročištění trávníku. Při tomto provzdušňování se zbavíte nečistot, mechu a dojde k narušení vrchní vrstvy půdy, díky tomu se do ní lépe dostává vláha i živiny.

Tráva je po takovémto ošetření řidší, někdy je tak vhodné trávu dosít a dohnojit. Správná vertikutace se provádí do kříže v pravidelných pásech, tak aby byla půda provzdušněná v obou směrech. Po verikutaci nevypadá trávník nijak vábně, je ho třeba přihnojit a na krásnou trávu si počkat cca 2 – 3 týdny.

Součástí vertikutátoru je horizontální válec, ve kterém se nachází nožíky. Ty trávník prořezávají. Chod stroje zajišťuje elektrický nebo benzínový motor. Při výběru stroje se zaměřte na jednoduché ovládání, plynulé nastavení hloubky, důležitá je i velikost koše i výkon.

Porovnat ceny vertikutátorů

Typy

Vertikutátory můžete vybírat ze dvou typů, k dostání je v elektrické, akumulátorové a benzínové podobě. Elektrické vertikutátory nedosáhnou takového výkonu jako benzínové stroje.

Elektrický

Je vhodný na menší a méně členit pozemky. Mezi přednosti elektrických patří menší rozměr, nižší hmotnost, nejčastěji do 10 kg a tichý chod. Elektrické typy nepotřebují žádnou údržbu. Nevýhodou je však přívodní kabel, který vám bude při práci překážet.

Benzínový

Je robustnější a využijete ho na ošetření větších ploch. Elektrické stroje mají větší rozměry, jsou robustnější a patří k hlučnějším. Díky své hmotnosti, která může být až 40 kg a výkonu motoru jsou nejvhodnější na ošetření tvrdých ploch. Vyžadují údržbu v podobě dolévání benzínu a oleje.

Akumulátorový

Tyto typy jsou vhodné do všech typů a velikostí zahrad. Při výběru zohledněte především čas, po kterou vydrží baterie. U větších zahrad se vyplatí pořídit baterii náhradní. Také tyto stroje patří mezi bezúdržbové.

Ruční

Nejlevnější a nejběžnější způsob představuje ruční provzdušnění. To je možné provádět klasicky hráběmi nebo za pomoci ručního vertikutátoru. I tento typ je vybaven ocelovým válcem s noži. Jeho výhodou je nízká cena, nulová údržba, snadné ovládání a díky malým rozměrům i skladnost.

zpět k obsahu ↑

Výkon motoru

Výkon motoru je z dán typem vertikutátoru. Jak jsme již zmínili, elektrické stroje se vyznačují menším výkonem, který je v rozmezí 1 300 – 1 800W.

Při výběru vhodného výkonu elektrického vertikutátoru se doporučuje řídit velikostí plochy trávníku, na plochu do 600 m² lze využít stroje s výkonem do 1 500 W, plochu do 800 m² můžete provzdušňovat se strojem o výkonu do 1 800 W.

Benzínové vertikutátory se vyznačují větším výkonem, který je nejčastěji v rozmezí 1 600 – 4 000 W a jsou doporučovány tam, kde je plocha o velikosti více než 800 m². Své uplatnění však mají i na menších prostorách.

zpět k obsahu ↑

Šířka záběru

Šířka záběru je parametr, který souvisí s velikostí stroje. Čím bude stroj větší, tím větší plochu budete moci na jedno projetí provzdušnit. V případě elektrických strojů je šířka menší, benzínové se pak vyznačují větší velikostí a tedy i větší šířkou záběru. Nejčastější je rozmezí od 30 do 45 cm.

zpět k obsahu ↑

Hloubka záběru a nastavení

Stejně jako můžete regulovat výšku sekačky na trávu, můžete upravovat nastavení výšky vertikutátoru. Levnější stroje umožňují nastavit výšku v několika stupních, ty kvalitnější disponují plynulým nastavením.

Aby vertikutátor pracovat správně, je třeba ho nejdříve dobře nastavit. Správné nastavení vychází z nejvyšší polohy, kterou jednotlivé modely umožnují. Jakmile dosáhnete nejvyšší polohy, můžete vertikutátor nastartovat a výšku snižovat tak, aby nedocházelo k jeho zarytí do země. Správně nastavený vertikutátor musíte lehce tlačit, stroj nesmí být tlačen válcem.

zpět k obsahu ↑

Válce

Vertikutátory mohou být vybaveny pevným a pohyblivým válcem. Pevný je vhodný pro trávníky, na kterých se nevyskytují kameny ani žádné pevné části, jako třeba zabudované závlahy. Pohyblivé nebo také flexi nože naopak na těchto místech využijete, aniž by došlo k jejich poškození nebo poškození jiných zařízení.

Trávu můžete pomocí vertikutátoru provzdušňovat a pročesávat. K tomuto účelu jsou některé stroje kromě klasického válce s noži doplněny o speciální válce s pružinkami. Používat je můžete i v průběhu roku. Tyto válce nenarušují půdu a jsou určené k průběžnému vyhrabávání trávy a travních zbytků. Pružinky by neměly při práci přicházet do kontaktu s hlínou, protože by to vedlo k jejich zničení.

V případě, že váš stroj disponuje pouze válcem s pružinkami, nejedná se o vertikutátor ale o provzdušňovač. Ten využijete pouze průběžnému vyhrabávání trávy. V ideálním případě je vhodné, pokud stroj umožňuje výměnu válců, díky tomu budete moci využit oba typy.

zpět k obsahu ↑

Počet nožů

Počet nožů je udáván jako parametr, který má vliv na kvalitu pročesávané trávy. Tento parametr však nebývá v mnoha případech u jednotlivých typů uváděn. Setkat se můžete s informací, že elektrické vertikutátory bývají osazeny 16 noži, v případě benzinových však na počet nožů ve většině případů nenarazíte.

Informace o počtu nožů by tak neměla být při výběru nijak zásadní a spíše je vhodné, dodržovat pro větší kvalitu trávy, doporučený postup.

zpět k obsahu ↑

Sběrný koš

Vertikutátory jsou doplněny o sběrný koš o velikosti v rozmezí 20 – 60 litrů. To jak velký koš využijete, záleží opět především na velikosti zahrady a kvalitě trávníků.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi oblíbené značky patří Fieldmann, VeGa, Hecht, Stiga, EINHELL, Ferrida nebo Powerplus.

zpět k obsahu ↑

Cena

K nejlevnějším patří obyčejné zahradnické hrábě, které koupíte do 500 Kč. V případě, že si chcete práci ulehčit, můžete vybírat mezi levnějšími a menšími elektrickými stroji, které koupíte v rozmezí 2 – 5 000 Kč. Majitelé větších pozemků upřednostní spíše benzínové stroje. Zde se cena pohybuje nejčastěji v rozmezí 5 – 12 000 Kč.

Porovnat ceny vertikutátorů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaká je správná hloubka vertikutace?

Hloubka se udává v rozmezí 1 – 4 milimetrů. V tomto ohledu se jednotlivý výrobci rozchází. Zatímco jedni udávají, že správná hloubka má být v rozmezí 1 – 2 mm a poznáte ji podle toho, že při práci budete vertikutátor tlačit.

Jiní zase udávají hloubku v rozmezí 2 – 4 mm, s tím že stroj se pohybuje pomocí válce a vaším úkolem je vertikutátor spíše přidržovat. Shodná je tak pouze informace o skutečnosti, že při vertikutaci má dojít k narušení horní vrstvy půdy.

Kdy se vertikutace provádí?

Ideální doba pro takovéto ošetření trávníku je brzké jaro a období před nástupem podzimu. Vertikutaci je vhodné dělat na mírně vlhkém trávníku. V případě, že bude prováděna za sucha, může dojít ke zničení trávníku i stroje. Naopak v případě mokré trávy může dojít k jejímu vytrhávání i s kořeny.

Jaký je rozdíl mezi vertikutátorem a vertikulátorem?

Žádný, vertikulátor je nesprávný, ale velmi zažitý název pro vertikutátor. Vertikulátor je tedy název pro zařízení, které neexistuje.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Jestliže chcete, aby byla vaše tráva, hustá a krásně zelená, je třeba ji věnovat potřebnou péči. S tou vám pomůže jakýkoliv typ vertikutátoru. Dříve se k tomuto účelu využívaly hrábě, dnes vám práci ulehčí stroje.

Ideální stroj by vám měl umožnit snadné nastavení výšky a jednoduché ovládání. Jestliže využijete i možnost občasného pročesávání, vybírejte mezi typy, které umožňují výměnu válce.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Matěj 20.5.2021 v 14:25

  Výborně napsaný článek o vertikutátoru.

 2. Reagovat
  Josef 17.7.2021 v 13:55

  Koupil jsem si nedávno na zahradu tento typ: Fieldmann FZV 2004-E a splnil moje očekávaní.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz