Step aerobic

Step aerobic je dnes druhou nejoblíbenější variantou aerobiku. Step aerobic představuje efektivnější aerobní aktivitu, kterou budete stejně jako u klasického aerobiku provozovat při hudbě. Step aerobik můžete cvičit pod dozorem vyškolených instruktorů, kteří vás naučí jednoduché choreografie, a zároveň vás během cvičení upozorní na možné nedostatky. Step aerobic si však můžete zacvičit i v pohodlí domova a to díky volně dostupných videím na YouTube.

Abyste mohli step aerobik vyzkoušet, budete potřebovat speciální step můstek, což není nic jiného než malý schodek, který vám umožní pohybovat se nahoru a dolů. Dražší step můstky mají několik praktických funkcí, jako třeba nastavitelná výška nebo protiskluzový povrch.

Výběr step aerobiku není nijak složitý. Jediné k čemu budete muset přihlédnout, je nosnost můstku, která z velké části určuje i jeho kvalitu. Důležitá je i velikost cvičební plochy. Čím je tato plocha větší, tím je používání step aerobiku pohodlnější. Velmi důležitá je i výška můstku.

Porovnat ceny step aerobic

Nejlepší step aerobic

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HMS AS002 100 % 733 Kč Zobrazit Fitham.cz
2. inSPORTline Aerobic step AS100 94 % 759 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. Master step UP 90 % 599 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. LiveUp Power step 90 % 985 Kč Zobrazit Mall.cz
5. SEDCO aerobic step 75 % 565 Kč Zobrazit Mall.cz

Nosnost

Nosnost je parametr, který souvisí s hmotností uživatele i životností step můstku. Nosnost step můstků je poměrně vysoká, nejvíce modelů má nosnost od 120 – 250 kg. Pokud však koupíte velmi levný můstek, může být jeho nosnost pouze do 100 kg, což není příliš ideální. Naopak profesionální můstky mohou mít nosnost více než 250 kg.

Velikost

Step můstky mají rozdílnou velikost tréninkové plochy. Nejmenší můstky mají šířku okolo 30 cm, ty nejširší nabízí plochu s velikostí až 70 cm. Délka se pak pohybuje nejčastěji v rozmezí 35 – 75 cm. Větší step můstky jsou sice dražší, ale jejich používání bude mnohem pohodlnější. Proto se doporučuje zvolit spíše větší step aerobic.

Výška

Další důležitou vlastností je výška step můstku. Levnější step můstky mají výšku pevně danou, ale většina výrobků umožňuje výšku v několika krocích nastavovat. Nejčastěji narazíte na step můstky s nastavitelnou výškou v rozmezí 15 – 25 cm, ale natrefit můžete pochopitelně i modely s větším rozsahem nastavení, a to v rozmezí 10 – 35 cm.

Materiál

Step můstky jsou vyrobeny v drtivé většině z velmi odolného plastu. Kvalitu materiálu určuje z velké části pořizovací cena, ale také kvalitní výrobce. Kvalitu step můstku můžete odvodit i z jeho hmotnosti. Step aerobic s vyšší hmotností jsou vyrobeny v kombinaci ABS a polypropylenu.

  • Hmotnost – obvykle se hmotnost step můstků pohybuje v rozmezí 3 – 7 kg. V největším zastoupení jsou můstky s hmotností 4 – 6 kg.

Možnosti

Step aerobik může být opatřen protiskluzovou úpravou povrchu nebo nastavitelnou výškou. Mnohé step můstky umožňují využívat obě tyto možnosti.

  • Nastavitelná výška – díky možnosti měnit výšku můžete měnit i intenzitu cvičení, nebo si jednoduše nastavíte výšku, která vám bude vyhovovat nejvíce.
  • Protiskluzový povrch – bezpečnostní funkce, která vám zajistí stabilitu v jakékoliv situaci.

Značka

Step můstky můžete koupit od několika známých výrobců, kteří se zaměřují na prodej sportovních potřeb. Zvolit můžete vzhled nebo barevné zpracování můstku. Výběr je opravdu velký a svůj step aerobic tak může mít skutečně každý. Nejvíce se na trhu objevují step můstky v černém nebo šedém provedení. Koupit můžete i můstek s modrou, červenou, zelenou, růžovou i jinou barvou. Co se týká výrobců, můžete vybírat mezi step můstky značky inSPORTline, HMS, Merco, Tunturi, Sportago, Gymrex, Spokey a mnoha jiných.

Cena

Step aerobic je poměrně dostupná cvičební pomůcka. Nejlevnější varianty můžete koupit za méně než 1 000 Kč. Vystačit si musíte s méně odolnými můstky s menší nosností. Tyto modely jsou vhodné pro méně časté používání. I zde však najdete step aerobic s protiskluzovým povrchem i nastavitelnou výškou.

Větší výběr nabízí step můstky s cenou od 1 000 – 2 000 Kč. Zde již máte k dispozici odolnější modely s větší cvičební plochou. Výhodou je kvalitnější materiál, větší nosnost a větší rozsah nastavení výšky. Nejdražší modely koupíte za více než 2 000 Kč. Tyto step můstky ustojí i profesionální používání.

Porovnat ceny step aerobic

Otázky a odpovědi

K čemu je dobré cvičení step aerobiku?

Step aerobic je cvičení, které se primárně zaměřuje na vytvarování a vypracování dolních partií těla. Díky cvičení zpevníte a vytvaruje svaly, ale také zhubnete nadbytečné kilogramy. Step aerobic navíc pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, protože při cvičení budete uvolňovat z těla endorfiny.

Je step aerobic vhodný pro každého?

Při step aerobiku budete zatěžovat klouby na nohou, proto se toto cvičení nedoporučuje provozovat těm, kde řeší jakékoliv potíže s klouby. Step aerobic není vhodný pro osoby vyššího věku. Toto cvičení není ideální ani pro těhotné ženy. Nastávající maminky však mohou step můstek používat při méně náročném cvičení.

V jejich případě je lepší navštěvovat lekce pod vedením školeného instruktora. Step aerobic se zaměřuje především na spodní část těla, což nemusí vyhovovat osobám s hruškovitým tvarem těla. U nich může vlivem cvičení docházet na spodních partiích těla k nežádoucímu nárostu svalů.

K čemu všemu lze step můstek využívat?

Step můstky jsou primárně určeny pro kondiční cvičení. Využívat je můžete jako doplňkové cvičení, kdy budete chtít díky vystupování a sestupování na můstek tvarovat hýžďové a stehenní svaly. Step můstek vás může posloužit i jako pomůcka při posilování hrudníku, využít ho můžete při strečinku nebo při protahování. Step aerobic jednoduše využijete při mnoha různých cvicích.

Závěr

Výběr správného step aerobiku není nijak složitý. Přesto byste měli zvážit alespoň několik parametrů. Nejdůležitější je vědět, jak často a k čemu budete chtít step aerobik používat. Méně nároční uživatelé si vystačí s lehčím a menším můstkem. Náročnější pak více ocení větší a kvalitnější model s nastavitelnou výškou a protiskluzovým povrchem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.fitham.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Step aerobic jsem objevila teprve nedávno, a to díky vašemu článku. Hned jsem neváhala a objednala si parádní stepmůstek HMS AS003 za cenu kolem 500 korun. Jsem nadšená, protože tenhle styl cvičení je fakt naprostá pecka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo