Činky

Posilování a cvičení celkově se těší velké oblibě. Honba za dokonalou postavou je především díky mnoha slavným lidem cílem všech věkových kategorií. Zacvičit si však můžete i jen tak pro radost nebo posilovat pouze příležitostně. Ať už je váš cíl jakýkoliv, budou se vám činky hodit prakticky vždy.

Na výběr toho máte opravdu hodně. Činky jsou zastoupeny několika kategoriemi, domů můžete koupit jednoruční a posilovnu vybavit i dvouručními činkami. Důležitou roli při výběru hraje i druh cvičení, který preferujete i skutečnost, zda se řadíte mezi pokročilé sportovce nebo začátečníky.

Při jejich výběru hraje podstatnou roli samozřejmě hmotnost, ale také výrobní materiál. A v neposlední řadě je to i cena, tu je vhodné volit především podle toho, jak často budete činky používat. Pro příležitostné cvičení si vystačíte s levnějšími činkami, pokud se však budete cvičení věnovat pravidelně, je naopak vhodné trochu více zainvestovat.

Porovnat ceny činek

Nejlepší činky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. inSPORTline Vinylové činky 2 x 1,5 kg 93 % 199 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. Master Vinylové činky 2 x 1 kg 92 % 259 Kč Zobrazit Mastersport.cz
3. InSPORTline chromová činka 10kg 91 % 1 490 Kč Zobrazit efitness.cz
4. InSPORTline chromová činka 7kg 90 % 1 290 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. Spokey Monster 2 x 5 kg 88 % 525 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Při výběru se budete rozhodovat mezi jednoručními a dvouručními činkami. Ty se poté dělí do několika skupin.

Jednoruční

Jednoruční nebo také dumbbell činky jsou vhodnější pro domácí používání, jejich výhodou je především skladnost. Ve většině případů mají svoji pevnou váhu, avšak koupit můžete i takové, které umožnují hmotnost zvyšovat přidáváním dalších závaží.

Monobloky – Jedná se o činky, které mají pevně danou hmotnost. Pokud budete chtít zátěž různě měnit, je vhodné poohlédnout se po činkách dodávaných v sadě. Zde najdete několik různých hmotností. U této varianty vás potěší především nižší cena.

Mezi tyto činky patří i tzv. aerobní činky určené především ženám. Do skupiny jednoručních činek se stálou hmotností je možné zařadit také velmi oblíbený kettlebell, což je činky tvarem připomínající kouli, které je navíc opatřena robustním držadlem

Činky umožňující měnit závaží – výhodou je právě možnost libovolně přidávat nebo naopak ubírat závaží. Tyto typy jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, což se odráží na vyšší pořizovací ceně. I tento typ činek je možné koupit v sadě po více závažích či tyčích.

Obouruční

Obouruční činky jsou označovány také jako barbell a k vidění jsou především v posilovnách či jiných komerčních prostorech. Pokud máte doma dostatek místa, je samozřejmě možné vybavit těmito činkami i domácí posilovnu. Délka obouručních činek bývá v rozmezí 160 – 180 cm.

Vhodné jsou především pro silové cvičení, díky kterému docílíte přibývání svalové hmoty. I tyto činky jsou k dostání ve dvojím provedení:

 • Činky se stálou hmotností – stejně jako v případě jednoručních činek není možné váhu činky nijak změnit. Podle vlastních potřeb můžete koupit činky s hmotností v rozmezí 2 – 60 kg.
 • Činky s možností nastavit hmotnost – oblíbenější varianta, které umožňuje přidávat či odebírat jednotlivá závaží.

Typ cvičení

Při výběru činek je nutné zohlednit způsob používání a tedy i typ cvičení, který preferujete. Podle toho je možné vybírat mezi činkami určenými pro silové nebo aerobní či dynamické cvičení.

 • Silové cvičení – využívat můžete jednoruční i dvouruční činky. Hmotnost činek by vám pak měla umožnit cviky alespoň 8 x opakovat.
 • Aerobní či dynamické cvičení – pro toto cvičení je typická nižší zátěž. Při dynamickém cvičení budete spalovat tuky i cukry, což využijete při hubnutí, ale lehčí činky jsou určeny také atletům, gymnastům nebo je využijete při aerobním cvičení. Hmotnost činky začíná zpravidla na 0,5 kg a měla by vám dovolit provádět jednotlivé cviky až 20x.

Části činky

Při výběru činky je vhodné přihlédnout ke každé části, ze které je složena. Jedná se o tyto části:

Tyč

Ať už budete kupovat jednoruční či dvouruční činku, bude její součástí různě dlouhá tyč. V případě tyče vás bude zajímat nejen délka, ale také průměr tyče. Délka se v případě jednoručních tyčí pohybuje od 30 – 45 cm, u dvouručních tyčí to je nejčastěji od 120 – 180 cm. Průměr tyče je pak v rozmezí 25 – 50 mm.

Jednotlivé tyče se liší také tvarem. Na výběr máte rovnou nebo zakřivenou tyč. Pokud patříte k začátečníkům, bude vám vyhovovat spíše rovná universální verze. Zakřivené tyče jsou vhodné pro procvičování jednotlivých partií těla.

Závaží

Má nejčastěji podobu kotoučů a zajímat vás bude spíše u činek, které umožňují libovolně měnit závaží. V tomto případě je důležitá zejména hmotnost, ale ohlídat byste měli i průměr otvoru závaží. Ten bývá zpravidla 30 mm.

Výrobním materiálem závaží bývá ocel, litina, nebo můžete vybírat mezi cementovými kotouči. Ty mají plastový povrch a jsou tak ideální pro domácí cvičení. Ocelové kotouče jsou pak často opatřeny pogumovaným povrchem, díky kterému tlumí nárazy.

Zámky

Aby kotouč dobře držel, jsou činky opatřeny také bezpečnostními uzávěry. Zde máte na výběr maticový nebo pružinový uzávěr.

 • Maticový – tyto zámky je možné utahovat také ručně a obecně patří k těm oblíbenějším. Pokud budete mít činu s vnitřním závitem, budete k jejímu dotažení potřebovat patřičný nástroj. Výhodou maticových zámků je méně časté povolování.
 • Pružinový – Jejich používání je jednodušší, počítat však musíte s častějším povolováním a tedy i dotahováním.

Hmotnost

Patří k tomu nejdůležitějšímu, co vás bude při výběru činky zajímat. I v tomto případě záleží na tom, zda patříte k začátečníkům nebo pokročilejším. Velkou roli hraje i způsob cvičení.

Jestliže patříte do skupiny osob, kteří chtějí především formovat postavu, budete vybírat mezi lehčími činkami, jejichž váha začíná na 0, 5 kg a končí zpravidla na 5 kg.

Ti, kdo chtějí budovat svalovou hmotu, budou naopak vybírat mezi činkami s váhou 5 a více kg. Začátečníkům budou stačit činky s hmotností od 5 – 10 kg, pokročilejší mohou využívat i činky vážící až 30 kg.

Materiál

Výrobním materiálem činky bývá zpravidla litina nebo ocel. Především litinové činky jsou navíc doplněny o povrchovou úpravu. Vybírat můžete mezi pryží, vinylem, plastem nebo chromem.

Výhodou povrchové úpravy je především tlumení nárazů. Činky se i lépe drží a na výběr máte mnoho barevných variant a jsou cenově výhodnější. Ale najdeme i několik nevýhod, mezi ně patří nižší odolnost a životnost.

Pokud preferujete velkou odolnost, vybírejte mezi činkami s chromovou povrchovou úpravou. I ty však mají svoje nevýhody, jako je vyšší pořizovací cena, ale i skutečnost, že činky mohou ve zpocené dlani klouzat. Dražší a odolnější činy jsou pak k dostání i bez povrchové úpravy.

Příslušenství

Kromě činek se vám může hodit i další příslušenství, které vaše cvičení učiní komfortnějším. Výběr je i v tomto případě velký, k tomu základnímu patří podložka na cvičení. Při cvičení v posilovně, ale i při domácím cvičení využijete kvalitní funkční oblečení.

Z dalšího příslušenství pak můžeme jmenovat různé ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, bandáže, ortézy nebo tejpy. Cvičení si ještě více ztížíte zátěžovou vestou a zakoupit můžete i speciální závaží, které se umísťuje na kotníky nebo zápěstí.

Značka

Při výběru kvalitních činek narazíte na značky HMS, inSPORTline, Trinfit, Hsport, Acra, Tunturi, Sportago, Movit a mnohé další.

Cena

Pořízení běžných domácích činek není nijak cenově náročné. Obrovský výběr nabízí již cena do 500 kg. Zastoupeny jsou různě těžké jednoruční činky v mnoha designových provedeních, které jsou určené především ženám jako doplněk k aerobnímu nebo dynamickému cvičení.

Pokud preferujete silové cvičení, budete vybírat činky s cenou od 500 – 1 000 Kč. I zde jsou zastoupeny jednoruční pevné, ale i nakládací činky s váhou do 30 kg.

Cena dvouručních činek začíná na necelých 2 000 Kč. Větší výběr vám nabízí cena do 5 000 Kč. Zde máte k dispozici především sety, které umožňují měnit závaží a na výběr máte i několik délek tyčí. Cena činek může přesáhnout hranici 5 000 Kč. Tyto výrobky jsou určeny spíše pro komerční využití a využívat je mohou i profesionálové nebo opravdový nadšenci.

Otázky a odpovědi

Proč používat činky?

Díky používání činek bude cvičení intenzivnější. Využijete je při zpevnění postavy, rychleji zredukujete tělesný tuk a docílíte i rychlejšího růstu svalové hmoty. Jsou však ideální také pro zlepšení kondice i procvičení zatuhlých svalů. Vhodné jsou pro všechny věkové skupiny.

Je možné koupit i jiný typ činky?

Mezi nejrozšířenější činky patří jednoruční činky a oblíbený je i kettlebell. Obdobou těchto činek je i tzv. ironbell, což jsou činky ve tvaru koule či zvonu, opět doplněny o madlo. Ve velkém množství jsou zastoupeny také obouruční činky, zde představuje další možnost také vzpěračská tyč, kterou však využívají především profesionální sportovci.

Narazit můžete také na činku, která se podobá baseballové pálce a k dostání je pod názvem clubbell. Výrobním materiálem je však v tomto případě ocel. Využívá se pro procvičení celého těla. A k dostání jsou i vzpěračské řetězy.

Kdy posilovat s vlastní vahou a kdy používat činky?

Posilování s vlastní vahou je způsob cvičení, díky kterému je možné posílit oslabené svaly, ale také zpevnit celé tělo. Toto cvičení je tedy určeno především začátečníkům.

Poté, co vám již toto cvičení nebude vyhovovat, je možné zařadit první činky, jejich hmotnost by však neměla být zbytečně vysoká. Příliš těžké činky vás mohou od cvičení nejen odradit, ale způsobit si jimi můžete mnoho zdravotních komplikací. Mezi ty nejčastější patří bolest zad.

Závěr

Při výběru činek hraje hlavní roli několik parametrů, mezi které patří hmotnost, jejich provedení, způsob používání, který souvisí s druhem cvičení a pochopitelně i výrobní materiál. Začátečníkům, kteří preferují silové cvičení, jsou doporučovány činky s hmotností od 5 – 10 kg, ideální jsou zejména nakládací činky, ale zakoupit můžete i celý set.

Ženy si pro začátek vystačí s ještě lehčími činkami nebo mohou vybírat mezi výrobky vhodnými pro dynamické cvičení. Levné činky mohou mít plastovou, vinylovou nebo chromovou úpravu. Z hlediska životnosti je vhodné preferovat chromové činky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.mastersport.cz, www.360globalfitness.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. S činkami se člověk skvěle protáhne a trochu upevní svaly, to je také důvod, proč jsem si je nedávno objednala. Po hodně dlouhém vybírání, jsem nakonec vzala inSPORTline Vinylové činky 2 x 1,5 kg a jsem maximálně spokojená. Jsou váhově naprosto vyhovující, velmi kvalitní a za dobrou cenu, za mě jednoznačně velká radost z dobré koupě.

 2. Koupil jsem si parádní činky od značky HMS a jsem s nimi velmi spokojený. Moc dobře padnou do ruky, jsou kvalitní a značně odolné, určitě mohu za sebe vřele doporučit.

 3. Jestli mohu doporučit kvalitní činky, tak rozhodně inSPORTline. Zatím jsem s nimi byl spokojený nejvíc, i když někdo třeba bude mít zkušenost i s jinou značkou.

 4. Dobrý den. A jak hodnotíte nastavitelné jednoruční činky? Např. od Bodyworld?

 5. Váš článek mi pomohl s výběrem kvalitních a správných činek. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo