Elektrická struhadla

Struhadlo je neocenitelným kuchyňským pomocníkem. V nějaké podobě je struhadlo zastoupeno v každé kuchyni. Nejlevnějšími jsou praktická ruční struhadla. Ti, kteří pravidelně zpracovávají různé druhy ovoce, zeleniny a dalších surovin, nedají dopustit na struhadla multifunkční. Nejdražší jsou pak struhadla elektrická, s jejichž pomocí budete moci zpracovat velké množství surovin ve velmi krátkém čase.

Součástí elektrických struhadel bývají různé nástavce, které vám umožní zpracovávat různé suroviny. Díky nástavcům zeleninu nastrouháte na tenké i silné proužky, kolečka a další tvary.

Právě typ a počet nástavců by vás měl při výběru zajímat nejvíce. Velmi důležitým technickým parametrem je rovněž výkon, který určuje, co vše budete moci na struhadle zpracovávat. Pozornost je třeba věnovat výrobnímu materiálu, způsobu ovládání nebo různým bezpečnostním prvkům.

Porovnat ceny struhadel

Nejlepší elektrická struhadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tefal MB756G31 93 % 1 399 Kč Zobrazit Kulina.cz
2. Tefal MB77EN38 90 % 1 652 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Concept ES 1000 81 % 1 899 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Clatronic ME 3604 70 % 743 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Russell Hobbs 22280-56 57 % 1 477 Kč Zobrazit Tera.cz

Typy

Elektrické struhadlo je zařízení, které je schopno v rekordním čase zpracovat velké množství zeleniny a dalších surovin. Součástí struhadla jsou výměnné nástavce, které se liší svým tvarem. Právě podle tvaru nástavců se struhadla dělí na dva různé typy.

 • Bubnové – bubnová struhadla lze podobou přirovnat k mlýnku na maso. Nástavce mívají tvar kovových trychtýřů.
 • Kotoučové – přístroje v tomto případě více připomínají kuchyňského robota. Nástavce mají podobu kotoučů.

Výběr typu struhadla není nijak důležitý, protože obě varianty nabízí několik výměnných nástavců a obě jsou spolehlivé a bezpečné. Rozdíl je pouze ve vzhledu a způsobu výměny nástavců.

Výkon

Nejdůležitějším parametrem je výkon. Výkonnější struhadla bez potíží zpracují i opravdu tvrdé suroviny, aniž by se během chodu nápadně přehřívaly nebo zasekávaly. Výkon však ovlivňuje i pořizovací cenu přístroje.

 • Do 150 W – ta nejlevnější struhadla mívají výkon méně než 150 W. Počítat musíte s tím, že na struhadle zpracujete pouze měkčí suroviny.
 • Od 200 – 500 W – pro pohodlné domácí použití je vhodné koupit struhadlo s výkonem alespoň 200 W. Ještě snadněji se vám bude pracovat s přístrojem s výkonem okolo 300 W. Nejkvalitnější struhadla pro běžné domácí použití mohou mít výkon do 500 W.
 • Nad 500 W – tato elektrická struhadla již patří do kategorie profesionálních. Zde se může výkon pohybovat v rozmezí 800 – 1 000 W. Narazit však můžete i na výkonnější struhadlo.

Materiál

Kvalitu, životnost a odolnost elektrických struhadel určuje výrobní materiál. Na výrobu se v drtivé většině používá kombinace nerezu a plastu. Levnější struhadla mají tělo plastové, dražší varianty kombinují oba materiály a opravdu velmi namáhaná struhadla by měla být vyrobena pouze z nerezu.

Výrobní materiál těla je však méně důležitý než výrobní materiál náhradních nástavců. Ty by měli být vyrobeny vždy z vysoce kvalitní nerezové oceli. Ocelové nástavce si snadno poradí s každou surovinou. Problém by jim neměla dělat tvrdá řepa, brambory, kořenová zelenina nebo třeba sýr.

Nástavce

Nejdůležitější součástí struhadel jsou výměnné nástavce, které se liší svým vzorem. Podle podoby nástavce můžete suroviny nastrouhat na jemno či hrubo. Další nástavce umožní suroviny nasekat či nadrtit. Oblíbený je i nástavec, který suroviny naseká na jemné proužky.

Počet nástavců určuje zpravidla pořizovací cena, obvykle máte k dispozici 3 – 6 různých variant.

 • Strouhání na jemno – na jemném struhadle můžete zpracovat rohlíky na strouhanku, zpracovat ořechy a další suroviny. Tento nástavec suroviny nestrouhá, ale spíše drtí.
 • Strouhání na středně hrubo – zeleninu a další suroviny nastrouhá na tenké plátky, což se hodí při přípravě polévek, základu na omáčku nebo třeba při výrobě pomazánek.
 • Strouhání na hrubo – nastrouhat můžete hrubší nudličky, které jsou ideální do salátů i polévky.
 • Spiralizér – nadstandardním typem nástavce je tzv. spiralizér, které zeleniny nastrouhá na ozdobné spirály.
 • Plátky – oblíbený je i nástavec, který suroviny nakrájí na tenké plátky.
 • Nástavec na hranolky – bývá součástí kotoučových struhadel a usnadní vám výrobu domácích hranolek.
 • Nástavec na led – součástí výkonných struhadel může být i tento nástavec.

Funkce

Každé elektrické struhadlo by mělo mít alespoň základní bezpečnostní funkce nebo prvky. Těmi bývá zpravidla pojistka proti přehřátí a protiskluzové nožičky, které zabrání možnému sklouznutí struhadla z pracovní desky stolu.

Z uživatelského hlediska je pak žádaná možnost měnit rychlost strouhání. Obvykle máte k dispozici 2 – 3 rychlosti. V některých případech je struhadlo vybaveno také funkcí Turbo. Ta se postará o krátkodobé navýšení výkonu struhadla. Velké množství struhadel má rovněž speciální prostor, do kterého lze uskladnit přívodní kabel. Zpravidla nic jiného vám však struhadlo nenabídne.

Pozornost však věnujte i velikosti otvoru, do kterého se suroviny vkládají. Plnící otvor ovlivní, jak velké kusy budete moci na struhadle zpracovávat. Ne vždy však tuto informaci výrobce uvádí, avšak drtivá většina struhadel disponuje otvorem o velikosti 5 – 6 cm.

Značka

Elektrické struhadlo koupíte od předních výrobců kuchyňských spotřebičů. Na trhu nechybí výrobky značka Concept, Tefal, Mounlinex, Sencor, Silvercrest, Esperanza, Clatronic a dalších.

Cena

Nevýhodou elektrických struhadel je vyšší pořizovací cena. Díky ní mnozí upřednostňují struhadla manuální. Avšak ani tento typ struhadel není cenově nedostupný. Ta nejlevnější struhadla můžete pořídit za cenu od 500 – 800 Kč, přičemž i v tomto případě vám může struhadlo nahradit více různých spotřebičů. Za nejdražší struhadla pak zaplatíte okolo 2 000 Kč. Předností těchto modelů je vyšší výkon i větší počet náhradních nástavců.

Porovnat ceny struhadel

Otázky a odpovědi

Jakými způsoby lze elektrické struhadlo využívat?

Pro mnohé je nákup elektrického struhadla zbytečnou investicí a jednotlivé suroviny raději zpracují na levnějším a skladnějším struhadle ručním. S pomocí elektrického struhadla však zpracujete veškeré suroviny mnohem rychleji a bez námahy.

Elektrické struhadlo je také universálnějším, využít ho můžete nejen ke strouhání, ale i krájení, mletí nebo drcení. Využít ho můžete rovněž při výrobě domácí strouhanky nebo mletí ořechů.

Jaké příslušenství se může hodit?

Suroviny, které budete za pomocí struhadla zpracovávat, budou padat do nějaké nádoby. Za tímto čelem můžete samozřejmě použít jakékoliv nádobí, které máte po ruce. Druhou možností je pořídit struhadlo, které sběrnou nádobou přímo disponuje.

To, zda je však sběrná nádoba opravdu důležitá, je však na zvážení každého. Mnohem důležitějším příslušenstvím je pěchovadlo, kterým můžete suroviny do struhadla bezpečně napěchovat. Vaše prsty tak nikdy nepřijdou do kontaktu s ostrými břity nástavců.

Je údržba elektrického struhadla náročná?

Čištění struhadla není nijak složité. Každé správné struhadlo by mělo jít jednoduše rozebrat na několik částí, které omyjete pod tekoucí vodou nebo v myčce nádobí. Tělo struhadla s motorem pochopitelně pod vodu nesmí, ale ani zde nepředstavuje čištění žádný velký problém. Vystačíte si pouze s mokrou houbičkou, kterou tělo otřete.

Závě

Elektrické struhadlo je na trhu zastoupeno větším počtem výrobků. Větší výběr v současnosti nabízí struhadla bubínková, v menším počtu jsou pak struhadla kotoučová. Podobu struhadla vybírejte podle svých preferencí, obě varianty jsou schopny jednotlivé suroviny zpracovat rychle a bezproblémově.

Velmi důležitou součástí elektrického struhadla musí být výměnné nástavce. Důležitý je nejen jejich počet, ale především provedení. Nejdůležitějším parametrem by měl být výkon. Poté již stačí zvolit tu správnou značku. Kvalitní výrobce by se měl postarat o vaše bezpečí a dlouhodobou funkčnost přístroje.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (42 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Nedávno jsem hledala nějaké slušné elektrické struhadlo, ale nevěděla jsem, jaké vlastně vybrat, protože se mi zdají málo výkonné a hned zahřáté. Narazila jsem ovšem na váš článek a ten mi výběr hodně usnadnil, moc děkuji.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo