Kuchyňské roboty

Nejoblíbenější značky kuchyňských robotů

Kuchyňský robot je multifunkční spotřebič, kterého můžete využít mnoha způsoby. Poslouží vám při vaření i pečení. Součástí každého robota je různě početné příslušenství. Využít můžete nástavce určené na mletí masa, sekání, strouhání. Při přípravě dezertů oceníte šlehače, hnětače a nástavec na válení těsta. Mezi další nástavce patří mixér, nádoba na přípravu smoothie, citrusovač, zmrzlinovač nebo nástavec na domácí těstoviny.

Nevýhodou kuchyňského robota je velký rozměr jak samotného těla robota, ale také dalšího příslušenství. Do menších kuchyní tak může být velmi problematické tento přístroj uskladnit. Proto je před nákupem nutné zvážit, které příslušenství opravdu využijete. Jestliže je však vaše kuchyně dostatečně prostorná, získáte v tomto výrobku neocenitelného pomocníka.

Porovnat ceny robotů

Nejlepší kuchyňské roboty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ETA VITAL II 0028 90092 93 % 13 838 Kč Zobrazit Kulina.cz
2. ETA Gratus Max III 0028 90061 93 % 9 986 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. SENCOR STM 3787CH 89 % 4 999 Kč Zobrazit Planeo.cz
4. ETA Gratus 0028 90030 88 % 8 299 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Bosch MUM 4880 90 % 2 969 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Kuchyňské roboty je možné koupit ve dvojím provedení.

Sklopné rameno

Metla je umístěna na sklopném ramenní a neubírá z celkového objemu mísy. Součástí robotů je bohaté příslušenství. Tyto roboty využijete pro hnětení, šlehání a mixování. Součástí robotů mohou být také nástavce na mletí masa a mnoho různých krájecích kotoučů. Nevýhodou je větší rozměr a hmotnost přístroje.

Spodní pohon

Čepele jsou umístěny v dolní části mísy a otáčí se kolem středové osy. Tyto přístroje jsou lehčí a skladnější. Využijete je při šlehání, strouhání, míchání, krájení a sekání.

Příkon

Velikost příkonu má vliv na kvalitu a rychlost zpracovávání jednotlivých surovin. Čím je výkon vyšší, tím kvalitněji a rychleji bude robot pracovat. Levnější výrobky mohou mít výkon méně než 500 W, což však není ideální a spotřebič s tímto výkonem nemusí, zvládnou veškeré požadované úkony. V ideálním případě by se měl výkon pohybovat od 700 W výše.

Opravdovou kvalitu vám zaručí výrobky s výkonem 1000 a více W. S pomocí tohoto přístroje nebude problém pomlet i velké kusy masa nebo uhnětat tužší těsto. Nejvýkonnější přístroje mají výkon v rozmezí 1 400 – 1 600 W.

Pohon metly

I zde můžete vybírat ze dvou typů míchání:

  • Středové míchání – jedna metla se otáčí kolem své osy, nebo se dvě metly otáčí kolem sebe.
  • Planetární – novější typ, metla se otáčí kolem své osy a pohybuje se po míse. Při tomto míchání dochází ke kvalitnějšímu propracování těsta bez zbytků na stěnách.

Velikost mísy

Ani tento parametr není vhodné při výběru podcenit. Velikost mísy určuje, kolik surovin je možné najednou připravit. Velikost mísy je tedy závislá na počtu členů v domácnosti, obecně se doporučuje 1 litr na osobu.

Jednotlivci nebo dvěma osobám postačí objem 0,5 litrů, což je nejmenší velikost, která je nyní k dostání. Klasická čtyřčlenná rodina by měla vlastnit přístroj, jehož mísa pojme 3 – 4 litry surovin. Největší roboty mají mísu o velikosti 7 litrů. Tyto velikosti však využijí především profesionálové.

Při výběru robota si nezapomeňte zkontrolovat, zda hnětací nebo šlehací metla dosáhnou až na dno. Ne vždy to tak bohužel je. V případě, že je metla příliš krátká, nebude možné vyšlehat například šlehačku nebo vaječný sníh. Také promíchávání surovin nebude ideální. Kvalitní kuchyňský robot by měl umožňovat nastavit metlu do růžné výšky.

Materiál

Materiál určuje kvalitu, odolnost a funkčnost kuchyňského robota. Výrobním materiálem je plast nebo kov, častá je pak kombinace obou materiálů. Levnější výrobky mají plastové části, avšak i tyto přístroje by měli mít kvalitní kovové nástavce.

Také mísa by měla být vyrobena z nerezové oceli, skla nebo tvrzeného plastu. Dražší výrobky jsou pak celokovové. Celkovou údržbu přístroje vám usnadní materiál, který je možné vkládat do myčky.

Vybavení

Jak již bylo řečeno, součástí robota je mnoho dalšího příslušenství, které využijete při přípravě různých druhů potravin. V případě robota s výklopným ramenem by měl být v základním vybavení ochranný poklop na mísu.

Metly

Nejčastějším vybavením jsou různé metly. Využít můžete metlu na tuhá těsta, kterou využijete zejména při přípravě těsta na chleba. Balonová neboli šlehací metla je určena na zpracování lehčích těst a bílkového sněhu. S flexi metlou budete moci připravit hladké krémy. Tato metla je vybavena stěrkou pro dokonalé promíchání surovin. Míchací metla je opět určena na lehké těsta, do kterých se nepřidávají kvasnice.

Mimo tohoto příslušenství bývá součástí robota mnoho dalších nástavců. Čím dražší je přístroj, tím více příslušenství můžete využít.

Základní nástavce

Do této skupiny patří různé nástavce na strouhání a sekání.

Nadstandardní nástavce

Do této skupiny patří nástavce na mletí masa, obilovin, máku nebo strouhanky. Mezi další patří nástavec na odšťavňování, těstoviny, strouhač nebo nástavec na výrobu klobás. A součástí velkého množství robotů je také mixér a v některých případech zmrzlinovač.

Funkce

Jednotlivé modely jsou vybaveny několika bezpečnostními funkcemi. Každý přístroj by měl mít bezpečnostní pojistku, která vám nedovolí uvést přístroj do chodu ve chvíli, kdy není správně sestaven a jednotlivé části do sebe ideálně nezapadají. Také v případě nějaké chyby se přístroj nezapne.

Další bezpečnostní pojistkou je pojistka proti přehřátí motoru. Také v případě, že dojde k přehřívání, přestane robot pracovat. Zapnout ho bude možné ve chvíli, kdy dojde k jeho opětovnému zchladnutí.

Samozřejmostí jsou i protiskluzové nožičky, které zabrání možnému posunování po lince nebo pády robota na zem.

Regulace rychlosti a pulsové tlačítko patří k běžnému vybavení každého přístroje.

Přednastavené programy jsou součástí dražších výrobků.

Přístroj je možné ovládat pomocí tlačítek, otočných koleček a součástí těch dražších je displej s časovým spínačem.

Součástí některých přístrojů je také váha, s jejíž pomocí odvážíte potřebné množství jednotlivých surovin.

Značka

Zárukou kvalitního výrobku je ověřený výrobce. Ten by vám měl poskytnout možnost prodloužené záruky, zakoupení náhradních dílů a dalšího možného příslušenství, popřípadě poskytnou nutný pozáruční servis.

Ke kvalitním a zároveň oblíbeným výrobcům patří Eta, Sogo, Sencor, Catler, Bosch, Klarstein, Kenwood, Delimano nebo G21.

Cena

Cena je odvozena od výrobního materiálu a množství příslušenství. Kuchyňské roboty je možné pořídit za cenu v rozmezí 2 – 15 a více tisíc korun.

Nejlevnější roboty využijí zejména méně nároční uživatelé. Jedná se o výrobky, které jsou vyrobeny v kombinaci tvrzeného plastu a nerezy. Tyto přístroje nemají mnoho příslušenství a disponují menším výkonem.

Nejoblíbenější jsou výrobky, které je možné koupit za cca 5 000 – 10 000 Kč. Nabízí množství běžně využívaného příslušenství, kvalitní je výkon i výrobní materiál. Tato kategorie bude vyhovovat i náruživým kuchařům.

Profesionálové mohou vybírat mezi roboty, jejichž cena přesahuje 10 000 Kč. Cena těch nejdražších může být i více než 30 000 Kč.

Porovnat ceny robotů

Údržba

Údržba není náročná. Většinu nástavců je možné umístit do myčky. Tělo přístroje utřete jednoduše navlhčeným hadříkem. Nedoporučuje se používání agresivních mycích prostředků a ani přípravky na bázi písku. V tomto případě hrozí, že robot poškrábete.

Otázky a odpovědi

Jaká je hmotnost kuchyňského robota?

Většina výrobků má hmotnost kolem 5 kg. Narazit však můžete i na těžší spotřebiče, jejich váha se pohybuje v rozmezí 10 – 20 kg. Takto těžké přístroje je vodné trvale umístit na kuchyňskou linku.

Je mlýnek u kuchyňského robota stejně kvalitní jako samostatný elektrický mlýnek?

Pokud chcete využívat opravdu kvalitní mlýnek, budete se muset poohlédnout po samostatném mlýnku. Mlýnek, který je součástí robota zdaleka nedosahuje takové kvality, a to ani v případě, že je součástí dražších výrobků.

Elektrický mlýnek disponuje mnoha kotouči, díky kterým můžete zvolit hrubost mletí, má větší rozměr, což vám umožní mlet velké kusy masa. Jeho součástí je i větší množství příslušenství. V případě, že melete maso příležitostně, bude vám mlýnek, který je součástí robota vyhovovat.

Závěr

Kuchyňský robot nepatří mezi nejlevnější spotřebiče. Není však vhodné šetřit na výrobním materiálu nebo nevyhovujícím výkonu. Cenu může snížit zejména množství příslušenství. Při výběru tedy zohledněte, jaké nástavce budete plně využívat. Věnujte pozornost i zdánlivým detailům, mezi které patří skutečnost, že míchací metla dosáhne až na dno mísy.

Kuchyňské roboty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.czwww.kasa.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (81 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vůbec si nedovedu představit, že bych pro naší obří rodinu všechno připravovala ručně, bez kuchyňského robota. Aktuálně mám doma KitchenAid 5KSM185, a to je snad ten vůbec nejúžasnější robot vůbec, protože zvládne úplně všechno. Používám ho celý rok a na Vánoce při přípravě těsta je nepostradatelný, navíc má parádní výkon, na kuchyňské lince vypadá moc elegantně a celkově má skvělou kvalitu, jsem moc spokojená.

  2. Mám Eta Gratus 4.rokem a zlobí nás otáčky motoru,nelze regulovat.Stále na plný výkon,po chvíli vypne tak ho znova zapnete a za chvíli se opět vypne.Tento problém má bohužel více lidí.Očesaná hřídel z umělé hmoty.Zaty prachy bych je zastřelil.Zkusíme filko 9100.

  3. Já již od mládí preferuji značku Eta a to u většiny spotřebičů. Takže když jsem kupovala kuchyňského robota, měla jsem o značce jasno od začátku.

  4. Mám doma tento typ robota od značky Eta Gratus 0028 90030 a jsem velmi spokojená, splnil moje očekávání za tu cenu.

  5. Super článek. Velmi užitečný

Přidat komentář

Recenzer
Logo