Šrotovníky

Šrotovníky jsou speciální přístroje, které ocení zejména chovatelé drůbeže, ale i větších i menších hospodářských zvířat. Pomocí šrotovníku budete moci zpracovat obiloviny určené ke krmení zvířat. Šrotovníky by si měly poradit s každou obilninou, nadrtit tak budete moci žito, pšenici, ječmen i oves. Pomocí šrotovníku však můžete zpracovat také pohanku, kukuřici, proso, rýži nebo různé luštěniny.

Při výběru konkrétního šrotovníku byste měli zvážit hned několik faktorů. Nejprve je nutné vědět, jak často a k čemu budete šrotovník využívat. Podle tohoto kritéria budete vybírat typ šrotovníku, vybírat můžete mezi ručními, elektrickými nebo kladívkovými šrotovníky.

Všechny typy jsou na trhu zastoupeny v několika velikostech, obvyklá kapacita domácích šrotovníků bývá v rozmezí 1 – 5 kg. V současnosti jsou mnohem oblíbenější elektrické šrotovníky, v jejich případě by vás měl zajímat i výkon, který určuje, co vše a v jakém čase dokáže šrotovník zpracovat. Odolnost a životnost šrotovníku souvisí s výrobním materiálem. Na komfortnost používání mají vliv jednotlivé funkce. Jejich množství však souvisí s pořizovací cenou.

Prohlédnout šrotovníky

Typy

Šrotovníky na obilí mají hned několik podob. Konkrétní typ byste měli vybírat podle počtu chovaných zvířat. Ta určuje, jak často budete výhody šrotovníku využívat. Vědět byste měli i to, jak časově náročné by mělo šrotování plodin být.

Rychleji vše zpracujete pomocí elektrických šrotovníků. Pomalejší, ale zároveň levnější jsou ruční šrotovníky. A nakonec byste měli vědět, jaké druhy plodin chcete zpracovávat. Některé šrotovníky jsou schopny šrotovat různé plodiny, jiné jsou naopak určeny pouze pro konkrétní druhy obilí.

Šrotovníky se rozdělují na několik skupin podle toho, jakou technologii šrotování šrotovník využívá.

  • Kamenné šrotovníky – prvotní šrotovníky využívaly při zpracování plodin dva kameny. První z kamenů je uložen pevně, druhý je volný a umožňuje tření kamenů o sebe. Mezi kameny jsou obiloviny drceny. Tyto šrotovníky jsou vhodné především k mletí suchých zrn, které mají nižší vlhkost.
  • Talířové šrotovníky – tyto šrotovníky fungují na stejném principu jako kamenné šrotovníky. Obilniny však nejsou rozmělňovány mezi kameny, ale litinovými kotouči.
  • Válcové šrotovníky – obiloviny jsou drceny mezi dvěma otáčejícími se válci.
  • Kladívkové šrotovníky – nejoblíbenějším typem jsou právě kladívkové šrotovníky. Kladívkové šrotovníky spadají do kategorie elektrických přístrojů a suroviny jsou rychle zpracovány díky motoru. Součástí šrotovníku je i rotor, který pohání kladívka, která obiloviny drtí.

Výkon

Výkon je parametr, který byste měli sledovat při výběru elektrických šrotovníků. Výkon je parametr, který ovlivňuje rychlost mletí i to, jaké suroviny budete moci zpracovávat. Výkonnější šrotovníky obvykle umožňují nastavit hrubost mletí. Z uživatelského hlediska je tak výhodné koupit co možná nejvýkonnější šrotovník.

Nevýhodou výkonných modelů je však vysoká pořizovací cena, proto zvažte, co vše od šrotovníku očekáváte a kolik času jste ochotní přípravě krmiva věnovat. Výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 0, 75 kW – 1,5 kW. Narazit však můžete i na méně výkonné nebo naopak výkonnější přístroje.

Zásobník

Praktickou částí šrotovníku je zásobník na suroviny. Obvyklá velikost domácích šrotovníku je v rozmezí 1 – 5 kg. Kapacita velkých šrotovníků může být i více než 10 kg.

Materiál

Základem je, aby byly části šrotovníku, které přichází do kontaktu se surovinami, vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů. Zároveň se zaměřte na to, jakým způsobem je možné tyto části čistit.

Konstrukce šrotovníku by měla být dostatečně pevná a odolná. Na výrobu se tak nejčastěji používá nerezová ocel, případně jiná odolná slitina. Konstrukce je navíc velmi často ošetřena eloxováním, což je proces, který zabraňuje nežádoucí oxidaci materiálu. Barely, které mohou být součástí některých šrotovníků, bývají plastové nebo kovové.

Funkce a možnosti

Šrotovníky mohou nabídnout i několik funkcí navíc. K dispozici můžete mít různé druhy nástavců, které vám umožní měnit hrubost mletí. K ovládání budete moci použít několik tlačítek, ale i digitální panel. Na něm budete moci přesně nastavit vše potřebné.

Důležité jsou však nejen funkce, které zvyšují pohodlí používání. Zajímat by vás měly i různé bezpečnostní prvky. Základem by měly být bezpečnostní spínače, automatické vypnutí i ochranné kryty. Důležitým bezpečnostním prvkem je i tepelná ochrana motoru či ochrana proti přetížení.

Poslední praktickou záležitostí je i snadnost čištění. Výhodou jsou šrotovníky s odnímatelnými částmi.

Značka

Šrotovníky nabízí hned několik výrobců, při výběru konkrétního modelu se zaměřte i na dostupnost náhradních dílů i servisu. V tomto případě si velmi dobře vedou modely renomovaných výrobců. Mezi ně patří například Agrofertel, Kerbl, Ruris, JBL, A.M.A. S.P.A., ama či Perfect Home.

Cena

Ruční šrotovníky lze koupit již za cenu okolo 2 000 Kč. Za méně výkonné a menší elektrické šrotovníky zaplatíte od 3 000 – 5 000 Kč. Tyto šrotovníky jsou dostatečné pro domácí zpracovávání obilí. Větší chovatelé hospodářských zvířat více ocení větší a výkonnější šrotovníky. V jejich případě se cena pohybuje od 6 – 12 000 Kč.

Cena největších šrotovníků však může překročit 15 000 Kč. Ti, kteří patří k manuálně zručným, si však mohou šrotovník vyrobit i doma. Využít můžete volně dostupné návody, které najdete na internetu.

Prohlédnout šrotovníky

Otázky a odpovědi

Proč obiloviny zpracovávat doma?

Domácí šrotování má řadu výhod. Díky šrotovníku budete moci připravit zdravější a čerstvější krmivo, které obsahuje více živin než krmivo kupované. V doma připraveném šrotu nebudou obsaženy žádné suroviny navíc. V kupovaných směsích jsou mnohdy přidané další složky, které jsou pro zvířata nežádoucí a mohou být dokonce škodlivé.

Velkou výhodou je i úspora financí, doma připravené krmivo je pochopitelně levnější než krmivo, které koupíte v obchodě. Mnoho šrotovníků umožňuje regulovat hrubost mletí a směs tak budete moci připravit přesně podle svých potřeb.

Jak výkonný šrotovník vybrat?

Výkon šrotovníku by se měl odvíjet od velikosti vašeho chovu. Pro občasné domácí použití si vystačíte se šrotovníkem, jehož výkon je v rozmezí 500 – 1 000 W. Kapacita těchto šrotovníků je v rozmezí 1 – 5 kg. I tyto šrotovníky by vám měli umožnit regulovat hrubost mletí.

Menší chovatelé více využijí šrotovníky s výkonem 1 000 – 2 000 W. Kapacita těchto šrotovníků je od 5 – 10 kg. Větší chovatelé mohou koupit šrotovníky, jejichž výkon šplhá nad 2 000 W a kapacita převyšuje 10 kg.

Je lepší ruční nebo elektrický šrotovník?

To zda zvolíte ruční nebo elektrický šrotovník je spíše individuální záležitostí. Každý od šrotovníku očekává něco jiného a každý upřednostňuje jiný typ zpracovávání zrn. Obecně lze říct, že ruční šrotovníky budou více vyhovovat těm, kde budou chtít zpracovávat spíše menší množství obilovin.

Ke svému chodu nepotřebují elektrickou energii a používat je tak můžete na různých místech. Používání ručního šrotovníku je však namáhavější a poměrně zdlouhavé. Elektrické šrotovníky zpracují rychle a jednoduše větší množství surovin, díky tomu jsou výrazně oblíbenější.

Závěr

Šrotovníky jsou velmi dobrými pomocníky, které ocení každý chovatel hospodářských zvířat. Díky šrotovníku budete moci připravit krmivo pro slepice, různou drůbež, ale i ptactvo. Namlít můžete obiloviny králíkům, prasatům a dalším zvířatům.

Pomocí šrotovníku budete moci připravit poměrně jednoduše jemný i hrubší šrot na obilí. Doma připravený šrot bude výživnější a zdravější než drahá kupovaná krmiva. V současnosti jsou oblíbenější elektrické šrotovníky, u kterých byste měli sledovat výkon, možnost regulace mletí i velikost násypky.


Zdroje: www.agron.cz, www.bovram.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (111 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo