Spiralizéry

Spiralizéry jsou speciální kráječe určené ke zpracování zeleniny a ovoce. Nejznámějšími výrobky, které můžete pomocí spiralizérů vykrájet jsou bramborové spirály nebo třeba cuketové a mrkvové špagety. Na těchto kráječích však budete moci zpracovat i další druhy zeleniny či ovoce.

Spiralizéry jsou kráječe mnoha podob, liší se velikostí, tvarem, množstvím příslušenstvím i pohonem. Při výběru konkrétního kráječe by vás však mělo nejvíce zajímat zpracování čepelí. Čepele jsou nejnamáhavější částí a vyrobeny by měly být z kvalitní nerezové ocele. Dalším důležitým parametrem je množství příslušenství a přihlédnout byste měli i ke způsobu čištění.

Porovnat ceny spiralizérů

Typy

Spiralizéry lze rozdělit do dvou skupin podle způsobu pohonu. Levnější a rozšířenější jsou ruční přístroje, rychlejší zpracování a několik funkcí nabídnou spiralizéry elektrické.

Ruční spiralizér

Oblíbenější a levnější jsou ruční spiralizéry. Kromě nižší ceny vás mohou zaujmout svojí skladností a praktičností. Ruční spiralizér je připraven k použití kdykoliv, v tomto případě vás nebude limitovat přístup k elektrické energii.

Nejjednodušší spiralizéry mají podoby škrabky na zeleninu nebo jiného malého nástroje. V kuchyňské lince zaberou minimum místa, ale vhodné jsou spíše k občasnému zpracování menšího množství zeleniny. Koupit můžete přístroje s podobou kráječe, které budete obsluhovat pomocí otočné kliky, případně otočného víčka. V těchto případech již budete mít k dispozici i několik výměnných nástavců, které vám umožní vybrat výslednou podobu surovin.

Stolním spiralizérům by neměly chybět bezpečnostní prvky v podobě protiskluzových nožiček nebo podložek. U těchto přístrojů se zaměřte na způsob výměny nástavců i způsob čištění.

Elektrický spiralizér

Elektrické spiralizéry jsou větší přístroje, které jsou vhodné při zpracování většího množství zeleniny. Součástí spiralízérů bývá několik nástavců, díky kterým vytvoříte spirály, nudličky nebo tenké plátky. Pomocí dalšího příslušenství budete moci připravit těstoviny dalších tvarů.

Při výběru by vás měl zajímat způsob výměny nástavců, způsob obsluhy i čištění. Rychlost a kvalitu zpracování udává hodnota příkonu. Z praktického hlediska se zaměřte i na délku přívodního kabelu či různé bezpečnostní prvky v podobě pojistek i protiskluzových nožiček.

Materiál

Spiralizéry bývají nejčastěji vyrobeny z plastu, možná je i kombinace plastu a ocele. Výrobní materiál těla přístroje není až tak důležitý, mnohem více pozornosti zaslouží výrobní materiál čepele. Výrobní materiál určuje kvalitu, odolnost ale i celkovou podobu spiralizéru. Levnější plastové modely jsou vhodné ke zpracování běžných surovin. Kovové přístroje si velmi snadno poradí i s tvrdší zeleninou. Jednoduché ruční kráječe bývají vyrobeny z nerezu.

Možnosti

Spiralizéry jsou jednoduché přístroje, které nebývají vybaveny žádným velkým počtem funkcí. V základu umožnují pouze měnit nástavce. Způsob výměny by měl být jednoduchý a rychlí. Součástí ručních i elektrických přístrojů bývá velmi často nádoba, do které nastrouhané suroviny padají. V tomto případě se můžete zaměřit na její velikost. Tento parametr však není pro výběr spiralizéru stěžejní, souvisí spíše s uživatelským komfortem.

Něco navíc mohou nabídnout elektrické přístroje. V jejich případě nechybí pojistka proti přehřátí a bezpečnostní dětská pojistka. Praktickou záležitostí může být automatický návin kabelu nebo možnost měnit rychlost strouhání. Součástí některých spiralizérů může být i knížka s několika recepty, které vás mohou v začátcích inspirovat.

Značka

Spiralizéry jsou na trhu zastoupeny hned několika významnými výrobci. K těm oblíbeným patří Tescoma, která se věnuje výrobě kuchyňských potřeb více než 30 let. Tescoma je oblíbená pro svoji vysokou kvalitu i originální design. Vysokou kvalitu můžete očekávat i od výrobků Joseph Joseph nebo třeba WMF. V obou případech si můžete být jistí funkčností, kvalitou i moderním vzhledem. Spiralizér můžete koupit i od značky Royal Catering, Leifheit, Westmark, GEFU, Verk nebo Reproplast.

Cena

Spiralizérem si může svoji domácnost vybavit snad každý. Jednoduché ruční nástroje lze koupit za méně než 100 Kč. Využít je můžete při výrobě tenkých špaget nebo spirálek. V tomto případě nebudete mít k dispozici další nástavce. Za ruční spiralizér s výměnnými nástavci zaplatíte od 300 – 500 Kč.

Nejvíce stojí elektrické spiralizéry. V jejich případě se cena pohybuje v rozmezí 1 200 – 4 000 Kč. S cenou roste kvalita i možnosti přístrojů.

Porovnat ceny spiralizérů

Údržba

Zajímat byste se měli i o způsob čistění spiralizéru. Prakticky každý ruční spiralizér omyjete pod tekoucí vodou. Rozložené části však můžete často mít i pod tekoucí vodou. To stejné platí i u elektrických přístrojů. V balení s některými přístroji můžete najít i praktické čistící kartáčky, které vám mohou údržbu výrazně usnadnit.

Otázky a odpovědi

Jakou zeleninu je možné zpracovávat?

Použít můžete prakticky jakoukoliv zeleninu, která si je schopná zachovat svůj tvar. Nejčastěji se zpracovává mrkev, cuketa, okurka, brambory, červená řepa, cibule. Vyzkoušet můžete i mnoho dalších druhů kořenové zeleniny nebo papriku.

Je možné zpracovat zeleninu tímto způsobem i s jiným přístrojem?

Spirálky a zeleninové špagety můžete vytvořit také pomocí stolních mixérů nebo kuchyňských robotů. Podmínkou je, aby byly součástí těchto přístrojů i speciální nástavce nebo jiné příslušenství.

Proč mít spiralizér na zeleninu?

Investice do spiralizéru se vyplatí prakticky každému. Díky spiralizéru můžete přimět svoje děti ke konzumaci zeleniny i ovoce. Špagety a spirálky děti jednoduše zaujmou na první pohled a bude pro ně snadnější nabízený pokrm ochutnat. Lákavěji bude vypadat připravený salát i pohoštění pro rodinu a přátele.

Pomocí spiralizéru budete moci velmi jednoduše přeměnit na nudle snad každou zeleninu, což se vyplatí i při hubnutí, kdy budete potřebovat omezit příjem sacharidů.

Závěr

Spiralizér je speciální kráječ, který rychle přemění zeleninu a ovoce do tvaru ozdobných spirál nebo špaget. Využít ho můžete při výrobě salátů, pohoštění i při zpestření jídelníčku pro děti. Svoji kuchyni budete moci vybavit jednodušším ručním nebo moderním elektrickým spiralizérem.

Nejjednodušší spiralizéry mají podobu různých nástrojů a vytvořit s nimi můžete tenké nudličky nebo spirály. Více možností budete mít v případě spiralizérů s výměnnými nástavci. Nejvíce toho nabídnou dražší elektrické přístroje, které se postarají o rychlé a jednoduché zpracování velkého množství surovin.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.atranet.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo