Tašky na kolečkách

Taška na kolečkách je zavazadlo, které oceníte při mnohých příležitostech. Díky přepravním kolečkům bude přesun zavazadla mnohem jednodušší. Obecně jsou tašky na kolečkách velmi oblíbené a k dostání jsou hned v několika variantách.

Při výběru správné tašky na kolečkách tedy nejprve zvažte, za jakým účelem ji budete používat. Taška na kolečkách může být variantou cestovní tašky. Další možností je pořízení sportovní nebo nákupní tašky. Při výběru rovněž zvažte, jak často budete tašku používat.

Zatímco některé poslouží několikrát do roka, jiné můžete používat pravidelně během celého roku. Od četnosti používání by se měl odvíjet výrobní materiál. V některých případech se vystačíte s levnějším modelem, v jiném případě se však šetřit nevyplatí. Důležité je rovněž zvolit správnou velikost tašky.

Porovnat ceny tašek

Typy

Kolečky jsou doplněny různé tašky. Známou a oblíbenou variantu představují tašky nákupní i cestovní. Pravidelní sportovci mohou pořídit sportovní verzi tašky a děti mohou učební pomůcky vozit ve školní tašce s kolečky.

Cestovní taška

Kolečka jsou součástí cestovních tašek i kufrů. V současnosti je tato podoba zavazadel velmi populární. Díky kolečkům bude převážení zavazadel velmi pohodlné a jednoduché. Kolečky jsou doplněny rovněž dětské tašky nebo některá palubní zavazadla. Cestovní tašky s kolečky mohou být velmi rozměrné a vyrábějí se z různých materiálů.

Školní taška

Dětem můžete pořídit školní tašku nebo batoh s kolečky. Verzi s kolečky ocení především malé děti, pro které může být nošení tašky na zádech velmi namáhavé. Kolečka dětem usnadní i přepravování tašky v budově školy.

Nevýhodou je vožení tašky ve špatném počasí. Na kolečka se může nalepit bláto i jiná nečistota, která může způsobit ušpinění oblečení i náročnou manipulaci s taškou. Nevýhodou školních tašek na kolečkách je vyšší hmotnost, což může způsobit potíže ve chvíli, kdy dítě musí tašku nést. Zejména v případě malých drobných dětí, je důležité věnovat hmotnosti zvýšenou pozornost.

Nákupní taška

V minulosti byla nákupní taška na kolečkách spojována spíše se staršími občany. V dnešní době tyto tašky využívají i mnohem mladší ročníky. Nákupní tašky s kolečky jsou stylové a praktické. Do tašky naskládáte nejen nákup ale i osobní věci a taška tam může sloužit i jako kabelka nebo městský batoh. Malá nákupní taška vám umožní převést okolo 15 kg nákupu, do velkých pak vejde až 40 kg různého zboží.

Nákupní taška může mít 2 nebo 4 kola. V případě 2 kol je součástí tašky i stojánek. Hodit se může i speciální taška, která dokáže vyjet po schodech. Tyto tašky poznáte podle 3 spojených kol. Vnitřní prostor zpravidla tvoří jedna velká kapsa, zavírání je řešeno nejčastěji zapínací přezkou.

Nákupní taška s kolečky může navíc disponovat skládací konstrukcí, což oceníte zejména při jejím skladování. Dalším žádaným prvkem je termo kapsa, do které bezpečně uložíte chlazené i mražené potraviny. Ti, kteří nákup skládají do nákupního vozíku, by měli pořídit tašku, kterou lze na vozík jednoduše zavěsit.

Objem

Zvolit správnou velikost tašky, ať už se jedná o jakoukoliv podobu je zcela nejdůležitější.

 • Cestovní tašky – nejmenší cestovní nebo sportovní tašky mají velikost do 30 litrů. Do takto velké tašky sbalíte věci na prodloužený víkend. Velké tašky mohou mít velikost až 60 litrů a pohodlně se do nich vejdou věci na delší dovolenou. K dispozici máte hlavní velkou kapsu a několik dalších menších přihrádek.
 • Nákupní tašky – objem nákupních tašek se pohybuje v rozmezí 25 – 60 litrů. V největším počtu jsou pak zastoupeny tašky s objemem 30 litrů.
 • Školní tašky – tašky a batohy na kolečkách jsou určeny menším dětem. Objem se zde pohybuje v rozmezí 19 – 32 litrů. Školní batoh je nutné vybírat především podle proporcí školáka, důležitá je jeho tělesná hmotnost a výška.

Materiál

Výrobní materiály se v závislosti na typu tašky zase tolik neliší. V drtivé většině jsou tašky na kolečkách textilní záležitostí. Nechybí ani plastové či kovové prvky.

 • Polyuretan/ polyester – ti, kteří budou tašku používat spíše občasně, mohou zvolit jeden z těchto materiálů. Výhodou je v tomto případě dobrá odolnost vůči mechanickému poškození a také jednoduché čištění. Tašku snadno vyčistíte vlhkým hadříkem.
 • Nylon/ balistický nylon/polyamid – tyto materiály se používají na výrobu vysoce odolných tašek. Z těchto materiálů najdete tašky ve všech podobách, velkou výdrží se mohou pyšnit i tašky sportovní. Nevýhodou těchto materiálů je o něco obtížnější údržba.
 • Plast – nákupní tašky mohou být vyrobeny i z recyklovaného plastu. Jeho největší předností je jednoduchá údržba, ale spolehnout se můžete i na dlouhou životnost.
 • Kůže – z kůže se vyrábí spíše menší tašky, obvykle se jedná o luxusní palubní zavazadla. Výhodou kůže je již zmíněný luxusní vzhled a dlouhá životnost. Kůže je však náchylnější k poškrábání a její nevýhodou je i složitější čištění. Počítat pak musíte s vyšší pořizovací cenou.

Kolečka

Nedílnou součástí tašky na kolečkách jsou pochopitelně kolečka. Některé tašky mají kolečka 2 jiné 4. Z hlediska počtu se tak tašky dělí na dva různé typy.

 • Upright – tyto tašky mají pouze 2 kolečka. Tašku tak budete moci pouze táhnout za sebou. Na přední straně pak najdete nějakou podobu opěrného bodu. Jednat se může o plastové nožky, v případě nákupních tašek je to spíše kovový stojánek. Tyto prvky se postarají o čistotu spodní části a samotné tašce zajistí potřebnou stabilitu.
 • Spinner – výhodou těchto tašek je snadnější ovladatelnost. Kolečka se v tomto případě otáčí o 360°.

Značka

Výrobci se mění s ohledem na typ tašky. Ve všech případech je však z čeho vybírat. Nákupní tašku na kolečkách můžete koupit od Gimi, Aurora, Hoppa, Rolser, Reisenthel, Lorenbag, HomeLife, Orion, Madisson a mnohých dalších. Cestovní tašky nabízí Airtex, Traveline, Lorenbag, Samsonite, Madisson a jiní. V nejmenším počtu jsou k dostání školní tašky na kolečkách. Ty nabízí například Joumma Bags, Santoro London, Play Bag, Spirit nebo Santoro Gorjuss.

Cena

Také pořizovací cena se v závislosti na typu tašky liší. V tomto případě se však nemusí vyplatit nákup těch nejlevnějších tašek. V jejich případě je horší především kvalita koleček, což je však ta nejvíce namáhaná část. Levné tašky mají kolečka vyrobena z méně odolného plastu. S cenou se však kvalita a tím i odolnost koleček zvyšuje. Velký vliv na pořizovací cenu má také velikost tašky.

Cestovní tašky lze koupit v rozmezí 500 – 7 000 Kč. Nejoblíbenější jsou pak tašky s cenou v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč. Toto cenové rozpětí nabízí i největší výběr.

 • Nákupní taška na kolečkách – zde se cena obvykle pohybuje v rozmezí 500 – 1 500 Kč. K nejoblíbenějším patří tašky s cenou 800 – 1 000 Kč.
 • Školní taška na kolečkách – dětem můžete tašku s kolečky koupit za cenu od 500 – 2 000 Kč. V jejich případě se však příliš nevyplatí šetřit, protože taška musí ustát prakticky každodenní ne příliš šetrné zacházení. Jestli chcete, aby vašemu potomkovi taška nějakou dobu sloužila, zaměřte se raději na modely s cenou vyšší než 1 000 Kč.

Porovnat ceny tašek

Otázky a odpovědi

Je možné tašku lépe zabezpečit?

Zvýšit bezpečnost svého majetku budete chtít zejména v případě cestovních tašek, které budete muset nechat delší dobu bez dozoru. V tomto případě si můžete vystačit s klasickým zámkem na klíč nebo kód, kterým zabezpečíte zapínání.

Při cestování letadlem se bude hodit tzv. TSA zámek, ke kterým lze použít universální klíč. V případě náhodné letištní kontroly se tak nemusíte bát znehodnocení zámku. Dražší tašky mohou nabídnout uzamykatelné zipy.

Co musí splňovat taška jako palubní zavazadlo?

Na palubní zavazadlo jsou kladeny nároky, co se velikosti týká. Na palubu letadla vás nepustí se zavazadlem delším než 56 cm. Šířka nesmí být vyšší než 45 cm a maximální povolená hloubka je 250 cm. Vzhled zavazadla pak není nijak důležitý, na palubu můžete s taškou i kufrem. Takto malé cestovní tašky však kolečka spíše nemívají.

Jaké prvky by měla cestovní taška na kolečkách mít?

Cestovní tašky s kolečky bývají doplněny o madlo, které vám umožní tašku táhnout. Levnější tašky mají madlo jednoduché, dražší jsou doplněny o madlo teleskopické. Běžnou součástí tašky jsou rovněž rukojeti určené k jejímu přenášení. Některé tašky však mohou mít navíc i delší popruhy, díky kterým můžete tašku nést na zádech nebo ramenou. Při výběru tak myslete i na to, jakými způsoby budete chtít tašku přenášet.

Závěr

Tašky s kolečky jsou praktické a jejich přemísťování je méně namáhavé. Díky kolečkám budete moci tašku táhnout a nebudete ji muset po celou dobu na zádech nebo v ruce. Součástí tašky jsou i stabilizační nožky nebo stojánek a tašku tak můžete bez obav postavit na zem. Přesto však mají tyto tašky i několik nevýhod.

Cestovní tašky s kolečky nejsou příliš ideální na delší výšlapy, mnohem vhodnější jsou tak k převážení. Kolečka ovlivní i vyšší hmotnost tašky. Kolečka jsou rovněž tou nejvíce namáhanou částí a jsou náchylná k poškození. Tašku s poškozenými kolečky budete moci v některých případech dále používat, avšak taková taška už nebude nijak praktická. Proto si před výběrem raději přečtěte i mnohé uživatelské recenze, které vás mohou ochránit před nákupem nekvalitního výrobku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem potřebovala vhodnou nákupní tašku na kolečkách pro maminku, která trvá na tom, že si nákup zvládne dovést sama. Objednala jsem jí tašku Aurora Milano a byla nadšená, hned, když jí vybalila.

 2. Za sebe mohu poradit Gimi Sprinter Nákupní vozík 50 l – černý GIMI 168407, který je opravdu vynikajícím pomocníkem při nákupech. Vždy se mi do něj vejde úplně všechno a bez problémů si tak dovezu celý obsah kufru u auta až domů do kuchyně. Jen je potřeba naskládat do toho vozíku nákup až před domem, protože naplněný rozhodně do vozu nezvednete.

Přidat komentář

Recenzer
Logo