Nova

Už téměř 30 let v České republice vysílá komerční televizní stanice Nova, která patří dlouhodobě mezi nejsledovanější programy, a kromě hlavního kanálu do její vysílací skupiny spadá dalších 10 stanic.

Nova

Novu si u nás může naladit úplně každý, vysílá ve vysokém rozlišení a k jejím dlouhodobě nejvíce sledovaným pořadům patří např. večerní zpravodajská relace Televizní noviny.

Představení společnosti

Nova je hlavním programem společnosti TV Nova s.r.o., jejímž majitelem je nadnárodní mediální skupina CME (pod CME patří také slovenská Markíza a kanály z Rumunska, Bulharska a Slovinska). Od roku 2020 je pak majitelem CME mezinárodní investiční společnost PPF (té patří např. O2 Czech Republic, Air Bank, CETIN, Home Credit a řada dalších významných firem).

Historie

Ke slavnostnímu zahájení vysílání televize Nova došlo v pátek 4. února 1994, kdy program odstartovaly Televizní noviny, následovala pak televizní premiéra filmu Obecná škola. Nova si hned od samého začátku získala srdce českých diváků a přinesla jim spoustu atraktivního obsahu, se kterým se do té doby na českých obrazovkách nemohli setkat.

Jednou z nejvýznamnějších osobností v dějinách Novy byl jednoznačně její první generální ředitel Vladimír Železný, jenž se mimo jiné proslavil i pořadem Volejte řediteli. Během 30 let se díky Nově proslavilo velké množství osobností, vznikla celá řada zajímavých formátů a Nova se dlouho držela jako jasný lídr v žebříčcích sledovanosti. I dnes jsou jejími hlavními konkurenty skupina stanic Prima a Česká televize.

Program

Aktuálně patří do televizní skupiny Nova Group hned 11 lineárních programů. O jaké stanice se jedná a na jaký program se zaměřují?

 • Nova – hlavní stanice Novy s pestrým mixem pořadů různých žánrů
 • Nova Cinema – kanál zaměřený čistě na filmy a seriály
 • Nova Action – stanice určená především pro muže, vysílá akční filmy, akční seriály a sport
 • Nova Fun – zábavní kanál, který vysílá především komediální seriály a sitcomy
 • Nova Gold – původně archivní program, dnes ale vysílá zejména detektivní seriály
 • Nova Lady – stanice zaměřená na ženy, program tvoří hlavně romantické seriály
 • Nova Sport 1 – placený sportovní kanál, vysílá např. NHL, fotbal, basketbal nebo motosport
 • Nova Sport 2 – placený sportovní kanál, vysílá např. NBA, fotbal, šipky nebo házenou
 • Nova Sport 3 – placený sportovní kanál, zaměřený zejména na zahraniční fotbalové soutěže
 • Nova Sport 4 – placený sportovní kanál, zaměřený zejména na zahraniční fotbalové soutěže
 • Nova International – program určený pro slovenský trh, u nás se dá sledovat prostřednictvím streamingové služby Voyo

Dostupnost

Hlavní kanál televize Nova je dostupný úplně všem divákům v České republice, ať už doma přijímají vysílání pozemní, kabelovou, satelitní nebo internetovou cestou. V terestrice je ale Nova pouze ve snížené kvalitě obrazu, pro HD rozlišení je potřeba sledovat ji přes některého z operátorů placené televize.

Ostatní stanice skupiny Nova jsou také dostupné v bezplatném pozemním vysílání, vyjma sportovních kanálů Nova Sport (ty jsou placené) a programu Nova International (ten je v ČR pouze na Voyo).

Cena

Televize Nova je jednou ze základních, neplacených stanic, každý ji tak může sledovat zcela zdarma. U poskytovatelů placené televize je pak obvykle zařazená vždy v tom nejnižším balíčku programů, samozřejmostí je HD rozlišení. Připlatit si ale musí zájemci o sledování sportovních kanálů skupiny Nova.

Online

První program Novy, stejně tak jako řadu dalších stanic této televizní skupiny, je možné sledovat i prostřednictvím streamingové služby Voyo. Její součástí je navíc i zpravodajství TN Live.

Nova má také pro svoje diváky službu HbbTV, u této stanice ale není tak propracovaná, jako např. u České televize nebo u Primy. Její součástí je např. zpravodajství, počasí nebo televizní program, nově jsou v ní i celé epizody vybraných seriálů a reality show (např. Ulice, Výměna manželek, MasterChef nebo Love Island).

Výhody a nevýhody

Pochvalu si Nova určitě zaslouží za program, který – ať už se někomu líbí nebo ne – stále patří mezi ty nejsledovanější. Plusem je také dostupnost pro všechny – Nova se dá naladit všemi způsoby a je v nabídkách všech operátorů. Pro náročné diváky, kteří mají zájem o exkluzivní obsah, ale hlavní program Novy tolik atraktivní není.

Nejčastější otázky

Dá se Nova sledovat zadarmo i v HD rozlišení?

V pozemním vysílání ne, tam je Nova pouze v základní kvalitě obrazu. Jinak je ale u všech operátorů v základu, řada z nich má navíc základní balíček programů zdarma k internetu.

Které stanice od Novy získám, když si objednám Voyo?

Součástí streamovací služby Voyo je kromě bohaté nabídky filmů a seriálů také živé vysílání stanic Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova Fun, Nova Gold, Nova Lady, Nova Sport 1, Nova Sport 2 a Nova International.

Kdo je teď generálním ředitelem televize Nova?

Od ledna 2023 je generálním ředitelem skupiny Nova Daniel Grunt. V minulosti měl na starosti např. digitalizaci CME nebo rozvoj platformy Voyo, dříve pracoval mimo jiné i v televizi Prima.

Shrnutí

Televize Nova je stálicí na českém mediálním trhu už od roku 1994, po celou dobu se drží na předních příčkách žebříčků sledovanosti. Je oblíbená jak u mladší, tak i u starší generace a její hlavní program doplňuje celá řada dalších tematických stanic. Televizní kanál Nova může sledovat každý úplně zdarma, o operátorů je pak dostupný i v HD rozlišení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo