Tepelná ztráta domu

Ve chvíli, kdy se rozhodnete zateplit dům nebo instalovat tepelné čerpadlo, potřebujete znát tepelnou ztrátu domu. Jedná se o celkové množství energie, která tzv. utíká skrz celou budovu, ať už jsou to stěny, okna, střecha a mnohé další.

Energetickou ztrátu ve většině případů určí projektant či energetický specialista, ale můžete si jí spočítat i svépomocí, i když to rozhodně není nic jednoduchého.

Tepelná ztráta, která v daný okamžik uniká z vnitřního prostoru domu do exteriéru se počítá pro extrémnější chlad. U nás je to obvykle při -15 °C, zatímco v horských oblastech při -18 °C a ve městech či teplejších oblastech je to -12°C.

Chci vědět víc

Jaké údaje jsou důležité při výpočtu tepelné ztráty?

 • Objem budovy
 • Celková plocha budovy
 • Celková podlahová plocha
 • Trvalý tepelný zisk
 • Typ použitého zdiva (nejen obvodového, ale i vnitřního, včetně příček)
 • Druh a tloušťka tepelné izolace obvodových stěn
 • Tepelná prostupnost oken
 • Skladba a typ střechy, včetně její tloušťky a typu použité izolace
 • Typ a tepelná prostupnost veškerých dveří a mnohé jiné.

Co ovlivňuje výpočet tepelné ztráty domu?

Je dobré zmínit, že to je hodně náročný výpočet a pokud nejste projektant či energetický specialista, můžete získat pouze orientační výpočet pomocí online nástroje, určeného k výpočtu pro každého zájemce, který si chce zažádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

K tomu, aby bylo možné takový formulář vyplnit, je potřeba mnoho již zmiňovaných faktorů, respektive údajů. Projekt bude obsahovat plochu všech zdí, dveří i oken, včetně objemu celého domu. Prostupnost tepla u každého jednotlivého prvku, jakým je okno, dveře či střecha by měla být známá přímo od výrobce, případně v dokumentaci ke stavbě. Co je nejdůležitější?

 • Zateplení stěn, střechy i stropů (čím vyšší kvalita, tím lépe).
 • Kvalitní okna, vchodové dveře, garážová vrata a ostatní.
 • Dispozice domu a jeho velikost (jestli je to činžovní dům, panelák atd.)

V neposlední řadě by vás měl zajímat také teplotní komfort, protože jiné množství tepla uniká, když doma vytápíte třeba na 24–28 stupňů, a úplně odlišné třeba při 20 stupních.

Proč je důležité mít tepelnou ztrátu pod kontrolou?

Přestože není možné se tepelné ztráty úplně zbavit, je dobré jí mít pod kontrolou a co nejvíce jí minimalizovat. Pokud totiž pořizujete tepelné čerpadlo, je nutné počítat právě i s tepelnou ztrátou.

Takové čerpadlo totiž musí nejen pokrýt samotnou tepelnou ztrátu u nemovitosti, kterou má vytápět, ale také ohřívat užitkovou vodu, a to i ve chvíli, kdy jsou venku ty největší mrazy.

Čím větší výkon tepelného čerpadla, tím menší doplatek za elektřinu

Když je tepelná ztráta nemovitosti například 16 kW, tepelné čerpadlo by mělo mít minimální výkon 18 kW.
Jinak nebude mít dostatečný výkon pro ohřev užitkové vody a tu pak budete muset ohřívat extra. Tím pádem by se značně zvýšila celková roční spotřeba elektrické energie.

Svěřte se odborníkům a nechte si poradit

Nejen, že vám mohou ušetřit spoustu drahocenného času s výpočtem tepelné ztráty domu, ale mohou vám poradit i v případě, že budete chtít tepelnou ztrátu omezit. V neposlední řadě si nechte poradit i s výběrem toho nejvhodnějšího tepelného čerpadla a rozhodně jej nevybírejte jen podle ceny.

Vždy se však mějte na pozoru a věřte jen opravdu zkušeným a zejména ověřeným dodavatelům. Mnohdy se může stát, že narazíte na dodavatele, který neřeší pomoc zákazníkovi, ale prodej toho nejdražšího, i když mnohdy ne nejlepšího produktu.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.schlieger.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (85 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Chtěli jsme to zvládnout sami, ale nakonec jsme si takové počty rozmysleli a domluvili se s pánem, který přijel a na místě nám vše přesně vypočítal. Bylo to poměrně rychlé.

 2. Manžel si to vzal původně na starost, že si vše vypočítá sám, no nedařilo se mu to. Nakonec jsem zavolala odbornou firmu a ta nám vše spočítala.

 3. Dobry den vsetkym,

  k bodu c.4. Čím větší výkon tepelného čerpadla, tím menší doplatek za elektřinu.
  Upozornujeme na to, ze v tomto pripade, dojde v teplotach v oblasti 0-4 st k castejsiemu cyklovaniu TC a nasledne kazdy start bude znizovat zivotnost TC. V realnom zivote sa skrati zivotnost napr. z 15-18r na polovicu.
  Dolezite je poznat priemerne teploty v mieste instalacie a nasledne dimenzovat vykon.
  Ak sa vykon TC navrhne na cca 80% tepelnej straty, v realnom zivote to pokryje 90% potreby vykonu.
  Ak je tepelna strata vypocitana pri -12 st, napr. 16 kw, nema vyznam dimenzovat na vykon 18 kw. Priemerna teplota v regionoch je casto 3-4 st., kedy tepelna strata uz bude na urovni povedzme 8kw/10kw.
  Navrhovane riesenie by postacovalo pri bivalentnom (napr. -7) bode nastavit na 12kw, evt. 10 kw.
  Zivotnost TC neznicuje zima, ale leto, pri ohreve TUV.
  Vsetko dobre.
  Jan Labos.

 4. Domluvila jsem se s profesionálním odborníkem, který za nás všechno vyřešil a bylo hotovo.

 5. Manžel se snažil vypočítat tepelnou ztrátu domu, ale já to vyřešila domluvou s odborníkem, ten přišel, vypočítal a bylo hotovo. Za mě skvělá zkušenost.

 6. Já tedy raději dojednal schůzku s odborníkem a ten nám hravě tepelnou ztrátu vypočítal. Vše proběhlo rychle a bez problémů.

 7. Díky za článek, zkusil jsem si vypočítat tepelnou ztrátu domu podle vás a docela se dařilo. No samozřejmě, že pak jsem se stejně obrátil na odborníky, ale i tak sem pyšný, že jsem to zvládl.

 8. Tepelné ztrátě domu nerozumím, takže jsem si na to domluvil schůzku s odborníkem a vše proběhlo super. Určitě to stojí za to a nemusí člověk litovat ani té finanční investice.

 9. Manžel chce koupil tepelné čerpadlo, ale já neměla ani tušení, že se počítá nějaká tepelná ztráta domu. Díky za článek, aspoň to člověku vysvětlíte.

Přidat komentář

Recenzer
Logo