Tepelná ztráta domu

Ve chvíli, kdy se rozhodnete zateplit dům nebo instalovat tepelné čerpadlo, potřebujete znát tepelnou ztrátu domu. Jedná se o celkové množství energie, která tzv. utíká skrz celou budovu, ať už jsou to stěny, okna, střecha a mnohé další.

Energetickou ztrátu ve většině případů určí projektant či energetický specialista, ale můžete si jí spočítat i svépomocí, i když to rozhodně není nic jednoduchého.

Tepelná ztráta, která v daný okamžik uniká z vnitřního prostoru domu do exteriéru se počítá pro extrémnější chlad. U nás je to obvykle při -15 °C, zatímco v horských oblastech při -18 °C a ve městech či teplejších oblastích je to -12°C.

Chci vědět víc

Jaké údaje jsou důležité při výpočtu tepelné ztráty?

 • Objem budovy
 • Celková plocha budovy
 • Celková podlahová plocha
 • Trvalý tepelný zisk
 • Typ použitého zdiva (nejen obvodového, ale i vnitřního, včetně příček)
 • Druh a tloušťka tepelné izolace obvodových stěn
 • Tepelná prostupnost oken
 • Skladba a typ střechy, včetně její tloušťky a typu použité izolace
 • Typ a tepelná prostupnost veškerých dveří a mnohé jiné.

Co ovlivňuje výpočet tepelné ztráty domu?

Je dobré zmínit, že to je hodně náročný výpočet a pokud nejste projektant či energetický specialista, můžete získat pouze orientační výpočet pomocí online nástroje, určeného k výpočtu pro každého zájemce, který si chce zažádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

K tomu, aby bylo možné takový formulář vyplnit, je potřeba mnoho již zmiňovaných faktorů, respektive údajů. Projekt bude obsahovat plochu všech zdí, dveří i oken, včetně objemu celého domu. Prostupnost tepla u každého jednotlivého prvku, jakým je okno, dveře či střecha by měla být známá přímo od výrobce, případně v dokumentaci ke stavbě. Co je nejdůležitější?

 • Zateplení stěn, střechy i stropů (čím vyšší kvalita, tím lépe).
 • Kvalitní okna, vchodové dveře, garážová vrata a ostatní.
 • Dispozice domu a jeho velikost (jestli je to činžovní dům, panelák atd.)

V neposlední řadě by vás měl zajímat také teplotní komfort, protože jiné množství tepla uniká, když doma vytápíte třeba na 24–28 stupňů, a úplně odlišné třeba při 20 stupních.

Proč je důležité mít tepelnou ztrátu pod kontrolou?

Přestože není možné se tepelné ztráty úplně zbavit, je dobré jí mít pod kontrolou a co nejvíce jí minimalizovat. Pokud totiž pořizujete tepelné čerpadlo, je nutné počítat právě i s tepelnou ztrátou.

Takové čerpadlo totiž musí nejen pokrýt samotnou tepelnou ztrátu u nemovitosti, kterou má vytápět, ale také ohřívat užitkovou vodu, a to i ve chvíli, kdy jsou venku ty největší mrazy.

Čím větší výkon tepelného čerpadla, tím menší doplatek za elektřinu

Když je tepelná ztráta nemovitosti například 16 kW, tepelné čerpadlo by mělo mít minimální výkon 18 kW.
Jinak nebude mít dostatečný výkon pro ohřev užitkové vody a tu pak budete muset ohřívat extra. Tím pádem by se značně zvýšila celková roční spotřeba elektrické energie.

Svěřte se odborníkům a nechte si poradit

Nejen, že vám mohou ušetřit spoustu drahocenného času s výpočtem tepelné ztráty domu, ale mohou vám poradit i v případě, že budete chtít tepelnou ztrátu omezit. V neposlední řadě si nechte poradit i s výběrem toho nejvhodnějšího tepelného čerpadla a rozhodně jej nevybírejte jen podle ceny.

Vždy se však mějte na pozoru a věřte jen opravdu zkušeným a zejména ověřeným dodavatelům. Mnohdy se může stát, že narazíte na dodavatele, který neřeší pomoc zákazníkovi, ale prodej toho nejdražšího, i když mnohdy ne nejlepšího produktu.


Zdroj: www.schlieger.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (53 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je cílem celého týmu Recenzer. Více o nás.

3 komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Díky za článek, zkusil jsem si vypočítat tepelnou ztrátu domu podle vás a docela se dařilo. No samozřejmě, že pak jsem se stejně obrátil na odborníky, ale i tak sem pyšný, že jsem to zvládl.

 2. Tepelné ztrátě domu nerozumím, takže jsem si na to domluvil schůzku s odborníkem a vše proběhlo super. Určitě to stojí za to a nemusí člověk litovat ani té finanční investice.

 3. Manžel chce koupil tepelné čerpadlo, ale já neměla ani tušení, že se počítá nějaká tepelná ztráta domu. Díky za článek, aspoň to člověku vysvětlíte.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo