Odhlučnění tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla se těší velké oblibě, zejména ty modely, které mají velmi tichý chod. Jejich hlučnost umí značně snižovat použití inovativních technologií. Pro novostavby a rekonstruované domy jsou díky nízkým nákladům na vytápění i univerzální využití na ohřev vody a chlazení místností oblíbenou volbou.

Zejména díky tomu, že jsou ekologická a tím maximálně šetrná vůči životnímu prostředí. Kromě jiných vlastností, by každého při nákupu měla zajímat také hlučnost tepelného čerpadla. Určitě nechcete rušit nejen sami sebe, ale také sousedy.

Hlučnost je tak jedním z prvních faktorů, o které se zajímat. Zařízení, které je až příliš levné a nekvalitní, bude rovněž velmi hlučné. Hlučnost samotného čerpadla je ovlivněno mnoha faktory, ať už je to šíření zvuku v prostoru, typ povrchu, na kterém je umístěno, předměty v okolí, ale i směr větru.

To vše má na hlučnost určitý vliv. Zejména v oblastech s hustší zástavbou může být příliš hlučné čerpadlo problém a mnohdy se stává důvodem sousedských sporů.

Jaké hodnoty jsou zásadní při posuzování hlučnosti tepelného čerpadla?

První je hladina akustického výkonu LW, což je technický parametr uvedený na štítku produktu, případně v katalogu daného výrobce. Tato hodnota je udávána v decibelech (dB).

Díky tomu, že nezávisí na podmínkách v okolí, takže jejím prostřednictvím se dá snadno porovnat hlučnost jednotlivých tepelných čerpadel. Její měření probíhá rovnou na povrchu tepelného čerpadla, to vše v souladu s normou ČSN EN 12102-2 (143019).

Výsledné měření poté ukazuje dvě různé hodnoty. Ta minimální udává akustický výkon při nízkém výkonu během chodu čerpadla, zatímco maximální ukazuje počet decibelů při plném výkonu.

Druhou hodnotou je hladina akustického tlaku LP udávající intenzitu hluku z jisté vzdálenosti od daného zdroje, zahrnující i vliv prostředí.

Tento údaj je dopočítáván z hladiny akustického výkonu, udává se rovněž v dB a je nezbytný ve chvíli, kdy je nutné posoudit vliv zdroje hluku na celkové zdraví lidí.

Jaké limity musí vhodné tepelné čerpadlo splňovat?

Pokud jde o hlučnost tepelného čerpadla, ta nesmí překročit 40 dB, na což dohlíží platné hygienické předpisy. Hluk musí být měřen ve vzdálenosti 2 m od sousedního domu, přímo od okna obytné místnosti.

Na to, aby bylo možné tepelné čerpadlo instalovat, bude nutné získat územní souhlas od stavebního úřadu. Ten může k žádosti o souhlas požadovat akustickou studii. Ta zjistí, jaký vliv bude mít hlučnost čerpadla na okolí, kde má být umístěno. Studii provedou odpovědní pracovníci krajské hygienické stanice, případně odborníci přes akustiku.

Co pomůže k odhlučnění tepelného čerpadla?

V první řadě je důležité jeho umístění. Rozhodně vybírejte vhodné místo pečlivě, ale vyhněte se tomu, aby bylo čerpadlo pod oknem vaší ložnice, obýváku či pracovny. Dobré je třeba u zadní strady domu, vedle garáže a další tomu podobná místa.

Díky tomu, že se od stěn odrážejí zvukové vlny, neumísťujte čerpadlo ani do rohů, kde bude mnohem více hlučné. Nevhodné jsou úzké uličky a chodby. Tepelné čerpadlo, které je umístěno přímo na zem, je dobré odizolovat pomocí štěrkového podloží.

Kromě izolace je to vhodný způsob, jak zajistit vsakování případného kondenzátu. U čerpadla, které budete připevňovat k betonu na dlažbu nebo třeba plochou střechu, je dobré využít gumové silentbloky, s jejichž pomocí se dají tlumit vibrace čerpadla.

Dobré je, když v blízkosti čerpadla zasadíte takové křoviny, které jsou odolné, případně lze zvolit i okrasné trávy. Možná vás to překvapí, ale také dokážou utlumit hlučnost čerpadla. Nesmíte je však zasadit moc blízko, dbejte vždy na to, co radí výrobce zvoleného čerpadla. Je totiž důležité, aby mu nic nebránilo nasávat vzduch, takže v těsné blízkosti nesmí být žádná nežádoucí překážka.

Venkovní jednotku je lepší instalovat v horizontální poloze, díky čemuž půjde hluk směrem vzhůru. Vše je dobré vždy konzultovat s odborníky, kteří vám poradí ještě mnohé další vychytávky, jak zamezit vysoké hlučnosti.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.woltair.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo