Spotřeba tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla zažívají v posledních měsících skutečný boom, neboť jsou stále vyhledávanějším způsobem pro ohřev vody i vytápění domácnosti/komerčních prostor.

Kromě toho, že jsou šetrná k životnímu prostředí, existují i taková, která se dají ovládat dálkově prostřednictvím chytrého telefonu.

Výhodou je i to, že si můžete požádat o dotaci, která částečně pokryje pořizovací cenu tepelného čerpadla. Náklady na provoz jsou individuální a vždy se odvíjí od toho, jaký model/typ čerpadla zvolíte, případně jakého výrobce. Záleží také na druhu topného systému i podmínkách, ve kterých bude tepelné čerpadlo umístěno.

Cena tepelného čerpadla

Ceny energií narostly do značných výšek, proto začalo mnoho domácností i firem pátrat, jak ušetřit nějakou tu částku za energii. Jednou z možných variant jsou právě tepelná čerpadla, která mají náklady na provoz opravdu minimální.

Základním kamenem vše ho vybrat takový druh zařízení, které bude mít co nejvyšší energetickou účinnost. Pořizovací cena tepelného čerpadla poté závisí na tom, kdo je výrobcem, jaký má výkon, a hlavně jaký typ vyberete.

Dá se říci, že s ohledem na naše podmínky, jsou nejčastější volbou tepelná čerpadla vzduch-voda, jehož cena se pohybuje kolem cca 300 000 korun, včetně příslušenství a instalace.

Vzhledem k tomu, že s nízkými venkovními teplotami dochází ke snižování účinnosti tohoto typu čerpadla, není doporučováno jako tzv. primární zdroj energie. Co se týká investice, tak návratnost je zhruba do 8 let.

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo instalovat?

Pokud hledáte ekonomicky výhodný způsob vytápění, který je navíc ekologický, pak je čerpadlo ideální volbou.
Je to vhodný topný systém zajišťující jak vytápění prostor, tak ohřev vody. Majitelé domů, který nemají dům zateplený, by měli nejdříve provést nutné úpravy a teprve potom pořídit tepelné čerpadlo.

Úpravami se rozumí nejen zateplení, ale rovněž výměna starých oken za nová. Můžete si vybrat jedno nebo druhé, ale věřte, že obě úpravy jsou schopné výrazně snížit tepelnou ztrátu domu.

Princip tepelného čerpadla

Zjednodušeně se dá říci, že tepelné čerpadlo čerpá tepelnou energii z obnovitelných zdrojů a poté tuto energii přeměňuje na teplo. Z venkovního prostředí se tak toto teplo prostřednictvím otopné soustavy dostává do vnitřních prostor rodinných či bytových domů, případně komerčních prostor.

Vzhledem k tomu, že čerpadlo teplo jen přenáší, potřebuje elektrickou energii k tomu, aby mohlo fungovat. Zhruba 25 % energie musí načerpat z elektrické sítě, zatímco zbývajících 75 % je získáváno z venkovního prostředí a tomu potřebných obnovitelných zdrojů.

Tepelná čerpadla mají vysokou účinnost, která mnohdy dosahuje až 350 %, přičemž je až třikrát účinnější než klasický elektrokotel. Můžete ušetřit téměř 75 % nákladů na vytápění při výměně za elektrokotel a zhruba 50 % v případě plynového kotle.

Orientační výpočet spotřeby tepelného čerpadla

Předem upozorňujeme, že výpočet je pouze orientační, aby byl poznat rozdíl například mezi tepelným čerpadlem a elektrokotlem.

Při plném výkonu je spotřeba tepelného čerpadla 1 kWh, průměrná cena elektřiny je cca 7 korun za kWh, takže za 1 den protopí tepelné čerpadlo maximálních 168 korun.

Když použijeme názorný příklad, tak si zvolíme rodinný dům, kde je obytná plocha cca 150–200 m2. S elektrokotlem bude spotřeba elektrické energie za rok 20 000 kWh, zatímco s tepelným čerpadlem jen 8 250 kWh.

Ponecháme průměrnou cenu elektrické energie 7 korun za 1 kWh, takže celkové roční náklady za elektrickou energii budou 140 000 Kč s elektrokotlem, ale jen 57 750 korun s tepelným čerpadlem.

To ve finále znamená, že když se zbavíte elektrokotle a místo něj instalujete tepelné čerpadlo, můžete ušetřit až 82 250 Kč za rok.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.woltair.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo