Topné žebříky

Ať už bydlíte v bytě nebo v domě, ne vždy je koupelna teplým místem a někdy potřebuje vytopit. Zapínání ústředního topení vás může vyjít zbytečně draho, a právě proto jsou tu topné žebříky, které šetří váš čas i peníze. Některé modely se dokonce obejdou bez vaší přítomnosti, protože na nich jednoduše nastavíte požadovanou teplotu na daný den i čas. Využijete je nejen v zimě, ale také v létě, kdy vám pomohou vysušit ručníky.

Porovnat ceny žebříků

Nejlepší topné žebříky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thermal Trend KDOE 450 mm x 960 mm KDOE450960 100 % 2 680 Kč Zobrazit Siko.cz
2. Novaservis 600 x 1600 mm 600/1600/R,1 100 % 2 719 Kč Zobrazit Siko.cz
3. Novaservis 450 x 1200mm 450/1200/R,1 98 % 1 954 Kč Zobrazit Topenilevne.cz
4. Thermal Trend KDOE 600 mm x 960 mm KDOE600960 94 % 2 838 Kč Zobrazit Unihobby.cz
5. ELVL BK.ER 450 x 1320 mm ELVL0125 80 % 5 924 Kč Zobrazit Topnyzebrik.cz

Typy

Typy topných žebříků rozdělujeme podle jejich způsobu vytápění. Každému bude vyhovovat něco jiného, ať už se to týká financí či častosti využití. Nejvíce se ujal kombinovaný žebřík, který je vhodný pro všechny roční období a jeho údržba je nenáročná.

Elektrický topný žebřík

Jedním z častých řešení je elektrický topný žebřík, který funguje na základě naplněných trubek vodou či nemrznoucí kapalinou, které ohřívá zabudovaná topná tyč. Zapojí se buďto do zásuvky nebo napevno do sítě, na což si ale musíte zavolat elektrikáře. Lze ovládat ovladačem či termostatem.

Teplovodní žebřík

Ovládá se pomocí termostatického ventilu a je připojen ke stávajícímu topnému systému. Jeho cena je vyšší a instalace o něco složitější. Před každou zimní sezónou je třeba nemrznoucí směs vyměnit.

Kombinovaný žebřík

Nejčastější variantou je kombinovaný žebřík, který má v sobě zabudovanou elektrickou topnou tyč, a tak topení využijete v každé sezóně – v létě na sušení ručníků, v zimě na topení klasickým teplovodní systémem.

Elektrický přímotop

Pro občasné použití se hodí také elektrický přímotop, který se jednoduše ovládá, nedoporučuje se ovšem na denní vytápění místnosti, může být nebezpečný.

Výkon

Pamatujte, že topné žebříky slouží spíše jako doplněk, nejsou totiž tak výkonné jako klasická topení. Dobře si proto rozmyslete, za jakým účelem je pořizujete – na vytopení místnosti nebo pouze na usušení ručníků? Topné žebříky mají obecně výkon v rozsahu od 100 W do 1000 W, doporučuje se počítat s 60 až 80 watty na metr krychlový prostoru, abyste se dočkali požadovaného výsledku. S výkonem jde ruku v ruce také velikost žebříku.

Výška a šířka

Rozměry zvolte podle toho, jak velkou místnost budete vytápět. Svou roli hraje také vzdálenost mezi příčkami nebo prostor mezi zdí a radiátorem. Oblast, kam chcete topný žebřík přidělat, si předem změřte, abyste si byli jistí, že se vám tam vejde – zaměřte se na šířku, výšku, ale také střed trubek (vzdálenost mezi vstupy trubek) v případě, že chcete žebřík instalovat na stávající potrubí. Následně určete, kolik ručníků budete věšet, aby se tam všechny vešly.

Materiál

Nejčastěji se žebříky vyrábějí z kovu nebo skla, na trhu najdete provedení v barvách jako je matná černá, antracitová či chrom. Zde záleží spíše na tom, co se vám líbí, oba materiály jsou kvalitní. Dražší topné žebříky uvidíte také v nerezu, jedná se ale o cenu vyšší 10 000 Kč.

Tvar

S designem kromě materiálu záleží také na tvaru vyvedení trubek žebříku, který může být ve tvaru tvaru I, H nebo E, ale také v rovném, rámovém, oblém či kulatém provedení. Opět záleží na tom, co se vám líbí a co se vám do koupelny hodí.

Funkce

Kromě své hlavní funkce – vytápění pokoje či ručníků, mají topné žebříky také další funkce, které můžete v domácnosti využít. Některé se vám budou hodit z hlediska praktičnosti, jiné kvůli šetření času.

Dvojité držáky na ručníky

Pro větší prostor na sušení ručníků stačí pořídit T – kus, který se zasune do držáku na ručníky.

Topné prvky s funkcí časovače

Potřebujete v daný čas vytopit místnost nebo vysušit ručníky? S touto funkcí nastavíte zvýšení topného výkonu ve vámi požadovaný čas a stejně tak i vypnutí.

Prvky Bluetooth

Abyste mohli topný žebřík ovládat i na dálku, lze ho v některých případech propojit s telefonem a díky Bluetooth nastavit teplotu. Umožňuje také naprogramování požadovaných topných cyklů. Touto funkcí ovšem disponují spíše dražší modely.

Značka

Mezi značky, které se zabývají výrobou topných žebříků, patří například Kermi, Aqualine, Thermal Trend nebo Sapho. Provedení je v různých barvách, tvarech a liší se také materiály.

Cena

Nejlevnější cenovou kategorií jsou topné žebříky do 2 000 Kč, které nejsou kvalitou vůbec špatné, ovšem jsou menší velikosti. Hodí se tedy výhradně na sušení ručníků, místnost byste s nimi nevyhřáli. Co se týče materiálu, převládá ocel. Od 2 000 do 5 000 Kč už jsou k dispozici větší modely s vyšším výkonem, takže dokáží vyhřát i místnosti typu koupelna, chodba nebo kuchyň.

Nad 5 000 Kč najdete designově pokročilejší topné žebříky, které jsou u nejvyšších cen vyrobeny z nerezu. Cena může dosahovat až 20 000 Kč. Většinou platí, že čím větší rozměry a lepší materiál, tím dražší modely. Způsob vytápění se cenově nijak neliší.

Porovnat ceny žebříků

Údržba

Způsob údržby se dělí podle toho, o jaký způsob vytápění jde. V případě elektrického topného žebříku budete potřebovat teplonosnou nemrznoucí směs, která se do trubek lije. Chrání otopné těleso před zamrznutím, korozí a tvorbou usazenin. Před naplněním nemrznoucí směs smíchejte s destilovanou vodou.

Při plnění žebříku jej dolijte vytvořeným roztokem do cca 90 % objemu, při zahřívání totiž dochází k rozpínání náplně. Zahřívání také způsobuje postupné odpařování destilované vody, proto je třeba ji před každou zimní sezónou doplnit. Pokud budete chtít topný žebřík otřít od prachu, zkuste vlhčené ubrousky.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat topný žebřík?

Rozhodující bude způsob vytápění, který vyberete podle výše investice, kterou chcete do topení dát a podle toho, co vám přijde jako nejlepší řešení.

Nejčastěji se lidé rozhodují pro kombinovaný žebřík, který se dá využít jak v létě, tak v zimě. Některé varianty nebudou potřebovat vaši péči, jako například teplovodní žebřík, kdežto elektrický topný žebřík, který ohřívá zabudovaná topná tyč, musíte dolévat vodou či nemrznoucí kapalinou.

Následně vás bude zajímat výkon, abyste věděli, za jak dlouho ručníky uschnou nebo bude místnost vytopena. A nakonec je třeba změřit výšku i šířku, aby se vám žebřík do koupelny vešel a pojal tolik ručníků, kolik bude potřeba.

Jaký výkon je vhodný pro vytopení malé koupelny?

Nejčastěji se doporučuje výkon 60 až 80 wattů na metr krychlový prostoru, tak si to budete muset spočítat. Odhadem ale bude stačit cca 700 W, což odpovídá žebříku o rozměru 45 × 120 cm. Pokud chcete žebřík využít na produkci tepla, budete potřebovat vyšší výkon, než když ho budete používat pouze na sušení ručníků.

Který materiál je u topného žebříku nejlepší?

Nejlepší je nerez, který je ovšem také nejdražší. Nic ale nezkazíte ani ocelí či sklem – dejte si pouze pozor, aby byli opravdu kvalitní.

Závěr

Topné žebříky lze využít hned pro několik účelů, nejčastější to však bývá sušení ručníků. Díky tomu jsou totiž cenově výhodné a energeticky úsporné, oproti klasickému topení, které se zase více hodí na vytopení místnosti. Ovšem i s topnými žebříky se můžete zahřát, jen bude potřeba poohlédnout se po vyšším výkonu, což vás bude stát více peněz.

Pokud vám stačí menší rozměry, není pořizovací cena nijak závratná a žebřík vám dobře poslouží. Chcete-li sladit jeho barvu s koupelnou, připravte si desítky tisíc navíc.

Topné žebříky můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.topnyzebrik.cz, www.hornbach.cz, www.hezkakoupelna.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Topný žebřík jsem nedávno potřeboval do koupelny, kterou jsme se s mou paní rozhodli zrekonstruovat. Tento typ radiátoru je super, protože místnost nejen vytopí, ale dají se na něm sušit ručníky, nebo také spodní prádlo.

  2. S manželkou jsme se pustili do rekonstrukce koupelny, takže jsme potřebovali nový radiátor, protože ten starý už dosloužil. Hledali jsme dlouho, prošli mnoho značek a jednotlivých modelů, ale nakonec jsme zakotvili u Thermal Trend, ta nám vyhovovala ve všem nejlépe.

Přidat komentář

Recenzer
Logo