Topidla

Pod pojmem topidla si většina uživatelů představí různé podoby elektrických nebo jiných přímotopů. Kromě nich lze však zakoupit i další podoby různých topidel, které můžete použít pro vytápění bytových i nebytových prostor. Topidla se liší ve způsobu vytápění, volit můžete mezi teplem v podobě konvekce, sálání a některá topidla poskytují kombinaci obojího.

Při výběru topidla buďte obezřetní, protože můžete narazit na různé typy, u kterým není možné přesně říci, jak vlastně teplo produkují. Mnozí výrobci u svých výrobků deklarují nadstandardními technologiemi, vysokou účinností atd. Z fyzikální podstaty mají všechna přímotopná topidla stejnou účinnost a to ve smyslu přeměny vstupní energie na energii tepelnou.

U topidel by vás tak měla zajímat především kvalita provedení, elektroinstalace, a to, zda se jedná o výrobek, který splňuje platné normy EU. Produkované teplo, ať už se jedná o teplo sálavé nebo konvekční, je přímo závislé na konstrukčním provedení topidla. A důležitá je pochopitelně i cena topidla, nemá totiž smysl platit více za topidlo, které se vyznačuje stejnou účinností, avšak výrobce u něj deklaruje nesmyslné schopnosti.

Porovnat ceny topidel

Nejlepší topidla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fenix Ecoflex TAC 15 95 % 2 455 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Concept KS3007 89 % 1 199 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Domo DO7341H 89 % 2 433 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Rohnson R-6065 84 % 1 799 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Sencor SCF 2003 82 % 699 Kč Zobrazit CZC.cz

Elektrická topidla

Jsou nejběžnější pro vytápění bytových prostor a mají mnoho podob.

 • Konvektor – pracuje na principu konvekce. Jedná se o poměrně levný zdroj tepla, který v minulosti představoval jedinou možnost přímotopu vůbec. Provoz konvektoru je náročný.
 • Topný panel – známý i jako infrapanel nebo také sálavý panel. Jedná se ploché elektrické topidlo vhodné pro vytápění bytových prostor. Povrchová teplota infrapanelu bývá v rozmezí 90 – 100 °C. Topný panel je schopen vstupní energii přeměnit na neagresivní a komfortní sálání.
 • Sálavé přímotopy – tyto topidla kombinují výhody přímotopů i topných panelů. Konstrukce přímotopů se vyznačuje malými rozměry, ale také vysokým výkonem. Přímotopy jsou vybaveny integrovanou regulací.
 • Akumulační přímotopy – toto topidlo má schopnost energii akumulovat v různém hmotném materiálu. Dříve to byly cihly, dnes se už jedná spíše materiál keramický. Toto topidlo může částečně produkovat sálavé teplo, vzhledem k odlišnému konstrukčnímu řešení je to spíše výjimečné.

Akumulační přímotopy jsou vnímány jako úsporná topidla, což není až tak úplně pravda, nevýhodou je i to, že akumulovaná energie se uvolňuje i tehdy, kdy to není potřebné. V důsledku toho dochází k plýtvání energií a překmitům nastavené teploty. Z toho vyplývá, že akumulační přímotop nemůže být úspornější než topný panel nebo sálavý přímotop.

Výkon

U všech elektrických topidel hraje hlavní roli výkon. Ten určuje, zda je topidlo vytopit obytný prostor dostatečně. Výkon byste měli vždy volit podle toho, jakou největší místnost budete potřebovat pomocí elektrického topidla vytopit. Zde se uvádí, že k vytopení prostoru o velikosti 1 m2 je potřeba asi 80 Wattů.

Spotřeba energie

I spotřeba hraje velmi důležitou roli, obzvlášť v případě, kdy budete topidlo používat běžně. Zde platí pravidlo, že čím je topidlo výkonnější, tím je spotřeba vyšší. V současné době jsou za nejméně náročné považovány infrapanely, avšak i v tomto případě hraje hlavní roli kvalitní výrobce.

Možnosti

Jednotlivá topidla mohou disponovat různými funkcemi. Zde je nejžádanější možnost regulovat a nastavit požadovanou teplotu. Neméně důležitá je však i bezpečnost. Kvalitní topidlo by mělo disponovat pojistkou proti přehřátí a praktická je i ochrana proti převrhnutí.

Konvekce/sálání

Konvekce vzduch ohřívá přímo a teplo je pak šířeno díky víření. Teplo sálavé pro svoje šíření vzduch nepotřebuje. Toto teplo pohlcuje další zařízení, od kterých je vzduch ohříván sekundárně.

 • Konvekce – vzduch ohřeje velmi rychle na zvolenou teplotu, pocit komfortu však v tomto případě není příliš dobrý. Teplý vzduch má nižší hmotnost než vzduch studený, díky čemuž stoupá ke stropu. Právě tam se vyšší teplota udržuje. Teplo se tak v tomto případě kumuluje na špatném místě, a není možné ho hospodárně využít.
 • Sálání – jedná se o tepelné vlnění, které je žádané i výhodné, V tomto případě je energie využita lépe, povrchy mají vyšší teplotu, což vytváří žádaný pocit komfortu a to i při nižší teplotě vzduchu. Nižší je i rozdíl mezi teplotou podlahy a stropu a teplo se nekumuluje pod stropem.

Plynová topidla

Přímotop může pro svůj chod využívat také plyn. Výhodou plynových přímotopů je levnější provoz. Pro svůj chod topidla potřebují přívod plynu, ať už v podobě přípojky nebo propan – butanové láhve. I plynové přímotopy jsou k dostání v různých podobách:

 • Nástěnné – pokud budete přímotop používat trvale, můžete volit nástěnnou variantu. V tomto případě však bude přímotop umístěn v místnosti na pevno. Spaliny můžete odvádět přes zeď nebo přes komín.
 • Přenosné – klasická podoba volně stojících přímotopů, které je možné připevnit na přívod plynu nebo používat v kombinaci s tlakovými lahvemi. Mobilní přímotopy můžete libovolně přenášet a používat prakticky kdekoliv. Nutností je i v tomto případě zajistit dostatečný odvod spalin.
 • Plynový zářič – jedná se o moderní a stylové venkovní ohřívače, které mají své využití na balkonech, terasách, vhodné jsou i do altánu, zimní zahrady nebo pod pergolu. Narazit na ně můžete i v komerčních prostorech, ať už se jedná o restaurace zahrádek, zimních stáncích, sjezdovkách atd.
 • Plynový teplomet – jsou určeny k vytápění nebytových nebo venkovních prostor.

Výkon

I zde je nutné zvolit potřebný výkon, díky kterému bude topidlo schopno vytopit potřebný prostor. Zde se udává, že 1m3 vytopíte topidlem s výkonem 30 – 50 W. Mnohé přímotopy však pochopitelně umožňují výkon regulovat.

Naftová topidla

Tato topidla jsou primárně určena k vytápění karavanů, nákladních automobilů atd. Použít ho však můžete i k vytápění nebytových i bytových prostor, ať už dílny nebo garáže. Naftové topidlo pracuje obdobně jako topidlo plynové.

Topidla na naftu jsou dostupná ve dvou variantách, podle druhu spalování:

Spalování přímé – topidlo s přímým spalováním je určeno k vytápění nebytových prostor a všude tam, kde můžete zajistit dostatečný přívod vzduchu a odvod zplodin, které při spalování vznikají. Topidla jsou velmi výkonná, teplota na výstupu může být až 500 – 800 °C. Topidlo tak musí být umístěno v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů.

Spalování nepřímé – toto topidlo je možné použít k vytápění bytových prostor. Tato topidla mají vysoký výkon a horký vzduch je pomocí ventilátoru rozháněn do celé místnosti. Také v případě nepřímého spalování je nutné vyřešit odvod zplodin. Zplodiny můžete odvádět komínem, nebo topidlo umístit ven a horký vzduch do místnosti vháněn pomocí hadic, které je možné dokoupit.

Výkon

I zde hraje hlavní roli výkon topidla, který je standardně uváděn ve Wattech. Tato topidla jsou opravdu velmi výkonná, výkon je nejčastěji v rozmezí 10 – 50 kW. Koupit však můžete ještě výkonnější topidla, která jsou schopna vytopit opravdu velké prostory.

Výkon volte podle uvedené vytápěcí schopnosti. Tento parametr by měl být uveden na každém topidle a je udáván v m3.

Značka

Elektrická topidla pořídíte od značky EMKO, Fenix, Camry, K&V Thermo, Tristar, Sencor a mnohých dalších.

Plynová topidla koupíte od značky Meva, M.A.T., Karma nebo Mora.

Naftová topidla je možné koupit od značky Meva, MA-TECH, Dedra, Hecht, Master, GÜDE a dalších.

Cena

Cena elektrických topidel je poměrně přijatelná. Tato topidla koupíte v závislosti na velikosti a výkonu v rozmezí 1 – 5 000 Kč. Nejdražší jsou topidla, která jsou doplněna o karbonové panely, Jejich cena může být vyšší než 10 000 Kč.

Plynová topidla lze koupit od 600 – 10 000 a více korun. Nejlevnější jsou přenosná topidla, nejdražší jsou naopak velké teplomety.

Pořízení naftového topidla je již nákladnější. Cena se pohybuje v rozmezí 6 000 – 50 a více tisíc Kč. Opět záleží na tom, jak výkonné topidlo potřebujete.

Porovnat ceny topidel

Otázky a odpovědi

Co je přímotop?

Jedná se o jakékoliv topidlo, které je schopno vyrobit přímé teplo na daném místě a to bez jakýchkoliv ztrát, tedy se 100% účinností.

Jaký je rozdíl mezi infrapanelem a sálavým panelem?

Pro účely vytápění se jedná prakticky o to samé. Sálání je možné vysvětlit jako přenos energie formou elektromagnetického vlnění. Jedná se o přenos tepla z teplejšího tělesa na těleso chladnější. Součástí tohoto sálání je také infračervené tepelné záření. Vlnová délka je vyšší než viditelné světlo, jedná se tedy o neviditelný přenos energie, kterou vnímáme jako teplo.

Jaké funkce mají plynová topidla?

Každý kvalitní přímotop by měl umožňovat regulovat výkon. Oblíbená je funkce kontroly plamene, o bezpečnost se stará termopojistka. U plynových topidel by neměl chybět ani hlídač zplodin tzv. oxystop. Topidlo snadno zapálíte pomocí piezoelektrického zapalování.

Závěr

K nejoblíbenějším patří elektrická topidla, kromě nich však můžete vybírat mezi plynovými nebo naftovými topidly. Nevýhodou těchto typů je nutnost postarat se o dostatečný odvod spalin, výhodou jsou nižší náklady na provoz. Ať už zvolíte jakékoliv topidlo, nejdůležitější roli hraje ve všech případech výkon a bezpečnostní pojistky. Kromě nich by neměla chybět ani možnost regulovat teplotu.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.hornbach.cz, www.manek.cz, www.promistry.cz, www.topidla-odvlhcovace-master.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (53 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem objednal akumulační přímotop a nedám na něj dopustit. Rozhodně splnil svůj účel, jsem moc spokojený s jeho výkonem.

 2. Já tedy koupila topidlo od značky Sencor a docela funguje dobře. No někdy mi přijde, že ten teplý vzduch moc neprodukuje, zvlášť když je chladnější počasí, ale i tak jsem s ním spokojená.

  • Také používáme topidlo od Sencoru a jsme spokojeni. Svoje si odpracuje na jedničku a nebylo vůbec drahé.

 3. Potřebovali jsme topidlo na chalupu, aby si mohl člověk trochu ohřát nohy, když jsou studenější večery. Koupila jsem tedy Fenix Ecoflex TAC 15 a je perfektní, skvěle topí a snadno se udržuje.

 4. Clanek je skvely! jen bych dal do povedomi ze nejlepsi topidla by se nemeli radit podle prodejnosti. Lide kupuji prece nejvic levne primotopy a te ani zdaleka nemaji tolik funkcii a moznosti ovladani jako lepsi znacky jako je Rohnson, Fenix, Concept nebo novinka na ceskem trhu, topidla znacky MILL.

 5. Dobrý den Rád bych koupil hirkovzdušne topidlo na 12v do zásuvky autozapalovače .Poradíte mi D3kuji

 6. Článek hodnotím velice kladně, protože mi pomohl s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo