Infrapanely

Dnešní trh nabízí několik systémů vytápění. Díky tomu má spotřebitel možnost zvolit takový, který ho nejvíce osloví nízkými náklady, komfortem, funkčností, snadností údržby atd. Většina uživatelů v současnosti sází na konvenční způsob vytápění. Při něm se nejprve ohřívá vzduch a od něho přechází teplo na předměty v místnosti.

Konvenční vytápění má však velkou nevýhodu v tom, že teplý vzduch je lehčí než studený a proto se drží u stropu. Zde se postupně ochlazuje a opět padá dolů, kde se znovu ohřívá. Díky tomu máte v horní části místnosti teplo, přičemž vám však může být zima od podlahy. Při tomto ohřevu navíc dochází k cirkulaci, která se postará o víření prachu. To může vadit lidem i zvířatům a obzvlášť nebezpečné je to pro alergiky.

Kromě konvekčního způsobu však můžete zvolit sálavý způsob vytápění. O něj se starají právě vysokoteplotní infrapanely. Při sálavém způsobu vytápění se přímo ohřívají konstrukční prvky domů i bytů, tedy stěny i předměty. K oteplení vzduchu dojde tedy až poté, co se nahřejí okolní předměty. Teplota vzduchu podlahy a stropu je prakticky totožná a navíc nedochází k onomu zmíněnému víření prachu. Při vytápění infrapanelem se rovněž snižují tepelné ztráty a maximalizuje se přenos účinnosti tepla.

Při výběru infrapanelu nejprve zvažte, zda ho využijete jako doplňkové vytápění nebo jako hlavní zdroj tepla. Poté je nutné zvážit, kde bude infrapanel umístěn a jaký by měl mít výkon. To, kolik jste do panelu ochotni investovat, ovlivní jeho funkce i vzhled.

Porovnat ceny infrapanelů

Nejlepší infrapanely

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Domo DO7346M 97 % 3 489 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Fenix Ecosun 600 U+ 96 % 3 400 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Fenix Ecosun 300 U+ 84 % 2 400 Kč Zobrazit kvelektro.cz

Typy

Infrapanely lze pořídit ve třech různých typech. Dělí se podle toho, kam je lze umístit. Infrapanely budete moci umístit na zeď, tato varianta je stále nejžádanější. Další možností je umístění panelu do stropu nebo na podlahu.

V domácnostech plní infrapanel většinou funkci přímotopu a nejčastěji ho najdete i obývacích pokojích nebo koupelně. Méně výkonný infrapanel však můžete pořídit také do dílny nebo garáže. Podle toho, kde bude panel umístěn, se pak odvíjí jeho výkon, ale také velikost a vzhled. Pokud hodláte infrapanel umístit do míst s vyšší vlhkostí, nezapomeňte přihlédnout k parametru označenému jako stupeň krytí. Najdete ho pod údajem IP. Do vlhkých prostor lze umístit infrapanel s hodnotou alespoň IP 24.

Výkon

Nejdůležitější je zvolit správný výkon infrapanelu. Lehčí to budou ti, kteří hodlají infrapanel občasně jako doplňkové vytápění jedné místnosti. Avšak i v tomto případě je nutné výkon panelu nepodceňovat, ale ani zbytečně nepřeceňovat. V opačném případě se vám může jeho používání zbytečně prodražit. Výkon infrapanelu pak souvisí i s typem domu či bytu, ve kterém bude umístěn. Do novostavby či dobře zatepleného bytu vám postačí méně výkonné panely, jejichž příkon je okolo 20 W/1 m3. Do starších nebo nezateplených domů pak budete potřebovat panel s příkonem okolo 30 W/1 m3.

 • Do 300 W – nejméně výkonné infrapanely jsou stavěné na vytápění malých prostor.
 • Do 500 W – tyto panely již mohou vytopit středně velké místnosti, jako je ložnice nebo dětský pokoj.
 • Do 1 000 W – výkonnější panely vytopí obývací nebo jiný větší pokoj.
 • Nad 1 000 W – ty nejvýkonnější panely najdete zejména v komerčních prostorech.

Pracovní teplota

Podle pracovní teploty se infrapanely rozdělují na nizkoteplotní a vysokoteplotní.

 • Nízkoteplotní – tyto panely využívají záření s vlnovou délkou od 7 – 8 µm, jejich výkon je v rozmezí 100 – 1 000 W. Použít je lze v místech s běžně vysokým stropem a vhodné jsou pro všechny způsoby instalace. Teplota panelu dosahuje až 100°C. Nízkoteplotní panely nejsou vhodné do místností s vysokým stropem.
 • Vysokoteplotní – panely využívají záření s vlnovou délkou 4 – 5 µm a použít je můžete v místnostech s výškou stropu od 3,5 – 10 metrů. Lze s nimi vytopit sklady i výrobní haly. Výkon je v rozmezí několika kW, teplota panelu může dosáhnout více než 300 °C. Z tohoto důvodu lze panel umístit pouze na strop.

Materiál

Na výrobu infrapanelů se používají různé materiály. Výrobní materiál nijak neovlivňuje funkčnost panelu, spíše souvisí s jeho vzhledem. To jakému modelu dáte přednost, je tak čistě otázkou vkusu i vašich finančních možností. K velmi oblíbeným patří především keramické infrapanely, další variantou mohou být skleněné nebo metalové panely.

Funkce

Topné infrapanely můžete vybírat i s ohledem na dodatečné funkce. Některé funkce najdete u všech panelů, jiné jsou pak nadstandardní a nabízí je dražší modely.

 • Termostat – žádaným prvkem infrapanelu bývá termostat. Díky němu můžete libovolně nastavovat teplotu.
 • LED displej – na displeji se zobrazují některé údaje. Základem i informace o teplotě, ale zobrazovat se může i mnoho dalších informací.
 • Dálkové ovládání – dražší infrapanely můžete pohodlně ovládat prostřednictvím dálkového ovladače. V mnoha případech je možné k ovládání použít i mobilní telefon, který disponuje potřebnou aplikací.
 • Časovač – praktickou funkcí může být i časovač. Na něm nastavíte dobu sepnutí i vypnutí panelu.
 • Podsvícení – koupit můžete i panel s LED podsvícením. Použít ho můžete i jako osvětlení interiéru.
 • Kolečka – lze pořídit i panel, který umožňuje instalovat transportní kolečka. Díky nim ho můžete snadno přemisťovat.
 • Dětská pojistka – stejně jako mnoho spotřebičů, bývají i infrapanely doplněny o dětskou pojistku. Ta zabrání nechtěnému zapnutí panelu.

Značka

Infrapanely nabízí řada výrobců. V našich končinách jsou nejoblíbenější panely značky Fenix Group. Vybírat dále můžete mezi výrobky značek Aga, Klarstein, Teploceramic, FK technics, Princess, Infra Light, Xtend Solarmi a jiných.

Cena

Pořizovací cena infrapanelů je vyšší než pořizovací cena běžných přímotopů. Základní infrapanel pořídíte za cenu okolo 3 000 Kč. V domácnostech jsou nejvíce využívané panely s cenou od 4 – 8 000 Kč. Ti, kteří chtějí skutečně stylovou podobu topidla, si budou muset připlatit ještě více a do panelu investovat více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny infrapanelů

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody infrapanelů?

Infrapenely přináší řadu výhod, díky kterým se jedná o stále žádanější topidla. Předností infrapanelu je minimální prašnost. Při topení panelem nebude docházet k cirkulaci vzduchu, díky čemuž se sníží víření prachu. Infrapanely jsou vhodné i pro domácnosti, které pravidelně řeší plísně. Infrapanely ohřívají zdi domu, čím dojde k vysoušení zdiva a tím i možnému vzniku plísní.

Díky infrapanelu rovněž udržíte přirozenou vlhkost vzduchu. Na rozdíl od konvenčních topidel panel vzduch nevysušuje. Infrapenel je vhodný i pro ty, kdo bojují s dráždivým kašlem, který suchý vzduch vyvolává. Při pořízení infrapanelu máte nárok na levnější elektřinu, zažádat si můžete o zvýhodněnou sazbu. A v neposledním případě je možné za výhodu považovat jejich dlouhou životnost, která bývá v rozmezí 30 – 50 let.

Mají infrapanely i nějaké nevýhody?

Za nevýhodu je považuje delší doba, kterou infrapanel potřebuje k vyhřátí studené místnosti. Proto se panely hodí spíše do domácností, kde se udržuje pouze menší teplotní rozdíl. Do míst, kde je nutné vytopit prostor rychle, bude vhodnější klasické konvenční topidlo. V některých domácnostech mohou mít potíž s umístěním infrapanelu.

Panel by neměl být umístěn pod oknem jako klasický radiátor. Další nevhodné místo bude za dveřmi či v rozích místností. Před infrapenelem by rovněž měl být větší prostor, který umožňuje sálání infračervených vln. V souvislosti s infrapanely se často používá slovní spojení infračervený stín. Tento výraz souvisí se skutečností, že infračervené vlny domohou procházet přes překážky. Jestliže budete například sedět za stolen, nebude panel schopen ohřát vaše nohy.

Mohou být infrapanely použity jako hlavní zdroj topení?

Infrapenely se používají spíše jako doplňkový zdroj vytápění. Během let však došlo k velkému vývoji, díky tomu lze infrapanel použít i jako hlavní zdroj topení. Jestliže uvažujete o infrapanelu jako o hlavním zdrojem vytápění, měli byste se obrátit na odborníky, kteří vám dokáží přesně spočítat, jak výkonné panely budete potřebovat. Od výkonu se odvíjí velikost panelu a s ním souvisí i to, kam budete moci panel umístit.

Velké panely mohou měřit i okolo 2 metrů. Co se týká náročnosti, bývají infrapanely srovnávány s náklady, na které vás vyjde plynové topení. Díky odlišnému vnímání tepla můžete místnost vytopit na menší teplotu, aniž byste se nepřestali cítit komfortně.

Závěr

Infrapanely jsou topidla vhodná pro majitele nízkoenergetických či menších domů, ale také dřevostaveb. Vyhovovat vám budou pouze v případě, kdy nepotřebujete prostory vyhřívat rychle a jste ochotni si na teplo chvíli počkat. Dále je ocení majitelé bytů, kteří neustále bojují s plísní a vlhkostí. Infrapanel plní častěji funkci přímotopu či vedlejšího topidla. Lze je však použít i jako hlavní zdroj topení. V tomto případě je však vhodné jejich použití konzultovat s odborníky, kteří vám poradí s výkonem, velikostí i umístění panelů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.sunnyhouse.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Máme doma Neo 90-104, což vybral manžel a velká spokojenost. Cena byla necelé čtyři tisíce, takže nic závratného.

 2. Nám se osvědčila značka Fenix Group, tu mi doporučil kamarád. Nechal jsem si poradit, protože o infrapanelech nevím absolutně nic.

 3. dobrý den
  Prosím Vás V čem jsou infrapanely sunyhouse lepší oproti jiném např.Klarstain , protože cenově jsou 2-3x dražší? Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Recenzer
Logo