Chladící podložky

Chladící podložky jsou velmi diskutabilním výrobkem, zatímco jedni si ji nemohou vynachválit, jiní ji považují za naprostou zbytečnost. Pořizovat chladící podložku má podle znalců smysl pouze v případě, kdy vlastníte notebook, který má nasávání umístěno na spodní straně a výfuk vzduchu na své zadní straně. V případě, kdy se chlazení na spodní straně nenachází, nebude podložka plnit funkci, ke které je určena a stane se z ní spíše designový prvek.

Chlazení na spodní straně najdete u většiny kancelářských i herních notebooků, tento systém je běžný u starších i nových modelů. Díky nedostatečnému větrání jsou notebooky poměrně náchylné k přehřívání. To ovlivňuje nejen samotný výkon notebooku, ale má vliv i na jeho kratší životnost. Potíže s přehříváním může efektivně vyřešit právě chladící podložka.

Na trhu najdete více typů podložek. Jedny podložky mají zabudované ventilátory, které nasávají studený vzduch, tím poté notebook ochlazují. Druhé zabudované větráčky nemají, díky své konstrukci však zajistí, aby se k notebooku dostal chladnější vzduch.

Porovnat ceny chladících podložek

Typy

Na trhu jsou dostupné dvě varianty chladících podložek. Ty se liší konstrukcí, způsobem chlazení a pochopitelně i pořizovací cenou. Dražší a efektivnější jsou tzv. aktivní chladící podložky, levnější a méně efektivní podložky pracují na principu pasivního chlazení.

Aktivní chladící podložka

Součástí aktivních chladících podložek jsou zabudované ventilátory. Ty po zprovoznění podložky foukají pod notebook studený vzduch. Díky tomu může notebook pracovat při optimální teplotě. Aktivní podložky mají mnoho podob a disponují různým počtem ventilátorů.

Aby aktivní podložka fungovala, je nutné zajistit jí zdroj napájení. Nejčastěji ji získávají právě z notebooku, ke kterému je můžete připojit pomocí USB portu. Levnější podložky mohou chladit po celou dobu provozu na sejném výkonu.

Dražší podložky dokáží snímat teplotu notebooku a intenzitu chlazení mění podle aktuální potřeby. Chlazení aktivní podložkou se považuje za velmi efektivní a účinné, nevýhodou těchto typů je však vyšší pořizovací cena.

Pasivní chladící podložka

Součástí těchto podložek ventilátory nejsou, což se podepisuje na jejich nižší pořizovací ceně. Pasivní chladící podložky mají zpravidla menší velikost a nižší hmotnost. Pro svůj chod podložka nepotřebuje zdroj energie, podložka pouze drží notebook ve zvýšené poloze a ten tak může snáze nasávat studený vzduch z okolí. O efektivitu chlazení se v tomto případě starají použité materiály. Pasivní podložky se vyrábí především z kovů, nejčastěji se jedná o hliník.

Chladící jednotky

Aktivní podložky mají různý počet ventilátorů. Více ventilátorů vám však nezaručí vyšší kvalitu chladící podložky. Mnohem důležitější než počet je jejich výkon a správné rozmístění. Součástí chladící podložky bývají obvykle 2 ventilátory, dostupné jsou však i podložky s 1 – 6 ventilátory různých velikostí. Větráčky s velikostí do 120 mm bývají zpravidla hlučnější. Tišší větráčky mají velikost více než 120 mm.

Při výběru chladící podložky by vás však neměl počet ani velikost větráků zajímat tak, jak rychlost otáčení. Rychlost otáčení je uvedena pod zkratkou RPM a nejčastěji bývá v rozmezí 500 – 2 500 RPM. Zde platí jednoduché pravidlo, vyšší rychlost otáčení zajistí efektivnější chlazení. S vyšší rychlostí se však zvyšuje i hlučnost ventilátorů. Obecně se hlučnost podložek pohybuje v rozmezí 20 – 45 dB. Výkonnější podložky však mohou být ještě hlučnější.

Materiál

Chladič na notebook se vyrábí z několika materiálů. Nejvíce podložek je vyrobeno z plastu. Plast je dobrou volbou v případě aktivních podložek. Plast je však materiál s méně efektivní tepelnou vodivostí, což může být problém v případě pasivních podložek. Zde se vyplatí sáhnout po hliníkové či ocelové podložce. Na mnoha podložkách pak najdete gumové prvky. Úkolem gumových částí je zajistit stabilitu a zabránit možnému posunování notebooku po podložce.

Velikost

Chladící podložky jsou dostupné v mnoha velikost. Velikost podložky vybírejte vždy podle velikosti vašeho notebooku. Naopak se nedoporučuje kupovat zbytečně velké, nebo naopak příliš malé podložky. Na ně nemusí notebook správně dosednout, což může způsobit i jeho pád.
Možnost chladících podložek

Chladící podložky jsou v podstatě velmi jednoduché výrobky. Zejména dražší aktivní podložky však nabídnou několik praktických funkcí.

  • Regulace otáček – podložky s aktivním chlazením často nabízí funkci automatické regulace otáček. Rychlost otáček v tomto případě ovlivňuje teplota, kterou je podložka schopná snímat. Levější podložky umožňují otáčky regulovat manuálně.
  • Podsvícení – velmi žádané jsou designové podložky s podsvícením. Koupit můžete podložky svítící červeně a modře. Tyto barvy jsou nejběžnější. Méně často narazíte na zeleně svítící podložku, nebo podložku, která nabízí celé spektrum barev.
  • Protiskluzové nožičky – tento prvek nabízí podložky s aktivním i pasivním chlazením.
  • Polohovatelnost – i tuto praktickou funkci nabízí obě varianty podložek. Podložky můžete nastavit i do několika různých poloh.

Značka

Chladící podložku koupíte ve specializovaných prodejnách i prostřednictvím internetových obchodů. Zde narazíte na oblíbené podložky značek C-TECH, TRUST, Nedis, Evolveo, Havit, Genesis, Connect, Yenkee a dalších.

Cena

Pořídit chladící podložku není nijak finančně náročné. Nejlevnější podložky koupíte za cca 400 Kč. I tyto podložky nabízí aktivní způsob chlazení. Nejdražší podložky stojí okolo 1 000 Kč. Tyto podložky můžete výškově nastavit a využívat i další funkce. Podložky s pasivním chlazením jsou známé spíš jako stojánky či podstavce pod notebook. Pořizovací cena těchto podložek je prakticky totožná s první variantou.

Porovnat ceny chladících podložek

Otázky a odpovědi

Kdy se notebook více zahřívá?

K přehřívání dochází pokaždé, když je notebook nucen pracovat na maximální výkon. To se děje zejména tehdy, kdy k práci či zábavě pracujete s náročnými programy, nebo je notebook v provozu velmi dlouhou dobu.

Přehřátý počítač poznáte velmi snadno, nejčastěji vás na vyšší teplotu upozorní hlučný chod a pomalejší software. Nové modely mohou mít funkci, která teplotu monitoruje a při jejím zvýšení vás může informovat vizuálním či zvukovým signálem.

Jak může chladící podložka pomoci?

Notebook, který je vystaven vysokým teplotám, nepracuje efektivně a spolehlivě. Přehřívání zdroje má však velmi negativní dopad na jednotlivé komponenty notebooku. To pochopitelně ovlivňuje jejich funkčnost a životnost.

U takového počítače budete řešit mnohem častěji nákup poškozených komponentů. Díky chladící podložce pod notebook nebude k přehřívání docházet a riziko poškození částí nebo celého notebooku se tak výrazně sníží.

Jaká funkce se může hodit?

Oblíbené jsou chladící podložky, které je možné různě polohovat a natáčet. S notebookem budete moci velmi jednoduše manipulovat do výšky i do stran. Možnost polohování nabízí nejen dražší podložky, považovat ji můžete za dostupnou nadstandardní funkci.

Závěr

Chladící podložky jsou cenově dostupné a mohou výrazně prodloužit životnost vašeho notebooku. Aby však fungovaly tak jak mají, je nutné, používat je správným způsobem. Základní pravidlo říká, že podložku musíte používat pouze v čistém prostředí. V opačném případě totiž může váš notebook zanést různými nečistotami a tím ho nenávratně poškodit. Chladící podložku byste tak měli mít vždy umístěnou na stole nebo na jiném čistém místě. Používat se ji nedoporučuje v posteli a méně vhodné je i venkovní prostředí.

Chladicí podložky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Tomu, kdo vymyslel chladící podložku, patří velký dík, protože od té doby, co jí mám, se nemusím bát, že se mi při práci uvaří notebook. Mám C-Tech Zefyros GCP-O1B a jsem za ní strašně moc vděčná, protože udržuje můj noťas stále v kondici.

Přidat komentář

Recenzer
Logo