Čtečky čipových karet

Čtečka čipových karet je zařízení, které vám umožní využívat veškeré výhody eObčanky. Elektronický občanský průkaz by měli mít doma všichni, kdo požádali o výměnu stávajícího občanského průkazu po 1. červenci 2018. Součástí těchto nových průkazů je i kontaktní elektronický čip, který může poskytnout majiteli občanky řadu praktických výhod. Proto, abyste mohli využívat všechny výhody eObčanky si však budete muset pořídit i čtečku čipových karet.

Díky čtečce a eObčance budete moci z pohodlí domova vyřizovat různé doklady, bez zdlouhavého pobytu na úřadech. Budete mít otevřený přístup k mnoha službám ve veřejné správě, můžete vytvářet certifikáty i elektronický podpis atd. Veškeré benefity, které eObčanka nabízí je vhodné před pořízením čtečky prostudovat.

Čtečka čipových karet je velmi důležité zařízení, u kterého velmi záleží na tom, kde přístroj pořídíte. Rozhodně se vám nemusí vyplatit nákup podezřele levné čtečky. Vždy se zaměřte na poctivého výrobce, u kterého si můžete ověřit, že čtečka splňuje normu ISO/IEC 7816. Zařízení dále musí podporovat komunikační standard PC/SC a CCID protokol. Ohlídat budete muset kompatibilitu s počítačem, ke kterému budete čtečku připojovat.

Porovnat ceny čteček čipových karet

Nejlepší čtečky čipových karet

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Elatec TWN3 Multi ISO 100 % 4 277 Kč Zobrazit Penta.cz
2. Axagon CRE-SM4 98 % 269 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Nedis CRDRU2SM1BK 97 % 261 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Yenkee YCR 101 96 % 224 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Axagon CRE-SM2 95 % 379 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Externí čtečka karet se s dalším zařízením spáruje pomocí USB konektoru nebo můžete zvolit bezdrátovou podobu. Jednotlivé modely se docela podstatně cenově liší, funkčnost jednotlivých modelů je však naprosto stejná. Cenový rozdíl je dán značkou, vzhledem a zabezpečením čtečky.

Levné čtečky nejsou vybaveny displejem ani klávesnicí, heslo pro přihlášení budete moci zadat pouze na počítači. Součástí dražších zařízení je již displej a klávesnice. Pro obsluhu čtečky nebudete potřebovat počítač, vše můžete zadávat přímo. Výhodou dražších čteček je tak větší zabezpečení.

Bezdrátové čtečky je možné pomocí bluetooth spárovat s chytrým telefonem. U této čtečky nebudete muset do počítače instalovat žádné potřebné programy.

Aktivace

EObčanku si můžete aktivovat hned při převzetí nového dokladu. Stačí si zvolit bezpečnostní kódy, o aktivaci se pak postará úředník, který vám doklad předá.

  • BOK – kód, který je nutný pro dodatečnou identifikaci, zadávat ho budete přímo na úřadě. Délka kódu je v rozmezí 4 – 10 čísel.

Pro aktivování elektronických funkcí je nutné nastavit další 2 kódy:

  • IOK – identifikační kód, kterým se budete přihlašovat, funguje podobně jako PIN u bankovní karty
  • DOK – deblokační kód, pomocí kterého můžete v případě potřeby odblokovat špatně zadaný IOK kód.

Doma si pak budete muset do počítače nainstalovat aplikaci eObčanky. Poté již můžete elektronický občanský průkaz používat.

Značka

Výrobce je v případě čtečky čipových karet velmi důležitý. Vždy volte prověřenou značku, kvalitní čtečka musí splňovat normu ISO 7816, podporovat CCID a komunikační standard PC/SC. A nakonec je nutné, aby byla čtečka kompatibilní s operačním systémem tabletu nebo počítače. Všechny tyto parametry splňují čtečky YENKEE, Nedis, Manhattan, Akasa, Connect IT nebo třeba Elatec.

Cena

Pořídit čtečku čipových karet není příliš nákladné, ty nejlevnější čtečky bez klávesnice koupíte za cca 150 – 350 Kč. Čtečku připojíte pomocí USB kabelu k počítači a do otvoru vložíte občanský průkaz, bankovní kartu nebo SMART kartu.

Čtečky s cenou vyšší než 500 Kč mají větší možnosti. Ty nejdražší můžete používat i k ověřování elektronického podpisu.

Porovnat ceny čteček čipových karet

Otázky a odpovědi

Je nutné vždy aktivovat elektronický čip na občanském průkazu?

Tato aktivace povinná není. Pokud nebudete chtít čip aktivovat, můžete občanský průkaz používat jako nadále. Veškeré potřebné záležitosti budete moci vyřizovat na patřičných úřadech, kde budete svoji totožnost prokazovat občanským průkazem. Čip na novém občanském průkaze bude neaktivní až do doby, kdy se ho rozhodnete sami aktivovat.

Lze aktivní čip opět deaktivovat?

Aktivní elektronický čip je možné deaktivovat. V případě, kdy se pro deaktivaci rozhodnete, nebude možné vzít tento krok zpět. Pakliže budete mít o online služby zájem, budete si muset znovu požádat o nový občanský průkaz. Deaktivace čipu se tak doporučuje pouze v případě, kdy budete řešit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu.

Je používání elektronické občanky bezpečné?

Bezpečnost oObčanky je garantováno Ministerstvem vnitra. Občanský průkaz s aktivovaným čipem nemůže být zneužit ani v případě, kdy se váš průkaz dostane do rukou jiné osoby. Proto, aby bylo možné s občanským průkazem pracovat, je nutné znát i vaše přihlašovací údaje. Zcizení eObčanky je úplně stejné, jako kdybyste přišli o starý průkaz bez čipu.

Závěr

Čtečku čipových karet můžete využívat při internetovém bankovnictví, nejčastěji se o ní však hovoří v souvislostí s eObčankou. Díky elektronickému občanskému průkazu můžete z pohodlí domova komunikovat s mnoha úřady.

Pomocí eObčanky vyřídíte daňové přiznání, můžete zažádat o výpis z živnostenského nebo trestního rejstříku. Zjistíte bodový stav, vyřídíte eRecept. Komunikovat můžete s dalšími institucemi jako například ČSSZ, katastrem nemovitostí atd. Do budoucna se plánuje výhody eObčansky dále rozšiřovat.


Zdroj: www.usbtokeny.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Do firmy jsem kupoval Connect IT CFF-3000-BK a funguje moc dobře. Použití je jednoduché a bezproblémové.

  2. Čtečku jsem si pořídil kvůli eObčance a zatím funguje jak má. Není to věc, co člověk používá každý den, ale rozhodně se hodí ji mít.

Přidat komentář

Recenzer
Logo